Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Erik T
Příspěvky: 59
Registrován: pon bře 14, 2022 2:33 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Erik T »

Jak dlouho trvá přechod na pro solary dnes v 10:00 podepsáno a zaslání a do teďka furt nic. Prý po novému bude stávající faktura vyúčtování k datu prechodu na PS.
Mikael_
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 06, 2023 8:49 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Mikael_ »

Ahoj,


Mám nainstalovanou FVE o výkonu 5,6kwp s tím, že je umístěna na nemovitosti, která ma roční spotřebu el. cca 6MWh. Jedná se o dům (dřevostavba cca 13 let stará), kde topíme v zimě elektrokotlem (cca 11kwh) a krbem, a tudíž největší odběr elektřiny je v zimě kdy se dům (i když tam nejsme) temperuje na cca 12 stupnu. V domě nebydlíme, pouze tam trávíme někdy více času, někdy pouze víkend.
PPP bych měl mít cca do měsíce a pak ještě osazení elektroměru. Maximálně za cca 2měsíce by FVE měla již vyrábět v plném provozu.
Plán byl takový, že u ČEZ podepíšeme smlouvu na VB a veškeré přebytky (kterých bude v létě celkem hodně) bychom jim posílali a oni nám na konci vyučtování strhnou částku za přebytky (to by nám mělo pomoci zejména na tu zimní spotřebu, která je cca 3,5 MWh, klidně i více). Tím by byla pokryta velká část spotřeby domu za rok (nepočítám s tím, že každý víkend co tam budeme, tak bude FVE vyrábět, ale i tak si myslím, že by to mohlo vyjít dobře).

Dívám se na ceníky a pro naši distribuční sazbu (D45d - přímotop) to vychází přes 11000 Kč/MWh v neregulované ceně (regulovaná je těch 6000 Kč cca). Moc nevěřím tomu, že příští rok bude stát stále elektřinu dotovat (vzhledem ke státnímu rozpočtu a také když cena el. energie u jiných distributorů klesá) a ČEZ hodlá snížit sazby možná až příští rok, tedy upisovat se nyní na 3 roky s tím, že pouze jeden bude za 6000 Kč/MWh a zbylé dva roky za cca 11500MWh nevím jestli je správná cesta.

Existuje pro mě ještě nějaká jiná možnost? Prodej přebytků za 1000Kč/MWh, který si ČEZ bere za službu zas tak moc výhodný není.

Děkuju za připadné doporučení.
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Ahoj,

jsem ve stadiu stejných úvah. Bohužel to nevypadá, že by ČEZ chystal změnu u tohoto ceníku. Po veřejném oznámení změn v cenících ČEZ jsem právě v El pro soláry nenalezl změny. Učinil jsem tedy dotaz zda se k nějakým chystají. No a zde je odpověď:

máme pro Vás informace k Vašemu e-mailu ze dne 22. 2. 2023 týkající se změny ceníku.

Aktuálně nemáme informaci o změně ceny u produktu Elektřina pro soláry. Pokud by se ceny měnila, lze sledovat případnou změnu na našich webových stránkách Ceníky | Podpora | Skupina ČEZ (cez.cz
)

Obávám se, že pokud nechceme jít do prodeje (tedy mít výrobní EAN a tím přijít o možnost využívat VB) tak asi jinou možnost mít nebudeme.
Mám 10 kWp na střeše a dům si vezme 11 MW / rok, baterku 17,5 kW mám v zářijových dnech nabitou za průměrných 2,5 hodiny (instalace výrobny na konci srpna 22). Takže přetok do VB určitě využiji ze 100% a ještě budu potřebovat 1 až 1,5 MW přisát.

