WiFi spínač na DIN pro HA

Odpovědět
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od pave69 »

Dotaz na zkušenější - chci si automatizovat přepínání ostrov/DS - mám to v rozvaděči komplet nachystané (teď to přepíná při výpadku DS samo) a chtěl bych to ovládat dálkově - zatím ručně mobilem, ale s možností pozdější automatizace pomocí HA. Tj. stačí mi doplnit do rozvaděče cokoli, co sepne/rozepne fázi (přes wifi/HA). Vyhlídl jsem si pár modulů, co by vyhovovaly, třeba:
https://www.aliexpress.com/item/1005004153509348.html
Ale ten asi pak nepůjde napojit na HA.
Máte někdo tip na něco podobného, co pak půjde ovládat přes HA?
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od mihlit »

Co takhle shelly? https://www.shelly.cloud/en-cz/products ... elly-pro-1 Je to v elegantní krabičce na DIN lištu. Jinak já na to používám https://shop.m5stack.com/products/atom-hub-switch-kit ale není to tak estetická montáž no
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od mobilik »

Shelly je pecka prípadne verzie shelly1, je to oveľa lacnejšie, ale nie je to na din lištu, je to ale maličké. :)
S HA si to rozumie dokonale.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od pave69 »

Díky za rady, tak teď budu bádat, jestli nevzít rovnou dvoukanálové a co bych tak mohl spínat tím druhým kanálem :D
Uživatelský avatar
Dehumanizer
Příspěvky: 3
Registrován: sob dub 29, 2023 8:29 am

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od Dehumanizer »

Ako mas spravene to co uz mas (t.j. automaticke prepinanie pri vypadku)?
Budu mi robit v dohladnej dobe FVE a hovorili ze sa to bude do ostrovneho rezimu dat prepinat rucne, tak aby som ich pripadne usmernil ako to spravit aby to prepinalo automaticky, a potom teda asi nasledne to iste na co sa pytas, tiez by som to rad napojil na HA...
Cmrnda
Příspěvky: 580
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od Cmrnda »

Co je to HA ?
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od danidani »

Cmrnda píše: úte kvě 02, 2023 9:50 pmCo je to HA ?
Home Assistant
Cmrnda
Příspěvky: 580
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od Cmrnda »

danidani píše: úte kvě 02, 2023 10:08 pm
Cmrnda píše: úte kvě 02, 2023 9:50 pmCo je to HA ?
Home Assistant
Hezká hračka, na dálku si otevřít okno(a) a pustit sousedům nějakej rachot z HiFi věže :D
Akorát pro solár nic moc. Vše se dá řídit automaticky, bez nějakých proměnných voleb, záleží na preciznosti zátěžového měření energie a dle toho pevně navolit program v nějakým EPS 32 apod.
Jednou sem šel s někým kdo používal nějakou "apku" a rozsvědcel s mobilem světla. Za tu dobu než to naklikal bych vyhulil krabičku cigár, a to sem nekuřák. Raději bych šel potmě. :o
Díky za info, jsem zase chytřejší. :stupidme:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od Lubos77 »

Moc jsem nepochopil tvrzení, že HA je hezká hračka moc nehodící se pro solar.

Mám doma FVE se střídačem Goodwe. Elektřinu kupuji a prodávám za SPOT ceny. Doma tři bojlery na ohřev vody. K této sestavě se výborně hodí HA, protože nahřívám bojlery podle aktuální situace. Když předpověď říká, že se vyrobí málo elektřiny, nahřeji je v noci v hodinu s nejvýhodnější cenou. Když předpověď slibuje dostatečnou výrobu, nahřívám je přes den.

Chystám se na ovládání předokenních rolet (po západu slunce se spustí a před východem slunce se vytáhnou).

Ještě mám doma tepelné čerpadlo od PZP heating. To ale nemá vytvořenou integraci do HA a chybí mi to.

