Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

Dobrý den,
chci poprosit o názory na výkon naší FVE, který mi přijde poloviční oproti očekávanému výkonu dle statistik. Instalační firma do konce ledna tvrdila, že je to způsobeno tím, že jsme nebyli ještě napojení na DS. Od února tedy již napojení jsme a situace stejná.
Parametry FVE: 7,2 kWp, 16 panelů Phono Solar (455Wp) umístěných po osmi na střeše s orientací na V a Z, sklon 10 stupňů. Střídač Goodwe GW10K-ET, baterie Pylontech Force H2 10,65 kWh.

Od začátku února jsme vyrobili 56kWh(do 19.2.), počítám tedy s nějakými 100kWh za celý únor. Přitom podle statistik zohledňujících i ne úplně ideální sklon a orientaci bych čekala aspoň dvojnásobek. Co myslíte? Nemáte někdo podobnou konfiguraci pro porovnání? Hnedle mi přijde, jak kdyby nám půlka střechy nevyráběla.

Přikládám screeny ze SEMS portálu. Praštila mě tam do oka hodnota PV2 (proud2), která je neměnná (61,7V/0,0A) ať je den nebo noc. Je to normální? Není tam nějaký problém, špatné zapojení? Budu zase volat instalační firmě a nechci se tentokrát nechat odbýt. Jako úplnemu laikovi mi ale můžou napovídat takřka cokoli.
Předem děkuji za jakékoliv postřehy a přeju pěkný den
Květa
Výroba/měsíc
Výroba/měsíc
Screenshot_2023-02-19-12-43-14-707_com.goodwe.semsportal.jpg (117.89 KiB) Zobrazeno 6995 x
Střídač
Střídač
Screenshot_2023-02-19-12-44-09-338_com.goodwe.semsportal~3.jpg (165.85 KiB) Zobrazeno 6995 x
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

Ještě přidám výkon po dnech
Přílohy
Výkon po dnech
Výkon po dnech
Screenshot_2023-02-19-12-43-33-767_com.goodwe.semsportal.jpg (122.1 KiB) Zobrazeno 6992 x
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Diablo1st »

Určite hodnota 61V na 8ks paneloch v sérii nie je normálna počas dňa.
Ako prvé by som vyskúšal reštart meniča, či náhodou niečo nezamrzlo.
Ak nepomôže tak treba zobrať multimeter a premerať napätie pri poistkách, či tam tých 61V aj reálne je. A podľa zistení informovať inštalačnú firmu, nech prídu odstrániť problém.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Momo »

U mě 10 kW V/Z 15° za únor 180 kWh.
Budu to předělávat, část panelů je teď blízko jižní atiky, taky bych správně měl mít víc.

Ty dva stringy by měly mít podobné výsledky. Asi bys někde v systému měla najít historii výroby podle stringů apod.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Diablo007 »

Ta teplota 3 stupně Celsia bude asi taky dost špatně
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

Diablo1st píše: ned úno 19, 2023 2:36 pm Určite hodnota 61V na 8ks paneloch v sérii nie je normálna počas dňa.
Ako prvé by som vyskúšal reštart meniča, či náhodou niečo nezamrzlo.
Ak nepomôže tak treba zobrať multimeter a premerať napätie pri poistkách, či tam tých 61V aj reálne je. A podľa zistení informovať inštalačnú firmu, nech prídu odstrániť problém.
Děkuji za reakci. Pojistky už měřené byly. Donutila jsem k tomu revizáka té instalační firmy, když tu byl.A prej ok. Nedokázal mi ale odpovědět, co ta hodnota teda v tom portále znamená. Prý asi něco se stringama. Dost mě to teda udivilo.
A je to tam tak od zapojení. Od té doby to bylo i vypnuté, reklamovali jsme špatně zapojené pojistky. Tak si myslím, že jen "zamrzlé" to asi bohužel nebude :stupidme:
Takže chápu správně, že to fakt vypadá, že je na jednom stringu(jedna strana střechy) problém? To by celkem odpovídalo polovičnímu výkonu i tomu, že se to pořádně rozběhne až odpoledne.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Diablo007 »