Také bych uvítal nějaký názor. Díky všem
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
wilda
Příspěvky: 1
Registrován: sob úno 25, 2023 1:54 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od wilda »

To si musí namodelovat každý sám podle excelu, který je k dispozici.
Třeba já jsem modeloval s neregulovanou cenou ceníku elektřina pro soláry na tři roky, vyšlo mě to tak, že VB mi vyjde líp, než kdybych prodával.
Pokud bych vzal v potaz třeba za rok změnu ceny na kw cca 5kč,- + poplatky, tak mě VB stále vyjde líp než prodej přebytků + nákup z DS za těch 5kč,-/kw.
Bohužel nikdo nemá křišťálovou kouli, a neví se kolik bude elektřina stát. Ve výsledku i kdybych se rozhodl špatně, tak na moji celkem malou spotřebu za rok bych zase nedoplácel tak moc za dokup z DS.
Pro mě vyhrála VB.
Pro někoho kdo má vyšší roční spotřebu to může ale vypadat úplně jinak, a pokud počítá, že se cena sníží, tak se třeba víc vyplatí jít do prodeje za fix na 2 nebo 3 roky, a dokupovat z DS.
Hlavně pokud se rozhodnete pro VB, tak už to pak nejde zrušit ani změnit, až po těch 3 letech :)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Zrušit se to samozřejmě dá přepisem OM.
Mikael_
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 06, 2023 8:49 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Mikael_ »

Semeno píše: čtv úno 23, 2023 6:46 am

Obávám se, že pokud nechceme jít do prodeje (tedy mít výrobní EAN a tím přijít o možnost využívat VB) tak asi jinou možnost mít nebudeme.
Děkuju za reakce. Jenom se zeptám k této části, tomu nerozumím. Pokud bych chtěl tedy prodávat, ČEZ mi přidělí výrobní EAN a už nemám možnost se kdykoliv vrátit k nevýrobnímu číslu?

S ohledem, že v dalším roce je pravděpodobně, že cena el. energie bude pod dotovanou částkou, tak se mi silovka za 11 000 Kč/MWh nevyplatí (společně s náklady, které VB ještě navíc obnáší). Protože už teď mám s dotovanou cenou při spotřebě 6MWh cenu kolem 36 000 Kč/rok. S VB pri neregulovaných cenách to hází v kalkulačce lehce přes 30 tisíc.

Přemýšlel bych o tom prodeji, ale pokud bych neměl např. možnost za rok přejít na VB kvůli tomu výrobnímu EAN, tak to je zase další věc (jasně, je otázkou jak dlouho tady ta VB bude).
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od baader »

Info pro ostatní:
Před pár dny jsem zaznamenal v jedné FCB skupině info, že někdo se v ČEZ dotazoval na produkt VB a bylo mu řečeno, ať chvíli počká, že plánují představit vylepšený tarif pro solary. Tak třeba přijdou s něčím zajímavějším.
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Mikael_ píše: pon úno 27, 2023 9:18 am
Semeno píše: čtv úno 23, 2023 6:46 am

Obávám se, že pokud nechceme jít do prodeje (tedy mít výrobní EAN a tím přijít o možnost využívat VB) tak asi jinou možnost mít nebudeme.
Děkuju za reakce. Jenom se zeptám k této části, tomu nerozumím. Pokud bych chtěl tedy prodávat, ČEZ mi přidělí výrobní EAN a už nemám možnost se kdykoliv vrátit k nevýrobnímu číslu?
Pokud jsem rozuměl dobře podmínkám VB tak přidělením výrobního EAN (přiděluje distributor, v mém případě ČEZ Distribuce) ztrácíš možnost využívat VB. To je tedy druhá možnost jak se případně zbavit tarifu VB ještě před vypršením 3 leté lhůty. Samozřejmě, že to nebude zadarmo, ale za penalizační doplatek (asi).
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
huhukoktejl
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od huhukoktejl »

Tady se to řešilo a opravdu v případě přidělení výrobního EAN došlo k ukončení tarifu Elektřina pro soláry od ČEZ:

https://forum.tzb-info.cz/155066-cez-vy ... ez-licence

A dle diskuse už pak není návratu... :shock:
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Sten77 »

