Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Tak se mi podařilo nalézt konečně prospekt od Victronu a zatím bych to viděl asi tak nějak. Ještě teda více zjistit o tom co by to vše umělo a mohlo umět. Pokud jsem pochopil, tak by to mělo být jako hybrid a tudíž by to mohlo umět případně přetoky i prodívat do sítě. Pokud ne, i tak nevadí.
Přílohy
Snímek obrazovky (3).png
Snímek obrazovky (3).png (179.52 KiB) Zobrazeno 1262 x
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: pát dub 14, 2023 12:41 pm - Chtěl bych na střechu co se vejde, to jsem i říkal dříve, ale bylo mi řečeno že se to dělá podle měniče.
- Jaký je rozdíl mezi zvolením stringů 150V, 250V anebo 450V? Čím vyšší napětí, tím menší proud a tím asi úspora na kabelech, ale jak to je opačně? Nejsou pak dražší ostatní komponenty?
- Pokud na střeše bude 20kW tak je potřeba 4x Multiplus II 5kVA paralelně?
- Toto zatím nevím k čemu přesně je kromě kabelů to je jasné:
- k tomu bižutéria: 500A Smartshunt, Cerbo GX
- netreba zabúdať na busbary (napr. Lynx Power-in, ale dá sa použiť aj medená pásovina)
- káble, istenie, odpínače, rozvádzač atď.
Na tvoju strechu sa ti podľa mňa 20kWp nevojde. Prekreslil som si tú tvoju strechu a mne tam vošlo 30ks 550Wp panelov rozmeru 2278x1134mm čo je 16,5kWp. Samozrejme je to len teoretická hodnota, lebo je to len z výkresu. Realita môže byť ešte o čosi horšia.
Počet meničov nezávisí od počtu panelov, takže nie, nie je potreba 4ks MP2. Treba sa na to pozerať ako na dve rôzne časti. Meniče + batéria a batéria + mppt + panely s tým, že batéria musí vyhovieť požiadavkám oboch častí.
Počet panelov sa musí prispôsobiť podľa mppt a naopak. Ak by si zobral tých 30ks 550Wp panelov dali by sa rozdeliť na 2x 4S3P pre 2x 250/100 a 2S3P pre 150/70. Ak by aj vošlo 31ks panelov dosť ťažko by sa tento počet delil. Ak by si zobral napr. RS450/200 tak 550Wp panelov môžeš napojiť len 7ks v sérii, takže to je celkový počet 28ks. Ak by si zobral iné panely, možno by sa ich dalo napojiť 8ks pri celkovo počte 32ks panelov. S týmto je potrebné sa troška vyhrať a hlavne mať poriadne zmeranú strechu.
Rozdiel medzi 150V, 250V a 450V je ako si napísal. Menej a menšie káble, ale väčšie riziko oblúku, menšia účinnosť, horší výkon pri čiastočnom zatienení a vyššia cena.
Veľkosť batérie je dobré voliť 2-5x výkon panelov.
Cerbo GX je komunikačné centrum pre Victron systém. Umožňuje komunikáciu medzi zariadeniami a dáva ti prístup do VRM.
Smartshunt je merač batérii, ktorý merá energiu do/z batérie a na základe toho meria SoC batérie, ktoré posiela do Cerba.
Busbary slúžia na silové prepojenie zariadení. Busbar, Lynx Power-in
Ostaté veci ako istenie, uzemnenie a rozvádzače asi netreba vysvetlovať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od danidani »

Svrbinek píše: pát dub 14, 2023 1:49 pm Tak se mi podařilo nalézt konečně prospekt od Victronu
Tady jsem na konkurenčním fóru narazil na jednu aktuální realizaci: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 58#p201358
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: pát dub 14, 2023 1:49 pm Tak se mi podařilo nalézt konečně prospekt od Victronu a zatím bych to viděl asi tak nějak. Ještě teda více zjistit o tom co by to vše umělo a mohlo umět. Pokud jsem pochopil, tak by to mělo být jako hybrid a tudíž by to mohlo umět případně přetoky i prodívat do sítě. Pokud ne, i tak nevadí.
TU je video od Andyho, kde popisuje, čo tam on všetko má (resp. mal, lebo už má nové panely, ale pre predstavu to stačí). Asi tam nebudeš mať všetko, čo tam má on, ale ďaleko nebudeš. Väčšina vecí je tam potrebných.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

