Bleskova proudovna u Kolína

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

Nautilus píše: pon úno 20, 2023 5:14 pm OT: to Diablo007
Diablo007 píše: pon úno 20, 2023 2:07 pmTo mne budeš muset nakopnout co že bylo s MP?
Hodinu jsem listoval na MP abych to našel. Mám u tebe panáka.
Vidíš to sem dávno vypustil. Sem rád že udržíme v hlavě co sem dělal včera.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Blesk007 píše: pon úno 20, 2023 3:07 pm Hele kucí, poraďte.
Tak někde v zadním levém kvadrantu hlavy přemejšlím nad jednou věcí ... sice už se to tuatam probíralo, ale jasný výsledek jsem nikde nenašel. Jak by se tvářil vf měnič, kdyby mu někde na výstupu přistál mikroměnič s pár panely a dokrmoval to svým trochu vyšším napětím?? Ještě mám prd, ale už rozšiřuji a tak si to lehce převaluji v kebuli. Mám tu další střechy na jih a západ.
Teď je to fantasy, ale když na to přijde, tak si sem můžu dát dalších x panelů. víceméně ještě 2x tolik, než čím začnu. Ale ten microinvertor by byl asi první v řadě na holení a to by bylo na té západní střeše (žlutá). Je to teda jen jaro-podzim.
Ta střecha ale ještě půjde dolů a pak zase zpět s izolací a pošoupanejma krovama, takže to není fakt otázka na dnešní den.
Obrázek
vážně nic k tomu??
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Kostěj »

Blesk007 píše: pon úno 20, 2023 3:07 pm Jak by se tvářil vf měnič, kdyby mu někde na výstupu přistál mikroměnič s pár panely a dokrmoval to svým trochu vyšším napětím??
Slyšel jsem, že jsou mikroinvertory dost citlivý na kvalitu napětí, na které se mají nafázovat. Já bych do toho nešel. Na takové rozšiřování je výhodná baterie 48V, ty měniče z panelů do 150-200V do baterie 48V mají rozumné ceny. Přidám 3 panely a jeden Epever Tracer a hotovo.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Kostěji: dík za postřeh, jen ještě dotaz. Když budu nabíjet baterky z Growattů a zároveň z Epeveru, nebude se to prát? Také jsem o tom přemýšlel.
Navíc budu muset vést pod zemí 48V asi 40m, případně po stejné trase DC z panelů a Epever by byl v proudovně vedle GW.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Kostěj »

Blesk007 píše: úte úno 21, 2023 8:13 pmKdyž budu nabíjet baterky z Growattů a zároveň z Epeveru, nebude se to prát?
U Kinga jsem to někde zahlédl jako doporučení, něco ve smyslu "Rozhodně nepřekračujte max. doporučený výkon panelů, který připojete na Kinga. Pokud vám nepostačuje výkon solární nabíječky v Kingovi, použijte další externí nabíječku." Délky kabelů pro mne bylo nejdůležitější kritérium kam dát baterky a měnič. Takže na propojení baterek a měniče jsem koupil 2m 50mm kabelu a ještě mi metr zbyl.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

Mám na Kinga 1 hozené 6,3kwp a neřeší to jediné co nesmíš překročit je proud že stringu a to je 80A
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od josse »


Blesk007 píše: Navíc budu muset vést pod zemí 48V asi 40m, případně po stejné trase DC z panelů a Epever by byl v proudovně vedle GW.
To bych se asi přišel podívat, já mám mizerných 5m a mám 200(konce a zatáčky)/400(3m rovná prostřední část)mm2 kvůli úbytkům napětí.

Velké dálky táhnout od panelů nebo 230VAC. U 48V je to blbost (nebo sebevražda za materiál).
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

josse píše: stř úno 22, 2023 9:58 am
Blesk007 píše: Navíc budu muset vést pod zemí 48V asi 40m, případně po stejné trase DC z panelů a Epever by byl v proudovně vedle GW.
To bych se asi přišel podívat, já mám mizerných 5m a mám 200(konce a zatáčky)/400(3m rovná prostřední část)mm2 kvůli úbytkům napětí.