ČEZ včera vydal nový ceník virtuální baterie. Snižují cenu silové elektřiny na polovinu. Ostatní parametry zůstávají. Pro většinu lidí to zůstává nevýhodné. Kdo to uzavřel za poslední půl rok, tak nebude mít radost :D
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Sten77 píše: pát bře 03, 2023 1:58 pm Pro většinu lidí to zůstává nevýhodné. Kdo to uzavřel za poslední půl rok, tak nebude mít radost :D
Co myslíš tou většinou?
A jaká je proti tomu alternativa?
Já si třeba myslím, že pro většinu není výhodný spot, ale to také může být jen moje doměnky.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od pave69 »

V současné situaci by ČEZ pro soláry měl být výhodný pro ty, kdo mají v létě přebytky min 3 MWh a v zimě je všechny spotřebují. Kdo má přebytek za celý rok, má lepší např. PPAS fix. A možná taky spot, ale to se dopředu neví.
A samozřejmě mimo diskuzi jsou všichni, co mají nějaké lepší nákupní ceny fixované z dřívějška.

Která skupina je větší nebo menší se asi nedá zjistit :D
Třeba já mám celoroční přebytek, protože topím plynem a kolem mě na ulici je nejmíň 10 domů, kteří jsou na tom všichni taky tak. Tak mě se ta skupina zdá velká. Ale kdo bydlí v obci bez plynu, tak to vidí jinak.
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Sten77 »

Většina bývá více jak 50% celku :D
Alternativou je výkup za FIX nebo SPOT. Ale to si musí každý spočítat podle své konfigurace FVE/spotřeby. Samozřejmě u fixu to spočítáš přesně. Spot je sázka do loterie.
Nevýhody virtuální baterie:
Musíš ji podepsat na 3 roky. To je podle mě hodně, v situaci kdy se FVE velmi dynamicky vyvíjí.
Ročně za ni zaplatíš 5 082,- Kč to je dost a prodraží ti zpětný odběr vyrobené elektřiny.
Za jakýkoliv přebytek, který sám nespotřebuješ, nedostaneš vůbec nic.
Naopak pokud dokupuješ, tak v tom aktuálně platném ceníku dokupuješ elektřinu za 11 až 14 Kč za kWh. Do konce roku ti to zlevní cenový strop, ale pak bude platit tato cena. To řeší nejnovější ceník tam to vychází na 6 až 9 za kWh. Ale za tuto cenu a možná ještě levněji koupíš i jinde.

A teď výhody:
Bohužel mě nic nenapadá.
Respektive jak psal kolega přede mnou, kdo má vyšší přebytky a dokáže spotřebovat zhruba co tam dodal, tak tam to může být výhodné.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Na střeše 10 kWp od 22.8.2022 + 17,4 kWh baterie. Spotřeba domu 11 MWh/rok. Odhadem budu muset přikoupit 1 MWh. Sazba D57d (56 se už prý nenabízí). Z ceníku platného od 16.4.2023 pro BEZregulační období vyplývá (počítám pouze VT):
1) 6 295,51,-Kč / MWh
2) 840,26,-Kč / měsíc (řádky 3+9+23)

Pro VB platí, že "Hodnota přetoků je stanovena ve výši obchodní části ceny (řádek 1 a 2 na předchozí straně
tohoto ceníku)"

To by znamenalo, že "zpětvzetí" MWh bude stát:

6 295,51 - 5 747,50 = 548,01,-Kč / MWh

Mám-li někde chybu, kde prosím ?
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

Semeno píše: pon bře 06, 2023 2:51 pm Na střeše 10 kWp od 22.8.2022 + 17,4 kWh baterie. Spotřeba domu 11 MWh/rok. Odhadem budu muset přikoupit 1 MWh. Sazba D57d (56 se už prý nenabízí). Z ceníku platného od 16.4.2023 pro BEZregulační období vyplývá (počítám pouze VT):
1) 6 295,51,-Kč / MWh
2) 840,26,-Kč / měsíc (řádky 3+9+23)

