Bleskova proudovna u Kolína

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Ahoj milí solárníci, snad i budoucí kámoši,
stejně jako většina lidí tady i já jsem okolnostmi a touhou po alespoň částečné svobodě a nezávislosti dospěl k tomu, že si postavíme vlastní fotovoltaiku.
Koncepce je jasná, co největší nezávislost, ikdyž je jasné že zima bude se skřípěním zubů.

DŮM:
Stará kamenná stavba z roku 1705, zdi 80 dole, 70 nahoře. Současná spotřeba je docela zdrcující, ročně mezi 10,5-11,8MWh ale dá se o 2-3MWh snížit (teď tu občas fouká teplofuk na brambory, druhý na kytky, třetí občas v ložnici), no děs. Topení dřevem, zatím v krbovkách na 3 místech a dá se to v pohodě vyhřát na 21-23 v silnějších mrazech.
Jinak 1 bojler 160l, 2 sporáky, 2 pračky, 2 lednice, 1 velký mrazák, vodárna taky něco polkne, v létě řádí vířivka. Máma dole sedí celý den u televize.
Ostatní bižuterie taky něco vezme, svítí se převážně ledkama.
Orientace domu je 24st. na východ, zastínění minimální i v zimě vzdálenými stromy bez listí. V létě plné oslunění do cca 17hod, pak mi to ukousne smrk, ale úhel dopadu je už tak ostrý že to už asi nezachráním.

HW:
Na střechu se nám vejde zatím něco málo přes 10kWpíků v černých 390w panelech Risen. Je to docela rozměrově "naknop" ale možnosti k rozšiřování jsou na jiných místech, ale to bych zatím nechal u ledu. Cenově mi tyto panely vycházejí nejlépe, raději bych třeba ve stejném rozměru cca 420Wp, ale většinou jsou širší a budu to mít fakt na milimetry, hlavně kvůli té pravé straně střechy. Zatím počítám s třemi stringy 9S, 9S, 8S napěťově to snad vychází dole i nahoře.
Rozdělení v obrázku střechy působí trochu divně, ale je to kvůli ranním stínům při východu slunce a také kvůli propojkám na střeše. Kabeláž bych asi raději udělal na konstrukci v přivazačkovaných krkavicích a pak to svedu nerezovou rourou k proudovně. Pod tašky se mi kabely moc strkat nechtějí.
Jako měniče mi padly do oka už před koncem roku 3 ks Growattu SPF5000ES. Pak jsem začal číst toto fórum (i sousední) a trochu se odkláněl k Axpertům max, ale pak se ty myšlenky zase posouvaly zpět. Takže pokud mi to nikdo nevymluví, jsem pro Growatta celkem rozhodnutý.
Měniče by měly jet paralelně, nelépe s kaskádovým vypínáním/zapínáním, ale chci si nechat možnost celý ten orloj pustit trojfázově (jen tak z kratochvíle). Denní spotřeba mimo zimu není tak velká, spíš se to sejde o víkendech a tak těch 15 kW v měničích je spíš pro rezervu.
Baterii počítám zatím 15kWh buď Seplos (nejlépe vychází to hovado Mason, ale nevím jaké jsou zkušenosti) a nebo 3 cihly po 5 kWh Pylontech. Není to moc, ale pro začátek se na víc nezmůžu.
Trochu nevěřím vnitřním relátkům a tak přepnutí celé spotřeby bych rád řešil externě mimo měniče nějakým ATSkem.
Popravdě ty čínské ATS ve mě budí určitou nedůvěru a tak pokud se mi podaří najít nějaký certifikovaný za rozumné peníze, budu rád. Dokáže to řídit i měnič?

PROUDOVNA:
vevnitř není absolutně možnost kam hw umístit, tak se chystám na samostatný domeček viz obrázek, rozměry a rozvržení doplním. Ale vnitřní prostor bude cca 250x200x70cm tak to tam snad narvu a uchladím (případně v zimě vytopím).
Konstrukce proudovny by měla být z PUR panelů (vata), posazená cca 30 cm nad terénem, trochu odsazené od domu (ten přísavník je můj kámoš).

