Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: úte dub 18, 2023 8:33 pm
Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 8:24 pm No stále se učím :-) Ten deye se dá sehnat i za 2500 BEZ a k tomu tedy ty baterie, pokud nižší, bude fajn, Ale vycházím z toho, že když je větší pole tak se tolik nepřetěžuje a baterie mohou vydržet možná 20 let ?
Deye 12kW má max. charge current 240A, t.z. úplne v pohode pre dva 280Ah packy ;)
Svrbinek píše: úte dub 18, 2023 8:25 pm Ale ještě k té spotřebě, co si o tom myslíš? Je to takto na 3f v pohodě?
Toto som nepochopil :D
Úplně přesně nevm jaké paky baterek myslíš, ale to co jsem zmiňoval je zde. Jak bys to tedy případně konfuguroval? https://www.fm-solar.de/wechselrichter/ ... 999_14296/
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Diablo1st »

Jedna vec je spotreba na prázdno (čo som čítal na nete sa pohybuje okolo 80W) druhá vec je efektivita hlavne pri malých záťažiach. V tomto HF topológia moc nevyniká.
Avšak pri veľkosti FVE, ktorú plánuješ, ťa toto až tak trápiť nemusí. A keď bude slnko málo prepneš celý dom na DS a menič do režimu charger (dúfam, že takú funkciu deye má :lol: ), aby ti len dobíjal batérie.

Tie batérie som mal na mysli zloženú čisto z článkov + BMS bez ocelovej skrine. Nevyzerá to tak pekne ako tá na prospekte, ale máš plnú kontrolu nad celou batériou (výber bms, nastavenia, atď.)
Ale ak sa necítiš na to, zložiť si batériu sám, kľudne zober aj hento. Nie je to vôbec zlá ponuka. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: úte dub 18, 2023 9:19 pm Jedna vec je spotreba na prázdno (čo som čítal na nete sa pohybuje okolo 80W) druhá vec je efektivita hlavne pri malých záťažiach. V tomto HF topológia moc nevyniká.
Avšak pri veľkosti FVE, ktorú plánuješ, ťa toto až tak trápiť nemusí. A keď bude slnko málo prepneš celý dom na DS a menič do režimu charger (dúfam, že takú funkciu deye má :lol: ), aby ti len dobíjal batérie.

Tie batérie som mal na mysli zloženú čisto z článkov + BMS bez ocelovej skrine. Nevyzerá to tak pekne ako tá na prospekte, ale máš plnú kontrolu nad celou batériou (výber bms, nastavenia, atď.)
Ale ak sa necítiš na to, zložiť si batériu sám, kľudne zober aj hento. Nie je to vôbec zlá ponuka. ;)
No upřímně se na to necítím, protože o tom nevím vůbec nic. A tady se mi líbí, že to je docela malé na vozíčku s kolečky. Je možnost i věšet na stěnu jiný model, ale to by zabralo dost místa na zdi a nebude to tak flexibilní.

Takže panely
48 ks BSM425G12-54HPH
1ks 10kw Deye Sun měnič (možná dva? aby to vše zvládlo?)
3x-5x baterie tedy 50Kw využitelných 40kw

dále asi nějaké jističe, krabice, lišty na střechu pod panely, kabely...
Zapomněl jsem na něco?
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo1st píše: úte dub 18, 2023 9:19 pm Jedna vec je spotreba na prázdno (čo som čítal na nete sa pohybuje okolo 80W) druhá vec je efektivita hlavne pri malých záťažiach. V tomto HF topológia moc nevyniká.
Avšak pri veľkosti FVE, ktorú plánuješ, ťa toto až tak trápiť nemusí. A keď bude slnko málo prepneš celý dom na DS a menič do režimu charger (dúfam, že takú funkciu deye má :lol: ), aby ti len dobíjal batérie.

