Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo1st »

Chlapi potreboval by som Vašu radu.

Troška omáčky na začiatok: :lol:
Momentálne mám na mppt 250/85 pripojených 10ks panelov Q.Cells G7 330Wp (datasheet) v konfigurácii 5S2P orientácia cca. 20° JV. Panely mám namontovanie v jednom rade. Len ideme robiť nadstavbu a 10ks vedľa seba sa mi už nezmestí, možno tak 8ks a aj to s odretými ušami.

Mám k dispozícii ešte jednu strechu orientovanú cca. 50° JZ, panely by boli vzdialené asi 40m od mppt.
Tak som rozmýšlal, že by som týchto 10ks panelov presunul na túto strechu a na dom dal 5ks panelov Jinko Solar Neo N 470Wp (Datasheet)

Rovnaké panely Q.Cells 330Wp je takmer nemožné zohnať, občas sa objavia, ale za až nechutnú cenu. Predávať ich s kupovať nejaké iné sa mi moc nechce a kupovať ďalší mppt tiež nie.

Otázka:
Je problém pripojiť paralelne Jinko 470Wp s Uoc 42,38V, Umpp 35,05V, Impp 13,41A, Isc 14,15A ku panelom Q.Cells G7 330Wp s Uoc 40,62V, Umpp 34,14V, Impp 9,67A, Isc 10,15A ku mppt 250,85 v konfigurácii 5S3P?
Vzdialenosť ku mppt by boli cca. 5m od 5S1P 470Wp a cca. 40m od 5S2P 330Wp.

Na tých 40m rátam s úbytkom napätia, takže ten rozdiel vo Uoc by nemusel byť problém, ale pre istotu sa pýtam aby som nespravil nejakú somarinu :D

Ďakujem.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od VITEK »

Tak urcite jsi nastudoval manual.
V nem se mimo jine pise ze muzes pouzit jakkoliv silne PV pole s max proudem do zkratu 70A u verze TR a u verze mc4 tam to je 30 A na konektor.

Takze se podivej do katalogu obou druhu panelu a secti si proudy Isc. Pokud to bude mene nez 70 resp 2x30 tak jsi v pohode a pospojoval bych to uplne s ledovym klidem.

Nazdar VM.

Pozor ale... Pokud dojde k poruse v panelech tak je treba mit odjistene vhodnymi pojistkami aby se nestalo ze silnejsi budou pretezovat slabsi.. proudove takze 16 A na vsechny typy muzou zlikvidovat ty slabsi ktere by mozna mohly byt jisteny 10 A

Takze silnejsi jistit 16 A pojistkou a slabsi jistit 10 A pojistkou....
Panely vsude.
Baterka volovo
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo1st »

Prúdy sú ďaleko pod hranicou pre 250/85 a poistky samozrejme budú vhodne zvolené.
Len som si nebol istý, či z takéhoto spojenia nebude mppt troška mimo.
Každopádne ďakujem za postreh. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od VITEK »

Pockej si na odpověď dalsich odborníků
Panely vsude.
Baterka volovo
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo007 »

Pokud jsou drahé ty co máš tak je prodej a za stejnou cenu za wp kup ty co chceš a mas klid navíc asi výkonem tedy půjdeš nahoru na stejné ploše
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Atman
Příspěvky: 97
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Atman »

Za mňa absolútne bez problémov a presne ako píšeš, vzdialenejšie panely s vyšším Umpt budú mať vďaka strate ešte nižšie napätie ako bližšie. Ja mám na Victrone mppt rozličné paralelné stringy s 3S 170W a 3S 375W s rozdielom v súčte 7V, na grafoch V-A vidím ako sa občas bod preklopí z jedných panelov na druhé (poskočí napätie, klesne prúd a potom zase naopak) a na krivke výkonu nie je pri takej zmene absolútne žiaden rozdiel. Ale to je victron, ktorý má mppt fakt dobré.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo1st »

