Využití přebytků při plné baterii

Odpovědět
CZecho
Příspěvky: 6
Registrován: úte bře 28, 2023 9:30 pm

Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od CZecho »

Dobrý den všem. Ze začátku bych rád požádal o shovívavost, jsem se solárním systémem začátečník.
Na střechu budu montovat 6ks amorfních panelů GS Solar GS-55 (Voc 86V), bude použit mppt regulátor Victron BlueSolar 150/35, bateriová ochrana Victron BP-100, LiFePo4 baterie EVE 230Ah (BMS s topnou fólií). Provozováno bude na chatě, převážně na využití 12V, do budoucna přemýšlím nad měničem.
Můj dotaz se týká využití přebytečné energie z panelů ve chvíli, kdy bude baterie plná. Existuje nějaká “krabička”, která pozná plnou baterii a v tu chvíli sepne určitou zátěž (např. malý 12V bojler)? Tak, aby nebyla využívána energie z baterie - svítí=sepne / nesvítí=odpojí.
Snad jsem popsal srozumitelně, předem děkuji za odpovědi. Roman
Raww
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od Raww »

CZecho píše: stř bře 29, 2023 8:28 pm Dobrý den všem. Ze začátku bych rád požádal o shovívavost, jsem se solárním systémem začátečník.
Na střechu budu montovat 6ks amorfních panelů GS Solar GS-55 (Voc 86V), bude použit mppt regulátor Victron BlueSolar 150/35, bateriová ochrana Victron BP-100, LiFePo4 baterie EVE 230Ah (BMS s topnou fólií). Provozováno bude na chatě, převážně na využití 12V, do budoucna přemýšlím nad měničem.
Můj dotaz se týká využití přebytečné energie z panelů ve chvíli, kdy bude baterie plná. Existuje nějaká “krabička”, která pozná plnou baterii a v tu chvíli sepne určitou zátěž (např. malý 12V bojler)? Tak, aby nebyla využívána energie z baterie - svítí=sepne / nesvítí=odpojí.
Snad jsem popsal srozumitelně, předem děkuji za odpovědi. Roman
Nemáš náhodou ten MPPT proudově slabý :?: Kontroloval jsi to dle Victroňáckýho počítátka :?:
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
CZecho
Příspěvky: 6
Registrován: úte bře 28, 2023 9:30 pm

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od CZecho »

Po pravdě jsem nepočítal, o této možnosti jsem nevěděl. Mám teď provizorně dva panely na otestování zapojené na noname mppt měnič (Victron bude zítra), z něj mi nešlo víc než 6A. Tzn nepočítám, že ze šesti panelů půjde víc jak cca 20A do baterie, takže regulátor by měl mít dostatečnou proudovou rezervu. Victron má uváděno max 500W, já budu mít z panelů 330W.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od josse »

Jako první do troufnu zpochybnit přebytky ze starých amorfních panelů...

Běžně regulátory mají kontakt relé a většinou je programovatelný.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
CZecho
Příspěvky: 6
Registrován: úte bře 28, 2023 9:30 pm

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od CZecho »

Amorf má určitě své proti. A i své pro. Panely byly origo balené a po 400,-/ks. Vzhledem k tomu, že to mám na chatu, kde budu svítit, požene to 12V kompresorovou lednici, 12V tv a par drobností, pro me to bude dostačující.
Existuje teda, prosím, k výše popsanému něco, co by odpovídalo mé představě? Panely, regulátor, baterie - to je dané, to už mám. Díky.
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od vata »

Otázka je, jaké budete mít z toho systému reálné přebytky - ne každý den je posvícení :) Nabít plně 230Ah LiFe relativně nízkými proudy nějakou dobu potrvá.
Nicméně k dotazu: za prvé - jak poznáte, že je baterka plná. Bez měření proudu je to možné orientačně pouze napěťově - podle toho, jak si nastavíte regulátor a podle chování baterie.
Jedna z alternativ pro začátečníky je pak napěťové relé, problém u toho (tuším) HRN je ovšem ten, že se pro rozsahy 12V systému dost blbě šteluje, a hystereze nemusí být vyhovující.
Daleko vhodnější by bylo pořídit si od Laznetu nějaké malé SDS, nahrát si do něj EasyLogic, a naklikat si tam příslušná pravidla. Dalo by se tam naklikat i plynulé vytěžování signálem PWM (pak pozor na verzi SDS). Vytěžovat plynule je dobrý nápad v případě, že je balastní zátěž dost velká. Vyp/zap vytěžovač si stejně na baterku krátce sahat bude při každém mráčku.
Pro náročnější aplikace pak můj už hodně komplexní SW VALC, ten má ale smysl až u systému s měřením proudu a s měničem.
CZecho
Příspěvky: 6
Registrován: úte bře 28, 2023 9:30 pm

