Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Odpovědět
jan
Příspěvky: 6
Registrován: čtv dub 20, 2023 1:43 pm

Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od jan »

Ahoj všem,
otázka, lze nastavit aby střídač nejprve natopil bojler a pak a až nabíjel baterie?
Má někdo toto řešení?
Přijde mi blbost nabíjet baterie a pak je vybíjet do topné spirály bojleru.

Jen myslenka, cilem by bylo vypnout nabijeni a pompci wattrouteru nabijet bojler. Co da fve to da a kdyz se bojler nabije, zacne z prebytku nabijet baterie

Jde o to jestli se to goodwe da nejak vnutit.


Díky
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od Sten77 »

To je přeci standardní chování střídače. Nejdříve dodává do všech spotřebičů v domě (bojler je také spotřebič). A až přebytky jdou do baterií. Máš tedy vyřešeno.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
jan
Příspěvky: 6
Registrován: čtv dub 20, 2023 1:43 pm

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od jan »

no kdyz dodava FVE 1000w a bojler ma 2000, tak vybije baterii a pak bere ze site. Proc kdyz by slo vypnout nabijeni a pres wattrouter nejdriv na primo nabijet bojler klidne pul dne a ne jen 2 hodiny s maximalnim prikonem. Jde o setreni baterie a pak i mozna ucinnost (primo urcite ucinnejsi nez nejdriv do baterie a pak s tim topit bojler). Nevim, myslel jsem ze uz tu nekdo ma takto zrealizovane.



Diky
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od Sten77 »

To co požaduješ, by měl umět homeassistant a tím by jsi přepínal provozní režimy střídače. Myslím, že je to nesmysl to takto řešit.
Co to vyřešit dry contactem? Jestliže má těleso 2 000W, tak si přidej 1 000W rezervu pro ostatní domácí spotřebiče. Nastavíš, že při výkonu FVE větším než 3 000W se sepne bojler. To by mohlo být dostačující?
Pokud chceš vytvářet složitější podmínky pro spínání pak použij homeassistant.
Já jsem původně také chtěl vymýšlet nějaké složité automatizace, že při několika podmínkách se bude bojler zapínat/vypínat. Když jsem se nad tím nakonec zamyslel, tak v mém případě mám bojler 160l. Větší nemám kam dát. Ten nám stačí na jeden den. To znamená každý den odpoledne ho potřebuji mít nahřátý. Nakonec využívám spínání na základě času. Sepnu bojler v deset hodin a za 3 až 4 hodiny je ohřátý.
Včera svítilo od rána. V deset už byla plná baterka a pak se ohříval bojler.
Dnes bylo pod mrakem. Do deseti se lehce dobila baterka. A v deset hodin i když bylo pod mrakem, tak byl výkon FVE 2 kW. Mám taky těleso 2kW plus klidová spotřeba domácnosti cca 300W. Chvíli to tedy dotovala baterka a pak už to celé pokryl výkon FVE. Myslím, že super řešení.
Sice mám homeassistant, ale zatím to nechám takto. Stejně tak by neměl smysl žádný wattrouter, AZ - router a jakýkoliv router :D .
A kdyby nesvítilo a byla vybitá baterie, tak se voda ohřeje z distribuční sítě. Celkově myslím, za těchto podmínek, dobré řešení.
Co se týče opotřebení baterie, tak počet cyklů by měl vystačit v pohodě na 20 let. Technologie jdou tak rychle dopředu, že už za deset let budu koukat jak se jí co nejlépe zbavit a pořídit něco lepšího. Proč bych ji tedy měl šetřit?
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od Nautilus »

jan píše: čtv dub 20, 2023 3:15 pm no kdyz dodava FVE 1000w a bojler ma 2000, tak vybije baterii a pak bere ze site.
Začíná to být nějaké zmatené.