Diablo007 píše: ned bře 05, 2023 11:35 am Pokud jsou drahé ty co máš tak je prodej a za stejnou cenu za wp kup ty co chceš a mas klid navíc asi výkonem tedy půjdeš nahoru na stejné ploše
No neviem, či by niekto chcel 10ks 330Wp panelov. Navyše sa mi neoplatí ich dávať za pár € len preto, aby som sa ich zbavil. Rozumnú cenu už za ne asi nedostanem.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo1st »

Atman píše: ned bře 05, 2023 11:37 am Za mňa absolútne bez problémov a presne ako píšeš, vzdialenejšie panely s vyšším Umpt budú mať vďaka strate ešte nižšie napätie ako bližšie. Ja mám na Victrone mppt rozličné paralelné stringy s 3S 170W a 3S 375W s rozdielom v súčte 7V, na grafoch V-A vidím ako sa občas bod preklopí z jedných panelov na druhé (poskočí napätie, klesne prúd a potom zase naopak) a na krivke výkonu nie je pri takej zmene absolútne žiaden rozdiel. Ale to je victron, ktorý má mppt fakt dobré.
Presne takéto skúsenosti som hľadal. ;)

Ja chcem tie 470Wp panely zapojiť do súčasného systému s Victron 250/85.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo007 »

Diablo1st píše: ned bře 05, 2023 1:24 pm
Diablo007 píše: ned bře 05, 2023 11:35 am Pokud jsou drahé ty co máš tak je prodej a za stejnou cenu za wp kup ty co chceš a mas klid navíc asi výkonem tedy půjdeš nahoru na stejné ploše
No neviem, či by niekto chcel 10ks 330Wp panelov. Navyše sa mi neoplatí ich dávať za pár € len preto, aby som sa ich zbavil. Rozumnú cenu už za ne asi nedostanem.
Podat inzerát a když se nikdo neozve to neřešit je 5 minut tvého života a když se ozve za cenu co ty chceš tak je hold sundas. Budeš se divit ale většinu starších panelů se na netu prodává v přepočtu na wp stejně jako ty nové a to cca kolem 10kc/wp
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od pguty »

Zdravím všetkých. Nechcem zakladať nové vlákno, keďže by bola presne taká istá otázka, to trochu s inými podmienkami. Mám offgrid systém, postavený svojpomocne, striedač mám Powland 5,5kW [img][/https://ibb.co/nz3Cxp1], teraz zapojené panely 20 ks (po 10 ks v dvoch stringoch), panely sú tieto [url][https://www.danimani.sk/risen-premium-b ... 26080.html], batérie (parametre nepotrebné). Chcel by som proipojiť tretí string parelelne k pôvodným dvom. Tie panely sú už úplne iné, zatiaľ nevybrané, rozhodujem sa medzi 405 Wp ( Ump=31,3 V, Uoc=37,3 V) a 455Wp (Ump=41,1 V, Uoc=50 V), obe značky rovnaké ale iné parametre. Základné veci ovládam, no potreboval by som potvrdiť, poprípade poradiť iné riešenie. Viem, že základ parellne zapojených panelov je rovnaké napätie. Pri prvých dvoch je to OK, keďže mám po 10 úplne rovnakých panelov a sú aj na jednej streche bez akéhokoľvek tieňa. Tretí string by bol pripojený paralelne k tým dvom, avšak napätie by bolo pri 11x405Wp o 5 V menšie a pri 9x455Wp o 20V viac, prípadne 8x455Wp o 20V menej. Viem, že pri inom zdroji, napríklad batérie, keď majú iné napätia snažia sa navzájom vyrovnať, kým sú nie napätia úplne rovnaké, ale čo to robí s panelmi v praxi? Hrozí tam nejaké prehrievanie, alebo niečo iné? Aké riešenie z tých troch je najlepšie? A ešte jedna otázka, viem, že to záleží od parametrov a typu meniča s regulátorom, preto som vyššie dal odkaz na štítok môjho meniča. Pôvodne som bol presvedčený o tom, že je úplne jedno, aký výkon majú panely (pri mojom by to bolo až cez 12kWp, prúd cez 33A), no zneistili ma iní majstri, keď mi naznačili, že môj menič to neznesie. Je mi jasné, že viac ako 5,5kW menič neznesie, ale nie je to tak, že záleží na výstupnom výkone (prúdu) a nie na vstupnom? Podľa mňa by to teoreticky malo by to fungovať tak, že tých 33A by prišlo z panelov len vtedy, keby som pripojil nejaký 12kW spotrebič, čo samozrejme nie je možné, lebo pri preťažení sa menič vypne (samozrejme je tam aj 20A istič). Vystáva tam potom aj ďalšia otázka, ktorá mi teraz napadla, v prípade, že by sa nabíjali 48V batérie prúdom 100A (5,1kW) a dom by mal odber napríklad 3,5kW, čo by ten menič urobil. Či by si tých 36A chcel potiehnuť a či je chránený proti tejto situácii. Ďakujem dopredu všetkým, čo sa zapoja do diskusie.
pibi
Příspěvky: 94
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od pibi »

