Výrobní EAN

jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Výrobní EAN

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Dobré odpoledne,
mám dotaz. Po přidělení výrobního EANu bylo v mailu od ČEZ Distribuce :"je potřeba, aby si dodavatel zajistil registraci EAN v systému Operátora
trhu s elektřinou, jinak se vystavujete riziku neoprávněné dodávky."

Doufám že to po podpisu smlouvy obchodník stihne.
Jde mi, ale o to, co se stane, pokud mi skončí smlouva s obchodníkem a nenaváže nová. Výrobní EAN bude stále aktivní a já musím zastavit dodávky do sítě? Dá se výrobní EAN případně zrušit?
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od pave69 »

Neoprávněná dodávka je podle mne nějak rozepsána ve smlouvě s distributorem, stačí si přečíst. A myslím úplně nesouvisí s tím, jestli je nebo není výrobní EAN. Rušit ho ještě nikdo nezkoušel - EG.D výrobní EAN nevadí a ČEZ ho přiděluje chvíli. Myslím, že nepůjde zrušit.
Je tady víc takových lidí co se ptá na dodávku bez uzavřené smlouvy... fakt nechápu, protože to je ve smyslu "a když pojedu po dálnici v protisměru, protože mám svoje důvody, proč nechci jet normálně, bude to problém?" :o
jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Můj dotaz je doufejme spíš hypotetický.
Teď mám podespanou smlouvu o výkupu.
Ale protože mám na přetocích GBO Aku , které krmí bojler, tak chci vědět co může nastat, pokud z nějakého důvodu nenaváže další smlouva (nutnost nákupu elektřiny pro bojler).
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od brumlaj »

Máš v tom zmatek. Nákup elektřiny je nezávislý na dodávce do sítě. Tak případně znovu popiš o co Ti přesně jde. Odpověď na neoprávněnou dodávku už ode mne máš v jiném vlákně.
jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Jde mi o dvě věci.
První asi teď aktuálnější: Od PPP pouštím přetoky do sítě, protože jsem si myslel, že jediný limit je rezervovaný výkon ( nemám s nikým smlouvu). A teď se klepu co přijde na faktuře ( asi celkem 0,7 MWh) - neoprávněná dodávka. Jak to je?

Druhá: S výrobním EANem - cokdyž mi skončí smlouva a nenaváže další. Musím vypnout přetoky?
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od brumlaj »

Dobrá, kopíruji i sem.
brumlaj píše: ned dub 09, 2023 9:09 am
jpavelka@centrum.cz píše: sob dub 08, 2023 6:26 pm Jak to je když skončí smlouva a nenaváže ihned jiná a mám výrobní EAN?
Dostaneš flastr ve výši definované energetickým regulačním úřadem. Lze si dohledat v jejich věstnících v příslušných cenových rozhodnutích. (neoprávněná dodávka do distribuční soustavy)
jpavelka@centrum.cz píše: sob dub 08, 2023 6:26 pmMusím ukončit přetoky, nebo mohu dodávat ,ale je to zadarmo?
Musíš ukončit přetoky.
jpavelka@centrum.cz píše: sob dub 08, 2023 6:26 pmPřípadně je možné výrobní EAN zrušit?
Pokud jsem pochopil správně, tak alespoň v distribuční síti ČEZ distribuce nelze a jediný způsob jak se jej zbavit je zrušit odběrné místo.
A teď. Předpokládám, že jsi neposlech ČEZ a nemáš smlouvu "o prodeji elektřiny z výrobny" (na výrobní EAN), takže nikdo oprávněný nezaložil v OTE Tvou výrobnu?

No a bojíš se, že Ti utnou dodávku elektřiny? Neutnou. Na to máš "smlouvu o dodávce elektřiny z distribuční sítě". Kterou jsi snad měl už i před instalací FVE. Ona Ti ta smlouva končí?

O jaké smlouvě tady spekuluješ?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Diablo007 »

Pokud nemá smluvně zajištěný výkup tak za něj nikdo nepřevzal garancí za odchylku a tedy bude dodávku platit pokutou. Ale divím se že proběhlo PPP když neměl zasmluvneny výkup a převzatou garancí za odchylku.

