HDO s FVE

Odpovědět
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

HDO s FVE

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Zdravíčko FVE nadšenci,

dneska mám téma inspirováno pro mě zdánlivě rozporuplnou situací, kdy máme FVE a zároveň 4kvadrantní elektroměr s VT a NT.

O co přesně jde. Pán, který nám zapojoval elektrickou část FVE se nechal slyšet, že s FVE přestáváme využívat HDO, tedy rovnou ho odpojil i přes to, že jsme na výměnu elektroměru čekali ještě několik dlouhých měsíců.

Zároveň nedávno nám EGD zapojilo nový elektroměr, který stále pracuje s VT a NT. A podle toho, co elektrikář říkal, je to zbytečné.

Ale je dost možné, že je to z nějakého důvodu reálná situace, dokonce mě i pár nápadů, proč by tomu tak mohlo být, napadá.

Chci se ale jen pro jistotu zeptat, přeci jen rychlokvašek montérů a elektrikářů je momentálně relativně dost a člověk si němůže být 100 procentně jist.

Díky moc za info a přeji hezký zbytek večera a brzy už i hezký víkend,

Jarda
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: HDO s FVE

Příspěvek od Sten77 »

Po instalaci 4Q elektroměru to funguje tak, že HDO slouží distributorovi k odpojování tvojí FVE.
Denní/noční proud ti zůstává, ale spíná ho 4Q elektroměr. A změní ti časy spínání nočního proudu.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: HDO s FVE

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Sten77 píše: čtv bře 16, 2023 10:56 pm Po instalaci 4Q elektroměru to funguje tak, že HDO slouží distributorovi k odpojování tvojí FVE.
Denní/noční proud ti zůstává, ale spíná ho 4Q elektroměr. A změní ti časy spínání nočního proudu.
OK. Takže, pro jistotu, jestli tomu rozumím. VT a NT stále máme, ale už nepotřebuju ten boxík, co si EGD odneslo, ale namísto něho nějak 4Q elektroměr odvádí práci za tento boxík.

A můžu poprosit o trochu podrobností, jak distributor pomocí HDO může odpojit FVE?

Díky moc.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: HDO s FVE

Příspěvek od Sten77 »

Já jsem u ČEZ, tak nevím, jestli to EGD neřeší nějak jinak.
U elektroměru mi zůstal přijímač HDO signálu. Z něj jde drát do střídače a tím to jsou schopni ovládat. Takže když distributor z nějakého důvodu potřebuje, tak tě na dálku odpojí.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: HDO s FVE

Příspěvek od Diablo007 »

viewtopic.php?t=1295 doporučuji prostudovat objasní ti to vše ohledně elektroměrového rozvaděče
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: HDO s FVE

Příspěvek od pave69 »

Jen doplňuji, že můj kolega s instalací FV získal i špatně zapojený HDO pro VT/NT, takže se s ED.G dodneška hádá (a neuhádal) cca o 10k rozdílu, protože mu NT nespínal. Tak si údaje elektroměru VT/NT nejmíň měsíc zapisuj a kontroluj, ať se pak nedivíš. :x
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: HDO s FVE

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Diablo007 píše: pát bře 17, 2023 8:21 am viewtopic.php?t=1295 doporučuji prostudovat objasní ti to vše ohledně elektroměrového rozvaděče
Už to chápu. Díky moc za ten článek. 😉
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: HDO s FVE

Příspěvek od jaromir.jakubec »

pave69 píše: pát bře 17, 2023 7:57 pm Jen doplňuji, že můj kolega s instalací FV získal i špatně zapojený HDO pro VT/NT, takže se s ED.G dodneška hádá (a neuhádal) cca o 10k rozdílu, protože mu NT nespínal. Tak si údaje elektroměru VT/NT nejmíň měsíc zapisuj a kontroluj, ať se pak nedivíš. :x
My nakonec NT potřebovat nebudeme, jelikož budeme brát elektřinu za OTE ceny.

Ale zajímalo mě, jak to celé funguje. Trošku mi nedávalo smysl, že by člověk s FVE nemohl už využívat NT. Ale buď jsem to špatně pochopil nebo to pán elektrikář špatně vysvětlil a nebo v tom tápe.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: HDO s FVE

Příspěvek od Momo »

jaromir.jakubec píše: pát bře 17, 2023 10:24 pm My nakonec NT potřebovat nebudeme, jelikož budeme brát elektřinu za OTE ceny.
Pozor na to. Sice na burze OTE není NT a VT, ale pro distribuci NT a VT je.
Pokud máš standard D02d, tak platíš třeba 2 Kč/kWh a pokud máš tepelné čerpadlo tak jenom 0,30 Kč/kWh. Nevím přesně, nebudu hledat.
Ale asi jsou tam vyšší měsíční paušály.
Tohle si musí propočítat každý podle svých podmínek.