[/quote]
Rozdiel medzi 150V, 250V a 450V je ako si napísal. Menej a menšie káble, ale väčšie riziko oblúku, menšia účinnosť, horší výkon pri čiastočnom zatienení a vyššia cena.
[/quote]

Trošku se ztrácím. Oblouk je tedy při vyšším napětí a menší účinnost? Takže je lepší použít 150V s většími kabely a dostanu se na lepší parametry?
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: pát dub 14, 2023 3:37 pm Trošku se ztrácím. Oblouk je tedy při vyšším napětí a menší účinnost? Takže je lepší použít 150V s většími kabely a dostanu se na lepší parametry?
Batéria má napätie 50-55V. Mppt je DC/DC menič, ktorý mení vyššie napätie na nižšie. Čím je väčší skok v napätí, tým je účinnosť nižšia. Samozrejme nie sú to skoky v rádoch desiatok percent, papierové maximálne účinnosti: 150V - 99%, 250V - 98%, 450V - 96%.

Treba si tu nájsť to, čo ti vyhovuje. Niekto má problém s 150V DC, niekto má na streche 800V DC. Niekto chce mať zo strechy čo najmenej káblov, niekomu nevadí keď pôjde zo strechy 20ks 6m2 káblov.
A treba do toho zahrnúť aj cenu jednotlivých mppt + cenu istenia a kabeláže. 450/100 bude vyžadovať najmenej kabeláže a istenia, ale zasa cena je vyššia. Naopak 150/100 je najlacnejšia, ale vyžaduje najviac kabeláže a istenia a tým aj viac času.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: pát dub 14, 2023 4:18 pm
Svrbinek píše: pát dub 14, 2023 3:37 pm Trošku se ztrácím. Oblouk je tedy při vyšším napětí a menší účinnost? Takže je lepší použít 150V s většími kabely a dostanu se na lepší parametry?
Batéria má napätie 50-55V. Mppt je DC/DC menič, ktorý mení vyššie napätie na nižšie. Čím je väčší skok v napätí, tým je účinnosť nižšia. Samozrejme nie sú to skoky v rádoch desiatok percent, papierové maximálne účinnosti: 150V - 99%, 250V - 98%, 450V - 96%.

Treba si tu nájsť to, čo ti vyhovuje. Niekto má problém s 150V DC, niekto má na streche 800V DC. Niekto chce mať zo strechy čo najmenej káblov, niekomu nevadí keď pôjde zo strechy 20ks 6m2 káblov.
A treba do toho zahrnúť aj cenu jednotlivých mppt + cenu istenia a kabeláže. 450/100 bude vyžadovať najmenej kabeláže a istenia, ale zasa cena je vyššia. Naopak 150/100 je najlacnejšia, ale vyžaduje najviac kabeláže a istenia a tým aj viac času.
Děkuji, už tomu pomalinku začínám rozumět i díky tomu videu od Andrea. Nebude to asi tak těžké až pochopím co vše je potřeba. K té mé střeše, nevím jak si tam ty panely pokládal, ale možná by šly použít 3 řady, protože ten spodní okraj sice má zábranu proti sněhu také upnutou na falcech, ale není vysoká a jak jsem koukal na držáky panelů na konstrukci na falci, tak by se to mělo vejít pod panely. Otázka je, zda má smysl dělat větší pole (ano bude dražší, v horším počasí mě i tak pokryje, ale co pak v létě?). Musím ještě pochopit co je lepší, zda více panelů nebo větší baterie.

A ještě tedy jak to je s provozem 3 fáze na Victronu když bych měl 3 měniče? Je snadné a bezvýpadkové přepnutí nebo je to spíš vstupní konfigurace a jakákoliv změna pak už znamená výpadky?
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Ak by si použil menšie panely okolo 400Wp rozmeru cca. 1,7mx1,1m tak čisto teoreticky by tam 3 rady vošli a nevidím to moc reálne. Treba rátať aj s nejakou rezervou na všetkých stranách.
A tá snehová zábrana by musela ísť dole komplet. Na falcovaný plech sa používa takáto príchytka:
uchyt_falc.jpg
uchyt_falc.jpg (54.7 KiB) Zobrazeno 1164 x
Ak by si mal 3x MP2 môžeš ísť do 3F zapojenia a bez problémov bude automaticky prepínať podľa nastavenia. Len oproti 1F riešeniu už potrebuješ mať o jeden menič viac, t.z. viac peňazí za menič a vyššia vlastná spotreba systému.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: pát dub 14, 2023 7:54 pm Ak by si použil menšie panely okolo 400Wp rozmeru cca. 1,7mx1,1m tak čisto teoreticky by tam 3 rady vošli a nevidím to moc reálne. Treba rátať aj s nejakou rezervou na všetkých stranách.
A tá snehová zábrana by musela ísť dole komplet. Na falcovaný plech sa používa takáto príchytka:
uchyt_falc.jpg