Přesnou odpověď po internetu bývá někdy ošemetné stává se že je i víc pravděpodobných možnosti ale zde bych začal u změření napětí na rozpojeném pojistkovem odpínači a když bude napětí sedět s tím co říká měnič je problém ve stringu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Diablo1st »

Také nízke napätie tam môže byť veľmi skoro ráno alebo neskoro večer, ale nie cez deň a určite nie jedna stála hodnota. Ja by som to videl skôr na chybu meniča, resp. jedného mppt. Skús večer po zotmení prehodiť PV vstupy medzi sebou, či bude zajtra znova ukazovať rovnakú hodnotu na PV2 vstupe, alebo sa prehodí táto hodnota na PV1 vstup.

Pre porovnanie, mám GW menič a 5ks 550Wp panelov v sérii. Je u nás zamračené tak, že musím vnútri svietiť a na paneloch je aj tak okolo 220V.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Frantom
Příspěvky: 87
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Frantom »

U mne PV master nebo Sems ukazuje 60V právě v situaci kdy vypadne 13A DC jistič a odpojí tak panely od měniče.
Což se zatím za necelý rok provozu povedlo jen třikrát.
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

Diablo1st píše: ned úno 19, 2023 3:04 pm Také nízke napätie tam môže byť veľmi skoro ráno alebo neskoro večer, ale nie cez deň a určite nie jedna stála hodnota. Ja by som to videl skôr na chybu meniča, resp. jedného mppt. Skús večer po zotmení prehodiť PV vstupy medzi sebou, či bude zajtra znova ukazovať rovnakú hodnotu na PV2 vstupe, alebo sa prehodí táto hodnota na PV1 vstup.

Pre porovnanie, mám GW menič a 5ks 550Wp panelov v sérii. Je u nás zamračené tak, že musím vnútri svietiť a na paneloch je aj tak okolo 220V.

Ahoj, díky za odpověď. Mohl bys mi jak pro blbce napsat, co je to mppt? Vygenerovala jsem si report v SEMS portálu a mppt2 je úplně neměnné.
Přílohy
Screenshot_2023-02-19-17-07-28-012_com.android.chrome~2.jpg
Screenshot_2023-02-19-17-07-28-012_com.android.chrome~2.jpg (199.31 KiB) Zobrazeno 6908 x
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od tomasi02 »

mppt je dobre vysvetleno treba zde:
https://www.nomadem.cz/clanek/66/solarn ... egulatory/
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Diablo007 »

Každopádně nahnat firmu ať to řeší. Pokud odešla pojistka což se nemá stát je tam něco špatně.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Harry »

mám v sems portálu také rozdíly, úplně bych mu nevěřil a koukal hlavně na elektroměr. na to kolik jste v porovnánéí s minulostí spotřebovali a kolik přeteklo do sítě, jestli to odpovídá té výrobě.
u mě výroba ani celková výroba uvedená na hlavní straně v telefonu nesouhlasí s údaji po otevření údajů střídače. navíc teplota je také nesmyslná. přitom ještě nedávno to souhlasilo. teď najednou (asi 2 týdny) jako bych tam měl údaje jiného střídače. psal jsem na podporu, ale zatím bez odezvy.
mám to samé, jen 14panelů, 8z+6v.
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Harry »

ještě vložím můj report pro porovnání, tam to opravdu rozdílné je :(
Snímek obrazovky 2023-02-19 210536.png
Snímek obrazovky 2023-02-19 210536.png (165.65 KiB) Zobrazeno 6818 x
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

