Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Prosím o pomoc s nasměrováním návrhu a realizace FVE. Nakousnul jsem situaci v odlišném vlákně s backupem ale téma se trošku změnilo (viewtopic.php?t=375&start=50).

Představa je pokrýt střechu panely tak aby i v případě zataženého podnebí panely dokázali generovat spotřebu domu nebo alespoň z větší části (25KW). Přiložím obrázek střechy, která je orientována na jižní stranu. Odhaduji že se na střechu může vejit 20KW.
Původní představa byla mít hybrid a přebytek prodávat, ale postupně zjišťuji, že směrem do budoucna to nebude příliš zajímavé. Chtěl jsem původně universální řešení, co nejvýhodnější. Což se postupně začíná jevit asi jen ostrovní elektrárna.

V domě je 3 fázový rozvod a v podstatě jen jedno zařízení potřebuje 3 fáze a to je velký kompresor se 6,5KW motorem.

Četl jsem, že je výhodnější mít měnič (měniče) nastavený tak, aby byla jen jedna fáze.

Jaký tedy vybrat měnič? Uvažuji o Kombi měnič Axpert MAX 48V 7200W nebo něco podobného. Jaké baterie a panely?
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Najprv začnime obligátnymi otázkami:
- čím kúriš?
- čím ohrievaš TUV?
- akú máš ročnú spotrebu elektriny? ak máš spotrebu aj po mesiacoch je to plus
- daj sem rozmery strechy, lebo z obrázkov sa ťažko určuje priestor na panely
- aký máš rozpočet?

Podľa akého kritéria ti vyšlo, že je najvýhodnejší ostrov?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Momo »

To denní minimum 25 kWh je moc ambiciózní požadavek.

Je hodně zimních dnů, kdy jsem z 10 kW dostal třeba 3 kWh. A to ani nebyly panely pod sněhem.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: stř dub 12, 2023 8:46 pm Najprv začnime obligátnymi otázkami:
- čím kúriš?
- čím ohrievaš TUV?
- akú máš ročnú spotrebu elektriny? ak máš spotrebu aj po mesiacoch je to plus
- daj sem rozmery strechy, lebo z obrázkov sa ťažko určuje priestor na panely
- aký máš rozpočet?

Podľa akého kritéria ti vyšlo, že je najvýhodnejší ostrov?
Pokusím se tedy odpovědět a snad to povede k tomu nejlepšímu řešení.
1 . Vytápím nyní kanadskou krbovou vložkou 24kW instalovanou loni v létě a od poloviny srpna se nezastavila. Zvládá vytápět až do cca 0C stabilně nebo -5 výkyvově. Původní vytápění olejový kotel 32kW se zapíná jen při poklesu pod 0 a to je jako temperování 13C.
2. Vodu nyní od listopadu ohřívám LG tepelné čerpadlo na TUV, tedy bojler s čerpadlem 270 litrů. Spotřeba průměrně 5kW/den. Původně ohříval olejový kotel a v případě poruchy stále může.
3 Roční spotřeba je 6500kW. Měsíční statistiky nemám, protože se od instalace tepelka a na TUV dost změnilo.
4. Přikládám obrázek poloviny střechy, jižní část.
5. Rozpočet cca 20k EUR s tím, že v Německu je od ledna tohoto roku FVE osvobozena od DPH.

Ostrov mi přijde z úvah lepší kvůli menším obstrukcím a téměř žádnému přínosu prodeji přetoků, když v létě mohou být vypínány z důvodu přebytků. Při výpočtu v nejideálnějším případě bych prodal za rok cca 10MW a to je cca 800 EUR a to nevím zcela přesně, což asi není kdo ví co, když bych musel asi mít zcela jiný systém.
Přílohy
strecha.png
strecha.png (112.9 KiB) Zobrazeno 1601 x
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Momo píše: stř dub 12, 2023 9:15 pm To denní minimum 25 kWh je moc ambiciózní požadavek.

Je hodně zimních dnů, kdy jsem z 10 kW dostal třeba 3 kWh. A to ani nebyly panely pod sněhem.
Ano, předpokládám že zimní měsíce budou nulové nebo zanedbatelné. Ale tak těch 9 měsíců očekávám že by to mohlo alespoň z 90% fungovat. Alespoň kamarád má od ledna nainstalovanou 10 KW elektrárnu ve stejném městě a co jsem viděl, tak v dubnu je plusový a i když bylo dost zataženo, tak mu vyráběla 1,4 KW.
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Pri takto veľkom systéme a plánovanom rozpočte by som šiel už do Victronu.

