Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
huhukoktejl
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od huhukoktejl »

To ano. A taky je potřeba dodat, že ta jejich virtuální baterka ztrácí efektivitu, když je možné přebytky prodávat.
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Baalik2 píše: úte bře 07, 2023 9:12 am
Semeno píše: úte bře 07, 2023 8:07 am
Baalik2 píše: pon bře 06, 2023 7:26 pm
Pokial mate klasicke rozlozenie TC/elektrokotel a v lete minimalnu spotrebu (ziadne teraria a elektromobily a bazeny), tak s 10kWp elektrarnou vyrobite do VB niekde medzi 4-6MWh, ktore v zime odoberiete, takze sa vam VB oplati, akurat to nebude tych 500kc/MWh, viz. predchadzajuci prispevok.
Tak jsem to znovu proběhl od začátku a musím Vám poděkovat, neboť jsem skutečně přehlédl rozdíl v řádku č.3 v cenících ČEZ. V ceníku bez závazku (Start) je v tomto řádku uvedena cena za stálou platbu ve výši 127,05,-Kč. V ceníku Pro soláry je v tomtéž řádku uvedena cena 423,50,-Kč. To činí rozdíl 296,45,-Kč. To znamená, že za použití VB budu ročně platit 3 557,40,-Kč jako stálou platbu. A k tomu za zpětvzetí dodané MWh 548,01,-Kč / MWh. Takže pokud dodám 1MWh a také ji odeberu tak za ní zaplatím 3 557,40 + 548,01 = 4 105,41,-Kč. Samozřejmě bude-li to víc MWh úměrně cena klesne. Znovu děkuji za konzultaci. Témata na tomto fóru jsou mnohdy poučná a vyplatí se je načítat.
Moje shrnutí je (podobně jak psal pave99), že je to pro mne výhodné. Uzavřu tedy 3 letou smlouvu i přesto, že v budoucnu (24 a 25) možná cena elektřiny klesne. Letošní rok mi trošku ten pokles pomůže vyrovnat.
Ještě jednou děkuji
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Semeno píše: úte bře 07, 2023 1:57 pm...... Takže pokud dodám 1MWh a také ji odeberu tak za ní zaplatím 3 557,40 + 548,01 = 4 105,41,-Kč. ........
A vo tom to je, distributoři ani obchodních nejsou charita. A jelikož u nás máme hovno a ne státní správu(ERÚ, ČTÚ .... ), tak si holt jejich akcionáři přijdou na své. Stejně jako v případě telekomunistických operátorů.

Než investovat jako blbec statisíce a potom pomáhat těmto vyžírkám abych měl 800/rok a třeba i trochu více - tak to se mnou bude muset být sakra špatně. Heslo "nechci slevu zadarmo" ač tuto situaci přesně vystihuje, není můj šálek. Nějak mi při něm drhne v hrdle. Ale rozhodně nejsem finanční odborník, tak mne neberte za slovo.
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

Semeno píše: úte bře 07, 2023 1:57 pm
Baalik2 píše: úte bře 07, 2023 9:12 am
Semeno píše: úte bře 07, 2023 8:07 am

Pokial mate klasicke rozlozenie TC/elektrokotel a v lete minimalnu spotrebu (ziadne teraria a elektromobily a bazeny), tak s 10kWp elektrarnou vyrobite do VB niekde medzi 4-6MWh, ktore v zime odoberiete, takze sa vam VB oplati, akurat to nebude tych 500kc/MWh, viz. predchadzajuci prispevok.
Tak jsem to znovu proběhl od začátku a musím Vám poděkovat, neboť jsem skutečně přehlédl rozdíl v řádku č.3 v cenících ČEZ. V ceníku bez závazku (Start) je v tomto řádku uvedena cena za stálou platbu ve výši 127,05,-Kč. V ceníku Pro soláry je v tomtéž řádku uvedena cena 423,50,-Kč. To činí rozdíl 296,45,-Kč. To znamená, že za použití VB budu ročně platit 3 557,40,-Kč jako stálou platbu. A k tomu za zpětvzetí dodané MWh 548,01,-Kč / MWh. Takže pokud dodám 1MWh a také ji odeberu tak za ní zaplatím 3 557,40 + 548,01 = 4 105,41,-Kč. Samozřejmě bude-li to víc MWh úměrně cena klesne. Znovu děkuji za konzultaci. Témata na tomto fóru jsou mnohdy poučná a vyplatí se je načítat.
Moje shrnutí je (podobně jak psal pave99), že je to pro mne výhodné. Uzavřu tedy 3 letou smlouvu i přesto, že v budoucnu (24 a 25) možná cena elektřiny klesne. Letošní rok mi trošku ten pokles pomůže vyrovnat.
Ještě jednou děkuji
[/quote]