Kup si panely, co mají 60článků v sérii (120 v panelu), jako ty původní. Ty další co mají jiné napětí vypadají jako 54 a 72článků. Pokud je na MPPT vstupu k dispozici větší špičkový výkon, než uvádí datasheet měniče, tak by to nemělo ničemu vadit, předpokládám, že regulátor si vezme, kolik výkonově zvládne. Aspoň můj takto funguje.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od pguty »

pibi píše: úte led 09, 2024 12:27 pm Kup si panely, co mají 60článků v sérii (120 v panelu), jako ty původní. Ty další co mají jiné napětí vypadají jako 54 a 72článků. Pokud je na MPPT vstupu k dispozici větší špičkový výkon, než uvádí datasheet měniče, tak by to nemělo ničemu vadit, předpokládám, že regulátor si vezme, kolik výkonově zvládne. Aspoň můj takto funguje.
Práve tieto sú v ponuke za bezkonkurenčnú cenu na teraz 68€ plus 10€ doprava pri počte 10ks...keby neboli, kúpim také isté ako mám teraz...
Nevieš náhodou, ako sa zachová menič v prípade že bude nabíjať batérie a bude aj zároveň odber v dome a súhrn prekročí tých 5,5kW?
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo1st »

Osobne by som šiel do panelov, ktoré majú rovnaké alebo veľmi blízke napätie Voc a Vmpp. A samozrejme do rovnakého počtu panelov.
Stále sa dajú zohnať 120 článkové panely, môj distribútor má momentálne skladom:
- Q.Cells 370Wp za 70€/ks + doprava
- Phono Solar 380Wp za 63€/ks + doprava.
Dopravu pri 10ks odhadujem tak na 100€, ale toto by som musel preveriť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
pibi
Příspěvky: 94
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od pibi »

pguty píše: úte led 09, 2024 1:52 pm
Nevieš náhodou, ako sa zachová menič v prípade že bude nabíjať batérie a bude aj zároveň odber v dome a súhrn prekročí tých 5,5kW?
Předpokládám že máš krabici, kde je MPPT regulátor a střídač. Tam netuším, jak se to může chovat.
Já mám samostatné MPPT regulátory, které udržují napětí na DC sběrně a podle dostupného výkonu z panelů jde výkon jak do střídače, tak do akumulátorů. Když je příkon střídače větší, než dostupný výkon z panelů, tak si potáhne z baterie, když je výkonu z panelů přebytek, tak se akumulátory nabíjejí.
Diablo1st odkazuje na velice dobré ceny panelů. Já v pátek přikupoval 6ks JA SOLAR JAM60S20-385/MR na doplnění systému ve stavebninách Pro-doma za 2450,- za kus + 1030,- poplatek za dopravu na nejbližší pobočku. Chtěl jsem stejný typ, co už mám, tak jsem nehledal jiné výrobce.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od pguty »