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od CZecho »

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Na to napěťové relé se podívám, ale z Vaši odpovědi je mi jasné, ze to půjde (minimálně na nějaký čas) k ledu. Až poberu zkušenosti, ukáže čas. Holt ne každá věc má jednoduché řešení.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od josse »

Nebylo by lepší místo Victron BP-100 použít BMV? Ten sice blbě, ale umí počítat SOC a dle toho teprve spínat. Na LiFePO není jednoduché určit stav nabití! Victron dělá celou rodinu, ale na to jsou tady lepší borci... Kteří nevím proč se neozývají...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od Kostěj »

CZecho píše: stř bře 29, 2023 8:28 pm...bude použit mppt regulátor Victron BlueSolar 150/35 ... Existuje nějaká “krabička”, která pozná plnou baterii a v tu chvíli sepne určitou zátěž (např. malý 12V bojler)?
Nějaké možnosti bývají vestavěné přímo do mppt regulátorů, zde to zmiňují v návodu, oddíl 5.2.2. Load output settings. Asi je k tomu potřeba jakýsi kabel a určitě i relé, ale hlouběji jsem to nezkoumal, Victron nemám, jedu na Epeveru.
CZecho
Příspěvky: 6
Registrován: úte bře 28, 2023 9:30 pm

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od CZecho »

Krom baterie jsem chtěl vše od Victronu (bylo mi doporučováno), proto jsem se prakticky po ničem jiném nedíval. Koupil jsem bláhově noname regulator a jsem poučen.
Návod si budu tisknout zítra a pečlivě prostuduju. Mrknu i po té zmiňované jiné ochraně. Oběma výše děkuji za reakci.
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 69
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od Asiunda »

josse píše: čtv bře 30, 2023 6:01 pm použít BMV? Ten sice blbě, ale umí počítat SOC a dle toho teprve spínat. Na LiFePO není jednoduché určit stav nabití!
Neni to chyba uzivatele u nastaveni BMV
Jako treba:
Ucinnost
Peukert https://www.victronenergy.com/media/pg/ ... onent.html
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od beethowen »

Asiunda píše: čtv bře 30, 2023 9:13 pm
josse píše: čtv bře 30, 2023 6:01 pm použít BMV? Ten sice blbě, ale umí počítat SOC a dle toho teprve spínat. Na LiFePO není jednoduché určit stav nabití!
Neni to chyba uzivatele u nastaveni BMV
Jako treba:
Ucinnost
Peukert https://www.victronenergy.com/media/pg/ ... onent.html
Peukert u LiFePO4???

Ten problém je obecný, týká se to i Studeru, a dalších. Nejde přesně měřit malé proudy a ty tam bohužel v našich aplikacích bývají převážnou dobu provozu.
Sice se dá pomoct kalibrací SOC při třeba 100% a 0%, ale ne vždy se tam každý den dostaneš.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 69
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od Asiunda »

Cituji ze stranek GWL.
https://shop.gwl.eu/blog/LiFePO4/What-i ... cells.html

Jaký je Peukertův exponent pro LiFePO4 buňky? 28. února 2019 | Blog - LiFePO4 Peukertův exponent se používá pro olověné baterie. Jednoduše řečeno, tento exponent je poměr mezi nabíjením a vybíjením baterie. To znamená, kolik energie potřebujete nabít ve srovnání s energií, kterou získáte při vybíjení. U článků LiFePO4 je účinnost nabíjení a vybíjení velmi vysoká – nad 97% a více. To je důvod, proč Peukertův exponent je blízko 1,00. Výrobci baterií tuto hodnotu neudávají, protože to není nutné pro články LiFePO4. Na internetu můžete najít diskuse, které zvažují použití hodnoty mezi 1,01 až 1,03 pro různé modely LiFePO4 buněk. Pokud potřebujete další podporu, neváhejte požádat o pomoc tým GWL / Power. Vždy se pro vás budeme snažit najít to nejlepší řešení.
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
CZecho
Příspěvky: 6
Registrován: úte bře 28, 2023 9:30 pm

Re: Využití přebytků při plné baterii

Příspěvek od CZecho »

Děkuji opět za vyčerpávající návody a možnosti. Obavám se, že spousta výše řečená pro mě bude momentálně mimo úroveň znalostí a dovedností.
Ještě jsem se chtěl zeptat, návod od Victronu oddíl 5.5.2 nemá… byl to překlep nebo se dívám špatne? (CZ ani originál to neobsahuje.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“