Výkup přetoků

Odpovědět
Ivana
Příspěvky: 2
Registrován: pát bře 03, 2023 12:02 pm

Výkup přetoků

Příspěvek od Ivana »

Mohu poprosit o radu ohledně výkupu přetoků? Přečetla jsem tady již snad všechny komentáře, ale pořád váhám jestli spotovou cenu nebo fix? Fix momentálně jsem našla už jenom ELYN 3,6 Kč se smlouvou na rok, Pražská plynárenská 3 Kč a CENTROPOL 3,5 Kč na neurčito.
Máte někdo zkušenosti s Centropolem, nic jsem tady o něm nenašla? Poradíte? Děkuji
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

Řekl bych, že Centropol vykupuje jen od lidí co mají licenci.....
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Ivana
Příspěvky: 2
Registrován: pát bře 03, 2023 12:02 pm

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od Ivana »

Vykupuje i na výrobní EAN, mluvila jsem s nimi a poslali mi i náhled smlouvy
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Asi nejlepší hodit si korunou :D
Já jsem i s odběrem přešel k PPAS a mám to za 4,2 fix, možná proti spotu prodělám, možná vydělám. Nikdo to teď neví. Ale fix je jednodušší, člověk nemusí řešit, kdy dobíjet baterku, kdy pouštět myčku....
SolaxVB
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 06, 2022 9:55 am
Bydliště: EG.D
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od SolaxVB »

Podepsáno u ELYN za aktuálních 3.600,-Kč/MWh; doba určitá na 1 rok, s příp. prolongací nebo výpověď 90dní před výročím smlouvy. Vyučtování lze i s měsíční frekvencí.
Od 10.3.2023 mění na 3.200,-Kč/MWh.
5,84kWp (16x bifacial 365W) jižní zastřešená terasa, SOLAX X3 10.0-D G4, baterie 2x 5,8kWh
Pepinces
Příspěvky: 2
Registrován: úte úno 28, 2023 5:20 pm

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od Pepinces »

Zdravíčko,
jsem rád, že jsme se dohrabal až k tomuto fóru. Jelikož mám FVE cca 2 měsíce a jsem z ní celkem hotový, tak začínám čerpat informace v téhle oblasti.
Právě uvažuji o dodavateli, který v tuto dobu nabízí zajímavé výkupní ceny? Centropol znám, byl to v mém mládí největší konkurent BohemiaEnergy, pro kterou jsem dělal obchodního referenta. Narozdíl od Bohemky centropol přežil. Docela čučím, že nabízí takovou cenu? Zatím jsem oslovil jen mého dosavadního dodavatele Eon a ten nabídl 1500 MWh, což se mi moc nelíbí. Je cena ovlivněná i polohou kde se má FVE nachází? Nebo je daná ceníkem pro celou ČR? Chápu, že v určitých oblastech jsou přebytky nežádané, tudíž bude vykupní cena nižší a naopak.

Děkuji za reakci a všem na fóru přeji slunečné dny :-D :sun2:
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Ivana píše: pát bře 03, 2023 2:01 pm Mohu poprosit o radu ohledně výkupu přetoků? Přečetla jsem tady již snad všechny komentáře, ale pořád váhám jestli spotovou cenu nebo fix? Fix momentálně jsem našla už jenom ELYN 3,6 Kč se smlouvou na rok, Pražská plynárenská 3 Kč a CENTROPOL 3,5 Kč na neurčito.
Máte někdo zkušenosti s Centropolem, nic jsem tady o něm nenašla? Poradíte? Děkuji
Zdravíčko, je strašně komplikované v této věci radit. Cena elektřiny může jít oběma směry a divit se nebudu. Velké nadnárodní společnosti kvůli špatné energetické politice a špatné vyhlídce buďto zvažují a nebo už odcházejí z Evropy.

Už jsem ale i slyšel, že třeba VW vyjednává s EU o energetické politice a rozhoduje se, jestli zůstat nebo se stěhovat do USA.

Nicméně u domácností se bavíme o roku, dvou. U společností jde o desetiletí.

Spot nabízí možnost kdykoli odstoupit od smlouvy. Fix na druhou stranu zase jistotu a dobré plánování a super spaní.