Takto to teraz funguje aj mne, ak nie je dostatok výkonu pre spotrebiče z panelov, potiahne si z batérie, ak je prebytok, tak ide do batérie, keď je batéria na 100% nabitá, tak ťahá z panelov presne toľko, koľko je potrebné pre spotrebiče, ostatok zostáva "na streche". Mňa ale zaujíma prípad, keď spotrebiče potrebujú 3,5 kW, batérie sa súčasne nabíjajú 5,1 kW a panely ten výkon dokážu dodať (letný slnečný deň na obed panely na streche 12 kWp), čo v tom prípade urobí môj 5,5 kW menič. Parametre meniča sú v mojom prvom príspevku.
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo1st »

Menič bude dodávať z panelov len toľko koľko je schopný, t.z. 5,5kW. Spotreba si zoberie koľko je treba a zvyšok pôjde do batérie. Je jedno koľko bude energie na streche, menič viac nedokáže bobrať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od pguty »

Diablo1st píše: úte led 09, 2024 10:50 pm Menič bude dodávať z panelov len toľko koľko je schopný, t.z. 5,5kW. Spotreba si zoberie koľko je treba a zvyšok pôjde do batérie. Je jedno koľko bude energie na streche, menič viac nedokáže bobrať.
Dúfam, že je to takto, ako si popísal...lebo mal som nejaké komentáre na inom mieste, že mi menič zhorí.
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Diablo1st »

Aj keď sa jedná o čínsky menič, nevidím dôvod prečo by zhorel. Ak je spotreba nad možnosti meniča tak sa vypne na preťaženie. Z panelov si zobere vždy toľko, aká je potreba až do nominálneho výkonu.
Samozrejme s tým prepanelovaním to zasa netraba až tak preháňať. Neviem, aké má menič parametre na vstupe, ale 12kWp na 5,5kW menič je predsa len troška dosť.
V tomto prípade by to mohol byť problém za istých okolností, najmä u mppt časti.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Merilynka70
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 23, 2024 12:18 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Merilynka70 »

Ak potrebujete poradiť, je tu jeden skvelý majster, mne veľmi pomohol a vysvetlil veci ktoré som nerozumela https://www.daibau.sk/esolving_s_r_o
Cmrnda
Příspěvky: 579
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Cmrnda »

Mám panely spojené paralelně (jen paralelně) od 100 cell do 144 cell (halpcell) a nějaké ztráty budou pouze při možnostech plného dosažitelného výkonu. Doporučuji nestejné panely připojit přes diody, to samé platí při spojování plně neosvícených a plně osvícených stejných panelů. Výsledek je stejný (stejné a nějaké zastíněné a různé a nezastíněné).
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 188
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Mex »

Cmrnda píše: úte led 23, 2024 2:27 pm Mám panely spojené paralelně (jen paralelně) od 100 cell do 144 cell (halpcell) a nějaké ztráty budou pouze při možnostech plného dosažitelného výkonu. Doporučuji nestejné panely připojit přes diody, to samé platí při spojování plně neosvícených a plně osvícených stejných panelů. Výsledek je stejný (stejné a nějaké zastíněné a různé a nezastíněné).
Paralelně panely se 72 a 50 články?
To tam ten menší snad ani nemusí být, ne?
I jeho napětí naprázdno zřejmě bude nižší, než optimální napětí toho s větším počtem článků.
A pokud by MPPT sjel s napětím tak nízko, aby se uplatil i ten panel s 50 články, tak už zase ten se 72 bude pracovat v hodně neefektivní oblasti.
Cmrnda
Příspěvky: 579
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: úte led 23, 2024 9:34 pm Paralelně panely se 72 a 50 články?
To tam ten menší snad ani nemusí být, ne?
I jeho napětí naprázdno zřejmě bude nižší, než optimální napětí toho s větším počtem článků.
A pokud by MPPT sjel s napětím tak nízko, aby se uplatil i ten panel s 50 články, tak už zase ten se 72 bude pracovat v hodně neefektivní oblasti.
Omlouvám se za 50 cell, 60*2 je skutečností, to ale nemá na řešení žádný vliv. Jenže to nelze pasívní násobilkou či stíčáním takhle jednoznačně doložit. Panely jsou velmi měkké a závislé na zatížení, čiliže při paralelním spojení napřed klesne napětí u panelů s vyšším napětím a proud se sečte, ale zároveň se hýbne i proud panelů s menším proudem více než u panelů s vyšším proudem. Takhle nějak, stručně řečeno.

