Pokazený Studer zo SecondSolaru

mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokazený Studer zo SecondSolaru

Příspěvek od mobilik »

Držím palce. Ja som ten druhý najprv zapol doma na laboratornom zdroji s prudovym obmedzením, pomaly nabilo kondiky a potom sa zapol. Vedel som že už je dobre.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
bol-St
Příspěvky: 44
Registrován: stř črc 21, 2021 1:38 pm
Bydliště: Hlučínsko

Re: Pokazený Studer zo SecondSolaru

Příspěvek od bol-St »

Tak včera jsem také zapojil druhý Studer XTM do paralelu a vše běží jak má. Jen nemám ještě pořádně nastaveno. Dal jsem verzi R 676 a ty proměnné co se zobrazují jsou jiné než ve verzi R 674.
Změnu kterou jsem hned zpozoroval po zprovoznění bylo, že druhé XTM šlo hned do pohotovostního stavu a vyráběl jen master. Předtím jsem tento stav musel nastavit, do té doby byly oba dva zapnuté pořád.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokazený Studer zo SecondSolaru

Příspěvek od mobilik »

Jediná vec čo sa mi na tom nepáči že sa nedá nastaviť aby keď sa zobudil sláve tak nech zostane zapnutý napr. 15 minút. Takto keď sa sprchujeme, alebo sa umýva riad to zapína vypína často...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
epeter
Příspěvky: 19
Registrován: pát čer 25, 2021 5:20 pm

Re: Pokazený Studer zo SecondSolaru

Příspěvek od epeter »

LukasK píše: sob črc 31, 2021 11:40 am Zdar, dík za toto forum.

Momentálně řeším stejný problém - mrtvé XTM.

Včera jsem začal kuchat....

Jak zde radil třeba Mikel - pájka s regulací teploty....absolutně nepoužitelné - to je tak dobrý to zkurvit.... Vícevrstvé PCB s tlustou mědí....je potřeba 200W kopyto, pořádně ohřáté. Pak tranzistory padají ven skoro samy bez rizika poškození desky.


Zatím mě to nežije :(

Ale kdybys ses do toho Mobiliku chtěl pustit....napíšu jak jsem postupoval....

Zapojení je klasika Full bridge. Každý spínač(celkem 4) složen z 18 ks IRFB4410 paralelně a každý tranzistor je buzenej přes odpor 22R z budiče IR2010S - tedy 4 budiče budí 72 tranzistorů přes 72 odporů...na každou větev 2 budiče paralelně.

Jak jsem postupoval...

-oddělil jsem výkonovou a řídící desku
- výkonovou desku připojil na DC zdroj s omezením proudu, termokamerou identifikoval vadné tranzistory - celkem 4 ks.
- Výměna tranzistorů: Přidat cín pomocí trafopájky na vývody, pak 200W kopyto a tranzistor je do 5 sec venku. Pak pomocí injekční jehly, pájecí pasty, měděného lanka očistit a napájet tranzistory zpět...
- proměřil jsem pole trazistorů- - zdá se vše OK
- Proměřil jsem budící odpory - 1 ks přerušenej
- Připojil jsem desku na zdroj - vše se zdá OK, nežere, proměřil jsem výstupy zdrojů MAX5035C - vše OK (12V)
- měnič zkompletovat
- Připojil na zdroj - vše OK, ventilátory se rozběhli, měnič zůstal v režimu OFF...vypadalo to nadějně
-Zapínám tlačítkem....uuuuaaaaaaaa........pjůsej.....jde to do zkratu- trafo bučí....něco blbě (připojeno na zdroj s omezením proudu.....mírné zklamání - ale to by bylo moc jednoduché)
- Odpojil jsem trafo od výstupu měniče ... měnič naběhne, je slyšet pískání PWMka - po cca 3-5 sec se vypne - nestane se to co očekává - sekundár negeneruje na výstupu 230 AC. tak se měnič schodí...
DSP asi žije...což je to nejzásadnější....jestli nemá zhulený PWM výstupy, tak to snad nějak půjde dát do kupy...
-Zkoušel jsem skopem očuchat výstupy z budičů....bohužel moc málo času, než se měnič vypne, udělat z toho nějakej závěr...

Zkusím vyměnit ty 2 budiče u kterého byl přerušenej ten odpor 22R....jestli si někam posunu.


Takže zatím neúspěch... :roll:

Ale....celkově jsem z toho nadšenej - jasná topologie obvodů, snadno čitelná funkce jednotlivých částí. Mám z toho pocit, že to musí jít opravit:-) Tak uvidím.


Napadá vás něco co dál? Díky
Dakujem za tento paradny prispevok a postup.
Mam dost podobny problem... XTM mrtve, odislo v case ked k nemu nebolo v podstate nic pripojene.. BMS ho odpojila, lebo islo do skratu. Viditelne zhorene nie je nic, ale nameram skrat na MOSFEToch. Co mi je trochu divne, tak som mal v skrate aj vystup menica AC , ale po rozobrati uz nie je...

To s tym zdrojom a termokamerou bol super tip. Tak som to vyskusal.
1/4 MOSFETOV je v skrate, ale na termokamere sa zohrievaju MOSFETy z inej casti mostika. Tak mi je to trochu divne...
Zatial vaham ci sa pustit do opravy, alebo to posunut skusenejsiemu...
Kazdopadne by som sa rád spýtal ako to dopadlo s tvojim meničom? Podarila sa oprava? Bolo to tym trafom?
Odpovědět

Zpět na „Studer“