Ak by si mal 3x MP2 môžeš ísť do 3F zapojenia a bez problémov bude automaticky prepínať podľa nastavenia. Len oproti 1F riešeniu už potrebuješ mať o jeden menič viac, t.z. viac peňazí za menič a vyššia vlastná spotreba systému.
To že by systém uměl přepínat automaticky by se mi líbilo. Uvidím až to nakonec spočítám jak to bude cenově.
V jakém programu, nebo v čem prosím si konfiguroval ty panely na střeše? Hledám něco, kde bych si mohl nastavit rozměr panelu jaký potřebuji a pak hledat něco podobného na trhu. Viděl jsem někde, že i panely přečnívali ze střechy, což mě napadlo v tom mém zubu na levé straně udělat.
Střechu jsem nakreslil ve Fusion 360 ale tím jsem skončil, protože hrát si v tom s panelama by bylo docela obtížné.
Ta zábrana by asi nevadila kdyby se sundala, protože by pak vlastně místo ní byl profil pod panelama. Ale našel jsem ještě jeden systém uchycení, kde se panely vkládají. Neslyšel si o tom? https://www.novotegra.com/cz/montazni-s ... aci-system
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: pát dub 14, 2023 8:22 pm ... v čem prosím si konfiguroval ty panely na střeše?
AutoCAD :lol: Proste som si prekreslil tvoju strechu a podľa bežných rozmerov panelov som ich nahádzal do výkresu.

Ten montážny systém vyzerá veľmi zaujímavo. Len by si musel mať panely po dĺžke (aby sa neprehýbali), čo kompletne mení koncepciu. Otázka je cena, aby to nevyšlo 3x toľko ako bežný profil a tie falcové úchyty.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: pát dub 14, 2023 8:39 pm
Svrbinek píše: pát dub 14, 2023 8:22 pm ... v čem prosím si konfiguroval ty panely na střeše?
AutoCAD :lol: Proste som si prekreslil tvoju strechu a podľa bežných rozmerov panelov som ich nahádzal do výkresu.

Ten montážny systém vyzerá veľmi zaujímavo. Len by si musel mať panely po dĺžke (aby sa neprehýbali), čo kompletne mení koncepciu. Otázka je cena, aby to nevyšlo 3x toľko ako bežný profil a tie falcové úchyty.
Ano, to máš pravdu, je to i o ceně. Nicméně jsem si našel nějaký program na konfiguraci panelů, protože nemám čas kreslit panely v grafickém programu a hledat různé rozměry :-) No našel jsem nějaký free doporučený online konfigurátor a není špatný. Jak jsem psal, že by se dala použít i spodní řada s malým přesahem tak to celkem vyšlo a nevadilo by mi to. Vychází to pak kolem 20 kw což se mi líbí.
Přílohy
strecha_panely.png
strecha_panely.png (922.13 KiB) Zobrazeno 1140 x
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Pokud jsem dobře počítal, tak na těchto 48 panelů bych asi musel udělat 3 stringy po 4 panelech a použít tento MPTT SmartSolar MPPT 250/100 Tr VE.Can, alespoň takto to vypočítala kalkulačka na victron a použil jsem ve výpočtu tyto panely https://www.solarsale24.com/products/so ... 2779245700
Je to správně nebo jsem zatím furt mimo? :-)
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

48ks zvolených panelov môžeš dať aj do týchto konfigurácii:
3S4P a 4x 150/100
4S4P a 3x 250/100
5S3P a 2x 250/100 + 2x 9S1P a 450/100
4x 9S1P a 450/200 + 3S4P a 150/100

Úprimne ti poviem, že by som do toľkých panelov nešiel. Radšej by som troška ubral a dal tam dve rady väčších panelov okolo 500Wp. Treba si riadne premerať strechu, či to tam vážne takto tie panely vošli. Ja o tom dosť pochybujem, ale je to len môj názor. :)

Ak by si tam dal okolo tých 30ks 500-550Wp panelov vedel by si použiť len jeden mppt RS450/200 príp. 2x RS450/100 so zapojením 2x 8S1P a 2x 7S1P, čím by si značne zjednodušil inštaláciu a samozrejme aj troška znížil cenu za panely, mppt a konštrukciu. Ale samozrejme ty to platíš, takže rozhodnutie je na tebe. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od josse »


Diablo1st píše: Radšej by som troška ubral a dal tam dve rady väčších panelov okolo 500Wp.
Podle účinnosti jde o moderní panely, netřeba se hnát za rozměrem. Já doporučuju využít střechu do maxima, takže to s 425 udělal správně. Střecha je dnes maximálně využitá.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Josse: len či ich tam toľko aj tak dá. Na papieri to všetko vyzerá super, ale realita býva často horšia, napr. čo s odkvapom.

