Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Treba si ujasniť koncepciu FVE, lebo ostrov vs. hybrid s predávaním prebytkov je dosť odlišný systém.

Neviem, aké sú podmienky na pripojenie do DS v Nemecku, takže tuto ťažko radiť. Pri predaji prebytkov by som sa nebál odporučiť aj AC Coupling s výkonným 3F on-grid meničom (napr. Fronius 15kW) + 1x mppt čisto pre batériu. Samozrejme v tomto prípade by bolo treba mať 3x Multiplus II 5kVA.

Pri hybridnom režime by nebolo nutné mať takú veľkú batériu, odporúčal by som 2x 280Ah.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Kodl69 »

"přebytky prodávat" se možná rentuje v německu, ale ne v ČEZku... Už jenom ta obstrukce s papalelním připojením k síti. To si raděj lehnu, než tohle absolvovat kvůli 2.5Kč/kWh a asi bude hůř, v létě bude díky solárům o víkendech elektrika bezcenná, ne li "zadarmo drahá" tj nikdo ti nenabídne nějakou zajímavou fixní cenu.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: ned dub 16, 2023 12:19 pm Treba si ujasniť koncepciu FVE, lebo ostrov vs. hybrid s predávaním prebytkov je dosť odlišný systém.

Neviem, aké sú podmienky na pripojenie do DS v Nemecku, takže tuto ťažko radiť. Pri predaji prebytkov by som sa nebál odporučiť aj AC Coupling s výkonným 3F on-grid meničom (napr. Fronius 15kW) + 1x mppt čisto pre batériu. Samozrejme v tomto prípade by bolo treba mať 3x Multiplus II 5kVA.

Pri hybridnom režime by nebolo nutné mať takú veľkú batériu, odporúčal by som 2x 280Ah.
Tak asi by bylo lepší to stavět tedy takto. Omlouvám se, fakt v tom sám nemám jasno ale vycházím z toho jak je to zde běžné a také jak by to bylo co nejekonomičtější. Baterie se dají rozšiřovat, takže bych mohl časem dokupovat, tedy alespoň doufám.

Základ, který asi bude už pevný (pokud to dovolí technické podmínky) jsou panely jak jsem posílal obrázek a od toho se odrazit. Tedy co přesně dál.
Proč bych tedy měl mít Fronius 3f a pak ještě Multiplus II 5kVA zároveň? Nebo jsem špatně pochopil a je to buď jedno nebo druhé. Myslel jsem, že obě věci dělají to samé.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: ned dub 16, 2023 12:19 pm Treba si ujasniť koncepciu FVE, lebo ostrov vs. hybrid s predávaním prebytkov je dosť odlišný systém.

Neviem, aké sú podmienky na pripojenie do DS v Nemecku, takže tuto ťažko radiť. Pri predaji prebytkov by som sa nebál odporučiť aj AC Coupling s výkonným 3F on-grid meničom (napr. Fronius 15kW) + 1x mppt čisto pre batériu. Samozrejme v tomto prípade by bolo treba mať 3x Multiplus II 5kVA.

Pri hybridnom režime by nebolo nutné mať takú veľkú batériu, odporúčal by som 2x 280Ah.
Asi by to bylo spíš na rozhovor....
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Kodl69 píše: ned dub 16, 2023 12:26 pm "přebytky prodávat" se možná rentuje v německu, ale ne v ČEZku... Už jenom ta obstrukce s papalelním připojením k síti. To si raděj lehnu, než tohle absolvovat kvůli 2.5Kč/kWh a asi bude hůř, v létě bude díky solárům o víkendech elektrika bezcenná, ne li "zadarmo drahá" tj nikdo ti nenabídne nějakou zajímavou fixní cenu.
Tak tady ty ceny asi jiné nebudou, dokonce možná nižší, protože co vím tak výkup je nyní asi 8 centů.
Moje úvaha je taková, že chci aby moje panely mě dokázali zásobovat maximálně jak mohou i ve špatném počasí, takže stavět to na max pokrytí střechy směr jih a pak ale nevím co v létě s přebytky a tak je možnost alespoň za mrzský peníz je prodat a tím snižovat náklady na pořízení FVE.
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Kodl69 »