Tie batérie som mal na mysli zloženú čisto z článkov + BMS bez ocelovej skrine. Nevyzerá to tak pekne ako tá na prospekte, ale máš plnú kontrolu nad celou batériou (výber bms, nastavenia, atď.)
Ale ak sa necítiš na to, zložiť si batériu sám, kľudne zober aj hento. Nie je to vôbec zlá ponuka. ;)
Tak zde je video které se zabývá spotřebou. Pokud tedy provedl měření správně (nedokáži posoudit) tak se dostává na spotřebu 98 Watů. No co na to říci... Můj dům bere v noci ve stand-by 450W takže by to bylo o 100 víc asi.
https://www.youtube.com/watch?v=gRe7OZXmSVc
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Momo »

Svrbinek píše: stř dub 19, 2023 6:49 pm Můj dům bere v noci ve stand-by 450W takže by to bylo o 100 víc asi.
Ufff, možná by bylo dobré začít nejdřív řešit těch 450 W. Pak teprve FVE. Ale možná je tam vnitřní bazén.
Já jsem na 150-200 W.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od eduard22 »

Momo píše: sob dub 22, 2023 8:07 pm
Svrbinek píše: stř dub 19, 2023 6:49 pm Můj dům bere v noci ve stand-by 450W takže by to bylo o 100 víc asi.
Ufff, možná by bylo dobré začít nejdřív řešit těch 450 W. Pak teprve FVE. Ale možná je tam vnitřní bazén.
Já jsem na 150-200 W.
Já od 35W 8-) do 250W (protože sice jen 35W, ale občas sepne lednice +100W a potká se to někdy i s plynovým topením - tedy oběhové čerpadlo + elektronika s el. jiskrou + 100W)

Než jsem si postavil FVE, nevěděl jsem tento údaj přesně a když nyní odcházím z domu, díky monitoringu FVE vidím, že jsem nechal někde svítit (půda, sklep), nebo něco jiného zapnutýho a tak se vrátím a vypnu to. :-) Dříve jsem toto neviděl a pak jen zíral až na vysoký doplatek za el. :( ...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

eduard22 píše: sob dub 22, 2023 8:14 pm
Momo píše: sob dub 22, 2023 8:07 pm
Svrbinek píše: stř dub 19, 2023 6:49 pm Můj dům bere v noci ve stand-by 450W takže by to bylo o 100 víc asi.
Ufff, možná by bylo dobré začít nejdřív řešit těch 450 W. Pak teprve FVE. Ale možná je tam vnitřní bazén.
Já jsem na 150-200 W.
Já od 35W 8-) do 250W (protože sice jen 35W, ale občas sepne lednice +100W a potká se to někdy i s plynovým topením - tedy oběhové čerpadlo + elektronika s el. jiskrou + 100W)

Než jsem si postavil FVE, nevěděl jsem tento údaj přesně a když nyní odcházím z domu, díky monitoringu FVE vidím, že jsem nechal někde svítit (půda, sklep), nebo něco jiného zapnutýho a tak se vrátím a vypnu to. :-) Dříve jsem toto neviděl a pak jen zíral až na vysoký doplatek za el. :( ...

To je to co se snažím nyní dělat. Pomalinku rozplétat tu mou elektriku. Na něco jsem už přišel a stále nevím kde je asi tak 200W
pave1155
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 17, 2023 10:21 am

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od pave1155 »

Možná standby režimy vícero zařízení, mrazáky, lednice apod.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Svrbinek »

pave1155 píše: pon dub 24, 2023 9:02 pm Možná standby režimy vícero zařízení, mrazáky, lednice apod.
Já jsem zatím zjistil, že wifi, routery, kamery atd berou 100-140 podle toho jestli v noci svítí IR. Pak Synology 25, klasika lednice a mrazák něco a zbytek standby, toho je celkem dost, ale i tak mi to přijde jako moc. Takže o víkendu zkusím vše povypínat a sledovat přes centrální měřič v HA.
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Návrh FVE elektrárny na rodinném domě

Příspěvek od Excelent »

Ještě bych upozornil na topení v akváriu, teráriu nebo i vzduchování pro domácí ČOV.
To jsou věci, na které si člověk hned nevzpomene.
Trvalo mi, než jsem přišel, že 200W špičky mi dělá topítko v akváriu ;)
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“