ELEKTROINSTALACE:
přívod z DS vede v luftě jako TN-C hlavní jistič je hned za rohem od proudovny (takže budu vrtat asi 100 cm kamenem), v domě to co jsem dělal (cca 60proc.) je TN-C-S, ve staré části po původním majiteli (elektrikář) je spojené všechno se vším kabely s docela exotickými barvami, takže tam to budu postupně předělávat, co 84letá mamka snese.
Ale asi jako paralelní rozvod a starý pak jen odpojím a zakonzervuji. Zatím bych ji asi nechal na DS a postupně to překopal.

AKUMULACE:
vedle domečku proudovny je usazená nepoužívaná jímka z PP (žlutě, pod tím smrkem) s objemem 12m3 a tak počítám, že ji částečně exhumuji a použiji jako tlakovou izolační nádobu a do ní zamístím dobře izolované 2 nádoby které budou sloužit přes vytěžovač jako topné megabojlery. U jedné nádoby by asi zlobily dilatace, tak to raději rozdělím. Prostup do domu je hned vedle, takže se dostanu s trubkami hravě dovnitř. Pár radiátorů už je namontovaných, zbytek připravený a v podlaze v kuchyni hned za zdí je připravená podlaha s krásnými červenými hady, kteří už čekají asi 15 let na svou příležitost. Izolace něco schlamstne, ale 8m3 by se dalo takto provozovat, takže nějaký přebytek se do nich vejde.
Nedělám si ambice, že by to bylo topení na dlouho, ale spíš aby se s tím překryl třeba týden, kdybysme si chtěli jet zalyžovat a když ochladne, tak zbytek prohnat jenom podlahou.

UZEMNĚNÍ:
to je docela sranda, protože jak jsem zjistil, tak veškerá zem jede přes PEN a uzemnění trafa asi 150m od domu. Asi se s tím nikdo nikdy moc nezabýval.
Rastr pod panely počítám, že bude náležitě propojen dohromady, panely asi přes podložky (špičky na druhou stranu si kdyžtak dodělám, když neseženu oboustranné). Svod chci udělat do náležitě robustní podzemní instalace (na každé štítové straně 4-5 tyčí spojených páskem pod zemí s patřičným průřezem). Tyto 2 strany bych asi dokázal spojit dohromady ještě páskem, jen nevím jestli se nedostanu moc blízko k napájení veřejného osvětlení které vede kdesi vedle domu v ulici, asi trochu halabala.
Dá se pak tato instalace použít jako zemnící bod u hlavního jističe a svést na to PEN???

Nevím jestli jsem na něco nezapomněl, ale pokud si to někdo přečte, budu vděčný za každý názor zkušených lapačů fotonů.
Vzdělání v oboru elektro nemám, kdysi jsem měl jako hifista dokonce i 50ku, ale to už je tak 40 let. Bombovačku jsem dostal v životě asi 3x a to 2x kvůli elektrikářovi (jeden nechal živý kabel v zemi a druhý u mladého po rekonstrukci zapomněl pro změnu uzemnit celý barák) a jednou kvůli své nepozornosti, když jsem si ve zdi povrtal PEN u kabelu který tam neměl být a pak jsem vzal do ruky satelitní přijímač a ten se mě nějak nechtěl pustit.

Je mi 57, tak mladším navrhuji tykání a starším taky :) Hezký den a díky za Vaše připomínky.
Dávám to i k sousedům, abych vstřebal víc názorů, tak mě nebijte když to uvidíte i jinde.