Pokiaľ nemáš veľmi veľké súbehy tak by malo stačiť 2x Multiplus II 5kVA. Pri letmom pohľade na tú strechu to vidím tak na 18ks 470Wp panelov v jednej rade a asi 14ks v druhej, t.z. celkovo okolo 15kWp. Ide ale len o odhad, chce to sa s tým vyhrať. Možno by tam tých panelov vošlo aj viac.
Na toto by mohol stačiť mppt RS450/200 príp. 2x 250/100.
Batérie min. 400Ah, ak ti nerobí problém si ich sám zložiť tak odporúčam 2x-3x 16ks LiFePo4 280Ah článkov (cca. 26kWh resp. 39kWh využiteľných) + 2x-3x JK BMS 200A.
Ešte je k tomuto treba príslušenstvo a to Cerbo GX, smartshunt a príp. Lynx Power-In.

Ak si to budeš robiť sám, mal by si sa bez problémov zmestiť do rozpočtu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: stř dub 12, 2023 10:01 pm Pri takto veľkom systéme a plánovanom rozpočte by som šiel už do Victronu.

Pokiaľ nemáš veľmi veľké súbehy tak by malo stačiť 2x Multiplus II 5kVA. Pri letmom pohľade na tú strechu to vidím tak na 18ks 470Wp panelov v jednej rade a asi 14ks v druhej, t.z. celkovo okolo 15kWp. Ide ale len o odhad, chce to sa s tým vyhrať. Možno by tam tých panelov vošlo aj viac.
Na toto by mohol stačiť mppt RS450/200 príp. 2x 250/100.
Batérie min. 400Ah, ak ti nerobí problém si ich sám zložiť tak odporúčam 2x-3x 16ks LiFePo4 280Ah článkov (cca. 26kWh resp. 39kWh využiteľných) + 2x-3x JK BMS 200A.
Ešte je k tomuto treba príslušenstvo a to Cerbo GX, smartshunt a príp. Lynx Power-In.

Ak si to budeš robiť sám, mal by si sa bez problémov zmestiť do rozpočtu.
Souběhy mám cca 4-6 kw. A mám se vykašlat na třífázi?
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od eduard22 »

Svrbinek píše: čtv dub 13, 2023 5:45 pm Souběhy mám cca 4-6 kw. A mám se vykašlat na třífázi?
To je max na jediné fázi, nebo součet celkem?

U třífázového systému je problém s nesymetrickým vytěžováním. U jednofázového proklemuješ do všech tří fází domu jedinou - výstup z jediného měniče a tak se nemůže stát, že by jeden měnič na jedné fázi nestíhala na druhých dvou se ulejvali..., když je měnič jeden a tlačí do všech fází do domu.

Jen nejsou sinusoudy z jediného měniče, jen mechynicky propojeny do všech tří fází domu, v časovém posuvu 120st a tak to je použitelné "jen" pro jednofázové spotřebiče, ale ne pro 3f ,- typicky silné elektromotory. Takové 3f spotřebiče ale necháš stále přímo na 3f z veřjné sítě 8-) A měničem "krmíš" "jen" jednofázové 16A zásuvky a světla 8-)

Doplněno - moju a synovu manželku naučily nepřehánět souběh výpadky přetíženého měniče s nastaveným autostartem po přetížení cca po 10s a to je pro ně varování, že teho zapli příliš moc současně.

Baba je největší nepřítel FVE! Je schopna pustit sporák, pračku, všude porožínat a ještě vysávat a přitom nechát hrát velkou TV jako kulisu... a ještě sepne zrovna bojler a to je prostě příliš!

Krátké blacouty přetíženého měniče je vyškolí a naučí ;-) (slovní školení a varování odemně baby nebraly vážně...)

Prostě s FVE su musí změnit návyky a vážit co pustím současně! Pokud nechci šetřit a omezovat se, pak nepořizuji FVE :(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

eduard22 píše: čtv dub 13, 2023 6:15 pm
Svrbinek píše: čtv dub 13, 2023 5:45 pm Souběhy mám cca 4-6 kw. A mám se vykašlat na třífázi?
To je max na jediné fázi, nebo součet celkem?