Svrbinek: čo to odvetranie? Dáš panel nad tú 150mm rúru?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: sob dub 15, 2023 8:17 am Josse: len či ich tam toľko aj tak dá. Na papieri to všetko vyzerá super, ale realita býva často horšia, napr. čo s odkvapom.

Svrbinek: čo to odvetranie? Dáš panel nad tú 150mm rúru?
To není odvětrání ale satelitní anténa která je navíc od doby co zde bydlím nepoužívaná. Buď jí demontuji zcela nebo hodím na severní stranu střechy.
Přemýšlím nad tím, jak si včera psal možnosti jaké použít mqtt. Stále se nevzdávám myšlenky 3f fáze a možnost přepínat. Jenže včera mi zase někdo psal, že přepnutí je vlastně konfigurace a dochází k výpadkům. Ale pravda je že to není postavené na Victronu, ale asi Axpertu.

Jedna věc mi trošku uniká u těch mptt. Pokud bych měl 20,4 Kw na střeše a použil 3x 250/100 MPTT tak oni umí zpracovat všechny energii na nabíjení baterií, pokud bych měl doma odběr třeba jen 1 kw?
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Tým prepínaním myslíš čo?
Ak prepnutie z 3F na 1F nie je možné bez rekonfigurácie. To je totálne iné nastavenie, takže jedine prepnúť celý dom na DS, zmeniť nastavenie a prepnúť naspäť na FVE
Ak prepnutie na DS tak to je bez problémov a bez výpadku. Proste len povieš systému, kedy sa má prepnúť na DS a systém sa pripne.

Keby si mal na streche 20kWp a 3ks mppt 250/100, tak by ti zo strechy išlo max. 300A pri napätí do 56V, t.z. 16,8kW. Ak ti túto energiu nebudeš vedieť využiť (batéria je už plná a nemáš odber) mppt sa zregulujú na hodnotu aktuálneho odberu, takže nechajú energiu "na streche". Preto je dôležité mať aj nejaké vyťažovanie: ohrev TUV, ohrev bazéna, TČ, klíma, elektroauto atď.
Pri takomto výkone odporúčam dorobiť dodatočné chladenie mppt. Pri vyššej teplote obmedzujú výkon a keďže výkonu tam budeš mať až až určite pár ventilátorov im nezaškodí.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: sob dub 15, 2023 3:11 pm Tým prepínaním myslíš čo?
Ak prepnutie z 3F na 1F nie je možné bez rekonfigurácie. To je totálne iné nastavenie, takže jedine prepnúť celý dom na DS, zmeniť nastavenie a prepnúť naspäť na FVE
Ak prepnutie na DS tak to je bez problémov a bez výpadku. Proste len povieš systému, kedy sa má prepnúť na DS a systém sa pripne.

Keby si mal na streche 20kWp a 3ks mppt 250/100, tak by ti zo strechy išlo max. 300A pri napätí do 56V, t.z. 16,8kW. Ak ti túto energiu nebudeš vedieť využiť (batéria je už plná a nemáš odber) mppt sa zregulujú na hodnotu aktuálneho odberu, takže nechajú energiu "na streche". Preto je dôležité mať aj nejaké vyťažovanie: ohrev TUV, ohrev bazéna, TČ, klíma, elektroauto atď.
Pri takomto výkone odporúčam dorobiť dodatočné chladenie mppt. Pri vyššej teplote obmedzujú výkon a keďže výkonu tam budeš mať až až určite pár ventilátorov im nezaškodí.
Myslím tím konkrétně toto. Potřebuji pustit kompresor, třeba v létě když bude dostatek energie a budu potřebovat s ním delší dobu pracovat, tak budu chtít přehodit dům na 3f. Co to tedy prakticky bude pro mě znamenat? Pár kliknutí myší nebo musím dole i přepojovat kabely?