Ano, ale náklady na možnost prodeje přebytků jsou nestandartně vysoké, dokonce bych řekl, že spousta z nich, jako korespondence s EGD jsou v kategorii "k nezaplacení" :steaming: . Ty nervy mi nikdo nevrátí, to ať to raděj zůstane na střeše. U mě to může být v létě v některých dnech 10kWh, a to je tak málo, že jak píšu, lepší odpočnout tělu, než takovýto zisk. Jestli je vyřízení PPP v německu jednodušší, netuším. Ale už jenom to, kolik by stál jiný měnič, předělávka rozvaděče měření, předělání rozvodů... Můj názor je, že je lepší nechat "velkou energetiku" přede dveřmi, oddělenou minimálně 2x4mm na kontaktech stykačů od poloostrova, a ne se klepat, jako na mě vymyslí další daň nebo další papír, kterej budu muset někde dokládat. Už tak to stačí...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: ned dub 16, 2023 2:09 pm Základ, který asi bude už pevný (pokud to dovolí technické podmínky) jsou panely jak jsem posílal obrázek a od toho se odrazit. Tedy co přesně dál.
Proč bych tedy měl mít Fronius 3f a pak ještě Multiplus II 5kVA zároveň? Nebo jsem špatně pochopil a je to buď jedno nebo druhé. Myslel jsem, že obě věci dělají to samé.
Ten Fronius by bol v systéme miesto mppt solárnych regulátorov. Je to menič, ktorý robí z DC z panelov priamo AC a nepotrebuje batériu, ale DS.
To je presne tá odlišná koncepcia. Pri ostrove je dôležité nabiť batérie, preto sa používajú solárne mppt regulátory, ktoré sú pre nabíjanie batérie najlepšie. Avšak pri spojení s DS a povolenými dodávkami je to zbytočné najprv dobíjať batérie a potom väčšinu energie premeniť na AC a predávať do DS. Lepšie je mať kombináciu, t.z. mppt na dobíjanie batérie a on-grid na priamu spotrebu a dodávky do DS.
Pri použití Fronius je výhoda priama podpora a komunikácia s Victron systémom. Pri iných on-grid meničoch je to troška komplikovanejšie. Na ACin strane sa dá použiť akýkoľvek on-grid menič a dá sa tak ušetriť cena za drahší Fronius.

Čiže systéme by mohol vyzerať aj takto:
- on-grid menič 10-15kW s 15kWp panelmi
- 150/100 príp. 250/100 s 5kWp panelmi
- 3x MP2 5kVA
- batéria 2x 16ks 280Ah článkami + 2x JK BMS
- Cerbo GX
- Smartshunt
- 1-3x smartmeter ET340
- kabeláž, istenie, rozvádzač atď.

Ale pripomínam, že neviem aké sú pripojovacie podmienky v Nemecku! Treba sa informovať aj o lehotách, aby sa nestalo, že budeš čakať rok na nejaké povolenie, čo môže skomplikovať situáciu a aj samotné rozhodovanie, akú FVE zvoliť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: ned dub 16, 2023 2:51 pm
Svrbinek píše: ned dub 16, 2023 2:09 pm Základ, který asi bude už pevný (pokud to dovolí technické podmínky) jsou panely jak jsem posílal obrázek a od toho se odrazit. Tedy co přesně dál.
Proč bych tedy měl mít Fronius 3f a pak ještě Multiplus II 5kVA zároveň? Nebo jsem špatně pochopil a je to buď jedno nebo druhé. Myslel jsem, že obě věci dělají to samé.
Ten Fronius by bol v systéme miesto mppt solárnych regulátorov. Je to menič, ktorý robí z DC z panelov priamo AC a nepotrebuje batériu, ale DS.
To je presne tá odlišná koncepcia. Pri ostrove je dôležité nabiť batérie, preto sa používajú solárne mppt regulátory, ktoré sú pre nabíjanie batérie najlepšie. Avšak pri spojení s DS a povolenými dodávkami je to zbytočné najprv dobíjať batérie a potom väčšinu energie premeniť na AC a predávať do DS. Lepšie je mať kombináciu, t.z. mppt na dobíjanie batérie a on-grid na priamu spotrebu a dodávky do DS.
Pri použití Fronius je výhoda priama podpora a komunikácia s Victron systémom. Pri iných on-grid meničoch je to troška komplikovanejšie. Na ACin strane sa dá použiť akýkoľvek on-grid menič a dá sa tak ušetriť cena za drahší Fronius.