Ještě obrázky:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo1st »

Ja by som mal nejaké poznámky k časti HW:
- fakt potrebuješ 3F zapojenie resp. 3x paralelne? Väčšina si bohato vystačila s 10kW v meničoch
- vykašli sa na pylontech či Mason a sprav si batérie sám z 16ks článkov a BMS
- Pri paralelných meničoch už by to chcelo aspoň 400Ah v batériách
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od pave69 »

Já bych se v zimě bál o ty baterky v přístavku. Když se obalí jak pumpa, tak zase jak chladit v létě... LiFePo mají optimální rozsah provozních teplot 18°až 28°C, nesmí jít pod 0°C, tak by se mohlo stát, že přitápěním se v zimě víc elektřiny protopí, než vyrobí.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

Přikláním se k 1f systému a ano pro většinu normálních domácnosti je 10kw v 1f plně dostačující. baterie vychází o dost levnější buď si poskládat popřípadě koupit poskládané nikoliv líbivou krabičku která je dvakrát tak drahá za kWh. Zahlédl sem 10kwp to je na barák slušný základ jen je to s těmi 390w hodně montážního materiálu a zbytečně 3 stringy. To se nevejdou třeba 540w nějak rozumně rozměrově? U vrchu to nevypadá že jsou až nahoru to je kvůli hromosvodu?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Nautilus »

Blesk007 píše: pát úno 17, 2023 7:10 pm AKUMULACE:
....8m3 by se dalo takto provozovat, takže nějaký přebytek se do nich vejde.
....spíš aby se s tím překryl třeba týden, kdybysme si chtěli jet zalyžovat
Navzdory tomu, že 8m3 je docela slušný objem, v kterém se už něco dá naakumulovat, nedělal bych si žádné velké iluze o topení v zimě. Z panelů tu energii prostě nedostaneš a žádná izolace neudrží nahřátou vodu od léta.
Na ohřátí vody o 50°C budeš potřebovat skoro půl MWh.
Výpočet ochlazování akumulované vody se určitě taky dá udělat. Jde o to, aby ztráty nebyly větší, než dodá FVE.
Teprve potom bych zvažoval tu investici.
Jinak určitě super v přechodném období jaro a podzim, kdy docela svítí, ale topit je už potřeba.
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Nautilus »

Stručná poznámka k tepelné izolaci.
Dělal jsem informativní výpočet zateplení 12m3 bazénu. Vyšly mi ztráty cca 10kWh za den. Když lineárně interpoluji na tvůj případ, dám izolaci např. 50cm polystyrénu a rozdíl teplot 40°C, vyjde mi cca 2kWh tepelné ztráty denně.
Podotýkám, že jde opravdu jen o hrubý odhad.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Díky moc všem za připomínky a nápady, zkusím to postupně upřesnit:
Diablo1st: už jsem o to ťukl včera v jiném vláknu a fóru a to že bych ty 3 kousky rád dostal do kaskádového zapínání a vypínání. 15kW jako max nominál výkon využiji tak 2-5 procent času a nebo se k nim alespoň přiblížím, takže by master jel a ostaní se přidávali podle potřeby. Když by došlo k nějaké závadě, tak mám furt možnost jeden odstavit a buď vyměnit a nebo se v něm povrtat a 2 makají dál. Newchci aby to jelo furt všechno a už vůbec ne v noci. 3f provoz je jen pro tu možnost ho mít, kdyby v DS došly elektrony.
Baterky, to je nepochybně pravda že víc je lepší. S vlastní montáží to ještě promyslím, jde trochu i o čas a možnosti. Ten Seplos Mason vychází na 115tis a 14,3kWh je na start celkem slušná kapacita, ale určitě to propočítám. Díky
Pavel69: no asi to budu muset risknout, protože to fakt nemám kam dát, jestliže nechci tahat po dvoře desítky metrů kabeláže. Přes den to asi vytopí měniče, noc je horší ale ta boudička bude mít určité izolační schopnosti a tak by to možná stačilo přihřát folií. Je to trochu loterie, uvidím. Spousta lidí tu má elektrárnu v nevyhřívané garáži a také to nějak utemperují. Zkusím silnější pur panely.
Diablo007: přesně, ten vršek je kvůli případné montáži hromosvodu cca 60 cm od hřebene. No 540 jsou dost velká hovada a tyto mi vychází líp k tomu rozsekání plochy okny a vikýři, ale ještě si to tam zkusmo poskládám a přepočítám. Montážní materiál něco vezme, ale není to taková položka. Zase bych na velké panely asi musel dát po 3 nosnících, takže by toho asi bylo nakonec víc. Ty 170ky by se měly obejít s dvěma.
Nautilus: nepochybně máš pravdu, těch 50° a půl MWh jsem tak +- spočítal taky. Nemyslím si, že bych s tím topil celou zimu, spíš přitápěl na podzim a když klesne potenciál, tak to ještě zúročil v podlaze. Ale když mi to ušetří 7 metrů dubu, tak je to taky nějaká úspora. Jen mi je to líto nechat na střeše a nevyužít tu jímku. Izoloval bych PIRpanely v al folii v několika vrstvách, celkem tak 25cm +- ale i tak dost uteče, to je jasné. Občas se u jednoho zákazníka něco objeví ve výprodeji, když je trochu ťuknou při dopravě.
Když tě pěkně poprosím a jsi v tom počítání, koukni mi prosím na tu jednu půlku (nebo oba 2 ks) kdyby měly rozměry 1,6x1,6x1,5, kolem sendvič polyurethan a hliník dejme tomu v 5ti vrstvách po 5 cm a celé uložené pod víkem, 10 cm betonu a 40 cm země, jak to bude vycházet? Kdybys teda měl chvilku k simulacím :)
Ještě jednou moc všem díky za Váš čas
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

