Charge Period - Solax x3 g4 10kw

Odpovědět
korinekm
Příspěvky: 1
Registrován: úte úno 21, 2023 11:56 pm

Charge Period - Solax x3 g4 10kw

Příspěvek od korinekm »

Solax x3 g4 10kw umožnuje nastavit "Charge Period Start Time" a "Charge Period End Time". Vznikne tak okno, kdy střídač baterku nabiji, ale nedovoluje ji vybíjet a v případě potřeby přisosává energii ze sítě od distributora. Předpokládám, že smysl toho je, aby se v zimním období baterka nenabila 5x za den z 10% na 15% a hodinu po západu byla zase na těch 10%. Jak to máte kdo nastavené? Měníte s ročním období toto nastaveni? V případě, že je to úplně jinak prosím o dovysvětlení. Jak moc vlastně baterce vadí změna režimu nabíjení/vybíjeni?
Tanguero
Příspěvky: 1
Registrován: čtv bře 16, 2023 9:12 am

Re: Charge Period - Solax x3 g4 10kw

Příspěvek od Tanguero »

Já mám toto okno nastavené na půl hodiny, někdy po půlnoci. Funguje to tak, že pokud se akumulátor vybije na minimum, tak se dobije ze sítě na cca 30%. Protože v noci je spotřeba minimální, na této hodnotě zůstane do rána pokud přes den není výroba z panelů větší, než spotřeba, tak se akumulátor znovu vybije do minima a přes noc zase dobije. Pokud svítí, tak se dobije na 100% a pokrývá večerní spotřebu. Tudíž se počet cyklů nijak nemění. Nejsem odborník, takto mi to nastavila firma a funguje to.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Charge Period - Solax x3 g4 10kw

Příspěvek od pave69 »

Primárním účelem je využití nízkého tarifu (hlavně v zimě), kdy se dá přesunout v podstatě 100% odběru právě na dobu nízkého tarifu. A taky je to pro trhy, kde elektřina funguje jen část dne (Libanon, Ukrajina,...).
pruber
Příspěvky: 2
Registrován: čtv dub 20, 2023 1:08 am

Re: Charge Period - Solax x3 g4 10kw

Příspěvek od pruber »

Zjistil jsem po měsíci, že každý den po půlnoci mám odběr ze sítě asi hodinu, i když baterie jsou v tu dobu na 80ti procentech. V tu dobu nebere systém elektřinu z baterie vůbec, ale pouze ze sítě. Zjistil jsem v nastavení, že se to shoduje s dobou vámi zmiňované periody. V té době svítí na displeji střídače režim STANDBY. Měl jsem nastavenou tuto periodu od dodavatele od 00:00 do 01:00. Její smysl chápu, ale proč, když mám baterie dost nabité a není potřeba je dobít ze sítě, proč se přepne systém do režimu STANDBY a nebere elektřinu z baterií? Jde to někde v nastavení změnit? Hledám a nenacházím. Poraďte díky.
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Charge Period - Solax x3 g4 10kw

Příspěvek od Jantic »

Používám primárně v zimě v manuálním režimu tak, že pokud se baterie cca týden nedokáže dobít na alespoň 70%-80%, tak nastavím okno na dobití počas NT do 100% a po dobití znovu vypnu. Na zimu mám nastaven vyšší min SoC: 30-40%.
Samozřejmě je možné i fixní dobíjení v čase NT a tím minimalizace odběru ve VT (vyšší cyklování baterie), to si musí každý rozhodnout, co preferuje.

Pruber: o jak velké odběry se jedná? Není efektivní rozjíždět měnič ze standby pro malé anebo krátké odběry
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
pruber
Příspěvky: 2
Registrován: čtv dub 20, 2023 1:08 am

Re: Charge Period - Solax x3 g4 10kw

Příspěvek od pruber »

V té době má dům spotřebu cca.400W, proto je škoda, že nebere z baterií. Nastavil jsem sice to rozpětí od 00:00 do 00:01, ale to asi není řešení, funkce toho období jinak určitě rozumná je, ale proč si systém nevyhodnotí, že není potřeba baterii z nočního proudu dobíjet, ale naopak z baterií pouštět. Možná je někde v nastavení na to kolonka, ale nevím kde.
Vyskovak
Příspěvky: 1
Registrován: čtv říj 19, 2023 6:19 pm

Re: Charge Period - Solax x3 g4 10kw

Příspěvek od Vyskovak »

Dobrý nápad to takto na podzim a na jaře řešit.
Když svítí málo, stejně by se brala energie ze sítě + baterka by cyklovala mírně nad spodním limitem.. Nyní se baterka aspoň trochu nabije pro pokrytí noční spotřeby.
V zimě ( min. prosinec a leden) může být dobré baterku nabít do plna a odpojit, místo ji nechat převážně ve vybitém stavu.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“