1. Standardní chování je, že výroba z panelů napájí přednostně spotřebu v domě.
2. Jestliže je třeba nabít baterii, tak se nabíjí nastaveným výkonem, pokud stačí výroba na pokrytí spotřeby+nabíjení baterie.
3. Bojler, je-li zapojen přes wattrouter odebírá energii, jen pokud je výroba vyšší než v předchozí větě.

Priorita při tomto nejobvyklejším režimu je tedy: spotřeba domu > baterie > bojler > přetoky do sítě (jsou-li povoleny).

Jestliže je bojler připojen přes wattrouter odebírá jen přebytek energie z panelů a nebere energii z baterie.
jan
Příspěvky: 6
Registrován: čtv dub 20, 2023 1:43 pm

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od jan »

Ok diky za diskuzi, zeptam se jeste jednou, jde nejak goodwee prepnout do rezimu, kde nebude nabijet baterie (prio bude dum a pak pretok do site) a zase zpet do normalniho rezimu (prio dum a zbytek do baterie)? Treba pomoci HA? Za provozu elektrarny?
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od Sten77 »

Neumí to Goodwe a myslím, že ani žádný jiný střídač, protože je to nesmysl. Tvůj požadavek jde úplně proti všemu, proč si stavíme FVE. Hlavní důvod je vyrobit a zužitkovat co nejvíce vyrobené energie doma, až následně dodávky do DS.
Jaký bude mít smysl tvoje řešení, když budeš nejdříve ohřívat bojler. Najednou se zatáhne. Místo toho, aby jsi měl zásobu své energie v baterii, tak budeš bojler ohřívat drahou elektřinou z distribuční sítě? To nějak nechápu. To jsi pořizoval baterie zbytečně.
Ale jestli to chceš, tak by jsi to mohl řešit přes homeassistant takto: Budu uvažovat příkon bojleru 2 000W. Přes homeassistant budeš sledovat výkon FVE a když bude vyšší než 2 000W tak sepneš bojler, pokud klesne pod 2 000 W, tak ho opět vypneš. Asi by pro to šel využít i wattrouter.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
jan
Příspěvky: 6
Registrován: čtv dub 20, 2023 1:43 pm

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od jan »

OK, jak jsem psal, jde mi proti srsti posilat energii z baterek do topny spiraly. Kdyz bych vypnul nabijeni baterii, tak prio zustava dum a zbytek energie primo do bojleru, to by zachytil wattrouter. Po natopeni bojleru na minimalni pozadovanou teplotu by se bojler odpojil a zaplo by se nabijeni baterii a po nabiti baterii by wattrouter pokracoval v dotopeni bojleru an max + filtrace bazenu a dalsich spotrebicu.

Neprijde mi to jako blbost.

Zajimava informace by byla kolik energie si vezmou baterky k nabiti a kolik energie zase daji. Urcite to nebude 1:1.

Toto je myslenka. Spinat bojler na tvrdo je jednoduche, ale nikdy nemuze vyhovet podminkam jaky jsou venku. To se porad meni. A kdyz mame moznost pouzit wattrouter.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od danidani »

Vypnutí nabíjení baterie GW v HA: Inverter operation mode = Eco discharge mode + Eco mode power = 1 %

Při tomto nastavení jde výroba do spotřeby domu, pak do DS. K tomu se ti ale i vybijí baterie, ale jen cca 10-30 W (tedy alespoň mně to tak funguje).

Ztráty na baterii (tj. dlouhodobý rozdíl mezi MWh nabito a vybito) mi vyházejí cca 9,2 %. K tomu to chce přidat ztrátu na konverzi DC -> AC (3 % ?) a jsi na cca 10 % ztráty energie při spotřebě z baterie vs. spotřeby přímo z panelů.

edit: podmínkou je mít integraci GoodWe solar inverter for Home Assistant (experimental), ta standardní od stejného autora to neumí.
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od FishBone »

Dá se to řešit přes HomeAssistanta (nebo něčeho podobného) a předřazením SSR před napájení bojleru: viewtopic.php?p=5186#p5186