540w se pořád ještě dávají na dva profily. Pokud se dělá hromosvod a není možnost dodržet bezpečná vzdálenost prostě se to spojí a použijí adekvátní přepěťové ochrany. Není to zeď jen se pak postupuje jinak.
Jinak koupit baterií s článků a sesroubivat je kolem 2h práce nebo rovnou objednáš hotové vše je řešitelné. Lifepo4 je dražší a je víc haklive na dobrou bms a ideálně s komunikaci s měniči li-ion je v tomto jednodušší je krásně čitelná podle napětí nemusí se řešit soc
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od josse »


Blesk007 píše:14,3kWh je na start celkem slušná kapacita, ale určitě to propočítám.
Pozor na počet článků a chemii... Aby pozdější přidání něčeho jiného bylo vůbec možné.

Domácí výroba je většinou 16S LiFe a třeba Pylontech dělá 15S LiFe, to se spojit nedá.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Kostěj »

Blesk007 píše: sob úno 18, 2023 7:25 pm ...kdyby měly rozměry 1,6x1,6x1,5, kolem sendvič polyurethan a hliník dejme tomu v 5ti vrstvách po 5 cm
Ten nejjednodušší výpočet tepelných ztrát není složitý. Polystyren má lambdu 0.04W/mK.
Kostka vody 1.6x1.6x1.5 je 3.84m3, pro deltaT 60°C je v ní 268kWh (4186x3.84x60/3600).
Povrch toho kvádru je 14,7m, při tloušce izolace 25cm to s uvedenou lambdou dělá ztrátu 141W (0.04/O.25x14.7x60)pro deltaT 60°, takže za 24 hodin zmizí cca 3.4kWh. Je toho hodně zanedbanýho, ale řádově by to mělo sedět.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Momo »

S výpočtem souhlasím, jak je uvedeno, tepelné ztráty platí pro EPS. Pro XPS by byly o cca 20 % nižší, pro PIR (polyuretan) cca 40 % nižší.
Jak je patrné z výpočtu, kromě tloušťky a parametrů tepelného izolantu je ještě určující rozdíl teplot média a okolního prostředí.

Výpočet výše předpokládá stejný teplotní rozdíl pro ohřev vody i ochlazování okolním prostředím, 60 °C.
To vypadá na teplotu vody v zásobníku 70 °C, výchozí teplotu pro ohřev vody 10 °C a okolní prostředí 10 °C.
Ale těžko využiju tu energii zpětně až do těch výchozích 10 °C.
Tohle by spíš mělo platit pro nějaký režim v zásobníku 40 °C - 60 °C, aby to šlo využít když ne na topení, tak aspoň na koupání. A zase by tam byly ztráty nějakým dalším výměníkem, protože stoletou vodou ve velkém zásobníku s nejistým teplotním režimem se asi sprchovat nechceš (legionela).