Pro VB platí, že "Hodnota přetoků je stanovena ve výši obchodní části ceny (řádek 1 a 2 na předchozí straně
tohoto ceníku)"

To by znamenalo, že "zpětvzetí" MWh bude stát:

6 295,51 - 5 747,50 = 548,01,-Kč / MWh

Mám-li někde chybu, kde prosím ?
Musite spocitat kolko si z VB vyberiete. Budete mat rozdielnu cenu za MWh, ked miniete doma 9MWh a 1MWh poslete do VB a neskor spotrebujete a ked vyuzijete VB na 5MWh.
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od pave69 »

Semeno píše: pon bře 06, 2023 2:51 pm Na střeše 10 kWp od 22.8.2022 + 17,4 kWh baterie. Spotřeba domu 11 MWh/rok. Odhadem budu muset přikoupit 1 MWh. Sazba D57d
Tohle je myslím skoro vzorový případ pro VB. Vzhledem k nízkým distribučním poplatkům je skoro škoda kupovat si baterku :D
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Vhoo »

Já mám na střeše 10kwp a spotřeba je cca 9-11mwh ale jak to půjde k deseti můžu přepnout TC na plyn. Pro mě ideální a za tři roky fixace mám pres polovinu FVE zaplacenou.
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Baalik2 píše: pon bře 06, 2023 2:59 pm
Semeno píše: pon bře 06, 2023 2:51 pm Na střeše 10 kWp od 22.8.2022 + 17,4 kWh baterie. Spotřeba domu 11 MWh/rok. Odhadem budu muset přikoupit 1 MWh. Sazba D57d (56 se už prý ....
Musite spocitat kolko si z VB vyberiete. Budete mat rozdielnu cenu za MWh, ked miniete doma 9MWh a 1MWh poslete do VB a neskor spotrebujete a ked vyuzijete VB na 5MWh.

FVE od 22.8.23. nemám praxi kolik ve kterém měsíci vyrobím k uložení do VB. Pouze předpokládám, že 10 kWp za rok vyrobí 10 MWh (také nevím zda tento předpoklad je správný). Ukládat do VB budu podle odhadu od konce března do poloviny, možná až do konce října. Z velmi krátké praxe mám změřeno, že baterie o kapacitě 17,4 kWh jsou v zářijových dnech (2022) nabité mezi 7:30 a 11:00 hod (v závislosti na výskytu mraků) za max 2,5 hodiny, ve slunečných dnech do 2 hodin. FVE pak utahne celou spotřebu domu. Baterie začnu vybíjet do domu v okamžiku kdy již osvit nestačí. Domnívám se (již před nákupem FVE jsem zkoušel počítat), že zimní spotřebu pokryji s VB a ještě budu nucen přikoupit 1MWh. Protože v listopadu jsem měl spotřebu 617 kWh z toho 343 kWh vlastních (55%) a v prosinci 900 kWh z toho 123 kWh vlastních (13%). Ano, bude záležet na osvitu, protože například v letošním únoru jsem měl spotřebu 641 kWh a z nich jsem si 410 kWh (64%) vyrobil sám (tedy FVE).

Ale zpět k mému původnímu dotazu. Mám tam chybu když se domnívám, že zpětvzetí 1 MWh mě bude stát 548,01,-Kč tedy 0,548,-Kč / kWh ?
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Samozřejmě mělo být od 22.8.2022. :lol:
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

Semeno píše:
Baalik2 píše: pon bře 06, 2023 2:59 pm
Semeno píše: pon bře 06, 2023 2:51 pm Na střeše 10 kWp od 22.8.2022 + 17,4 kWh baterie. Spotřeba domu 11 MWh/rok. Odhadem budu muset přikoupit 1 MWh. Sazba D57d (56 se už prý ....
Musite spocitat kolko si z VB vyberiete. Budete mat rozdielnu cenu za MWh, ked miniete doma 9MWh a 1MWh poslete do VB a neskor spotrebujete a ked vyuzijete VB na 5MWh.

