motúčko - dotaz na zkušenosti

Odpovědět
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od marsal »

Ahoj, má tady někdo zkušenosti s motúčkem?

Pokud bych do toho investoval, nevím, jestli stačí pro běžné použití "klasika":
https://motucko.cz/cs/modely/1-2-motuck ... dardni_ram

nebo snad je výhodnější rovnou chtít regulaci pojezdu vpřed a vzad a brzdu
(https://motucko.cz/cs/modely/404-96-mot ... dardni_ram)
bol-St
Příspěvky: 44
Registrován: stř črc 21, 2021 1:38 pm
Bydliště: Hlučínsko

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od bol-St »

Zkušenosti nemám, ale nejlíp by bylo si to vyzkoušet. Podle mně stačí obyčejná verze. Regulace rychlosti myslím že běžné netřeba a brzda snad jen pro sjíždění ze svahu. Když ho zvedneš a potlačíš tak by ses měl dostat na startovací rychlost a pak až připnout pohon a jede se dál.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od marsal »

bol-St píše: pát srp 06, 2021 10:27 am Zkušenosti nemám, ale nejlíp by bylo si to vyzkoušet. Podle mně stačí obyčejná verze. Regulace rychlosti myslím že běžné netřeba a brzda snad jen pro sjíždění ze svahu. Když ho zvedneš a potlačíš tak by ses měl dostat na startovací rychlost a pak až připnout pohon a jede se dál.
Uvažujeme stejně, díky. Navíc se to dá případně dodat později, jak tam píšou.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 41
Registrován: stř dub 21, 2021 6:53 am

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od Kobra23 »

Můžu ti ho půjčit a vyzkoušíš si ho.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od marsal »

Kobra23 píše: sob srp 14, 2021 3:16 am Můžu ti ho půjčit a vyzkoušíš si ho.
Díky, timing... Mám jedno na cestě, tak vyzkouším.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od marsal »

Motúčko je doma, odzkoušeno vozením kamenů, hlíny, atd. Hodně se mi to v tom kopci líbí. Nechám se tím do kopce tahat ;-).
Mám základní verzi, zcela mi vyhovuje, někde jsem zachytil, že by měla být i spolehlivější.
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od vata »

No paráda, přesně tohle jsem postrádala... Ani jsem nevěděla, že se něco takového dá pořídit...
Akorát to olovo by patřilo vyměnit za LiFe.
Ty základní modely nemají ani mechanickou brzdu?
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od marsal »

vata píše: čtv úno 10, 2022 10:09 am Ty základní modely nemají ani mechanickou brzdu?
Mám základní model (a zcela mi vyhovuje): pokud jedu z kopce a mám zapnuto, brzdí se "motorem", pokud vypnuto, samozřejmě nebrzdí.
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od jahodovák »

Též jsem o něm uvažoval a když jsem už byl v prodejně,zeptal jsem se,zda je možno koupit bez baterky,prý není problém,jen v diskuzi o motůčku jsem se dočetl,že pokud se dá lion,či lifepo4 je lepší použít regulaci rychlosti pojezdu,protože se zvýší rychlost a pak pokud není člověk zdatný sportovec,je brzy KO,snad prý použít jen 3 články.Zatím jsem odolal,ale kolem jich je dost a dle uživatelů maximální spokojenost.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od bert »

Na Slovensku tiež vyrábajú niečo podobné, dokonca aj lítiom.
https://www.akufurik.sk/produktove-rady
Tiež som to chcel voľakedy kúpiť, no zatiaľ k tomu nedošlo.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
picom
Příspěvky: 7
Registrován: sob led 01, 2022 6:49 pm

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od picom »

Tam je bldc motor , přímý náhon. Motůčko má stejnosměrný s uhlíky a převodovku. Prý má motůčko větší sílu
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od jahodovák »

na stránkách motůčka jsou i ukázky v reálu co to dovede,kamarád s tím proorává brambory a vozí dříví z lesa,přidal si jen přídavné kola,takže se tím nechá i tahat a řídí směr,kdybych neměl teru s vybavením,už bych ho měl doma taky,navíc bych to měl k výrobci jen kousek,zakoupil jsem si od nich alespon plastovou korbu na kolečko na odvoz lehkého zboží,třeba listí,on ten plast je snad nezničitelnej,naložil jsem do poloviny písek a musel jsem odebrat,já s tím nebyl schopen pohnout....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od vata »