Výňatek

Co znamená režim vlastní odpovědnosti za odchylku?
Režim vlastní odpovědnosti za odchylku znamená, že konečný zákazník je dle pravidel OTE registrován jako „subjekt zúčtování“. V tomto případě je povinen nakupovat na své odběrové diagramy a registrovat tyto nákupy po hodinách v informačním systému OTE. OTE pak vypočítává rozdíl mezi nákupem a skutečným odběrem všech příslušných odběrných míst a vyhodnotí velikost odchylky a její cenu, která je zpravidla mnohem vyšší než cena na trhu běžně kupované elektřiny.

Co znamená režim přenesené odpovědnosti za odchylku?
Režim přenesené odpovědnosti za odchylku na svého dodavatele znamená, že zákazník je dle pravidel OTE registrován pouze jako „registrovaný účastník trhu“. Zákazník zde nemá povinnost OTE nahlašovat své nákupy, jelikož tuto službu za něj dělá dodavatel. Případné vzniklé odchylky jsou pak účtovány místo zákazníkovi jeho dodavateli.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Výrobní EAN už mám s platností od 1.5. a podepsal jsem smlouvu. A právě tam bylo to o nedovolené dodávce , tak jsem se v tom začal šťourat.
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Diablo007 »

Upozornění na nepovolenou dodávku posílají všem je to jen informativní upozornění
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Teď už mě asi jen zajímá kolik to celé bude stát. Za 9 měsíců jsem dodal 1,4 MWh ( původně jsem myslel ,že méně, ale to byl údaj jen za jeden rok).
Od 1.5. budu mít výrobní EAN u obchodníka ( zažádáno v březnu).
VYhláška 359/2020 Sb.
§ 19
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od brumlaj »

Takže abysme se v tom vyznali - výrobní EAN Ti přidělili s platností od 1.5.2023? Takže zatím máš číslo, ale čekáš na aktivaci? A teprve Ti běží čas na tu aktivaci?
Protože píšeš, že už ho máš a to by šlo vyložit i tak, že už ho máš skoro rok.
A to že jsi něco dodal v době kdy jsi neměl rozdělené odběrné místo holt Tvůj nynější obchodník řešil jako odpovědnost za odchylku. Tak uvidíš jestli se bude cukat.
jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Chápu to správně tak, že dokud nemám výrobní EAN tak jsou přetoky bezplatné ? Do teď jsem měl pouze smlouvu o dodávkách a PPP s rezervovaným výkonem.
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od brumlaj »

Není to zcela tak. Smlouvu, nebo alespoň svolení obchodníka bys měl mít i v případě, že nemáš odběrné místo rozdělené. Někteří obchodníci přetoky řeší, jiní ne. Někteří Ti nabídnou výkup i u jednoho EANu, jiní Ti napíší, že Ti za přetoky nic nedají.
Jistota byla si to s obchodníkem vykomunikovat na začátku. Nyní se je třeba modlit aby to obchodník který u Tebe odpovídá za odchylku, neřešil.
jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Je to ČEZ, ten kdo dodává. Pražská plynárenská bude odebírat
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od brumlaj »

No to není lehký soupeř. Držím pěsti. Když tak se z toho snaž vykecat.
jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Jak na to, kajícné přiznání?
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
Patr
Příspěvky: 61
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Patr »

Zdravim. Uz se v tom brutalne ztracim a chci se prosim teda zeptat, jak postupovat v me situaci, ktera je tato:
Dnes u me probehla revize FVE a nasledne behem "nekolika" dnu bude instalacni firmou zaslan na EGD pozadavek na vymenu elektromeru. FVE je tedy momentalne a do PPP vypnuta. Po PPP bych chtel prebytky " nekomu" prodavat. Otazky jsou tyto:
1) O vyrobni EAN muzu pozadat az po PPP nebo uz rovnou ted?
2) Smlouvu o vykupu muzu s nekym s predstihem dohodnout uz ted nebo az po PPP a prideleni 2. EANu?
3) Kdyz me prideli 2.EAN s platnosti napr. od 1.6, tak co do te doby s pretoky? Zakazat?