Vzhledem k tomu, že zima zrovna končí a plynu se na letošní zimu tolik nespotřebovalo a také díky tomu cena plynu klesá. A díky tomu zase klesá i cena elektřiny. Plus (neznám nejnovější data) předpokládám, že se už vyřešil problém s FR jaderkama. A tak zároveň pojedou brzy naplno OZ, tak se dá předpokládat, že cena ještě klesat bude. Tedy já osobně bych fixoval cenu ne hned nyní, ale o pár měsíců později. Ale neprováhat ten správný moment může být důležité, velmi důležité, jelikož zima může zase přinést velké špatné.

K tomu všemu se ale může ještě stát, že přijde recese. Respektive v recesi už technicky vzato jsme, ale nezaměstnanost je ještě pořád přehřátá. Tím je myšleno, že nezaměstnanost je stále velmi nízká. Pokud bychom se přehoupli do krize a velkého propouštění, tak se v ekonomikách bude méně spotřebovávat energie. To má pozitivní vliv na cenu.

A tyto veškeré úvahy může ještě zkomplikovat případně bankrot nějakého dodavatele s energiemi. O žádném takovém náznaku nevím, ale stát se může ledasco.

Proto je komplikované radit. Takže fixem člověk tak moc neztratí. A má na rok, na dva, na tři klid. 😉

Ještě dodám, že pokud cena ještě klesat bude a to relativně významně, vyplatí se i uvažovat nad vypovězením momentální fixované smlouvy na rok i kdybych měl zaplatit nějaké pokuty a fixovat cenu třeba na tři roky.

Hodně štěstí přeji u výběru. 🤗
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Pepinces píše: stř bře 15, 2023 10:17 pm Zdravíčko,
jsem rád, že jsme se dohrabal až k tomuto fóru. Jelikož mám FVE cca 2 měsíce a jsem z ní celkem hotový, tak začínám čerpat informace v téhle oblasti.
Právě uvažuji o dodavateli, který v tuto dobu nabízí zajímavé výkupní ceny? Centropol znám, byl to v mém mládí největší konkurent BohemiaEnergy, pro kterou jsem dělal obchodního referenta. Narozdíl od Bohemky centropol přežil. Docela čučím, že nabízí takovou cenu? Zatím jsem oslovil jen mého dosavadního dodavatele Eon a ten nabídl 1500 MWh, což se mi moc nelíbí. Je cena ovlivněná i polohou kde se má FVE nachází? Nebo je daná ceníkem pro celou ČR? Chápu, že v určitých oblastech jsou přebytky nežádané, tudíž bude vykupní cena nižší a naopak.

Děkuji za reakci a všem na fóru přeji slunečné dny :-D :sun2:
Zdravíčko, také mám FVE jen chvíli. Respektive ještě nevyrábí, ale už se mílovými kroky blížím k cílové rovince. Nebo by se dalo říci k tomu momentu, kdy přestříhnu pásku a výrobu otevřu 😉

Proto jsem i studoval, co s prebytkami, kterých v letních obdobích bude opravdu hodně.

Mimo cryptomining se nabízí dvě velmi slušné společnosti na zvážení.

Jedna je Bezdodavatele, která má mírně horší podmínky, než Entri. Myslím, že se jmenujou Entri a ne Entry. Mám od nich smlouvu na mailu. Jestli si vybavuji správně, mají nižší poplatky a tím tedy vyšší zisk pro výrobce. Není to nic dramatického, ale na druhou stranu je ten rozdíl vyšší, než jsem ochotný akceptovat a proto budu mít obě společnosti.

S FVE je možné mít jiného dodavatele, než odběratele.

Tedy já osobně nakupuji elektřinu od BezDodavatele a brzy budu prodávat Entri vyrobenou elektřinu z FVE.

Na Entri jsem četl různé recenze a jsou opravdu šikovní a féroví. Vždy jsem mluvil se super operátorem a vždy ochotně pomohli. Rychlost řešení dotazů, na kterou neznají momentálně odpověď, byla super rychlá.

Od BezDodavatele jsem již obdržel první fakturu a jsem s nimi nadmíru spokojen.
Super jednoduchá smlouva, super jednoduché vyúčtování, neuvěřitelný rozpis spotřeby po hodinách a taktéž mají super ochotný personál na telefonu. A k tomu všemu jsem od nich i v této době měl cenu lepší, měl kdekoli jinde. Cenu, která se ani zdaleka nepřiblížila k stropu 6,- a to i přes to, že ještě nemohu využívat baterie k FVE a tím velmi snížit cenu.