Čiže systéme by mohol vyzerať aj takto:
- on-grid menič 10-15kW s 15kWp panelmi
- 150/100 príp. 250/100 s 5kWp panelmi
- 3x MP2 5kVA
- batéria 2x 16ks 280Ah článkami + 2x JK BMS
- Cerbo GX
- Smartshunt
- 1-3x smartmeter ET340
- kabeláž, istenie, rozvádzač atď.

Ale pripomínam, že neviem aké sú pripojovacie podmienky v Nemecku! Treba sa informovať aj o lehotách, aby sa nestalo, že budeš čakať rok na nejaké povolenie, čo môže skomplikovať situáciu a aj samotné rozhodovanie, akú FVE zvoliť.
To rozvržení cos napsal ale dává smysl pouze zase v případě, že je dostatek slunka. Pakliže bude nedostatek, tak možná anu nenabiji baterie z těch 5KW. nebo je to nějak propojené a umí se to přesměrovat? V hlavě mám pořád nějaký koncept toho, že by to byl jeden ucelený systém a fungovalo to v pořadí nejprve moje spotřeba a baterie a teprve potom zbytek pryč.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Kodl69 píše: ned dub 16, 2023 2:25 pm Ano, ale náklady na možnost prodeje přebytků jsou nestandartně vysoké, dokonce bych řekl, že spousta z nich, jako korespondence s EGD jsou v kategorii "k nezaplacení" :steaming: . Ty nervy mi nikdo nevrátí, to ať to raděj zůstane na střeše. U mě to může být v létě v některých dnech 10kWh, a to je tak málo, že jak píšu, lepší odpočnout tělu, než takovýto zisk. Jestli je vyřízení PPP v německu jednodušší, netuším. Ale už jenom to, kolik by stál jiný měnič, předělávka rozvaděče měření, předělání rozvodů... Můj názor je, že je lepší nechat "velkou energetiku" přede dveřmi, oddělenou minimálně 2x4mm na kontaktech stykačů od poloostrova, a ne se klepat, jako na mě vymyslí další daň nebo další papír, kterej budu muset někde dokládat. Už tak to stačí...
To já přesně zatím také netuším, ale co zatím vím tak jakmile firma instaluje fve tak automaticky se mění měřič energie obousměrný a pak se posílají přebytky ven. Kamarád co má od začátku ledna fve, tak teprve nyní dostal nějaké papíry na podpis smlouvy na odkup, takže ani neví zda se to bude počítat od začátku nebo až od nynějška.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: ned dub 16, 2023 8:22 pm To rozvržení cos napsal ale dává smysl pouze zase v případě, že je dostatek slunka. Pakliže bude nedostatek, tak možná anu nenabiji baterie z těch 5KW. nebo je to nějak propojené a umí se to přesměrovat? V hlavě mám pořád nějaký koncept toho, že by to byl jeden ucelený systém a fungovalo to v pořadí nejprve moje spotřeba a baterie a teprve potom zbytek pryč.
Je to prepojené a Victron vie energiu presmerovať z on-gridu do batérie cez Multiplus. ;)

AC Coupling presne podľa tvojho konceptu aj funguje len s tým rozdielom, že nepotrebuješ takú veľkú baterku, ktorá by poňala všetku energiu zo strechy.
Ako sme sa skôr bavili, ak budeš mať len mppt, tak ti zo strechy pôjde 300A a túto energiu musí byť baterka schopná poňať, t.z. min. 600Ah batéria. zatiaľ čo v prípade AC Coupling ti bude bohato stačiť aj 400Ah (odporúčam 2x 230Ah príp. 2x 280Ah), lebo si vieš nabíjací prúd nastaviť na Multipluse a ostatné pôjde do DS (mínus spotreba domu samozrejme).

Pozri si nejaké videá ohľadom AC Coupling od Victronu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
pave1155
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 17, 2023 10:21 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od pave1155 »

Ahoj, pokud umíš německy, tak si pusť tohle https://www.youtube.com/watch?v=w-xKLcNhNXo . Ten měnič Deye je pro tvoje potřeby zřejmě mnohem lepší než nějaké Victrony a Froniusy.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Hybridné meniče typu Deye, Solax, Goodwe a pod. je tiež možnosť, ale ako všetko má to aj svoje mínusy.