FVE od 22.8.23. nemám praxi kolik ve kterém měsíci vyrobím k uložení do VB. Pouze předpokládám, že 10 kWp za rok vyrobí 10 MWh (také nevím zda tento předpoklad je správný). Ukládat do VB budu podle odhadu od konce března do poloviny, možná až do konce října. Z velmi krátké praxe mám změřeno, že baterie o kapacitě 17,4 kWh jsou v zářijových dnech (2022) nabité mezi 7:30 a 11:00 hod (v závislosti na výskytu mraků) za max 2,5 hodiny, ve slunečných dnech do 2 hodin. FVE pak utahne celou spotřebu domu. Baterie začnu vybíjet do domu v okamžiku kdy již osvit nestačí. Domnívám se (již před nákupem FVE jsem zkoušel počítat), že zimní spotřebu pokryji s VB a ještě budu nucen přikoupit 1MWh. Protože v listopadu jsem měl spotřebu 617 kWh z toho 343 kWh vlastních (55%) a v prosinci 900 kWh z toho 123 kWh vlastních (13%). Ano, bude záležet na osvitu, protože například v letošním únoru jsem měl spotřebu 641 kWh a z nich jsem si 410 kWh (64%) vyrobil sám (tedy FVE).

Ale zpět k mému původnímu dotazu. Mám tam chybu když se domnívám, že zpětvzetí 1 MWh mě bude stát 548,01,-Kč tedy 0,548,-Kč / kWh ?
V prípade, že zaplatíte okolo 8tis/rok za službu VB a nabijete do nej iba 1MWh, tak vás 1MWh z VB bude stáť 8500kc, pokiaľ do nej dodáte 5MWh v lete a v zime všetko spotrebujete, tak vás bude stáť (8000 + 5x500) / 5 = ~2000kc za MWh. Oplatí sa to teda naozaj len v prípade, že viete do nej odložiť aspoň tak 3MWh a miniete plus mínus tých 10MWh/rok.


Sent from my iPhone using Tapatalk
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Baalik2 píše: pon bře 06, 2023 7:26 pm
Semeno píše:
Baalik2 píše: pon bře 06, 2023 2:59 pm
Musite spocitat kolko si z VB vyberiete. Budete mat rozdielnu cenu za MWh, ked miniete doma 9MWh a 1MWh poslete do VB a neskor spotrebujete a ked vyuzijete VB na 5MWh.
Ale zpět k mému původnímu dotazu. Mám tam chybu když se domnívám, že zpětvzetí 1 MWh mě bude stát 548,01,-Kč tedy 0,548,-Kč / kWh ?
V prípade, že zaplatíte okolo 8tis/rok za službu VB a nabijete do nej iba 1MWh, tak vás 1MWh z VB bude stáť 8500kc, pokiaľ do nej dodáte 5MWh v lete a v zime všetko spotrebujete, tak vás bude stáť (8000 + 5x500) / 5 = ~2000kc za MWh. Oplatí sa to teda naozaj len v prípade, že viete do nej odložiť aspoň tak 3MWh a miniete plus mínus tých 10MWh/rok.
Zatím jsem za posledních 5 měsíců potřeboval přikoupit 2 MWh (říjen-únor), věřím, že v době delšího osvitu do VB dodám více. Ano, to co si pak nespotřebuji věnuji ČEZ. Pořád si myslím, že se mi to vyplatí víc než když budu mít výrobní EAN, tím se připravím o možnost VB, a budu řešit výkupy (jedno jak). Primárně jsem FVE dělal pro svou vlastní potřebu, resp. snížení nezávislosti. Nikoliv na prodej (i když se to mnohým může zdát jako čirá hloupost). Zaráží mne ovšem, že píšete, že zaplatím okolo 8 tis/rok. Jak jste, prosím, k této částce došel ? V ceníku Elektřiny pro Soláry jsem nic takového nenašel, ale mohl jsem to přehlédnout.
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