Sám to takhle provozuji a dospěl jsem k algoritmu, kdy při nabití baterie nad 10 procentních bodů nad její minimum lineárně řídím příkon tak, aby nedocházelo k nabíjení baterie, dokud se bojler nenahřeje na běžnou požadovanou teplotu. Při nabití nad 80% opět zapínám vytěžování a bojler nahřívám na maximum.
Zároveň s tím hlídám příkon ostatních spotřebičů a pokud se sepne něco výkonnějšího, co by způsobilo docucávání ze sítě, tak toto vytěžování vypnu.
Pokud není bojler nahřátý na běžnou provozní teplotu v 15.00, tak ho prostě sepnu aby večer byla teplá voda.

Proč to dělám? Méně cykluji baterku.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
jan
Příspěvky: 6
Registrován: čtv dub 20, 2023 1:43 pm

Re: Goodwe rizene vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od jan »

Ok super reseni, tak ze wattrouter v tomto pripade neni potreba a ridi si to vsechno HA.

A jeste dotaz: Pri pouziti SSR rele - jaky mod pouzivate?
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od FishBone »

Používám spínání po celých půlvlnách v nule, abych minimalizoval rušení v síti.
Tuším, že je to 2.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
mkh
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 20, 2023 7:10 am

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od mkh »

Sten77 píše: pát dub 21, 2023 10:00 am Neumí to Goodwe a myslím, že ani žádný jiný střídač, protože je to nesmysl. Tvůj požadavek jde úplně proti všemu, proč si stavíme FVE.
Proč by to měl být nesmysl?
Prodávám přebytky na spotu. Pokud je jasno, vypnu nabíjení baterie od 8:00 do 10:00 a výroba jde do sítě. Potom se začne dobíjet baterka. Důvod je výkupní cena. Dnes je průměrná cena výkupu 2.37/kWh v době 8:00 - 10:00 a 1,80 v době 13:00 - 15:00, kdy bych začal prodávat přebytky, až se nabije baterka. Přebytek by stejně byl, tak ho chci prodat za nejlepší cenu. A baterce je jedno, jestli se nabíjí ráno nebo odpoledne.
jorge
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 16, 2023 2:29 pm

Re: Goodwe rizne vypnuti nabijeni baterie

Příspěvek od jorge »

mkh píše: pát zář 01, 2023 10:32 am
Sten77 píše: pát dub 21, 2023 10:00 am Neumí to Goodwe a myslím, že ani žádný jiný střídač, protože je to nesmysl. Tvůj požadavek jde úplně proti všemu, proč si stavíme FVE.
Proč by to měl být nesmysl?
Prodávám přebytky na spotu. Pokud je jasno, vypnu nabíjení baterie od 8:00 do 10:00 a výroba jde do sítě. Potom se začne dobíjet baterka. Důvod je výkupní cena. Dnes je průměrná cena výkupu 2.37/kWh v době 8:00 - 10:00 a 1,80 v době 13:00 - 15:00, kdy bych začal prodávat přebytky, až se nabije baterka. Přebytek by stejně byl, tak ho chci prodat za nejlepší cenu. A baterce je jedno, jestli se nabíjí ráno nebo odpoledne.
Mám to úplně stejně - jednoduché časové relé https://www.alza.cz/elektrobock-cs4-16-d6789856.htm?o=2 zapíná bojler 1100-1700 (+1h brzy ráno). PV master 'odpojí' baterku (nastavením 1% vybíjení) 8-11 (to se dodává do sítě), přes poledne se pak dobije bojler i baterka, později odpoledne se pak případně zase dodá do sítě. Pokud má být zataženo, tak 'odpojení' baterky na následující den deaktivuju v PV masteru. Zatím jsem si pro sebe vyhodnotil, že automatizovat to v HA (včetně integrace předpovědi počasí a spotových cen) mi za tu námahu nestojí.
Odpovědět

Zpět na „Měniče“