Monitoring tlakové kanalizace

Odpovědět
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Zak »

Zdravím,

dokázal by někdo poradit/navrhnout nějaké jednoduché monitorování připojky tlakové kanalizace?

V příloze je fotka ovládací jednotky. Pokud zrovna čerpá nebo je v poruše, tak bliká červená dioda. Pokud je funkční a čeká na sepnutí, svítí zelená dioda s občasným problikem oranžové.

Pokud dojde k závadě, pochopil jsem, že nejspíše sletí ten "spouštěč motoru", jednou se mi to již stalo.
Jde o to, že na panel z domu moc dobře nevidím a docela rád bych stav monitoroval v HA, abych se nedočkal dne, kdy mi obsah kanalizace vyteče na zahradu. Připojení toho monitoringu bych rád přes WiFi, která tam ještě sahá, ale co a jak zapojit, to netuším.

Ještě přikládám schéma, které jsem někde vyžebral, ale bohužel netuším, zda je správně a co s tím...
Přílohy
RK-T1 schema el.pdf
(37.28 KiB) Staženo 62 x
IMG_20230423_182742.jpg
IMG_20230423_182742.jpg (771.13 KiB) Zobrazeno 2417 x
IMG_20230423_182712.jpg
IMG_20230423_182712.jpg (635.97 KiB) Zobrazeno 2417 x
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od FishBone »

Můžete poprosit známého elektrikáře, ať vám tam nainstaluje Shelly i3, nebo jeho novější verzi i4. https://www.shelly.cloud/en/products/sh ... plus-i4-dc

Kontrolka je na 230V a tenhle shelly funguje jako detektor vstupu (typicky pod vypínač, ale jde použít obecně k detekci 230V). Můžete to nechat napojit na červenou a zelenou (oranžová je kombinace) a další vstup zdá se půjde připojit na napájení motoru, takže by šlo poznat, když čerpadlo sepne. Shelly s HA krásně spolupracuje, takže pak už by to mělo být bez větších zádrhelů.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od luky »

Vzhledem k tomu, že to schéma je na první pohled špatně, budeš muset provést reverzní inženýring.
Z toho rozvaděče poznáš v zásadě 3 věci:
1) čerpá/nečerpá - na základě provozního plováku (tj. detekce napětí na čerpadle)
2) porucha na čerpadle - spadnul spouštěč motoru (ta malá věc vedle je pomocný kontakt, co to signalizuje)
3) v jímce se dosáhlo "havarijní hladiny" - to je ten druhý plovák

Fór je v tom, že když ti spadně jistič, tak se o ničem z toho nedozvíš. Takže doporučuji i podmínku jako "vyhlaš alarm, pokud se už 24h nečerpalo a zároveň je někdo přítomný doma".

My máme trochu jiné řešení (jiný výrobce) - je tam navíc bzučák, takže při poruše to vrčí. Navíc jsem si ten rozvaděč nainstaloval naproti oknu do obýváku - takže na něj vidím z okna.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Zak »

FishBone píše: pon dub 24, 2023 7:38 am Můžete poprosit známého elektrikáře, ať vám tam nainstaluje Shelly i3, nebo jeho novější verzi i4. https://www.shelly.cloud/en/products/sh ... plus-i4-dc

Kontrolka je na 230V a tenhle shelly funguje jako detektor vstupu (typicky pod vypínač, ale jde použít obecně k detekci 230V). Můžete to nechat napojit na červenou a zelenou (oranžová je kombinace) a další vstup zdá se půjde připojit na napájení motoru, takže by šlo poznat, když čerpadlo sepne. Shelly s HA krásně spolupracuje, takže pak už by to mělo být bez větších zádrhelů.
No tak to by bylo bezvadné.
Takže jak to má ty 4 vstupy, tak bych je napojil paralelně k těm diodám a spouštěči motoru a měl bych tak informace k tom, kdy která blikala, popřípadě kdy se spustil motor, chápu to dobře? A napájení má na 230V + je to fakt levné, to se mi líbí.
Jedno shelly už doma mám (jiné) a jsem moc spokojen.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Zak »

luky píše: úte dub 25, 2023 8:33 am Vzhledem k tomu, že to schéma je na první pohled špatně, budeš muset provést reverzní inženýring.
Z toho rozvaděče poznáš v zásadě 3 věci:
1) čerpá/nečerpá - na základě provozního plováku (tj. detekce napětí na čerpadle)
2) porucha na čerpadle - spadnul spouštěč motoru (ta malá věc vedle je pomocný kontakt, co to signalizuje)
3) v jímce se dosáhlo "havarijní hladiny" - to je ten druhý plovák

Fór je v tom, že když ti spadně jistič, tak se o ničem z toho nedozvíš. Takže doporučuji i podmínku jako "vyhlaš alarm, pokud se už 24h nečerpalo a zároveň je někdo přítomný doma".

My máme trochu jiné řešení (jiný výrobce) - je tam navíc bzučák, takže při poruše to vrčí. Navíc jsem si ten rozvaděč nainstaloval naproti oknu do obýváku - takže na něj vidím z okna.
Říkal jsem si, že nejuniverzálnější by mohlo být právě vyhlášení alarmu, pokud se za posledních 24h ani jednou nesepnulo. Co jsem tak koukal, při běžném provozu alespoň jednou denně spustí + v jímce je rezerva v kapacitě, takže to by poskytlo relevantní informaci.