U meničov, ktoré vyžadujú "HV" batérie, je problém si poskladať DIY batériu.
U týchto meničov je pre korektné fungovanie potrebná komunikácia s bms.
Sú to HF meniče, t.z. bez trafa.
All-in-one mppt bývajú horšie ako samostatné mppt.

HV batérie moc neodporúčam, lebo síce sa ušetrí za menič, ale pri väčšej kapacite batérie celá zostava víde rovnako alebo viac ako 3F Victron + skladaná batéria.
Deye tuším ako jediný výrobca robí 3F meniče s LV batériami. Ako je na tom s kvalitou HW a SW netuším.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
pave1155
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 17, 2023 10:21 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od pave1155 »

DEYE SUN - 12KW - SG04LP3-EU nebo i verze 5,8,10 kW jsou nízkonapěťové 3f hybridní střídače, které se dají použít i jako ostrov nebo poloostrov s přícucem (zde je DS připojeno k gen vstupu ). Podle zahraničních recenzí je to docela čínský Mercedes, údajně se dá vše opravit. V USA jsou nejprodávanějším měničem z Číny. V Německu údajně docela hit, podle jejich recenzí super. Zatím vlastní zkušenost nemám, ale v květnu už bych snad měl mít 2x 10kW paralelně nainstalované.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

pave1155 píše: pon dub 17, 2023 4:09 pm DEYE SUN - 12KW - SG04LP3-EU nebo i verze 5,8,10 kW jsou nízkonapěťové 3f hybridní střídače, které se dají použít i jako ostrov nebo poloostrov s přícucem (zde je DS připojeno k gen vstupu ). Podle zahraničních recenzí je to docela čínský Mercedes, údajně se dá vše opravit. V USA jsou nejprodávanějším měničem z Číny. V Německu údajně docela hit, podle jejich recenzí super. Zatím vlastní zkušenost nemám, ale v květnu už bych snad měl mít 2x 10kW paralelně nainstalované.
Ahoj, no koukl jsem na to video plus další i česká videa a docela mě to mile překvapilo. To německé video srovnává s Victronem a musím říci, že je to překvapení, jak srovnání dopadlo. To české video https://www.youtube.com/watch?v=L6GORe0zpjs ukazovalo zátěž 8kw až do 5% baterie a výsledek překvapil. A cena do 3000 EUR je super. Ještě se o tom více dozvědět, jak se připojují panely a jejich limit, dále zda to tedy jde zdvojit tedy tyto měniče paralelně, pak také zda to umí komunikovat do nějakého webového prostředí a nejen na tom mini displeji, ale jinak se mi to opravdu moc líbí. Taky se mi líbí že bez sítě jede pakt 100% a né žádný omezený backup jako to mají ostatní all in one. Pokud bude schválen v Německu, jako že asi jo, tak o něm dost budu uvažovat, protože cenově bych byl jinde za stejnou muziku.
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Kodl69 »

Tyhle měniče už jsou snad schválený i v ČR, stačí kontaktovat ostrovnielektrarny.cz , snad to měli i ve zkušebně. Nijak zvláštně na mě ta věc nezapůsobila, jestli infini nebo tohle... V každým případě 48V baterie znamená možnost přidávat další aku, další MPPT a přídadně i další měniče jiných zanček, třeba victron v ess... Co se ale obvykle nikde nedozvíš, je vlastní spotřeba. a předpokládám, že to nebude 3x 18W jako u výkonově (ne cenově) srovnatelnýho 3x multiplus 5kW. A to je podle mě ta cena za monoblok z číny, s HF trafem. Vzhledem k tomu, že uvádí účinnost 97.4% a euro účinnost 97% oproti "maximum efficiency" 96% u victronu, tak to vypadá líp, ale dokud někdo fakt nezměnčí skutečnou klidovou spotřebu toho měniče, tak bych předčasně nejásal. Infini je v tomhle snad nejhorší ve své třídě, následováno celou škálou 10kW hybridů. Je potřeba si uvědomit, že po většinu roku víc než 12 hodin slunko nesvítí. a potom je vlastní spotřeba měniče, kterej jede z baterek, celkem zásadní parametr, kterej spousta výrobců tutlá. Asi ví proč. 3x 5kW multiplus za 12 hodin polkne 0.65kWh, ale pokud je to 100 a více watt (x3hybrid snad až 200W) tak je to 1.2kW/2.4kW za noc. a to už je čtvrtina 10kWh baterie ve standartní instalaci. Ale kdo chce kam, nebraňme mu v tom :mrgreen:
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Troška nechápem, v čom výsledok prekvapil v tom českom videu? Veď použil 12kW menič a bral z neho 8kW, to bol skôr test batérie ako meniča. Ak by z meniča bral 13kW pol hodiny tak ok, ale inak to moc nepovie.