Díky za doporučení. Dala jsem na ně a objednala ten základní, ale odlehčený model https://motucko.cz/cs/modely/4-34-motuc ... korba_80_l. Jsem na to zvědavá a poreferuju :) Té olověné baterce dávám tak jaro, maximálně léto, protože se těžko pokaždé po práci pohrnu k nabíječce...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od marsal »

vata píše: úte úno 22, 2022 2:33 am Té olověné baterce dávám tak jaro, maximálně léto, protože se těžko pokaždé po práci pohrnu k nabíječce...
Nu, já ji mám v nabíječce natrvalo, pokdaždé, když motúčko opřu ve sklepě, nabíječku připojím.
vava
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 26, 2021 8:19 am

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od vava »

Loni jsem s ním odvozil asi 150 tun hlíny a kamení. Mám s podvozkem, jinak to nedává smysl. Baterku mám na konektor, tak jí po práci snadno vezmu do dílny a dobiju. V zimě to vozím v autě jako pomocnou startovací baterku. Po celodenním Motůčkování dobíjím tak 1/3, neuvěřitelný. Korbu jsem udělal oboustranně výklopnou podle videa na jůtubu. Bez toho bych se taky nadřel jak kůň, muset to pokaždý zvedat plně naložený. Kvido ten výklopný mechanismus vyrábět nechce, bojí se nezájmu. Já tvrdím, že kdo to jednou zkusí, tak už pořád musí. Místo korby dávám desku na převážení třeba betonových tvárnic.
20200719_152419.jpg
20200719_152419.jpg (269.81 KiB) Zobrazeno 6181 x
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od vata »

Tož je to doma :) Největší technik z vesnice to uvedl do provozu (pojistka a jakási ještě volnoběžná páčka), pak se to rozběhlo, celá vesnice si to musela vyzkoušet a všichni se u toho smáli :) Ale vsadím se, že si to pak ode mě budou půjčovat.Vážně je to skvělé, jen tedy zase je ta páčka hrozně tuhá, bolí z toho palec... A jak to valí konstatní rychlostí prakticky bez ohledu na kopec, člověk se za tím docela zadýchá... Dobíjet to budu zatím prostě nakrátko připojeným 18Voc 100Wp panelem.
Další investicí bude ta nabíjecí pergola, pod kterou bych to chtěla i skladovat. Ovšem nejdřív se musím otřepat po daních...
Máme tu mezi námi nějakého, byť amatérského designera / architekta, který by mi pergolu na míru a podle terénu navrhnul? Půjde o 3 nebo 4x350Wp panely, vymyslet nějaký zajímavý subtilní tvar - ne jen tu fádní placku - by se mi líbilo...
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od vata »

Po pár týdnech užívání odlehčené ale základní verze motučka konstatuju - přesně tohle mi chybělo ke spokojenosti. Baterky z motorky společně s plnou korbou nákupu motoučko vytlačí do baráku jako nic, Je až neuvěřitelné, co všechno to vyjede - jede to jak bagr. Tu malou baterečku tomu až nevěřit - skoro se nedá vybít. Moje představa nabíjet ji naprasátko napřímo z flexi panelu vzala za své - při přímém oslunění jde napětí nebezpečně vysoko, jak je ta baterka jen mírně vybitá a 100Wp panel ji nabije doslova do pár minut. Takže motučku pořídím ještě malý PWM regulátor za pár korun, abych to nemusela hlídat. No uvidím jak dlouho ta baterka vydrží, ale nové olovo tam teda kupovat nebudu, spíš 3s nějakých malých life. Protože už na olovu to zbytečně spěchá.
Pokud někdo ještě váháte, doporučuju :)
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od Kodl69 »

pokud nebudeš nechávat tu baterku z motůčka na mrazu a vybitou delší dobu, tak ti pár let vydrží. Náhradních baterek už jsem pár dělal, stačí 3s Li-ion, na 4s už je to moc rychlý a nedá se to nabít autonabíječkou... 50A BMS na to stačí. Ale na to máš pár let čas.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
vhml
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 18, 2022 12:32 pm

Re: motúčko - dotaz na zkušenosti

Příspěvek od vhml »

Motúčko provozuji druhým rokem a musím doporučit všema deseti. I v nejslabší verzi jsem vozil na kopec 120kg okrasných bedňáků, či vrchovaně mokrého písku.

Jen stojí za zvážení si připlatit za verzi s brzdou. Pokud hrozí pravidelná jízda plně naloženého i z kopce, tak určitě připlatit.

Potřebu širší pneumatiky jsem zatím neměl, ale při zajetí do měkkého se boří. Tudíž opět - pokud hrozí častější jízda v měkkém, písek, oranice atd - připlatit.
Odpovědět

Zpět na „Nářadí“