U třífázového systému je problém s nesymetrickým vytěžováním. U jednofázového proklemuješ do všech tří fází domu jedinou - výstup z jediného měniče a tak se nemůže stát, že by jeden měnič na jedné fázi nestíhala na druhých dvou se ulejvali..., když je měnič jeden a tlačí do všech fází do domu.

Jen nejsou sinusoudy z jediného měniče, jen mechynicky propojeny do všech tří fází domu, v časovém posuvu 120st a tak to je použitelné "jen" pro jednofázové spotřebiče, ale ne pro 3f ,- typicky silné elektromotory. Takové 3f spotřebiče ale necháš stále přímo na 3f z veřjné sítě 8-) A měničem "krmíš" "jen" jednofázové 16A zásuvky a světla 8-)

Doplněno - moju a synovu manželku naučily nepřehánět souběh výpadky přetíženého měniče s nastaveným autostartem po přetížení cca po 10s a to je pro ně varování, že teho zapli příliš moc současně.

Baba je největší nepřítel FVE! Je schopna pustit sporák, pračku, všude porožínat a ještě vysávat a přitom nechát hrát velkou TV jako kulisu... a ještě sepne zrovna bojler a to je prostě příliš!

Krátké blacouty přetíženého měniče je vyškolí a naučí ;-) prostě s FVE su musí změnit návyky a vážit co pustím současně! Nebo nechcu šetřit a omezovat se, ale pak nepořizuji FVE :-/
Je to součet všech fází, bez 3f motoru.
Ano tomu rozumím, jen je problém u mě právě s jedním motorem 6,5 Kw. Je to kompresor a používá se minimálně 2x ročně a pak spíše náhodně. Jede určitě pár minut. Ale i tak, pokud by třeba byl dlouhodobý výpadek elektřiny a já potřeboval tento kompresor, jde to nějak řešit? Nenašel jsem ani frekvenční měnič na 1F s takovým výkonem. Líbila by se mi možnost mít měnič(e) které mohou pracovat v obou režimech a já je mohl do 3f přepnout jen kvůli 3f zařízením. Nevím ale jak probíhá přepnutí, takže pokud to způsobuje výpadek proudu, tak to nemá smysl. Zajímavé by bylo jen plynulý přechod na 3f nebo 1F, klidně pozvolnou změnou posunu fází cca 1 minuta, ale bez výpadku el. proudu a ideálně softwarově pomocí vzdáleného ovládání.
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od eduard22 »

Ale v případě výpakdku sítě, což nebude nejspíš zas tak často a pokud se kompresor používá jen nahodile a velmi málo, ale současně je nutné míti i zálohu v případě výpadku sítě, je možná lepší koupit výkonnou 3f elektrocentrálu? :? Než komplikované řešení a mnohem dražší = 3f měnič, nebo 3 x1 f měniče a složitější zapojení...

A nastartovat tu centrálu jen vyjímečně - jen když bude potřeba kompresor a zrovna bude výpadek sítě - což se málokdy potká a tedy na něj bude jen sedat prach, ale budeš mít zálohu, co nic nežere počas pohotovosti 8-)

A současně budeš mít díky elektrocentrále i zálohu celého domu, to kdyby byl výpadek sítě a současně se stala vážná porucha FVE, nebo i zničení měniče bleskem!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: čtv dub 13, 2023 5:45 pm Souběhy mám cca 4-6 kw. A mám se vykašlat na třífázi?
Keďže chceš FVE ako ostrov, určite sa vykašli na 3F. Je to zbytočné. V EU tie výpadky nie sú také časté, aby sa oplatilo investovať do tretieho meniča.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Asi máte kluci pravdu, jen se snažím myslet na vše abych nebyl překvapený. Když nyní srovnám tedy Victron, což asi doporučujete s tím Axpertem nebo něčím jiným, můžete k tomu něco napsat nebo mě odkázat někam kde už to třeba je? Z mého laického pohledu mi přijde Axpert moderní s updatama firmware a Victron jako že se snad už nedělá a jen se vyprodávají sklady 10 let :-) Jak je to pak s ovládáním, řízením, konfigurací, spotřebou měniče a celé sestavy pro svou potřebu atd.
A pak, až budu teda díky vám rozhodnut, tak vlastně jak začít:-)
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Prosím ťa, to kde si zobral všetko o tom Axpertovi? :shock:

Victron je o parník inde vo všetkých smeroch. Jedine kde stráca oproti Axpertovi je cena :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: čtv dub 13, 2023 7:33 pm Prosím ťa, to kde si zobral všetko o tom Axpertovi? :shock:

Victron je o parník inde vo všetkých smeroch. Jedine kde stráca oproti Axpertovi je cena :lol:
Tak upřímně ampérák o něm nemluvil špatně ve videích.