Keďže neviem vôbec po nemecky (zapol som si anglické titulky, ale ten preklad nebol boh vie čo), vedel by si zhrnúť v čom je lepší ako Victron? Celkom by ma to zaujímalo, keď už ho označili ako Victron Killer :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
pave1155
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 17, 2023 10:21 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od pave1155 »

K tomu měniči Deye, paralelně jich jde spojit až 10 a klidová spotřeba by měla být kolem 50W.
pave1155
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 17, 2023 10:21 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od pave1155 »

tady k tomu byla diskuse viewtopic.php?f=11&t=1058
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

pave1155 píše: úte dub 18, 2023 10:44 am klidová spotřeba by měla být kolem 50W.
Prepáč, ale tomuto sa mi akosi nechce veriť. U HF topológie býva spotreba zhruba 10W na 1kW výkonu, ale ak to v nejakom videu niekto meral, rád sa na to pozriem.
Ohľadom tej účinnosti si tiež myslím svoje, papier znesie veľa. Ak by si mal video, kde to niekto meral, príp. ak by si mal nejaké grafy s merania účinnosti pri rôznych záťažiach (viď. obr pre MP2) tak sem s tým. ;)
28645-multiplus-ii-48v-5kva-discharge-efficiency.jpg
28645-multiplus-ii-48v-5kva-discharge-efficiency.jpg (194.62 KiB) Zobrazeno 1066 x
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Tak vlastní spotřeba by se měla pohybovat mezi 50-100W, viz tento článek.
Nedokážu posoudit, ale pokud 5Kw Victron má 18W a na 3 fáze potřebuji 3, tak jsem na 56 watech + ostatní zařízení které Victron potřebuje a tak na kolik se mohu dostat? Myslím, že to bude dost podobné.
Navíc jsem včera zjišťoval, mohu za cca 150000 EUR mít 10kw měnič + 50KW baterií Lifepo4. Když bych k tomu vzal ty panelu jak jsem posílal posledně tak to je +6000 a nevím na kolik může vyjít instalační materiál na panely na tu plechovou střechu a pak plus kabely a další věci okolo a asi udělat i nějakou rozvodnou skříň. Pokud by to opravdu takto fungovalo jak udávají (jakože diskuze to potvrzují i pod videi, kde dost lidí tento systém již má a údajně je již přes 2000 instalací v Německu) tak by to bylo asi dost dobrý a možná za poloviční cenu proti Victronu.

A ještě tedy doplním co jsem našel ve skupině na fb kde toto aktuálně řešili:
https://www.facebook.com/groups/8392538 ... 843674737/

a ještě jeden doplněk, návod, je celkem srozumitelný a toto jsem třeba u victronu nenašel (možná existuje, nechci křivdit), ale je zde i podrobné zapojení včetně jističů atd. Prostě dělá to na mě dojem a věřím, že i na Diablo007 :-) Mám pravdu?
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/docs ... 3__CZE.pdf
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 6:34 pm mohu za cca 150000 EUR mít 10kw měnič + 50KW baterií Lifepo4
Túto cenu si vieš troška znížiť. Deye 10kW sa dá zohnať za cenu okolo 3400€. 16ks 280Ah článkov sa dajú zohnať za cca. 2200€, takže 8800€ za 4 packy + 4x BMS a istenie - celková cena okolo 13k€ za využiteľných 52kWh.
Avšak takúto batériu je zbytočné mať pri oficiálnom pripojení do DS. Stačí pokryť aspoň jeden celý deň, takže polovičná kapacita bude ok.