Ať se daří přeji 😉
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od danidani »

Zítra se prodej na spotu nevyplatí :?

2023-03-24_15-00-11.png
2023-03-24_15-00-11.png (46.78 KiB) Zobrazeno 8166 x
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od josse »

danidani píše:Zítra se prodej na spotu nevyplatí :?

2023-03-24_15-00-11.png
Jak to?
Vidím tam minimálně večerní 3h za dobrou cenu.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od danidani »

Pravda, večer z baterie to v plusu bude...
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

No jo, včera moc foukalo.

Dnes se dívám na graf OTE a vidím tam jenom 23 hodin. Chvíli mi trvalo, než jsem to pochopil :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Baterka
Příspěvky: 26
Registrován: stř pro 14, 2022 8:22 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od Baterka »

jaromir.jakubec píše: čtv bře 16, 2023 12:20 am Tedy já osobně nakupuji elektřinu od BezDodavatele a brzy budu prodávat Entri vyrobenou elektřinu z FVE.
Můžete prosím zmínit Vaši spotřebu a měsíční paušální poplatky ? přijde mi, že jste komentoval jen cenu silové elektřiny, ale pokud jsou tam poplatky vyšší než jinde, tak zase zyvšují celkovou cenu za kWh.
Děkuji
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Baterka píše: pon bře 27, 2023 3:28 pm
jaromir.jakubec píše: čtv bře 16, 2023 12:20 am Tedy já osobně nakupuji elektřinu od BezDodavatele a brzy budu prodávat Entri vyrobenou elektřinu z FVE.
Můžete prosím zmínit Vaši spotřebu a měsíční paušální poplatky ? přijde mi, že jste komentoval jen cenu silové elektřiny, ale pokud jsou tam poplatky vyšší než jinde, tak zase zyvšují celkovou cenu za kWh.
Děkuji
To je strašně jednoduchý, u Bezdodavatele se hradí 7.26,- vč DPH za den. Tedy to vychází na 218,- kaček vč. DPH na měsíc a to je poplatek pro ně.
Nic jiného se nehradí (každý dodavatel má nějaký svůj poplatek), už jen silovka - cena z burzy a distribuce - je jedno, od koho odebíráte elektřinu, vždy bude distribuce stejná.
Takže nezáleží na tom, kolik protopíte, vždy jim platíte stejně. Jedno to už není u distribučních poplatcích.

Bezdodavatel má levnější výkup elektřiny pro mikrozdroje, Entri má levnější výkupy pro FVE větší než 10kWp.
Cena za dodanou elektřinu se znovu odvíjí od ceny na OTE burze a distribuce se neplatí. Hradí až koncový zákazník.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od jaromir.jakubec »

danidani píše: pát bře 24, 2023 3:15 pm Zítra se prodej na spotu nevyplatí :?


2023-03-24_15-00-11.png
Bohužel, každý den není posvícení. Jsou dny lepší, jsou dny horší. KDyž je špatná cena na trhu, vyplatí se zapnout mašiny a makat a makat. :-D Nebo vyplácat baterku u EV. :-D
Bohužel nemáme garantovanou cenu výkupu jako v FVE boomu. :-D

Pro optmalizaci výnosu je možné přepínat mezi spotřebou elektřiny v mining mašinách a prodejem elektřiny na burze.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
simec4
Příspěvky: 8
Registrován: stř dub 27, 2022 10:04 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od simec4 »

josse píše: pát bře 24, 2023 3:26 pm
danidani píše:Zítra se prodej na spotu nevyplatí :?


2023-03-24_15-00-11.png
Jak to?
Vidím tam minimálně večerní 3h za dobrou cenu.
Dobrý den, nemůžu přijít na to, jak nastavit vybíjení baterie do sítě (solax)

díky
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

Dělám si aktuální přehled spotového prodeje do sítě. Jestli se dívám správně:

bezdodavatele.cz:
  • poplatek 300,- Kč/MWh
    měsíční poplatek 125 Kč (ten platí zároveň pro nákup)
    musím od nich odebírat elektřinu na spotu
nanogreen.cz:
  • poplatek 600,- Kč/MWh
    měsíční poplatek 129 Kč (ten platí zároveň pro nákup)
    musím od nich odebírat elektřinu na spotu
entri.cz:
  • poplatek 500,- Kč/MWh
    měsíční poplatek ??? Kč
electree.cz:
  • poplatek 0,- Kč/MWh
    měsíční poplatek 180 Kč
Víte ještě o něčem výhodném? Řeším jen spot, fix nehledám.
V závislosti na velikosti dodávky do sítě mi toho vycházi si vybrat Bezdodavatele, nebo Electree.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od Kodl69 »