Velké dálky táhnout od panelů nebo 230VAC. U 48V je to blbost (nebo sebevražda za materiál).
No to já vím taky že je to blbost, nemám měděné doly a ani tolik oběživa :)
Proto jsem se taky ptal na ten mikroměnič, to by byla nejjednodušší varianta kdyby to přežil Growatt i mikro. Ostatně zkusit se to může až to bude aktuální. Teď to byla jen hypotéza. Navíc je to dost daleko a spotřebu v místě by asi ten mikro pokryl, takže by asi ani k žádné "pranici" nedošlo.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Tak mi na dvoře přistál 6,5m dlouhý žebřík a budu vyrábět výtah na panely. Nebude to Geda, ale "Děda light 1.0" fotky pošlu až to rozhýbu. Bude pak k půjčení ve stř. Čechách (těžko by se to vyplatilo pro něj jet z Ostravy a nebo Aše)
KubisKV
Příspěvky: 236
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od KubisKV »

No já jsem od Aše a za nějaký čas by se mi něco takového hodilo. Tak poprosím aspoň fotky, buď ho postavim, nebo pujcim a nebo se zajedu podívat do středních Čech a pak ty panely u sebe odnosim v teplejch.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

KubisKV píše: stř úno 22, 2023 5:25 pm No já jsem od Aše a za nějaký čas by se mi něco takového hodilo. Tak poprosím aspoň fotky, buď ho postavim, nebo pujcim a nebo se zajedu podívat do středních Čech a pak ty panely u sebe odnosim v teplejch.
Ahoj, no zatím leží žebřík na dvoře. Musím udělat vozík s kolečky a úchyty, elektrickou kočku mám. Žebřík teď možná nechám vcelku, ale v konečné fázi ho nepochybně rozporcuji, tak aby se dal převážet v dodávce a na vozíku a musím udělat spojky na původní rozměr. Já mám okap někde mezi 5-5,5m, takže teď mi ten rozměr vyhovuje a nemusím řešit propojky. Kdy počítáš se stavbou? Já v březnu tak od půlky měsíce ale nebude to prdel, protože s tím musím udělat uzemnění a boudičku, takže to bude docela fičák. 26.5.-28.5. budu v Lokti na muzice, tak kdyby ti to vyšlo termínově takto, tak ti ho můžu dovézt až skoro domů a nebo úplně domů, to už mě nezabije. Jenom bych ho potřeboval v pátek vyndat z auta a v neděli naložit, protože si tam potřebujeme lehnout a to by šlo s tímhle instrumentem blbě. Musel by ses také vejít do této délky, protože prodloužení zatím dělat nebudu, ale časem asi jo. Půjčovné bude pro solárníky zde zdarma, resp. za dobrovolný příspěvek. Podmínka bude vrácení :) Jestli bude větší zájem a budu muset udělat prodloužení a vysypat do toho další prachy, tak to budu muset trochu zpoplatnit, aby se to aspoň vrátilo. Takhle to stálo včera čtyřku, něco nasypu do vozíku a kočka byla před lety asi za 1500.
čau a pěkný den
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od eduard22 »

2 dřevay lano, 2 hliníkové karabiny a už to klouže nahoru a zadarmo ;-)
Screenshot_20230223-122912_Gallery.jpg
Screenshot_20230223-122912_Gallery.jpg (612.67 KiB) Zobrazeno 2175 x
Screenshot_20230223-122905_Gallery.jpg
Screenshot_20230223-122905_Gallery.jpg (683.57 KiB) Zobrazeno 2175 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
KubisKV
Příspěvky: 236
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od KubisKV »