Ešte by som pripomenul jednu obrovskú nevýhodu All-in-one krabíc a tou je redundancia. Proste ak sa ti niečo buchne v tej krabici si totálne bez FVE, pravdepodobne na viac týždňov. Pri samostatných zariadeniach typu Victron, ak ti napr. buchne menič, stále máš 2ks, ktoré vieš prekonfigurovať a obmedzene funguješ ďalej. Pre niekoho je to nepodstatné pre iného je to zásadné.
Naposledy upravil(a) Diablo1st dne úte dub 18, 2023 8:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: úte dub 18, 2023 7:59 pm
Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 6:34 pm mohu za cca 150000 EUR mít 10kw měnič + 50KW baterií Lifepo4
Túto cenu si vieš troška znížiť. Deye 10kW sa dá zohnať za cenu okolo 3400€. 16ks 280Ah článkov sa dajú zohnať za cca. 2200€, takže 8800€ za 4 packy + 4x BMS a istenie - celková cena okolo 13k€ za využiteľných 52kWh.
Avšak takúto batériu je zbytočné mať pri oficiálnom pripojení do DS. Stačí pokryť aspoň jeden celý deň, takže polovičná kapacita bude ok.
No stále se učím :-) Ten deye se dá sehnat i za 2500 BEZ a k tomu tedy ty baterie, pokud nižší, bude fajn, Ale vycházím z toho, že když je větší pole tak se tolik nepřetěžuje a baterie mohou vydržet možná 20 let ?

Jen mám trošku problém s rozvody doma. Sříň na elektroměr a jističe co mám je příliš malá a nejde ani vyměnit za větší, protože je to malé místo vedle dveří, takže stěna je malá, Přemýšlím, že budu muset asi od tama táhnout jeden kabel (3f) dolu do suterénu a pak druhý zpět nahoru a v suterénu tedy udělat centrum el. Je to takto možné udělat? Prostě takovou vyvedenou odbočku.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: úte dub 18, 2023 7:59 pm
Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 6:34 pm mohu za cca 150000 EUR mít 10kw měnič + 50KW baterií Lifepo4
Túto cenu si vieš troška znížiť. Deye 10kW sa dá zohnať za cenu okolo 3400€. 16ks 280Ah článkov sa dajú zohnať za cca. 2200€, takže 8800€ za 4 packy + 4x BMS a istenie - celková cena okolo 13k€ za využiteľných 52kWh.
Avšak takúto batériu je zbytočné mať pri oficiálnom pripojení do DS. Stačí pokryť aspoň jeden celý deň, takže polovičná kapacita bude ok.
Ale ještě k té spotřebě, co si o tom myslíš? Je to takto na 3f v pohodě?
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 8:24 pm No stále se učím :-) Ten deye se dá sehnat i za 2500 BEZ a k tomu tedy ty baterie, pokud nižší, bude fajn, Ale vycházím z toho, že když je větší pole tak se tolik nepřetěžuje a baterie mohou vydržet možná 20 let ?
Deye 12kW má max. charge current 240A, t.z. úplne v pohode pre dva 280Ah packy ;)
Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 8:25 pm Ale ještě k té spotřebě, co si o tom myslíš? Je to takto na 3f v pohodě?
Toto som nepochopil :D
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: úte dub 18, 2023 8:33 pm
Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 8:24 pm No stále se učím :-) Ten deye se dá sehnat i za 2500 BEZ a k tomu tedy ty baterie, pokud nižší, bude fajn, Ale vycházím z toho, že když je větší pole tak se tolik nepřetěžuje a baterie mohou vydržet možná 20 let ?
Deye 12kW má max. charge current 240A, t.z. úplne v pohode pre dva 280Ah packy ;)
Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 8:25 pm Ale ještě k té spotřebě, co si o tom myslíš? Je to takto na 3f v pohodě?
Toto som nepochopil :D
Že si děláš srandu :-) Jak jsem rozepisoval jakou má mít spotřebu ten měnič, tak jestli to co je udáváno je OK. Tedy mezi 50-100W podle zátěže. Když vezmu v potaz to že to je 3 fáze a v porovnání s 3x Victron.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“