Bezdrátový teploměr s externím čidlem

Odpovědět
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Bezdrátový teploměr s externím čidlem

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Mám částečně zapuštěný barák do země, kdy vyvýšené podlaží má pod sebou po celém obvodě sklep a garáž. Na přístřešku u garáže je fototermika, která ohřívá 300 l bojler. Má přebytek výkonu a tak jsem přidal 900l akumulační nádrž a tu propojil s ústředním topením. Podstata je v tom, že jak soláry nahřejí bojler přepnou do nahřívání akumulační nádrže. Je-li akumulační nádrž dostatečně nahřátá mohu bezdrátovým ovladačem zapnout oběhové čerpadlo a to mi žene vodu z akumulační nádrže do konvektorů a tím mohu v podzimních a jarních měsících si v noci temperovat barák.
Podstata je v tom vědět v obytném prostoru kolik je teplota vody v akumulační nádrži. Kdybych udělal v podlaze dostatek průchodek mezi obytným prostorem a garáží tak by nebylo problém natáhnou tepelné čidlo od akumulační nádrže skrz strop v garáži do obyváku a tam mít display teploměru. Pozdě bycha honit. Existuje něco jako wifi přijímač ( kdy display teploměru by byl v obyváku) a v garáži by byl wifi vysílač od tepelného čidla.
Nevím co zadat za pojem do googlu, Je to generační problém. Poraďte.
Nautilus
Příspěvky: 213
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Bezdrátový teploměr s externím čidlem

Příspěvek od Nautilus »

Vladimir Mahr píše: úte dub 04, 2023 10:44 pm Existuje něco jako wifi přijímač ( kdy display teploměru by byl v obyváku) a v garáži by byl wifi vysílač od tepelného čidla.Nevím co zadat za pojem do googlu.
Zkusil jsem: "měření teploty dálkově" a nebo: "měření teploty bezdrátově" a hned mi vypadlo "bambilión" nabídek. Většina těch teploměrů sice posílá data přes internet, ale najdou se i takové co by měly fungovat napřímo (většinou 433MHz). Kdysi dávno jsem si chtěl pořídit něco podobného do udírny. Nakonec funkci dálkového přenosu zastala manželka pracujcí na zahradě.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Bezdrátový teploměr s externím čidlem

Příspěvek od Plazivec »

Nevím, jak je akumulačka daleko od prostoru, kde má být display, ale existuje takováto kravinka, teplotu ukazuje v aplikaci mobilu. Já jich mám teda víc po pokojích a sjedou se přes BT proxy ESPHome v Home Assistantu, ale jak píšu, jde na teplotu koukat i přes mobil. A taky by šlo přes mobil pouštět to topení, nebo to i zautomatizovat. Je to ale BLE technologie, dosah není moc velkej. Možná by to po rozebrání šlo nějak dobastlit na tu akumulačku.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Kodl69
Příspěvky: 1319
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Bezdrátový teploměr s externím čidlem

Příspěvek od Kodl69 »

internet je plnej wifi termostatů. Tj využiješ jenom měření teploty. Zobrazení na mobilu, tabletu, PC. Máme tablet nalepenej na zdi a je hotovo.
Ale ve vlákně home asistant je správný řešení https://esphome.io/ ESP8266 nebo ESP32, DS18B20, jeden odpor a nabíječka od mobilu - to dokáže fungovat i bez serveru, ukázka web rozhraní toho, co jsem zbastlil za jedno půldne do skleníku:
esphome sklenik.png
esphome sklenik.png (87.69 KiB) Zobrazeno 1971 x
samozřejmě s HA máš možnost automatizace a provázání s dalšími akcemi, třeba že HA zjistí, že jsi doma , tak ti přitopí, nebo dá nachladit lahváče :)
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Frantom
Příspěvky: 86
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Bezdrátový teploměr s externím čidlem

Příspěvek od Frantom »

Kodl69 píše: stř dub 05, 2023 9:50 am internet je plnej wifi termostatů.
Přesně, stačí je dát do google: https://www.google.cz/search?q=wifi+tep ... +termostat
Mám jak ten od Brrr, který by ale rád zaplatit za kdejaký standard v ovládání tak i z německého Amazonu Govee Wi-Fi který je o dost lepší než ty Brr ... ale do obou jsem musel přidělat externí anténu aby to ze sklepa či garáže dosáhlo na síť.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Bezdrátový teploměr s externím čidlem

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Nakonec jsem se rozhodl pro meteostanici ecowitt WN1920. Výhodou je, že k ní jdou připojovat další externí čidla a pro můj účel jsem vybral WN34L - teplotní sensor. Display meteostanice umí navíc zobrazovat až 8 CH-kanálů s externími čidly. Rozhodoval jsem se mezi koupí na Aliexpresu a u českého prodejce a po zkušenostech jaké mám s Číňany jsem koupil u Hadexu, i když je to dražší ale sliboval si dokumentaci k výrobku. Žádná dokumentace nebyla přiložena a na web stránkách mají pouze popis hodnot na displeji. Není rozdílu mezi čínským a českým obchodníkem. Je to dobou. Profesní hrdost jim nic neříká. Samožřejmě to teplotu externího čidla WN34L na displeji meteostanice nezobrazuje a lze si ji pouze zobrazit na mobilu v internetové aplikaci. Zkusil jsem stránky výrobce a ten tam alespoň má tabulku kompatibilty mezi jednotlivými externími čidly a displeji meteostanic a u řady 19XX je uváděná kompatibilta. Když jsem začal mailově zpovídat jejich support, že plná kompatibilita je uváděná a hodnoty se nezobrazují tak mi odpověděli, že je u těchto externích čidel pouze s web aplikací a ne s displejem. Na můj dotaz proč kazí jméno výrobce neochotou řádně popsat jednotlivé prodávané prvky a kdo to má vlastně učinit zda výrobce nebo prodejce mi doposud neodpověděli.
Hadex nekomunikuje vůbec. Na svých stránkách má slogan "Tradice i budoucnost". Uvažuji co tím chtěli říci ? Asi to, že nikdy řádně nepopisovali nabízené zboží a asi tak ani dělat nebudou.

V každém případě meteostanice je dobrá.
Odpovědět

Zpět na „Home Assistant“