Omlouvam se za mozna hloupe dotazy, ale mam v tom gulas, tak abych neco nezvoral nebo spis neprovahal, kdyz uz je to cele v cilove rovince.
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Harry »

proč vypnutá? v současném období dokáže téměř 100% utáhnout domácnost, takže zakázat přetoky a pustit. nevěřím, že to nějaký moderní střídač neumí. na ostatní otázky bych odpověděl, že až po PPP, ale radši ať to ostatní potvrdí nebo vyvrátí.
Patr
Příspěvky: 61
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Patr »

No revizak prave rikal, ze i pri vypnutych pretocich tam vzdycky nejake jsou a ze za to davaji flastry....tak nevim. Samozrejme, ze bych to nejradeji zapnul hned.

A za dalsi, mam od Solidsunu vzdaleny monitoring a kontrolu funkcnosti, tak abych treba neprisel o zaruku, kdyz to pojede a ma to byt vypnute....
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Sten77 »

Nejdříve PPP, pak teprve můžeš žádat o druhý EAN a následně řešit výkup.
Od PPP můžeš mít přetoky zapnuté, ale dodáváš to zadarmo do sítě. Asi záleží na firmě, která od tebe bude vykupovat. Kolegovi zaplatili vše, co dodal do sítě od PPP.
Do PPP by jsi neměl dělat žádné přetoky. To neumí žádný střídač, vždy tam nějaký malý bude. Proto ty firmy říkají, nechte to vypnuté. Já mám Goodwe, po odjezdu revizáka jsem FVE zapnul, vypnul přetoky. Za týden to udělalo 0,5 kWh. Když uděláš pár kWh přetoků, tak to nikdo řešit nebude.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Sten77 »

Patr píše: pát dub 28, 2023 7:49 am No revizak prave rikal, ze i pri vypnutych pretocich tam vzdycky nejake jsou a ze za to davaji flastry....tak nevim. Samozrejme, ze bych to nejradeji zapnul hned.

A za dalsi, mam od Solidsunu vzdaleny monitoring a kontrolu funkcnosti, tak abych treba neprisel o zaruku, kdyz to pojede a ma to byt vypnute....
Taky mám tuto firmu. Vcelku spokojenost. Nevím jak u tebe, ale u mě se žádný vzdálený monitoring nekoná. Já ho hlavně ani nechci. Mám tam Sunberry a to není připojeno k internetu, tak nevím jak by to chtěli monitorovat :D .
Jestli máš revizi, ta potvrzuje, že je to funkční. Zároveň budou chtít okamžitě FVE doplatit. Dílo je hotové, tak proč to nepustit.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Patr
Příspěvky: 61
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Patr »

Me to o tom monitoringu rikal obchodak, ze 1. rok ho mam od nich gratis a pak pripadne s priplatkem, ale na to se pak samozrejme vybodnu, abych to platil. Stridac mam Goodwe 10K-ET a je pripojeny na LAN i WiFi, takze asi maji jak to kontrolovat....
Porad taky jeste vaham, jestli pak ten prodej dat na Fix, coz ma myslim momentalne jen Elyn za 2,50 nebo spot. Prumer spotu za brezen, co tak koukam, je cca 2,30 a v lete v "sezone" to myslim o moc lepsi nebude, jestli vubec. Ty 2,50 je sice bida, ale na rok asi lepsi nez dratem do oka, si myslim. Nebo se v dalsich mesicich ocekava nejaky jiny trend, ktery jako laik a zacatecnik ted nevidim? Spotrebu mam cca 5,5 -6 MWh za rok (topim plynem) a na na strese 9,9 KWp s 14,2 KWh baterkou. Podotykam, ze nebudu mit cas a ani chut sledovat deni predikce spotovych cen a podle toho nabijet a vybijet baterii. Mimochodem ten Elyn ma opravdu jen ten mesicni pausalni poplatek 29,- a nic dalsiho k tomu? Moc se me to nezda, ale takto to ctu na webu. Byl by to tim padem asi nejnizsi poplatek ze vsech vykupujicich firem, na ktere jsem zatim narazil, jelikoz ostatni chteji vesmes nekolik stovek za kazdou MWh. Mam z toho hlavu jak kopacak - jsem uplny zacatecnik, tak za kazdym rohem vidim hned "bubaka".
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Sten77 »