Pro ten modelový případ vycházejí ztráty vzhledem k uložené energii 1,3 % denně. Kdyby se to nechal chladnout hodně dní, tak by se ty denní ztráty zmenšovaly, protože by se snižoval rozdíl teploty vody a okolí.
Nějaké ztráty budou také v rozvodech mezi domem a zásobníkem.

Pak je otázka pořizovací ceny a využitelnosti takového zásobníku. Přebytečná energie na ohřev takového zásobníku by byla max v polovině roku.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Nautilus »

Ztráty holt budou a v zimních měsících se s tím nedá bojovat. Vyrobíš za týden pár kWh, možná pár desítek, podle počasí a nebude to stačit ani na základní provoz domácnosti.
Na druhé straně jaro a podzim jsou pro podobnou akumulaci jako stvořené. Přebytky budou už od března a topí se mnohem déle a stejně je to na podzim.
Takže myšlence na 8m3 akumulaci, palec nahoru.

Co se týče zateplení aku.
Nebyla by možnost jít do země? Jak praví klasik: "V létě chladí, v zimě hřeje." A zadarmo.
Zemědělci (malí pěstitelé) to znají velice dobře. Na podzim se vykopala metrová jáma, do ní se dala (většinou) řepa, přikryla slámou a na jaře se vytáhla jako "nová".
Pochopitelně pro aku by to musela být poněkud kultivovanější varianta s izolací proti vlhkosti a bez té slámy nahoře... ;)
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Kluci díky moc za váš čas a nápady. Zkusím tu bandasku přesněji namodelovat a spočítat, je to taková výzva :) Nikdy jsem si nemyslel, že bych z toho tepla celou zimu seděl u radiátoru a nahříval si hřbet.... ale popravdě, kdyby se to dalo udělat za rozumné peníze a pochytat do toho nemalou část přebytků a pak to využít pro ušetření oběživa a zvýšení pohodlí, tak by to bylo fajn.
Jinak ještě předestřu nápad ... furt to s ženou řešíme stylem, není to moc velký?? Co s tím budeš dělat v létě?? a moje odpověď v zoufalosti je: budu dělat svíčky a v zimě až to fialka vypne je budu prodávat zoufalcům, aby aspoň trefili na záchod. Změna skupenství parafínu by taky něco schroustla.
Ještě reinkarnuji elektrickou řetězovku a až mi na dvoře přistane hromada dřeva, tak budu bzučet a ne vrčet a zbylé piliny by si dal nějaký menší lis na brikety... Prostě tu špičku z toho nějak uříznu a přehodím do zimy!!
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Nautilus »

Blesk007 píše: ned úno 19, 2023 12:07 pm ... furt to s ženou řešíme stylem, není to moc velký?? Co s tím budeš dělat v létě??
Každá FVE je nakonc malá a po čase je potřeba větší. Jenže pak už to nejde tak dobře.
Proto: Přepanelovat co to půjde.
Těch pár kWh v létě holt zůstane na střeše. Koneckonců před FVE tam zůstávaly všechny...
... no a ve zbytku roku už jenom radost, že to tam je!
Ono destikilowatka nebude 2x dražší než "pětka", ale radosti udělá dvojnásobek.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

A ještě nezapenout že krom toho že Němci s panely uni elektriku vyrábět tak pořád se také chová jako spotřebič a pokud pojedou 3k měničů počítej že si ročně klidně 1,5mwh ročně vezmou a to je potřeba s tím počítat a rovnou navýšit výrobu pro vlastní spotřebu na to se moc nemyslí každý si vezme počáteční spotřebu a podle dává panely
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Nautilus »

Krom toho, že něco (ne zrovna málo) sežere sama FVE, tak je vhodné si uvědomit, že spotřeba domu vzroste úměrně uvědomění si té láce s kterou elektřina z panelů přitéká. Osádka domu vzhlédne z okna, uvidí azuro a tu pouští napůl naplněnou pračku, jindy zas klimu... a vždy se najde něco co může přece zadarmo "vrčet"....