Harry píše: ned úno 19, 2023 9:09 pm ještě vložím můj report pro porovnání, tam to opravdu rozdílné je :(
Snímek obrazovky 2023-02-19 210536.png
Ahoj, ale ty máš tedy rozdílný počet panelů na těch stringách,ne? Není to tím? Aspoň se ti to v průběhu dne mění, něco to dělá. Já ještě vygenerovala report za několik dnů zpět a hele na to🤔 No zítra zas zavolám instalační firmě a budu už požadovat návštěvu technika. Dám potom vědět, jak to dopadlo.
Přílohy
Screenshot_2023-02-19-21-59-34-785_com.android.chrome~2.jpg
Screenshot_2023-02-19-21-59-34-785_com.android.chrome~2.jpg (64.13 KiB) Zobrazeno 6798 x
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od VITEK »

A bylo jeden den z poslednich 7 cely den slunko aby bylo videt ze vykon za slunka to da??? Tohle je jak z Vestecke koule
Panely vsude.
Baterka volovo
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

VITEK píše: ned úno 19, 2023 10:06 pm A bylo jeden den z poslednich 7 cely den slunko aby bylo videt ze vykon za slunka to da??? Tohle je jak z Vestecke koule
Jj, 16.2. bylo slunečno a vyrobili jsme 5,5kWh, což je náš rekord.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od beethowen »

Tak je evientní, že ten jeden string funguje patrně jak mám. Ten druhý bude je úplně plochý a nikdy z toho nešel proud.
Co jsou ty přerušení na tom MPPT2 (V), kdy to napětí spadlo až na nulu, co se v té době dělo? Byly odepnuty pojistky od stringu?
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

beethowen píše: pon úno 20, 2023 7:05 am Tak je evientní, že ten jeden string funguje patrně jak mám. Ten druhý bude je úplně plochý a nikdy z toho nešel proud.
Co jsou ty přerušení na tom MPPT2 (V), kdy to napětí spadlo až na nulu, co se v té době dělo? Byly odepnuty pojistky od stringu?
Já mám právě pocit, že je to tak od začátku. Máme to zapojené od začátku listopadu a od začátku volám na firmu, že to nějak málo vyrábí. A poslouchám, že se to srovná po připojení k DS. Těch divných hodnot jsem si všimla minimálně brzo po zapojení. Po dvou měsících jsem donutila revizáka, co poslali, ať změří pojistky. A ty byly ok.
Tak dnes už na ně vlítnu s tímhle grafem.Jsem pekelně naštvaná :pissedoff2:
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

beethowen píše: pon úno 20, 2023 7:05 am Tak je evientní, že ten jeden string funguje patrně jak mám. Ten druhý bude je úplně plochý a nikdy z toho nešel proud.
Co jsou ty přerušení na tom MPPT2 (V), kdy to napětí spadlo až na nulu, co se v té době dělo? Byly odepnuty pojistky od stringu?
Jo, teď jsem si to přečetla pozorněji. Hele, nevím, co se dělo v té době poklesu MPPT2. Na nic tu nesaháme..
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Diablo007 »

Oznámit firmě že bude na zakázce proveden audit s případnou protirevizí pokud budou shledány nedostatky. Zatím sem vždy našel nedostatky
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Frantom
Příspěvky: 87
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Frantom »

Queta píše: pon úno 20, 2023 7:34 am Já mám právě pocit, že je to tak od začátku. Máme to zapojené od začátku listopadu a od začátku volám na firmu, že to nějak málo vyrábí. A poslouchám, že se to srovná po připojení k DS. Těch divných hodnot jsem si všimla minimálně brzo po zapojení. Po dvou měsících jsem donutila revizáka, co poslali, ať změří pojistky. A ty byly ok.
Tak dnes už na ně vlítnu s tímhle grafem.Jsem pekelně naštvaná :pissedoff2:
Máte nějaké vytěžování té FVE, třeba ohřev vody a pod.?
Ono ta plochá křivka i hodnota 60V je jasná diagnoza odpojeného stringu jak už jsem psal výše. Takže jedno pole je off.
To že to druhé pole vyrábí málo, ale může souviset s tím že zatím máte zakázané přetoky a výrobu tedy není kam dát. Ono i to případné vytěžování je v drtivé většině nastaveno tak že se chytá přetoků do sítě a dokud není FVE ofiko připojena a přetoky nejsou lze vytěžovat max. manuálně ;)
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

