pomoc s vysvětlením schématu

Odpovědět
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od bellardo »

zdravím všechny. Asi budu za idiota, ale nejsem elektrikář a prostě tomu nerozumím. Hledal jsem to tu všude možně, ale nic takového nenašel. Mohl by mně někdo vysvětlit toto schéma, které jsem si vyjel z přehledu své FVE. To co je označené zeleně, to asi chápu (string 1 a 2), ale už tápu v tom co je označené červeně (položky R S T) jsou to jednotlivé fáze domu a pokud ano, proč je vždy odběr jen na jedné z nich ?? Vždy jen na " R " a nebo je to úplně jinak?? :D :D
Přílohy
D9C1.tmp.jpg
D9C1.tmp.jpg (199.73 KiB) Zobrazeno 1746 x
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od tomasi02 »

to jsou zase překlady.
Hrdý a mřížka
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od Diablo007 »

R S T je L1 L2 L3. Tedy označení fázi
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od bellardo »

a proc je jen u jedne z nich ta hodnota " 50,2 hz "
jde to vysvetlit tak, ze stridac dodava jen do teto faze a zbyle dve se krmí z distribucni site ?
predem se omlouvám, jsem opravdu pouhy elektro amatér
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od Diablo007 »

bellardo píše: stř dub 19, 2023 5:02 pm a proc je jen u jedne z nich ta hodnota " 50,2 hz "
jde to vysvetlit tak, ze stridac dodava jen do teto faze a zbyle dve se krmí z distribucni site ?
predem se omlouvám, jsem opravdu pouhy elektro amatér
Frekvence je jedna jediná tedy ji neuvádí 3x ale jen jednou
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od Kostěj »

bellardo píše: stř dub 19, 2023 5:02 pma proc je jen u jedne z nich ta hodnota " 50,02 hz " jde to vysvetlit tak, ze stridac dodava jen do teto faze a zbyle dve se krmí z distribucni site ?
Ne, to je jen nepřesnost měření (zde 0,04%). Zobrazuje se to hlavně proto, aby bylo vidět, jestli jede elekrárna na 50Hz nebo na 60Hz. Všechny fáze mají frekvence vzájemně pevně spojeny, je zbytečné uvádět frekvence i těch ostatních fází. S krmením to nemá nic společného.
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od bellardo »

ok, ted to chapu. jde mi o to, ze hledám problém s tim co ukazuje stridac a co ukazuje elektromer. stridac rika, nakoupil jsi tolik a tolik elektriny, tolik jsi vyrobil a z toho tolik dodal do site, ale elekttomer tvrdi uplne neco jinejo a neschodnou se v nicem. rozdily jsou nekdy az padesat procent. Dodavatel FVE tvrdi, ze je to normál, ale mě se to nezdá. Samozrejme stridac ukazuje ze jedu skoro jen z panelů a baterií, ale elektromer tvrdi pravý opak. tak uz nevim co s tim ☹️☹️
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od pave69 »

To je na 99% dáno rozdílem mezi součtovým měřením (střídač) a měřením po fázích (elektroměr distributora). Je střídač asymetrický? Má asymetrii zapnutou? Pokud odpověď na některou otázku není ANO, mohou být rozdíly klidně přes 100%. Pokud jsou obě odpovědi ano, měl by být rozdíl řádově max. 2 kWh/den.
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od Kostěj »

pave69 píše: stř dub 19, 2023 6:23 pm To je na 99% dáno rozdílem mezi součtovým měřením (střídač) a měřením po fázích (elektroměr distributora). Je střídač asymetrický? Má asymetrii zapnutou? Pokud odpověď na některou otázku není ANO, mohou být rozdíly klidně přes 100%. Pokud jsou obě odpovědi ano, měl by být rozdíl řádově max. 2 kWh/den.
Podle proudů (na obrázku vpravo nahoře) je vidět symetrická výroba - proudy jsou ve všech fázích stejné.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od Diablo007 »