Ty MPPT se pyšní tím, že nepotřebují žádné chlazení. Pokud bude potřeba chlazení, nebude mi to asi vadit dodělat ale očekával jsem že nebude potřeba.

A jak tedy funguje dobíjení? Baterie budou téměř prázdné a začne sluneční den, rozjede se FV na plno a poteče mi teda do MPTT maximum. Pak tedy vše poteče na baterie? Tedy podle tvého propočtu 16,8 kW po celou dobu do úplného nabití? Kamarád mi říkal, že prý jen do 50% se nabíjejí naplno ale pak se to zpomaluje. Musím to vše vědět abych věděl tedy jaký systém přesně zvolit aby něco nebylo zbytečně předimenzované a nevyužité za žádných podmínek.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Popravde nechápem na čo by si to prepínal medzi 3F a 1F? Ak už kúpiš 3ks MP2 5kVA príde mi zbytočné prepínať na 1F. Pri 1F je výhoda v tom, že pre celý dom ti stačia 2ks MP2 5kVA okrem 3F motorov samozrejme. Ja by som 3F spotrebiče nechal priamo na DS. Koľko kWh energie vieš odobrať za cenu jedného MP2 5kVA?

Mppt majú pasivné chladenie a áno zvládnu to, ale ak dlhšie tlačia svoj maximálny výkon vedia sa celkom slušne zahriať. A polovodiče moc nemusia vysoké teploty. Tých pár desiatok € za ventilátory podľa mňa za to stojí. Ale ak by si zobral 450/100 resp. 450/200 tak toto nemusíš riešiť, lebo tieto už majú aktívne chladenie.

Ak nebudeš mať žiaden odber a nemá obmedzený prúd do batérie tak áno do batérie pôjde maximum t.z. cca. 300A. Ak by si mal skladanú batériu tak týchto 300A tam potečie až do dosiahnutia napätia absorpcie (3,45V na článok). Ak by si mal batériu s komunikáciou (napr. pylontech) nabíjanie/vybíjanie riadi BMS podľa nastavenia.

Podľa výkonu poľa treba aj vhodne dimenzovať batériu. Keď pôjde zo strechy 300A, batéria by mala mať aspoň 600Ah. Asi by som už išiel do troch packov s kapacitou 230Ah alebo 280Ah.

Nech zvolíš akýkoľvek výkon (15 - 20kWp), aj tak budeš mať v lete prebytky ako hovado. :lol: Toľko energie sa v bežnej domácnosti nedá rozumne spotrebovať.
Väčším poľom si len predlžuješ dobu využitia FVE o pár dní až týždňov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od eduard22 »

To už jsem mu tady psal - že má kompresor (a vůbec všechny pětikolíkové 3f zásuvky) nechat na DS! 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

eduard22 píše: sob dub 15, 2023 4:57 pm To už jsem mu tady psal - že má kompresor (a vůbec všechny pětikolíkové 3f zásuvky) nechat na DS! 8-)
Nojo psal, ale to víš, stále hlodá v hlavě červík jak být úplně soběstačný :-)

Mimochodem nevíte kde se dají vyčíst hodnoty spotřeby jednotlivých komponent u Victronu? Zatím jsem u ani jednoho produktu nenašel v technické tabulce jejich vlastní spotřebu ani v klidu a ani v zátěži.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: sob dub 15, 2023 5:31 pm Mimochodem nevíte kde se dají vyčíst hodnoty spotřeby jednotlivých komponent u Victronu? Zatím jsem u ani jednoho produktu nenašel v technické tabulce jejich vlastní spotřebu ani v klidu a ani v zátěži.
Datasheet pre Mulitplus II, hodnota Zero Load Power. Ostatné komponenty toho moc nežerú (mppt 20mA pri 48V, Smartshunt 1mA, Cerbo do 5W).
Dnes som meral volnobežnú spotrebu môjho MP2, bral 0,45-0,5A pri 48V, t.z. 22-24W.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Tak stále nějak nerozumím té kalkulačce na stránkách výrobce. Předpokládám, že mám správně zadané hodnoty, ale nabídne to pouze jednu možnost v této konfiguraci 4s4p a předimenzování je na 117%. Pokud ale povolím předimenzování na 130% tak mi to nabídne jiný, který je 250/85 což by naopak mělo být nedostatečné. Pokud se tedy předimenzování týká MPPT. Pro tyto panely https://cdn.shopify.com/s/files/1/0590/ ... 1663521569
Zde je konfigurace https://mppt.victronenergy.com#djM7ZXlK ... I1LDIwLDY=

Moje představa začíná být 20,4 na střeše, případně méně pokud se nevejdou. Potom 3x 250/100 MPPT, dále měnič asi 2x quatro 2 5000 no a baterie zatím nevím, ale co bude k tomu celku optimální. (Ještě jsem myslel 1x qutro 1 15000, ale asi je zastaralý proti dvojce i spotřeba v klidu je vyšší)

Jen ještě k měničům nějak nevím jak je tedy připojení na distribuci, když DS je 3 fázová ale měnič je jednofázový, pak tedy asi stejně nepůjde použít u qautra 2. výstup právě pro ten silný motor, nebo se pletu?