Semeno píše: úte bře 07, 2023 8:07 am
Baalik2 píše: pon bře 06, 2023 7:26 pm
Semeno píše:
Ale zpět k mému původnímu dotazu. Mám tam chybu když se domnívám, že zpětvzetí 1 MWh mě bude stát 548,01,-Kč tedy 0,548,-Kč / kWh ?
V prípade, že zaplatíte okolo 8tis/rok za službu VB a nabijete do nej iba 1MWh, tak vás 1MWh z VB bude stáť 8500kc, pokiaľ do nej dodáte 5MWh v lete a v zime všetko spotrebujete, tak vás bude stáť (8000 + 5x500) / 5 = ~2000kc za MWh. Oplatí sa to teda naozaj len v prípade, že viete do nej odložiť aspoň tak 3MWh a miniete plus mínus tých 10MWh/rok.
Zatím jsem za posledních 5 měsíců potřeboval přikoupit 2 MWh (říjen-únor), věřím, že v době delšího osvitu do VB dodám více. Ano, to co si pak nespotřebuji věnuji ČEZ. Pořád si myslím, že se mi to vyplatí víc než když budu mít výrobní EAN, tím se připravím o možnost VB, a budu řešit výkupy (jedno jak). Primárně jsem FVE dělal pro svou vlastní potřebu, resp. snížení nezávislosti. Nikoliv na prodej (i když se to mnohým může zdát jako čirá hloupost). Zaráží mne ovšem, že píšete, že zaplatím okolo 8 tis/rok. Jak jste, prosím, k této částce došel ? V ceníku Elektřiny pro Soláry jsem nic takového nenašel, ale mohl jsem to přehlédnout.
Mate pravdu, nie je to 8tis. Je to 423 x 12 = 5076 podla cenniku + istic, ale ten by ste platili tak ci tak. Sorry za nepresnost. Viz. riadok 3 z ceniku:
Screenshot 2023-03-07 at 9.07.43.png
Screenshot 2023-03-07 at 9.07.43.png (704.43 KiB) Zobrazeno 3542 x
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

Semeno píše: úte bře 07, 2023 8:07 am
Baalik2 píše: pon bře 06, 2023 7:26 pm
Semeno píše:
Ale zpět k mému původnímu dotazu. Mám tam chybu když se domnívám, že zpětvzetí 1 MWh mě bude stát 548,01,-Kč tedy 0,548,-Kč / kWh ?
V prípade, že zaplatíte okolo 8tis/rok za službu VB a nabijete do nej iba 1MWh, tak vás 1MWh z VB bude stáť 8500kc, pokiaľ do nej dodáte 5MWh v lete a v zime všetko spotrebujete, tak vás bude stáť (8000 + 5x500) / 5 = ~2000kc za MWh. Oplatí sa to teda naozaj len v prípade, že viete do nej odložiť aspoň tak 3MWh a miniete plus mínus tých 10MWh/rok.
Zatím jsem za posledních 5 měsíců potřeboval přikoupit 2 MWh (říjen-únor), věřím, že v době delšího osvitu do VB dodám více. Ano, to co si pak nespotřebuji věnuji ČEZ. Pořád si myslím, že se mi to vyplatí víc než když budu mít výrobní EAN, tím se připravím o možnost VB, a budu řešit výkupy (jedno jak). Primárně jsem FVE dělal pro svou vlastní potřebu, resp. snížení nezávislosti. Nikoliv na prodej (i když se to mnohým může zdát jako čirá hloupost). Zaráží mne ovšem, že píšete, že zaplatím okolo 8 tis/rok. Jak jste, prosím, k této částce došel ? V ceníku Elektřiny pro Soláry jsem nic takového nenašel, ale mohl jsem to přehlédnout.
Pokial mate klasicke rozlozenie TC/elektrokotel a v lete minimalnu spotrebu (ziadne teraria a elektromobily a bazeny), tak s 10kWp elektrarnou vyrobite do VB niekde medzi 4-6MWh, ktore v zime odoberiete, takze sa vam VB oplati, akurat to nebude tych 500kc/MWh, viz. predchadzajuci prispevok.
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
huhukoktejl
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od huhukoktejl »