Já tý elektriky odebírám málo, tak to neřeším.

A jaká je v tom "spravedlnost", nebo dokonce "sociální spravedlnost" to už neřeším vůbec :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: HDO s FVE

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Momo píše: sob bře 18, 2023 3:49 pm
jaromir.jakubec píše: pát bře 17, 2023 10:24 pm My nakonec NT potřebovat nebudeme, jelikož budeme brát elektřinu za OTE ceny.
Pozor na to. Sice na burze OTE není NT a VT, ale pro distribuci NT a VT je.
Pokud máš standard D02d, tak platíš třeba 2 Kč/kWh a pokud máš tepelné čerpadlo tak jenom 0,30 Kč/kWh. Nevím přesně, nebudu hledat.
Ale asi jsou tam vyšší měsíční paušály.
Tohle si musí propočítat každý podle svých podmínek.

Já tý elektriky odebírám málo, tak to neřeším.

A jaká je v tom "spravedlnost", nebo dokonce "sociální spravedlnost" to už neřeším vůbec :)
Ano, ano, super připomínka.
Změnu sazby momentálně řešíme. Asi ji nechám nyní na D25d, jelikož se platí menší paušál a přes jaro a léto si elektřinu ze sítě brát nebudeme. Tedy ušetříme na paušálu. A za elektřinu, co pošlu do sítě, distribuci neplatím.

Ale před zimou, jelikož vytápíme elektřinou, si sazbu změním na tu 20 hodinovku a tam to vychází opravdu nádherně. Jak vysokej tak nízkej tarif jsou za distribuci v nízkých stovkách za 1MWh, možná dokonce ten NT bude za pár kaček jenom, ne 1700,- jako dneska za VT.

Super připomínka.

Dneska budeme kontrolovat všechny elektroměry, takže se zaměříme na to, jestli se NT taky točí.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: HDO s FVE

Příspěvek od Sten77 »

Musíš si to všechno spočítat, zda-li se ti vyplatí nákup na spotu v době kdy to bývá levné. Protože i když nakoupíš za 1,- Kč, tak musíš přičíst cenu za distribuci. Ta se pohybuje zhruba od 500,- až po 3 000,- dle tarifu. Musel by jsi tedy ještě řešit, aby se ti baterka nabíjela v nízkém tarifu. Ale tato cena ti platí když tu elektřinu hned spotřebuješ. Když ji uložíš do baterky a využiješ později, tak musíš započítat cenu baterie a tady budeš mít náklady opět 1 až 2 koruny za kWh. A to se ještě letos neplatí poplatek POZE, ten je na letošní rok cca 600,- za MWh. Příští rok se nejspíše opět bude v nějaké výši platit.....opět ti to prodraží.....
Hlavně by jsi pak potřeboval vyřešit nějakou automatizaci, která bude řešit ceny a dobu nízkého tarifu. Aby jsi nabíjel ve správný čas. Už se to tady na fóru taky řešilo. Jestli to chceš dělat ručně, tak tě to dlouho bavit nebude :D
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: HDO s FVE

Příspěvek od brumlaj »

jaromir.jakubec píše: pát bře 17, 2023 10:24 pm
pave69 píše: pát bře 17, 2023 7:57 pm Jen doplňuji, že můj kolega s instalací FV získal i špatně zapojený HDO pro VT/NT, takže se s ED.G dodneška hádá (a neuhádal) cca o 10k rozdílu, protože mu NT nespínal. Tak si údaje elektroměru VT/NT nejmíň měsíc zapisuj a kontroluj, ať se pak nedivíš. :x
My nakonec NT potřebovat nebudeme, jelikož budeme brát elektřinu za OTE ceny.

Ale zajímalo mě, jak to celé funguje. Trošku mi nedávalo smysl, že by člověk s FVE nemohl už využívat NT. Ale buď jsem to špatně pochopil nebo to pán elektrikář špatně vysvětlil a nebo v tom tápe.
A na toto je dobré mít z elektroměru vyvedený signál začátku čtvrthodiny. Je to sice další ranec za optoodělovač ale člověk si je jistý, že je synchronní s elektroměrem.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“