Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Odpovědět
dodop
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 30, 2023 7:14 pm

Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od dodop »

Ahoj solárníci, jakým způsobem řešíte ohřev vody v bazénu z přebytků FVE? Přeci nemohu dát do bazénu patronu jak do bojleru :)
Atman
Příspěvky: 97
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od Atman »

Ja mám https://www.aquapond.sk/elektricky-ohre ... u-klapkou/
ale je nutné k tomu dokúpiť spínacie relé a chránič, ak nie je za meničom a vnútri to pozapájať, tak ako je to od nich je to nefunkčné. Po zapojení som s tým maximálne spokojný. Má to termostat + ochranu prietoku.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od nijel »

Tepelným čerpadlem, které spínám z Home Assistenta. Při velých vedrech tím naopak vodu chladím...
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od Momo »

Taky tepelným čerpadlem. Ale dá se také koupit tzv. průtokový elektrokotel, ale tam je nízká účinnost. V létě tomu COP teplených čerpadel docela věřím...

Teď to spínám podle SOC, ale až to bude aktuální udělám složitější logiku v NodeRED, aby mi to necyklovalo baterku a každý večer mi to baterku zbytečně nevybilo na nastavenou úroveň. Měl jsem tam nastaveno něco jako 92-98 % jako vypínací a spínací hodnotu.
Takže nějaká kombinace SOC podmíněná minimální výrobou na střeše. Ale zase to nepřeregulovat, aby se to pořád nezapínalo a nevypínalo.

Aby se mi TČ bezpečně vypnulo, přerušil jsem kabely k čidlu průtoku vody. Když nechci, aby čerpadlo běželo, řeknu mu, že jím neprotéká voda, i když to není pravda.

Primárně se ovládá TČ podle požadované teploty vody. Běží jen když je teplota vody nižší než nastavená.
Pak mám na boudě dva vypínače. Zapnu první a běží automatika ohřívání na FVE. Zapnu druhý nebo oba a běží to nuceně, i když nejsou splněné podmínky na FVE. Oba vypínače jsou vypnuté, TČ neběží v žádném případě.

Chlazení jsem ještě nepoužil. Když má voda 30 °C, tak mi to ani nevadí :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od nijel »

30 °C je maximum, nad to už chladím. Čeká mě první celá sezóna s FVE, tak spínání určitě ještě budu ladit, ale spínal jsem při 60% a 2kW nabíjení baterie. Čerpadlo mám s WiFi, tak se to automatizuje snadno.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od Momo »

Mě ta teplota jde hodně regulovat odsouváním polykarbonátové střechy. Takže to TČ je hlavně pro start a konec sezóny. A když je týden v kuse hnusně a malá výroba, tak ten bazén nevytápíme, ony tam děvčata stejně nelezou, když je venku zima a třeba prší. Mě to pod tou střechou baví.

Já zprovoznil FVE loni 30.3., nebyl jsem připojený s přetoky do DS, proto jsem po týdnu spustil bazén a přetoky dával tam. Za týden byla teplota z 10 °C na 30°C.

První sezónu jsem neměl FVE a vytápěl jsem bazén na 28 °C do konce září bez ohledu na cenu. Loni už jsem FVE měl, ale zapíchnul jsem to po prvním týdnu v září, i když jsem tu elektriku měl "zadarmo". Takový paradox, že cenu elektriky víc sleduju až s FVE než před ní.

Nad 30 už je to vopruz, sluníčko to vyhřálo na 32 a už jsme to muesli otevířt, aby to chladlo.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od nijel »

Jo otevřít střechu by taky bylo řešení, ale musel bych u něj pořád stát, aby tam nespadlo nejmenší dítě :-).

Jinak loni byl podzim dost studený a deštivý, takže jsme to taky vypli v září, protože i přebytků energie bylo tak málo, že teplota stejně moc klesla. Zato předloni jsme se koupali celé září ještě bez TČ.
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od Jiri Zemek »

Zdravím všechny.
FVE mám pár měsíců a zatím se s tím sžíváme.
Měl by někdo kontakt na firmu nebo jednotlivce, kdo by byl schopen navrhnout a realizovat tech. řešení pro přetoky elektřiny do boileru a také do bazénu?

Elektrice nerozumím, chci to od někoho, kdo tomu rozumím. Platím v cash 😁

Díky,
Jirka
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od Diablo1st »

Jiri Zemek píše: pát kvě 12, 2023 12:40 pm Zdravím všechny.
FVE mám pár měsíců a zatím se s tím sžíváme.
Měl by někdo kontakt na firmu nebo jednotlivce, kdo by byl schopen navrhnout a realizovat tech. řešení pro přetoky elektřiny do boileru a také do bazénu?

Elektrice nerozumím, chci to od někoho, kdo tomu rozumím. Platím v cash 😁

Díky,
Jirka
Jirko bolo by dobré doplniť miesto inštalácie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od eduard22 »

Ta ono platit keš ještě neznamená že dobře :( (je to jen jedna z forem plateb ;) )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: Jak z přebytků FVE ohřívat bazén

Příspěvek od Jiri Zemek »

DOPLNĚNÍ:
Zdravím všechny.
FVE mám pár měsíců a zatím se s tím sžíváme.
Měl by někdo kontakt na firmu nebo jednotlivce, kdo by byl schopen navrhnout a realizovat tech. řešení pro přetoky elektřiny do boileru a také do bazénu?

Elektrice nerozumím, chci to od někoho, kdo tomu rozumím. Platím v cash - dobře😁

Místo: Telnice u Brna

Díky,
Jirka
[/quote]
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“