Dobře tedy, bude to postaveno na Victronu. Podle toho cos psal prve, není teda jen potřeba koupit měnič Victron, což jsem si původně myslel, ale ještě dost zařízení Victron aby to asi fungovalo. Do teď jsem si myslel že potřebuji zjednodušeně jen panely, dráty, měnič s mppt a baterie.
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Ako všetko aj toto má svoje výhody a nevýhody. Všetko záleží od teba, čo chceš a čo od FVE očakávaš.

Za mňa je výhoda Axperta oproti Victronu len cena a to, že to je jedna krabica.
Nič proti Amperákovi, ale on hlavne hľadí na cenu, takže je jasné, že videá o Victrone moc natáčať nebude :lol:

Čo sa týka fungovania, tak áno, sú to samostatné zariadenia, takže treba minimálne menič a solárny regulátor. Na druhú stranu sú to špecializované zariadenia, takže sú efektívnejšie. Fungujú nezávisle, takže ak sa jedno pokazí priamo neovplyvní to druhé. Ale hlavná výhoda Victron systému je komunikácia, na ktorú je potrebné Cerbo a potom VRM, čo je cloud, cez ktorý vieš FVE monitorovať a nastavovať. Navyše obsahuje Node-red, takže je možná aj menšia automatizácia. Ak toto vieš využiť tak naopak ušetríš nemalé prostriedky za dodatočnú automatizáciu.

Aby som len nechválil, s niektorými funkciami je lepší Studer. Napr. pri paralelnom režime uspávanie nevyužitého meniča. Toto Victron nevie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od eduard22 »

U Victronu musíš poskládat vše z komponent: MPPT regl + měnič + nabíječku (ze sítě)...

Axpert je vše v jednom a programovatelně komunikujíc mezi sebou bez dalších drátů 8-)
Mám to já doma (i moja rodina - synci i tchán) funkční a je to jednoduché a na mobilu monitorující i ovladatelné :-) Viz: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=643E0097

Jem máme levné slabé baterky. Ale co hlavně že kape :-)
Viz moje FVE: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=643DA086
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: čtv dub 13, 2023 9:08 pm Ako všetko aj toto má svoje výhody a nevýhody. Všetko záleží od teba, čo chceš a čo od FVE očakávaš.

Za mňa je výhoda Axperta oproti Victronu len cena a to, že to je jedna krabica.
Nič proti Amperákovi, ale on hlavne hľadí na cenu, takže je jasné, že videá o Victrone moc natáčať nebude :lol:

Čo sa týka fungovania, tak áno, sú to samostatné zariadenia, takže treba minimálne menič a solárny regulátor. Na druhú stranu sú to špecializované zariadenia, takže sú efektívnejšie. Fungujú nezávisle, takže ak sa jedno pokazí priamo neovplyvní to druhé. Ale hlavná výhoda Victron systému je komunikácia, na ktorú je potrebné Cerbo a potom VRM, čo je cloud, cez ktorý vieš FVE monitorovať a nastavovať. Navyše obsahuje Node-red, takže je možná aj menšia automatizácia. Ak toto vieš využiť tak naopak ušetríš nemalé prostriedky za dodatočnú automatizáciu.

Aby som len nechválil, s niektorými funkciami je lepší Studer. Napr. pri paralelnom režime uspávanie nevyužitého meniča. Toto Victron nevie.
Doma mám skoro 3 roky Home Assistant a pomalu měním domácnost na chytrou včetně NR, takže to by se mi líbilo s tím Vitronicem. Jen jsem koukla na stránky není ani u nich nějaký návrh elektrárny a co vše je potřeba, takže mi nezbývá asi než se hloupě ptát. Ale zdá se, že ty s ním zkušenosti máš a tak snad budeš moci poradit jak a co postavit, pokud bych mohl poprosit :D
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

eduard22 píše: čtv dub 13, 2023 9:22 pm U Victronu musíš poskládat vše z komponent: MPPT regl + měnič + nabíječku (ze sítě)...