Jelikož se tady píše povětšinou o VB od ČEZ, přidám pohled na VB od EON.

Co se týká VB od EONu, tak můj konkrétní případ:

Spotřeba domu = 6500 kWh
Výroba FVE 7.2 = 6500 kWh
Baterie 12,4 kWh

40 % z vyrobené energie jsem nucen poslat do virtuální baterky, tj. 2600 kWh. Všechny ceny jsou včetně daně.

Její následné využití mne stálo 2600 x 1,513 Kč (distribuce + poplatky + počítám i OZE) = 3933,8 Kč + roční poplatek 1788 Kč (12 x 149 Kč) = 5721,80 Kč.
Z toho mi vychází cena 2,20 Kč/kWh, tj. stejně jako u fyzické baterie, kde mi to vychází taky 2,20 Kč/kWh.

Pokud bych neměl virtuální baterii a přetoky prodával a následně kupoval, tak bych dopadl takto při mé ceně energie 3,0 Kč/kWh:
Prodej 2600 kWh x 3,5 Kč (počítám fix) = 9100 Kč

Následný nákup je odvislý od nasmlouvané ceny
Nákup 2600 kWh za cenu 3,0 + 1,513 (distribuce) by vyšel na 11733,8 Kč, tj. reálně by mne vyšla cena za těch potřebných 2600 kWh na 1,01 Kč/kWh ((11733,8 - 9100) / 2600). Vzhledem k mé dobré ceně fixované ještě na celý letošní rok tedy na VB prodělám 2634 Kč.

Počítejme s trochu dražší energií po mé fixaci, dejme tomu 4,5 Kč/kWh (takto výhodná cena se nyní nasmlouvat nedá):
Prodej 2600 kWh x 3,5 Kč (počítám fix) = 9100 Kč

Nákup 2600 kWh za cenu 4,5 + 1,513 (distribuce) by vyšel na 15633,80 Kč, tj. reálně by mne vyšla cena za těch potřebných 2600 kWh na 2,51 Kč/kWh ((15633,8 - 9100) / 2600). V tomto případě už je pro mne VB výhodnější a už při této nyní nedosažitelné ceně bych za rok na VB vydělal 806 Kč.

Poslední příklad, počítejme s cenou 5,5 Kč (dejme tomu se současnou realitou):
Prodej 2600 kWh x 3,5 Kč (počítám fix) = 9100 Kč

Nákup 2600 kWh za cenu 5,5 + 1,513 (distribuce) by vyšel na 18 233,80 Kč, tj. reálně by mne vyšla cena za těch potřebných 2600 kWh na 3,51 Kč/kWh ((18233,80 - 9100) / 2600). V tomto případě už je pro mne VB výhodnější a při této nyní reálné ceně bych za rok na VB vydělal 3414 Kč.

Připomínám, že jde o VB od EONu. Jde jen o můj konkrétní příklad. Zároveň mi přijde, že VB od EON je mnohem zajímavější produkt než VB od ČEZ a taky to, že VB od EONu je v podstatě prodej a nákup za nasmlouvanou (stejnou) cenu.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Vhoo »

Pokud se epleru tak e on ji nabízí ale jen těm uživatelům kterým FVE i zhotovil což je zanedbatelné procento
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“