Začínám z toho být trošku vedle, právě kvůli kombinaci 3f od DS a pak FVE 1f a zároveň záloha z DS.
Přílohy
obrázek 8.png
obrázek 8.png (88.04 KiB) Zobrazeno 902 x
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Prečo chceš zobrať Quattro? Potrebuješ 2x vstup?

Prečo stále riešiš ten motor? Veď sa naň vykašli a pripoj ho čisto len na DS. Ušetríš si kopec starostí a aj nemalé finančné prostriedky.

Tých riešení prepojenia 3F DS vs. 1F FVE je viacero.
Niekto tu (nie som si istý presne kto) používa 48V nabíjačku, ktorú spína pri nízkom SoC. V tomto prípade stačí aj manuálny prepínač sietí. Pri poklese SoC ti nabíjačka dobije baterku, takže ti dom nezhasne a je len na tebe, či necháš nabíjačku zapojenú, alebo prepneš celý dom na DS.
Druhé riešenie je pripojenie DS ako generátor. Pri nízkom SoC sa meniče pripoja na DS a dobíja batérie + pokrýva spotrebu. Po dosiahnutí zadaného SoC sa odpojí od DS. Celá FVE sa dá znova prepnúť na 3F DS cez manuálny prepínač sietí.
Tretie riešenie je cez automatický prepínač sietí. Meniče idú do stanoveného SoC, potom sa vypnú. Akonáhle ATS stratí napätie ne FVE strane automaticky prepne na DS. Pri detekovaní napätie na FVE strane automaticky prepne naspäť. Tuto vieš jednoducho spraviť 1F preklemovaním všetkých fáz na FVE strane.

Kapacitu batérie by bolo vhodné mať 2-5x inštalovaný výkon. Keďže si písal o spotrebe 25kWh/deň, 40kWh vidím ako minimum.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: sob dub 15, 2023 9:49 pm Prečo chceš zobrať Quattro? Potrebuješ 2x vstup?

Prečo stále riešiš ten motor? Veď sa naň vykašli a pripoj ho čisto len na DS. Ušetríš si kopec starostí a aj nemalé finančné prostriedky.

Tých riešení prepojenia 3F DS vs. 1F FVE je viacero.
Niekto tu (nie som si istý presne kto) používa 48V nabíjačku, ktorú spína pri nízkom SoC. V tomto prípade stačí aj manuálny prepínač sietí. Pri poklese SoC ti nabíjačka dobije baterku, takže ti dom nezhasne a je len na tebe, či necháš nabíjačku zapojenú, alebo prepneš celý dom na DS.
Druhé riešenie je pripojenie DS ako generátor. Pri nízkom SoC sa meniče pripoja na DS a dobíja batérie + pokrýva spotrebu. Po dosiahnutí zadaného SoC sa odpojí od DS. Celá FVE sa dá znova prepnúť na 3F DS cez manuálny prepínač sietí.
Tretie riešenie je cez automatický prepínač sietí. Meniče idú do stanoveného SoC, potom sa vypnú. Akonáhle ATS stratí napätie ne FVE strane automaticky prepne na DS. Pri detekovaní napätie na FVE strane automaticky prepne naspäť. Tuto vieš jednoducho spraviť 1F preklemovaním všetkých fáz na FVE strane.

Kapacitu batérie by bolo vhodné mať 2-5x inštalovaný výkon. Keďže si písal o spotrebe 25kWh/deň, 40kWh vidím ako minimum.
Myslel jsem si že quatro je lepší volba. Ale nyní jsem z jednoho videa zjistil že v Německu není prý schválené k připojení na distribuci. Našel jsem ale pěkné video a aktuální o Victronu právě v podmínkách Německa a jak stavět fve. https://www.youtube.com/watch?v=aPjWRXsAzXE
Prostě max panelů a jak jsem pochopil tak přebytky prodávat.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“