Axpert je vše v jednom a programovatelně komunikujíc mezi sebou bez dalších drátů 8-)
Mám to já doma (i moja rodina - synci i tchán) funkční a je to jednoduché a na mobilu monitorující i ovladatelné :-) Viz: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=643E0097

Jem máme levné slabé baterky. Ale co hlavně že kape :-)
Viz moje FVE: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=643DA086
Jako toto by připadalo v úvahu, pokud bych teda s cenou přestřelil u Victronicu, ale stejně bych musel získat více informací, případně vidět i nějaká videa.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od josse »


Svrbinek píše:... u mě právě s jedním motorem 6,5 Kw. Je to kompresor a používá se minimálně 2x ročně a pak spíše náhodně. Jede určitě pár minut. Ale i tak, pokud by třeba byl dlouhodobý výpadek elektřiny a já potřeboval tento kompresor, jde to nějak řešit? Nenašel jsem ani frekvenční měnič na 1F s takovým výkonem.
Otázka je jaké je zatížení toho motoru.
http://nflixin.com/en/?p=186
Píšou až do 22kW.

Teď nedokážu na Alíku najít, přijde mi že se tam vyrojilo víc fejků než když jsem hledal naposledy. Jeden mám u vodárny(1.5kW) jeden u TČ(2.2kW). Kouzelný je, že VFD není třeba předimenzovávat, není 10ti násobný rozběhovým proud.
A řešit to jde samozřejmě i normálním VFD 380/3ph to 380/3ph, kterému se předřadí buď zdvojovač napětí nebo autotransformátor. Je tu na to vlastní vlákno...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

eduard22 píše: čtv dub 13, 2023 9:22 pm U Victronu musíš poskládat vše z komponent: MPPT regl + měnič + nabíječku (ze sítě)...
Čisto menič je len rada Phoenix, Mulitplus a Quattro má nabíjačku v sebe. To len pre upresnenie ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od eduard22 »

Diablo1st píše: čtv dub 13, 2023 10:11 pm
eduard22 píše: čtv dub 13, 2023 9:22 pm U Victronu musíš poskládat vše z komponent: MPPT regl + měnič + nabíječku (ze sítě)...
Čisto menič je len rada Phoenix, Mulitplus a Quattro má nabíjačku v sebe. To len pre upresnenie ;)
Aha, tak ve Victronu se neorientuji podrobně, tak dík za upřesnění :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: čtv dub 13, 2023 9:35 pm Doma mám skoro 3 roky Home Assistant a pomalu měním domácnost na chytrou včetně NR, takže to by se mi líbilo s tím Vitronicem. Jen jsem koukla na stránky není ani u nich nějaký návrh elektrárny a co vše je potřeba, takže mi nezbývá asi než se hloupě ptát. Ale zdá se, že ty s ním zkušenosti máš a tak snad budeš moci poradit jak a co postavit, pokud bych mohl poprosit :D
Popravde neviem aký návrh by si od nich očakával, keď ponúkajú výkony od 500VA do 180kVA :lol:

Tu na fóre sú aj skúsenejší borci, takže určite nie je problém poradiť ako čo postaviť, príp. odkázať na stránky pre samoštúdium. ;)

Základ je si stanoviť čo chceš resp. očakávaš od FVE. Podľa toho sa navrhne veľkosť.

Keďže chceš ísť do ostrova tak tam je to celkom jednoduché:
- panelov koľko strecha a peňaženka dovolí (príp. sa počet troška upraví podľa mppt)
- podľa toho vybrať počet a typ mppt (treba sa rozhodnúť či stringy do 150V, 250V alebo 450V)
- min. 2x Multiplus II 5kVA paralelne
- min. 400Ah batérie, odporúčam 2x 16ks 280Ah LF280k článkov + 2x JK BMS 200A
- k tomu bižutéria: 500A Smartshunt, Cerbo GX
- netreba zabúdať na busbary (napr. Lynx Power-in, ale dá sa použiť aj medená pásovina)
- káble, istenie, odpínače, rozvádzač atď.
Sám vidíš, nič zložité :D

Ak máš otázky kľudne sa pýtaj. ;)