Blesk007 píše: čtv úno 23, 2023 11:40 am
KubisKV píše: stř úno 22, 2023 5:25 pm No já jsem od Aše a za nějaký čas by se mi něco takového hodilo. Tak poprosím aspoň fotky, buď ho postavim, nebo pujcim a nebo se zajedu podívat do středních Čech a pak ty panely u sebe odnosim v teplejch.
Ahoj, no zatím leží žebřík na dvoře. Musím udělat vozík s kolečky a úchyty, elektrickou kočku mám. Žebřík teď možná nechám vcelku, ale v konečné fázi ho nepochybně rozporcuji, tak aby se dal převážet v dodávce a na vozíku a musím udělat spojky na původní rozměr. Já mám okap někde mezi 5-5,5m, takže teď mi ten rozměr vyhovuje a nemusím řešit propojky. Kdy počítáš se stavbou? Já v březnu tak od půlky měsíce ale nebude to prdel, protože s tím musím udělat uzemnění a boudičku, takže to bude docela fičák. 26.5.-28.5. budu v Lokti na muzice, tak kdyby ti to vyšlo termínově takto, tak ti ho můžu dovézt až skoro domů a nebo úplně domů, to už mě nezabije. Jenom bych ho potřeboval v pátek vyndat z auta a v neděli naložit, protože si tam potřebujeme lehnout a to by šlo s tímhle instrumentem blbě. Musel by ses také vejít do této délky, protože prodloužení zatím dělat nebudu, ale časem asi jo. Půjčovné bude pro solárníky zde zdarma, resp. za dobrovolný příspěvek. Podmínka bude vrácení :) Jestli bude větší zájem a budu muset udělat prodloužení a vysypat do toho další prachy, tak to budu muset trochu zpoplatnit, aby se to aspoň vrátilo. Takhle to stálo včera čtyřku, něco nasypu do vozíku a kočka byla před lety asi za 1500.
čau a pěkný den
Zatím žádný termín nemám, ale mám žebříky taky, tak to možná dopadne, že nechám udělat na soustruhu kolečka a pustím se do stavby svépomocí. Nebo to na střechu odvleču skoro sám. Jinak děkuju za nabídku a až to bude hotové, pošli fotky. Díky.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Eduarde22, pěkný :) Mám to ale trochu výš a budu dělat sám, tak si ten zug udělám. Bude asi tak na 5-6 panelů zároveň. On se pak hodí na druhou stavbu, až budu překládat střechu.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Vážení, pořád se tady hrabu v prvcích z kterých celý ten cirkus postavím a narazil jsem na jeden problém. Pro případ nějaké požární události bych chtěl mít možnost ty stringy na střeše ještě rozepnout na menší úseky, dejme tomu po 3 panelech. Hledám tedy krabičku , kterou bych zapojil do pole přímo pod panely a tu dokázal na dálku ovládat centralstopem. Samozřejmě by se musela pak zase umět "nahodit", abych nemusel lézt po střeše.
Napadlo mě použití optimizérů, ale nemyslím že by to bylo úplně OK, takže bych raději nějaké ověřené řešení s mechanickým odpojením. Poradíte? Díkes
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od eduard22 »

Tak ony by i pojistky správně měly být těsně u panelů a ne až dole v interiéru..., pojistky mají chránit vedení od zdroje na začátku vedení ne na konci jak to mají většinou skoro všichni...
Ideální by byl vypínač na slunce ;-)
I když i to by šlo vyřešit například elektrický sklápěnými žaluziemi na panelech nebo elektrická roleta které by slunce zastínily v případě nouze , požáru, servisu na vedení a jištění panelů.
Nechám si to patentovat
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Nojo Eduarde, to je na patent :) Pořídím si velký slunečník z číny
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

Tyhle bezpečnostní odpínače pro požárníky je ne rozepnutí ale zkratování tedy napětí je pak nula
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