O tomhle nic nevím, jenom by mě zajímalo, jak budeš řešit to ovládání , kdy dodávat a kdy nabíjet baterky ze sítě. A nakonec celkovej ekonomickej efekt, jestli to vůbec za celý to úsilí stojí. Já osobně do sítě nic dodávat nechci, minimálně za stávajících podmínek, a prodej za spotový ceny pro maloodběratele nikdo nenabízí.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

vk_1 píše: sob dub 01, 2023 7:42 pm Víte ještě o něčem výhodném? Řeším jen spot, fix nehledám.
Ještě se tady řešil ČEZ, který chtěl provizi 1 Kč/kWh.

Pak to ještě míval Solidsun (Sysel), Tedom energie...

Teď dělám úpravy FVE, tak nemám čas se tím zabývat.


Kodl69 píše: pon dub 03, 2023 1:07 am Já osobně do sítě nic dodávat nechci, minimálně za stávajících podmínek, a prodej za spotový ceny pro maloodběratele nikdo nenabízí.
Pro maloodběratele je nabídek dost.
Pravda, teď to není taková hitparáda, jako třeba v srpnu, kdy bylo 10 Kč/kWh.
Ale pořád lepší prodat přetoky, a umořovat investici do FVE, než přebytky nevyužívat vůbec.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

Ještě přidávám Elyn.cz
Někdo tvrdí, že Electree, má také poplatek za MWh (což by dávalo smysl), ale na webu píšou, že není. Tak nevím, dávám s otazníkem.

bezdodavatele.cz:
  • poplatek 300,- Kč/MWh
    měsíční poplatek 125 Kč (ten platí zároveň pro nákup)
    musím od nich odebírat elektřinu na spotu
nanogreen.cz:
  • poplatek 600,- Kč/MWh
    měsíční poplatek 129 Kč (ten platí zároveň pro nákup)
    musím od nich odebírat elektřinu na spotu
entri.cz:
  • poplatek 500,- Kč/MWh
    měsíční poplatek ??? Kč
electree.cz:
  • poplatek ??? Kč/MWh
    měsíční poplatek 180 Kč
elyn.cz:
  • poplatek 400,- Kč/MWh
    měsíční poplatek 29 Kč
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od josse »

Kdo se přizná, že dnes v 14:00 nakupoval co šlo aby právě teď 20:00-23:00 dodával do sítě s rozdílem nějakých 200€/MWh, další cyklus je ráno od 01:00-05:00 nakoupit a všechno prodat 8:00-10:00, zase dvě stě éček rozdíl.

Takových příležitostí v roce moc není, letos je to 4.tá příležitost co jsem si tak všimnul...

V jiném vlákně si tímto protiřečím, protože jeden 5k multiplus nestihne odeslat ani 1/4 mé baterky. Na druhou stranu nemyslím si, že takovéto příležitosti budou časté aby to stalo za tu zvýšené náklady.

Odhad 1x multiplus: zítra+dnes zisk pravděpodobně: 15kWh*2CZK+10kWh*2CZK= 50CZK, hmm, to se mi takhle výjimečně nevyplatí. Baterky i přípojku nepočítám, to bych měl tak jako tak.

Nepodělí se někdo potom zpětně, kdo má spot výkup, jestli dnes to byla opravdu dodávka zadarmo a ještě s poplatkem obchodníkovi?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Mě dneska zafungovalo automatické vypnutí přetoků podle aktuální hodinové spotové ceny.

Na nákup/prodej je těch 200 EUR/MWh už zajímavé.
Ale já mám D02d a to jsou nějaké 2 Kč/kWh na distribuci, hrubým odhadem 100 EUR/MWh, k tomu opotřebení baterie nějakých 30 EUR/MWh a nějaké ztráty z nabití/vybití a opotřebovávání komponent.
Ani o tom moc neuvažuju..........
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Víkend byl v Evropě z hlediska výkupu drsný:
https://oenergetice.cz/trh-s-elektrinou ... kolabovaly
V podstatě na tom bylo Česko z hlediska výkupu za spot ještě dobře :lol:
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“