MPPT se při jen paralelním zapojení, né že jen nevyplatí, ale je i z hlediska účinnosti docela velkou brzou. (Jednoduchý buck cca 30% ztrát při jednom řízení). Je teda fakt že lepší MPPT používají tři jednotky, čím víc tím lépe, ale stejně se to vyplatí jen od 100V na panelech a výše.

Takže zhruba oželme 10% při plném výkonu. Ovšem při MPPT to ztratíme taky.

Optimum je cca 500V a výše, na sériových panelech, jednotlivě přemostěné diodou a MPPT s co nejnižším "startovacím" napětím do max. napětí. Jenže další materiály na odpínání a td. vedou k výraznému prodražení celého el.zařízení, navíc ve většině případů odporujícím současně platným předpisům v ČR.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od eduard22 »

Přesně tak Cmrnda , panely se chovají nemlich stejně jako sériově nebo paralelně zapojené baterky.

V sérii pak stačí aby byla jedna horší a strhne výkon celé série (větším vnitřním odporem omezi proud všech)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od pave69 »

eduard22 píše: stř led 24, 2024 7:41 am Přesně tak Cmrnda , panely se chovají nemlich stejně jako sériově nebo paralelně zapojené baterky.

V sérii pak stačí aby byla jedna horší a strhne výkon celé série (větším vnitřním odporem omezi proud všech)
To je sice v základu pravda, ale protože ve skutečnosti jsou jednotlivé články v každém panelu řazeny sériově do skupin, které jsou pak chráněny bypass diodami a případně ještě spojeny paralelně (u většiny dnešních panelů dodávajících větší proudy), tak je to celkem jedno, protože ty negativní efekty se projeví jen částečně (když tak zafunguje bypass) a na druhou stranu třeba efekt hotspotů se projeví i při paralelním spojení panelů. Sériové stringy ušetří spoustu tlustých kabelů ;)
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Paralelné pripojenie panelov rôznych výkonov

Příspěvek od eduard22 »

pave69 píše: stř led 24, 2024 5:28 pm .....
Sériové stringy ušetří spoustu tlustých kabelů ;)
Tááák! :D Já mám vysokonapěťového Kinga II a na střeše parealerně spoijena dvě pole - 2x10ks panelů á cca 50V - tedy docela tvrdých max 500V a tak mi povetšinou teče z panelů jen 6-8A 8-) (MPTT "honí" výkon vyšším napětím a ne velkým proudem :D )
A tak společný svod (string) o 6mm2 byla spíše paranoa :lol:

Tchán má však nízkonapěťového Kinga jedničku a má 3 paralerní pole jen á 3 panely a jen á 38V a naměřil jsem ze stringů u měniče v poledne při max zatížení spotřebou až 46A! :o Naštěstí jsem mu přivedl každou sérii panelů až dolů k pojistkám samostatným 6mm2 kabelem a jen cca 0,5m jde společným 6mm2 kabelem z pojistek (a svodiče T2) do měniče 8-) (vše zkontrolováno při max výrobě i zátěži thermokamerou :D )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Panely“