Frantom píše: pon úno 20, 2023 10:20 am
Queta píše: pon úno 20, 2023 7:34 am Já mám právě pocit, že je to tak od začátku. Máme to zapojené od začátku listopadu a od začátku volám na firmu, že to nějak málo vyrábí. A poslouchám, že se to srovná po připojení k DS. Těch divných hodnot jsem si všimla minimálně brzo po zapojení. Po dvou měsících jsem donutila revizáka, co poslali, ať změří pojistky. A ty byly ok.
Tak dnes už na ně vlítnu s tímhle grafem.Jsem pekelně naštvaná :pissedoff2:
Máte nějaké vytěžování té FVE, třeba ohřev vody a pod.?
Ono ta plochá křivka i hodnota 60V je jasná diagnoza odpojeného stringu jak už jsem psal výše. Takže jedno pole je off.
To že to druhé pole vyrábí málo, ale může souviset s tím že zatím máte zakázané přetoky a výrobu tedy není kam dát. Ono i to případné vytěžování je v drtivé většině nastaveno tak že se chytá přetoků do sítě a dokud není FVE ofiko připojena a přetoky nejsou lze vytěžovat max. manuálně ;)

My už připojení právě jsme od začátku února.Máme AZ router a bojler, ale vzhledem k nízké výrobě jsme ještě ani jednou nenabili baterii, takže ani ohřev vody se nekonal. Dohodla jsem se s nima dnes na vyslání technika, tak jsem zvědavá, co z toho vyleze.
Queta
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 19, 2023 12:45 pm

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Queta »

Frantom píše: pon úno 20, 2023 10:20 am
Queta píše: pon úno 20, 2023 7:34 am Já mám právě pocit, že je to tak od začátku. Máme to zapojené od začátku listopadu a od začátku volám na firmu, že to nějak málo vyrábí. A poslouchám, že se to srovná po připojení k DS. Těch divných hodnot jsem si všimla minimálně brzo po zapojení. Po dvou měsících jsem donutila revizáka, co poslali, ať změří pojistky. A ty byly ok.
Tak dnes už na ně vlítnu s tímhle grafem.Jsem pekelně naštvaná :pissedoff2:
Máte nějaké vytěžování té FVE, třeba ohřev vody a pod.?
Ono ta plochá křivka i hodnota 60V je jasná diagnoza odpojeného stringu jak už jsem psal výše. Takže jedno pole je off.
To že to druhé pole vyrábí málo, ale může souviset s tím že zatím máte zakázané přetoky a výrobu tedy není kam dát. Ono i to případné vytěžování je v drtivé většině nastaveno tak že se chytá přetoků do sítě a dokud není FVE ofiko připojena a přetoky nejsou lze vytěžovat max. manuálně ;)

My už připojení právě jsme od začátku února.Máme AZ router a bojler, ale vzhledem k nízké výrobě jsme ještě ani jednou nenabili baterii, takže ani ohřev vody se nekonal. Dohodla jsem se s nima dnes na vyslání technika, tak jsem zvědavá, co z toho vyleze.
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Nízký výkon FVE - špatné zapojení?

Příspěvek od Harry »

Snímek obrazovky 2023-02-20 131304.png
Snímek obrazovky 2023-02-20 131304.png (171.59 KiB) Zobrazeno 6584 x
vytáhl jsem Ti ještě ten datum 16.2.
mě zrovna dělali PPP, takže to ráno 2x na chvíli vypnuli, kolem 11.15h byly nejspíš baterie plné, tak se panely odpojily a když mi na dálku zapnuli přetoky kolem 13.30h tak se to rozjelo naplno
Naposledy upravil(a) Harry dne pon úno 20, 2023 1:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“