Vzdálené ovládání světel mi přijde také jako pitomost. Domácí automatizace má smysl, ale musí se dělat s rozumem.

HA má výhodu v tom, že dokáže integrovat různé platformy různých výrobců.
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od FishBone »

Je to super i pro solár. Dá se díky tomu vytěžovat do bojleru, nebo spínat topení.
Když chceš, můžeš tím řídit spotové nabíjení a prodávání z baterie.
Možností je plno.

edit:
Ještě k těm světlům. Při použití Shelly to jde udělat tak, že máš pořád klasické vypínače a vše funguje jak doteď. Dají se pak ale i řídit z HA, takže jde jedním klikem pozhasínat vše. Mám naimplementovanou automatizaci ranního rozsvěcení - podle budíku v telefonu mi to v pracovní den samo tlumeně zapne (a pak zhasne) lampičku a světlo v obýváku, abych nevzbudil manželku a nechodil ráno po tmě.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od Lubos77 »

podle budíku v telefonu mi to v pracovní den samo...
Toto by mně zajímalo. Jak máš napojený ten budík do HA. Mobil tam mám, ale vidím jen info o baterii a jestli je doma nebo ne.
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od FishBone »

Otevři aplikaci v telefonu. Nastavení -> Doprovodná aplikace -> Správa sensorů -> Příští budík a povol tento sensor.
Možná to bude potřeba v HA manuálně dát znovu načíst, ale nakonec by se ti měl přidat nový sensor: sensor.nazevtelefonu_next_alarm

Ten potom čtu a zpracovávám v node-red - koukám na to, jestli je to v +- obvyklém čase ráno a jestli je před východem slunce a jestli jsem doma.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od Lubos77 »

Senzor jsem zapnul. V HA je viditelný, ale ukazuje se tam hodnota, kterou neumím měnit. V mobilu používám předinstalovaný budík od výrobce Samsung.
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od FishBone »

Tam kde jste to povoloval v té doprovodné aplikaci je úplně dole "seznam povolených". Najděte tam tu svou aplikaci tu zaškrtněte a ostatní odškrtněte.
To by snad mělo pomoci.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od pave69 »

Dehumanizer píše: úte kvě 02, 2023 8:43 pm Ako mas spravene to co uz mas (t.j. automaticke prepinanie pri vypadku)?
Budu mi robit v dohladnej dobe FVE a hovorili ze sa to bude do ostrovneho rezimu dat prepinat rucne, tak aby som ich pripadne usmernil ako to spravit aby to prepinalo automaticky, a potom teda asi nasledne to iste na co sa pytas, tiez by som to rad napojil na HA...
Mám koupený rozváděč, co to automaticky přepíná:
https://www.aztraders.cz/rozvadec-eaton ... 9835305-52
funguje, ale nejsem si úplně jistý, že je to nejlepší řešení. Podle mne jednak nemá mechanickou ochranu před selháním některého stykače a za druhé při přepínání z backupu zpátky na grid podle mne může dojít k "potkání" obou síti. Nicméně to jsou jen mé teoretické úvahy, prakticky to funguje, takže tam prostě přidám Shelly.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od Kodl69 »

Tohle je špatně. Snad je tam aspoň blokování elektrický, když už mechanický chybí.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: WiFi spínač na DIN pro HA

Příspěvek od brumlaj »

Ale no tak kodl, hypertext tu máme pro to aby se dalo odkazovat. což je částečná odpověď na dotaz:
Dehumanizer píše: úte kvě 02, 2023 8:43 pm Ako mas spravene to co uz mas (t.j. automaticke prepinanie pri vypadku)? .............
Se za to nestyď když už sis s tím dal tu práci a nakreslil to ;-)
Hlídač tří fází snad k tomu umí zapojit kdejaká lama.
A neskromně dodám, že svou verzi seznamu dílů pro 25A verzi maslostroje jsem psal o příspěvek výše prvního odkazu.
Odpovědět

Zpět na „Home Assistant“