OT: to Diablo007
Diablo007 píše: ned úno 19, 2023 7:05 pm ... že si ročně klidně 1,5mwh ročně vezmou...
Jeden a půl mili-něčeho-hodiny... to by šlo :D Já vím, já vím...to ten mobil :stupidme:
Bránil jsem se tomu, ale nejde jinak :oops: slibuju, že příště už to neudělám. Stejně máš u mě (už hodně dlouho) tu štamprlu za vyřešení kvízu na MP.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

Nautilus píše: pon úno 20, 2023 10:27 am Krom toho, že něco (ne zrovna málo) sežere sama FVE, tak je vhodné si uvědomit, že spotřeba domu vzroste úměrně uvědomění si té láce s kterou elektřina z panelů přitéká. Osádka domu vzhlédne z okna, uvidí azuro a tu pouští napůl naplněnou pračku, jindy zas klimu... a vždy se najde něco co může přece zadarmo "vrčet"....

OT: to Diablo007
Diablo007 píše: ned úno 19, 2023 7:05 pm ... že si ročně klidně 1,5mwh ročně vezmou...
Jeden a půl mili-něčeho-hodiny... to by šlo :D Já vím, já vím...to ten mobil :stupidme:
Bránil jsem se tomu, ale nejde jinak :oops: slibuju, že příště už to neudělám. Stejně máš u mě (už hodně dlouho) tu štamprlu za vyřešení kvízu na MP.
To mne budeš muset nakopnout co že bylo s MP?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Vypadá to na měšťáky :)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

Blesk007 píše: pon úno 20, 2023 2:47 pm Vypadá to na měšťáky :)
My Power. Tedy MP druhé fórum
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Hele kucí, poraďte.
Tak někde v zadním levém kvadrantu hlavy přemejšlím nad jednou věcí ... sice už se to tuatam probíralo, ale jasný výsledek jsem nikde nenašel. Jak by se tvářil vf měnič, kdyby mu někde na výstupu přistál mikroměnič s pár panely a dokrmoval to svým trochu vyšším napětím?? Ještě mám prd, ale už rozšiřuji a tak si to lehce převaluji v kebuli. Mám tu další střechy na jih a západ.
Teď je to fantasy, ale když na to přijde, tak si sem můžu dát dalších x panelů. víceméně ještě 2x tolik, než čím začnu. Ale ten microinvertor by byl asi první v řadě na holení a to by bylo na té západní střeše (žlutá). Je to teda jen jaro-podzim.
Ta střecha ale ještě půjde dolů a pak zase zpět s izolací a pošoupanejma krovama, takže to není fakt otázka na dnešní den.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Blesk007 dne pon úno 20, 2023 3:10 pm, celkem upraveno 1 x.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Diablo007 píše: pon úno 20, 2023 2:54 pm
Blesk007 píše: pon úno 20, 2023 2:47 pm Vypadá to na měšťáky :)
My Power. Tedy MP druhé fórum
Jojo, nebo tak :) Kdybych nebyl hlupákem, nestal bych se medvědem :whoohoo:
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Ještě dotaz, notifikace mailem nechodí vůbec a nebo jen nováčkům??
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

Blesk007 píše: pon úno 20, 2023 3:15 pm Ještě dotaz, notifikace mailem nechodí vůbec a nebo jen nováčkům??
Zde vůbec. Fórum se dostalo na spam list a je snaha ho z tama vymazat ale nějak se zatím nedaří.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Aha, no to znám. Taky mám skoro všechny maily na greylistu a to jsem v životě neposlal jediný spam. Většinou stačí podepsat nějakou petici proti zrovna přítomné vládě, nebo covidomafii a už to jede. Druhý den se nedomailuju a musím každou poštu ověřovat telefonem :( a vysvětlovat zákazníkům kde to mají najít. Jako malej kluk jsem ne zcela chápal co znamená slovo "svoloč", už to vím :lol: ještě taky jsem nerozuměl babiččiné šifře "hnus fialovej"
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Nautilus »

OT: to Diablo007
Diablo007 píše: pon úno 20, 2023 2:07 pmTo mne budeš muset nakopnout co že bylo s MP?
Hodinu jsem listoval na MP abych to našel. Mám u tebe panáka.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“