Edit: pre samoštúdium odporúčam pozrieť Andyho kanál - Off-Grid Garage. Má tam kopec cenných informácii aj ohľadom schémy zapojenia jeho FVE.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od brumlaj »

josse píše: čtv dub 13, 2023 10:00 pm
Svrbinek píše:... u mě právě s jedním motorem 6,5 Kw. Je to kompresor a používá se minimálně 2x ročně a pak spíše náhodně. Jede určitě pár minut. Ale i tak, pokud by třeba byl dlouhodobý výpadek elektřiny a já potřeboval tento kompresor, jde to nějak řešit? Nenašel jsem ani frekvenční měnič na 1F s takovým výkonem.
............. A řešit to jde samozřejmě i normálním VFD 380/3ph to 380/3ph, kterému se předřadí buď zdvojovač napětí nebo autotransformátor. Je tu na to vlastní vlákno...
Tady je odkaz
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: čtv dub 13, 2023 10:29 pm
Svrbinek píše: čtv dub 13, 2023 9:35 pm Doma mám skoro 3 roky Home Assistant a pomalu měním domácnost na chytrou včetně NR, takže to by se mi líbilo s tím Vitronicem. Jen jsem koukla na stránky není ani u nich nějaký návrh elektrárny a co vše je potřeba, takže mi nezbývá asi než se hloupě ptát. Ale zdá se, že ty s ním zkušenosti máš a tak snad budeš moci poradit jak a co postavit, pokud bych mohl poprosit :D
Popravde neviem aký návrh by si od nich očakával, keď ponúkajú výkony od 500VA do 180kVA :lol:

Tu na fóre sú aj skúsenejší borci, takže určite nie je problém poradiť ako čo postaviť, príp. odkázať na stránky pre samoštúdium. ;)

Základ je si stanoviť čo chceš resp. očakávaš od FVE. Podľa toho sa navrhne veľkosť.

Keďže chceš ísť do ostrova tak tam je to celkom jednoduché:
- panelov koľko strecha a peňaženka dovolí (príp. sa počet troška upraví podľa mppt)
- podľa toho vybrať počet a typ mppt (treba sa rozhodnúť či stringy do 150V, 250V alebo 450V)
- min. 2x Multiplus II 5kVA paralelne
- min. 400Ah batérie, odporúčam 2x 16ks 280Ah LF280k článkov + 2x JK BMS 200A
- k tomu bižutéria: 500A Smartshunt, Cerbo GX
- netreba zabúdať na busbary (napr. Lynx Power-in, ale dá sa použiť aj medená pásovina)
- káble, istenie, odpínače, rozvádzač atď.
Sám vidíš, nič zložité :D

Ak máš otázky kľudne sa pýtaj. ;)

Edit: pre samoštúdium odporúčam pozrieť Andyho kanál - Off-Grid Garage. Má tam kopec cenných informácii aj ohľadom schémy zapojenia jeho FVE.
- Chtěl bych na střechu co se vejde, to jsem i říkal dříve, ale bylo mi řečeno že se to dělá podle měniče.
- Jaký je rozdíl mezi zvolením stringů 150V, 250V anebo 450V? Čím vyšší napětí, tím menší proud a tím asi úspora na kabelech, ale jak to je opačně? Nejsou pak dražší ostatní komponenty?
- Pokud na střeše bude 20kW tak je potřeba 4x Multiplus II 5kVA paralelně?
- Toto zatím nevím k čemu přesně je kromě kabelů to je jasné:
- k tomu bižutéria: 500A Smartshunt, Cerbo GX
- netreba zabúdať na busbary (napr. Lynx Power-in, ale dá sa použiť aj medená pásovina)
- káble, istenie, odpínače, rozvádzač atď.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

josse píše: čtv dub 13, 2023 10:00 pm
Svrbinek píše:... u mě právě s jedním motorem 6,5 Kw. Je to kompresor a používá se minimálně 2x ročně a pak spíše náhodně. Jede určitě pár minut. Ale i tak, pokud by třeba byl dlouhodobý výpadek elektřiny a já potřeboval tento kompresor, jde to nějak řešit? Nenašel jsem ani frekvenční měnič na 1F s takovým výkonem.
Otázka je jaké je zatížení toho motoru.
http://nflixin.com/en/?p=186
Píšou až do 22kW.

Teď nedokážu na Alíku najít, přijde mi že se tam vyrojilo víc fejků než když jsem hledal naposledy. Jeden mám u vodárny(1.5kW) jeden u TČ(2.2kW). Kouzelný je, že VFD není třeba předimenzovávat, není 10ti násobný rozběhovým proud.
A řešit to jde samozřejmě i normálním VFD 380/3ph to 380/3ph, kterému se předřadí buď zdvojovač napětí nebo autotransformátor. Je tu na to vlastní vlákno...
Takže při bližším zkoumání má dokonce kompresor 7,5 Kw.
To už by byl docela drahý frekvenční měnič.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“