takže třeba dříve zmíněný čínskej ATS přepínač ? Normálně nulová spotřeba protože je bistabilní a pro uvedení v činnost mu připojit patřičný ovládací vstup (dle mé rozborky lhostejno zda-li 231VAC či třeba 300VDC) -> přepnutím odpojí FV panely od reglu a v druhé poloze je zkratuje ?
Jen takový nápad od zámečníka :idea: .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Diablo007: nojo, taky jsem o tom zkratu přemýšlel, ale popravdě se mi to moc nelíbí a nejsem si vůbec jistej, jestli to panelům dělá dobře. Je to sice hypotetická možnost, že by se to uvedlo do chodu, ale i tak mi tato varianta moc nesedí. Ještě nad tím podumám, jestli by nebyla rozumnější varianta si zbastlit škatulky s bistabilním relátkem a rozpínat to tím. Sekvence vypínání/odpojení po aktivaci STOP tlačítka by pak byla asi (1) string celý - (2) string rozpojit - (3) zátěž - (4) střídač - (5) baterka. Je to tak dobře??
Abramsi: na odpojení DC počítám spíš s vyrážecími cívkami, myslíš že je to blbě? Strkat Tomzny na střechu se mi moc nechce.
Jinak jsem si naklikal včera matroš, tak to během týdne snad bude pokupě a začnu brzy budovat, tak držte palce.

Trochu jsem laboroval s měničovou sekcí a lehce lavíroval že to postavím z komponentů od Epevru (regulátory a střídače zvlášť) ale nenašel jsem nikde nic o tom jak by se dalo synchronizovat víc střídačů na jednu fázi, tak jsem se zase vrátil k tomu Growattu. Měnič SPF 5000ES mě s prodlouženou zárukou na 60 měsíců vychází těsně pod 31 tis s dph, to myslím není úplně nejhorší.

No držte palce, čau
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Diablo007 »

No polemizace nad tím jak vypadá odpinani panelů pro měniče ale technický je to dané tím jak ti teď říkám. Všechny tyto věci co se používají opravdu dělají zkrat tedy panel nula voltů a když už hašiš barák tak se neřeší jestli jim ten zkrat vadí.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

jak píše Diablo007 , po aktivaci killspínače hasičema při zásahu u hořícího domu by prospěšnost zkratu FV panelů byla to poslední . Diskutovaný rozpojovačo-zkratovač je zařízení havarijní nouze . Nikoli k technicky-provoznímu použití .
Proto se to trefně nazývá KILLSWITCH :idea: .
K provoznímu odpojování FV stringů se používají patřičné DC jističe .

Mimochodem , loni jsem spravoval hot-spotový FV panely , následně testoval na :sun2: tvrdým zkratem k ověření úspěšné opravy . Ze zvědavosti jsem nechal jeden FV panel při testu ve zkratu cca 30 minut s nemilým následkem -> prasknul plně fungující FV článek :shock: . Po jeho přemostění FV panel opět dával max proud . Tudíž trvalejší tvrdý zkrat FV panelům zjevně ubližuje . To jen tak pro info ;) .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Atman »

Abrams píše: sob bře 04, 2023 12:29 pm Ze zvědavosti jsem nechal jeden FV panel při testu ve zkratu cca 30 minut s nemilým následkem -> prasknul plně fungující FV článek :shock: . Po jeho přemostění FV panel opět dával max proud . Tudíž trvalejší tvrdý zkrat FV panelům zjevně ubližuje . To jen tak pro info ;) .

Elektronům zdar :sun2:
To som prekvapený, veď výkon v skrate musí byť "nulaceláništ" W, Isc pri napätí 0,xV obvodu v skrate proste výkon nedá.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od eduard22 »

Hodit na panele plachtu (stanovou celtu, ideáln ěszbetové plátno), nebo nastříkat pěnu na ně a je po napětí z nich 8-)
Nebo stříkat hustou stříbrnou barvu na ně to je taky zastíní :D A "vypne" Slunce ;)
Opět si nechám patentovat :lol:

Doplněno - nebo při hašení zastínit panele aspoň záchranářským vrtulníkem :D Budu muset hasičům sepsat postupy hašení FVE ;)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Blesk007
Příspěvky: 36
Registrován: čtv led 19, 2023 3:36 pm
Bydliště: Kolínsko

Re: Bleskova proudovna u Kolína

Příspěvek od Blesk007 »

Diablo, Abramsi ... máte pravdu, moc nad tím dumám :)
Eduarde, jako vždy výborná technická řešení, skoro bych řekl, že už jsem slyšel i podobné doma :)
Hasiče prostě volat až večer :)
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“