Já to mám také na dohled z obýváku, ale je to cca 20m a po 5 letech to vypadá, že to některé stromky okolo občas stíní, což je důvod, proč bych to rád řešil nějak elektronicky.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od FishBone »

Zak píše: úte dub 25, 2023 8:48 am
FishBone píše: pon dub 24, 2023 7:38 am ...
No tak to by bylo bezvadné.
Takže jak to má ty 4 vstupy, tak bych je napojil paralelně k těm diodám a spouštěči motoru a měl bych tak informace k tom, kdy která blikala, popřípadě kdy se spustil motor, chápu to dobře? A napájení má na 230V + je to fakt levné, to se mi líbí.
Jedno shelly už doma mám (jiné) a jsem moc spokojen.
Ano, chápete.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Zak »

Máte nějaké zkušenosti s tím, jak dobře to chytá wifi signál? V místech té tlakové kanalizace se na wifi připojím mobilem, ale hitparáda to úplně není.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od FishBone »

Pokud je mobil na hraně, tak může být problém i s tím shelly. Budete to muset vyzkoušet. Přesně to změřené nemám.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od redcrown »

Použil bych monitoring spotřeby EE. Na to je mnoho řešení, já používám ve spojením s HA a ZigBee. Ale je to jedno, na jakém protokolu by to bylo. Výhoda monitoringu EE je ta, že to můžeš měřit kdekoli na trase, takže i v domě. Zároveň máš informací, kolik to hovnotlač sežere EE za dané období.
Takhle u mě vypadá monitoring lednice, měřící zásuvka a ZigBee teploměr za pár korun.
Pokud je to 3f, monitorovat by stačilo na jedné fázi.
Nevýhoda je určité zpoždění právě funkcí vlastně jakéhosi watchdogu. Ale pro kanálu podle mě přijatelné. Obrázek
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Zak »

Nojo, to mě nenapadlo, že by vlastně šlo měřit spotřebu. Díky za tip! :)
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Zak »

FishBone píše: pon dub 24, 2023 7:38 am Můžete poprosit známého elektrikáře, ať vám tam nainstaluje Shelly i3, nebo jeho novější verzi i4. https://www.shelly.cloud/en/products/sh ... plus-i4-dc

Kontrolka je na 230V a tenhle shelly funguje jako detektor vstupu (typicky pod vypínač, ale jde použít obecně k detekci 230V). Můžete to nechat napojit na červenou a zelenou (oranžová je kombinace) a další vstup zdá se půjde připojit na napájení motoru, takže by šlo poznat, když čerpadlo sepne. Shelly s HA krásně spolupracuje, takže pak už by to mělo být bez větších zádrhelů.
Tal mám Shelly plus i4 a je namontované. A potřeboval bych radu - jestli to dobře chápu, mělo by to vysílat vlastní Wifi, na kterou se napojím, nakonfiguruji propojení s nějakou Wifi z baráku a pak už to jede, je to tak? Problém mám v tom, že to žádnou wifi nevysilá a nejsem schopen přijít na to, jak to donutit nějakou vysílat :shock:
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Dagus »

Udělej reset dle návodu podržením tlačidla. Pak to shelly opravdu dělá AP a všechno pak nakonfíš.
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Zak »

Tak se mi to podařilo rozchodit ale došlo na očekávané - Wifi tam asi nemá signál, nebo je extrémně hraniční. Když kolem chodím s mobilem, nějakou čárku semtam chytím, ale když jsem nakonfiguroval to Shelly, tak ho na síti nevidím :( Předpokládám, že například IP scanner nebo samotný HA by ho našel, je to tak? Je ještě nějaká možnost, co s tím, nebo mám začít uvažovat o tom monitorování proudovou sondou na přívodu?
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od FishBone »

Shelly by se měl najít v HA sám, případně jde přidat ručně v zařízeních, pokud znáš IP adresu. Ta jde zjistit na Routeru/AP podle v seznamu připojených klientů přes Wi-Fi.
Ta antena je na jedné straně, takže by mohlo pomoct ho zkusit natočit trochu jinak, ale pokud je problém i s mobilem, tak bych tomu moc šancí nedával.
Prodávají se i shelly s měřením proudu/spotřeby, který by šel na přívod. Pokud do toho půjdeš, tak v tom Shelly jde nastavit, aby se to po obnovení dodávky proudu do shellyho sám rovnou zapnul.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
Kostěj
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Monitoring tlakové kanalizace

Příspěvek od Kostěj »

Zak píše: ned kvě 14, 2023 7:14 pmWifi tam asi nemá signál, nebo je extrémně hraniční.
X let zpět jsem to provizorně řešil pomocí cca 40 cm králičího pletiva stočeného do tvaru paraboly a do ohnisky dal anténu (wifi router). Fungovalo to překvapivě dobře, jen estetika dostala na frak. Ale žil jsem s tím několik let. Na test dobrý.
Odpovědět

Zpět na „Home Assistant“