Ano symetrický provoz
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od bellardo »

jaj, to asi nemám zapnutou asimetrii :O( ale tomu nerozumím, jak ji zapnout. Poradí někdo, je to sofar solar 10
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od Kodl69 »

Nejlíp ten, kdo si za to vzal peníze. A neboj se toho, klidně začni vyhrožovat soudním znalcem a trestním oznámením, tohle je klasika, za jeden den to namastit, shrábnout prachy a po nás potopa.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od tomasi02 »

Podle tohoto návodu ? https://m.youtube.com/watch?v=RDMOSVA4PhI

To nastaveni pro asymerii se jmenuje unbalanced support a má být zapnute (enabled)
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od bellardo »

tomasi02 píše: čtv dub 20, 2023 7:32 am Podle tohoto návodu ? https://m.youtube.com/watch?v=RDMOSVA4PhI

To nastaveni pro asymerii se jmenuje unbalanced support a má být zapnute (enabled)
Tak to moc děkuji. To chápu dobře. Odpoledne na to mrknu a uvidím. Video jsem viděl třikrát a chápu to správně, že při této změně musí být vypnuty panely i baterie?? Raději se zeptám ;)
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od tomasi02 »

spise se musi stridac restartovat, aby probehla zmena nastavenia nove prifazovani
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od bellardo »

Díky všem pánové, asymetrie byla opravdu vypnuta :cry: dneska jsem ji povolil, tak uvidíme, co to udělá s těmi rozdíly.

Ještě jeden malý dotaz, na střeše mám sice panely s výkonem 10 KWp, ale všiml jsem si, že při příhodném počasí dávají i dvanáct, což není dobře k vůli čtvrthodinovému maximu. Nevíte jestli jde výkon potažmo dodávka do sítě nastavením ve střídači omezit na zmiňovaných deset ;)
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od pave69 »

sofar solar 10 neznám, ale v ČR (a myslím i v EU) je požadováno, aby střídač o jmenovitém výkonu dejme tomu 10 kW nikdy nedal víc. Je to součást certifikace, takže střídače jsou tak nastaveny. Tj. pokud to 10 je výkon, tak by víc neměl dát (do sítě). Na druhou stranu technicky většina střídačů umí dodat víc a lze to v nich nějak přenastavit. TAkže ideální je checknout to v datech distributora - k mání na jeho webu - a kdyby tam bylo něco nad 10 kW, tak je nutné střídač přenastavit.
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od tomasi02 »

Máš k tomu manuál? Je to napsané v této kapitole:
Uživatel může aktivovat „Anti Reflux Control“ pro omezení maximálního výkonu exportu do sítě.

Jo.. a nadřazená kapitola se jmenuje "jídelní lístek" .. no .. bez komentare

To mi připomíná, kdyz v navodu na lednici bylo napsané - CFC zdarma.
Tedy v originale(CFC free)
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

Re: pomoc s vysvětlením schématu

Příspěvek od bellardo »

bellardo píše: čtv dub 20, 2023 6:48 pm Díky všem pánové, asymetrie byla opravdu vypnuta :cry: dneska jsem ji povolil, tak uvidíme, co to udělá s těmi rozdíly.

zdravím všechny po určitém čase. Jen chci informovat, že po nastavení ve střídači na " povolení asymetrie " se v průměru spotřeba domu dodávek od distributora ustálila na cca 1,5 KWh/24h V klidovém režimu domu, je jeho spotřeba do 100 W/h a to spí i střídač a vesele se bere energie od distributora. S tím už asi nic jiného neudělám (jedině ostrov ;) )
V tuto dobu v pohodě mimo produkci z panelů vše vykrývá baterie. Jen nejobtížnější článek celého principu FVE a to naučit manželku při vyšších odběrech elektřiny současně přemýšlet (vaření-indukce, pečení-el.trouba, myčka, pračka, sušička, ohřev teplé vody v TČ neovlivní) je zatím nad mé síly. Prostě je to boj :rofl: :rofl:
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“