Momentálně mi přijde FIX jako lepší varianta.
Elyn má těch 29,- měsíčně plus 29,- Kč za každou vystavenou fakturu dle zvolené četnosti fakturace. Žádný další poplatek.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Salada
Příspěvky: 8
Registrován: čtv lis 24, 2022 9:16 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Salada »

Sten77 píše: pát dub 28, 2023 8:25 am Nejdříve PPP, pak teprve můžeš žádat o druhý EAN a následně řešit výkup.
Od PPP můžeš mít přetoky zapnuté, ale dodáváš to zadarmo do sítě. Asi záleží na firmě, která od tebe bude vykupovat. Kolegovi zaplatili vše, co dodal do sítě od PPP.
Do PPP by jsi neměl dělat žádné přetoky. To neumí žádný střídač, vždy tam nějaký malý bude. Proto ty firmy říkají, nechte to vypnuté. Já mám Goodwe, po odjezdu revizáka jsem FVE zapnul, vypnul přetoky. Za týden to udělalo 0,5 kWh. Když uděláš pár kWh přetoků, tak to nikdo řešit nebude.
Prosím, nešiřte tady bludy.
Přetoky nemají s PPP nic společného. Že proběhlo PPP neznamená, že máte povolené přetoky. Když je budete mít, je to pod pokutou. Přetoku můžete legálně mít pouze když máte smlouvu s někým, kdo bude tu energii odebírat. Jinak je to černá dodávka.
Přetoky můžete mít i před PPP ale jednak byste neměl tu FVE správně provozovat (na to se ale obecně kašle) a jednak záleží na konkrétním elektroměru, kolik za tu dodávku zaplatíte. Buď vám ji naůčtují jako odběr (ty hloupé elektroměry) a nebo zaplatíte i pokutu pokud to elektroměr umí zaznamenat (pozor, umí to zaznamenat i některé trochu chytřejší elektroměry bez dálkového odečtu).
Koty007
Příspěvky: 21
Registrován: pon lis 14, 2022 10:56 am

Re: Výrobní EAN

Příspěvek od Koty007 »

Salada píše: stř srp 23, 2023 8:50 am
Sten77 píše: pát dub 28, 2023 8:25 am Nejdříve PPP, pak teprve můžeš žádat o druhý EAN a následně řešit výkup.
Od PPP můžeš mít přetoky zapnuté, ale dodáváš to zadarmo do sítě. Asi záleží na firmě, která od tebe bude vykupovat. Kolegovi zaplatili vše, co dodal do sítě od PPP.
Do PPP by jsi neměl dělat žádné přetoky. To neumí žádný střídač, vždy tam nějaký malý bude. Proto ty firmy říkají, nechte to vypnuté. Já mám Goodwe, po odjezdu revizáka jsem FVE zapnul, vypnul přetoky. Za týden to udělalo 0,5 kWh. Když uděláš pár kWh přetoků, tak to nikdo řešit nebude.
Prosím, nešiřte tady bludy.
Přetoky nemají s PPP nic společného. Že proběhlo PPP neznamená, že máte povolené přetoky. Když je budete mít, je to pod pokutou. Přetoku můžete legálně mít pouze když máte smlouvu s někým, kdo bude tu energii odebírat. Jinak je to černá dodávka.
Přetoky můžete mít i před PPP ale jednak byste neměl tu FVE správně provozovat (na to se ale obecně kašle) a jednak záleží na konkrétním elektroměru, kolik za tu dodávku zaplatíte. Buď vám ji naůčtují jako odběr (ty hloupé elektroměry) a nebo zaplatíte i pokutu pokud to elektroměr umí zaznamenat (pozor, umí to zaznamenat i některé trochu chytřejší elektroměry bez dálkového odečtu).
Dovolím si nesouhlasit. Než proběhne PPP FVE by neměla běžet, to ano. Jsou tam technické přetoky, téměř každý střídač to uhlídá a u 3f tolerují distributoři 300W/15min, takže v pohodě - to je ale na montážní firmě a zákazníkovi, mě to takto jelo více jak dva měsíce. Jakmile proběhne PPP (výměna hodin za 4Q) a ještě není smlouva a ani třeba 2. EAN (situace, kterou jsem si zažil nedávno) je možné již dodávat do DS (jen to je zdarma), potvrdili mi to i pracovníci na ČEZ Distribuce, smlouva na výkup mi začne platit až od 1.9.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“