výrobu ze střechy mi elektroměr počítá jako spotřebu

Odpovědět
kyselka
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 01, 2023 12:47 pm

výrobu ze střechy mi elektroměr počítá jako spotřebu

Příspěvek od kyselka »

Dobrý den, mám takový problém ..firma mi nainstalovala FVE od SOLAXu a uvedu příklad ...

Příklad za 1 den :
vlastní spotřeba (co vyrobí panely) = 5kw
spotřebovaná energie (co beru ze sítě) = 10kW
výkon do sítě = 2kw (chytrý elektroměr zaznamená do 2.8.0) - to je v pořádku, to mi ve fakturaci odečtou (mám spotové ceny s výkupem)

Celková spotřeba domu je sice 15kw, ale platit z toho mám pouze 10kw, ne ? Elektroměr načte bohužel 15kw.

Nevíte v čem by mohla být chyba ?
1)reklamoval jsem u instalační firmy - přijela znova, překontrolovali kabely, zapojení a neshledala závadu v zapojení, nechali mi zaktualizovat firmware
2)Firmware ve střídači od Solaxu - včera zaktualizován na nejnovější
3)reklamoval jsem u EGD chytrý elektroměr - ještě teprve za týden přijdou

Nevíte v čem by mohla být chyba, že mi elektroměr načítá výrobu z panelů, která jde jen do domu jako spotřebu (jako bych bral ze sítě) ? Moc děkuji za odpovědi, montážní firma si neví rady. Může být někde přehozený kabel nebo něco špatně co má odpojit měření do elektroměru. Snažím se najít někde řešení, nevím co dělat.

Zajímavé je, že přetoky (pro prodej) to zaznamenává správně, jen tu spotřebu co mám mít zdarma pro dům platím, resp.elektroměr zaznamená v 1.8.2 a v 1.8.3
Samozřejmě PPP proběhlo, přetoky mám od EGD povolené. Mám 6,3kWp FVE, 14 panelů a 2 baterie, 2 stringy
Děkuji.
Gregy
Příspěvky: 6
Registrován: stř led 18, 2023 2:36 pm

Re: výrobu ze střechy mi elektroměr počítá jako spotřebu

Příspěvek od Gregy »

Zdravím,
z čeho berete data o spotřebě a výrobě? Máte k dispozici grafy a data o výrobě/spotřebě po jednotlivých fázích?
kyselka
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 01, 2023 12:47 pm

Re: výrobu ze střechy mi elektroměr počítá jako spotřebu

Příspěvek od kyselka »

Dobrý den,
aplikace mi ukazuje všechny tři fáze dohromady. Můžu se však podívat i podrobně na každou zvlášť na PC. Jejich součet je však správný.
Nevím přesně kam tím míříte ?

v aplikaci nyní ...

Výtěžek : vlastní spotřeba 6,2 (ZELENÁ), výkon do sítě 4,8 (ŽLUTÁ)
Spotřebovaná energie : vlastní spotřeba 6,2 (ZELENÁ), spotřebovaná energie 8,51 (ORANŽOVÁ)

Dnes v 0:05 jsem vyfotil elektroměr a od té doby dopočítávám, co ukazuje ...
Elektroměr načetl : 6,2+8,51=14,71kW, tedy 15kW ( když sečtu NT a VT na elektroměru 1.8.2 a 1.8.3), elektroměr drobné neukazuje, jen celá čísla
Elektroměr načetl : 4,8kW =cca 5kw ( přetok do sítě na elektroměru ve 2.8.0)
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výrobu ze střechy mi elektroměr počítá jako spotřebu

Příspěvek od pave69 »

Máte asymetrický střídač?
Máte na něm asymetrický výstup zapnutý?
Takhle na dálku se to samozřejmě špatně určuje, ale na 90% je to jen způsob měření, součtový kontra po fázích.
Stručné vysvětlení:
Celý normální civilizovaný i méně civilizovaný svět používá součtové měření a to je to, co vám ukazuje aplikace.
Pouze asi dvě země na světě, kde distributory zrovna setřásli z banánovníků a ti si prosadili u obdobně získaných poslanců svou, se aplikuje měření po fázích. ČR patří mezi tyto dvě země. Tj. z hlediska české legislativy je vše v pořádku.
kyselka
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 01, 2023 12:47 pm

Re: výrobu ze střechy mi elektroměr počítá jako spotřebu

Příspěvek od kyselka »

Dobrý den, pane "pave69", děkuji za odpověď, něco takového mi realizační firma naznačovala. No v každém případě už druhý den porovnávám co zaznamenal elektroměr a co appka a musím říct, že po aktualizaci firmwaru ve střídači, co udělali přímo Číňani na dálku se to najednou spravilo. Elektroměr mi načítá téměř to stejné, co ukazuje appka jen v "oranžovém" tedy spotřebovanou energii (pouze ze sítě) a tedy výroba ze slunce se konečně nezapočítává.

Příklad sledování jednoho dne :
čas 00:11 stav elektroměru NT 2267, VT 172
čas 07:08 stav elektroměru NT 2272, VT 174, přetok 49 (appka ze sítě 5,65, slunce 0, přetok 0)
čas 18:55 stav elektroměru NT 2276, VT 174, přetok 59 (appka ze sítě 10,22, slunce 8,1, přetok 10,5)
čas 00:17 stav elektroměru NT 2281, VT 175, přetok 59 (appka ze sítě 13,93, slunce 8,1, přetok 10,5)

tedy NT 2281-2267=14kW, což se rovná 13,93kW z app
tedy VT 175-172=3kW, toto je načteno navíc - nevím proč, zda jsou to nějaké ztráty nebo zaokrouhlením, protože elektroměr ukazuje jen celá čísla ?
slunce - elekroměr nenačetl konečně (před aktualizaci, to bylo vždy v NT na elektroměru navíc)

přetok - elektroměr zaznamenal do 2.8.0, to by mi měli ve faktuře odečíst (plus minus za stejnou cenu co nakupuji, tak i vykupuji s poplatkem 500,-bez DPH za 1 MWh), ještě jsem ve faktuře nikdy neměl, tak snad

Vrtá mi tedy hlavou akorát ta ztráta 3kW, můžou to být ale jen 2 nebo i 1, nevím, jak zaokrouhluje ten elektroměr, zda 1,01 bere jako 2 a 1,99 bere jako 1, těžko říct, matematicky to moc není ....

Den před jsem měl mezi elektroměrem a appkou ztrátu 2kw, když toto vezmu jako průměr za den, tak měsíčně to dělá cca 60kw, to se dá přežít, jsou to cca 300,-

Pokud tu někdo zná odpověď, proč to úplně nesedí, zda jsou ty ztáty normální, budu rád za odpověď. Děkuji.
kyselka
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 01, 2023 12:47 pm

Re: výrobu ze střechy mi elektroměr počítá jako spotřebu

Příspěvek od kyselka »

Dobrý den, tak vypadá to, že jsem na záhadu proč mi denně cca 2 kW el.přičítá navíc ...je to, že od půnoci do rána, než se přepne do režimu normal, appka neměří. Dnes v noci od 0:00 do 7:00 jsem měl spotřebu cca 280w x 7 = cca 2kW (apka nezaznamenala), elektroměr načetl samozřejmě.

Otazka zní, proč tomu tak je ?
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“