Mate pravdu, ono to vychadza s cenou za MWh nejak takto pri vyuziti roznej velkosti VB/nakup+predaj:
Screenshot 2023-03-07 at 14.24.13.png
Screenshot 2023-03-07 at 14.24.13.png (79.19 KiB) Zobrazeno 5414 x
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Sten77 píše: pát bře 03, 2023 8:17 pm
Nevýhody virtuální baterie:
Musíš ji podepsat na 3 roky. To je podle mě hodně, v situaci kdy se FVE velmi dynamicky vyvíjí.
Ročně za ni zaplatíš 5 082,- Kč to je dost a prodraží ti zpětný odběr vyrobené elektřiny.
Za jakýkoliv přebytek, který sám nespotřebuješ, nedostaneš vůbec nic.
Naopak pokud dokupuješ, tak v tom aktuálně platném ceníku dokupuješ elektřinu za 11 až 14 Kč za kWh. Do konce roku ti to zlevní cenový strop, ale pak bude platit tato cena. To řeší nejnovější ceník tam to vychází na 6 až 9 za kWh. Ale za tuto cenu a možná ještě levněji koupíš i jinde.

A teď výhody:
Bohužel mě nic nenapadá.
Respektive jak psal kolega přede mnou, kdo má vyšší přebytky a dokáže spotřebovat zhruba co tam dodal, tak tam to může být výhodné.
Já bych k tomu jen něco dodal

1. Zaplatíš u ní více o cca 3500,- než u jiného produktu
2. Co dáš navíc ano, dáš na oltář vlasti - proto je nutné udělat nějaké propočty nejlépe po roce provozu FVE, co dokáže, co spotřebuješ
3. Dnes je ceník silovky u VB za 4750,- bez DPH což je cca o 50e více než jsou dnešní nákupy pro rok 2025
4. Ceník dvouletého fixu je za silovku 7390,- bez dph - chápeme všichni že ta cena se bude dost často měnit.
5. Jasně že s 1 MWh přebytkem s tím do VB nepujdu a ani na spot. Spíše budu hledat uplatnění doma
6. Kolega 4 MWh spotřeba, 10 MWh výroba cca. Byl rychlej s druhým Eanem a teď mu dali paušál za 1500 MWh. Který se může měnit. Dostane tedy 9K
cca. U VB by pokryl cca 2 MWh za 2x4750,- zbytek by dal na oltář. Byl by na tom stejně jak s paušálem a nemusel by se strachovat zda mu to sundaj
dolu. Vím dá vice v paušálu, respektive tam platí 350 za MWh a polatek u svého tarifu, takže je nastejno.

Tedy VB se vyplatí, jen je na to potřeba mít spotřebu a výrobu. A nemyslím si že je nás takových málo.
Největší žrouti jsou TUV a topení. TUV je z přetoků jasnej, ale pokud má někdo topení na plyn, já bych klidně pokud investor nechce vrážet fiat do TČ pořidíl i elektrokotel a přitápěl do plynu z VB.

Jen ale mé názory, každý to máme jinak.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Mám nově FVE 5,4 kWp + 10,65 kW baterii. Tarif u ČEZ D02d. Roční spotřebu máme aktuálně okolo 4,5 MWh, pro porovnání budu uvažovat 5 MWh. Budu dále uvažovat, že neporoste snahou využít vyrobenou energii, ať to máme jednodušší. Do června mám ještě fixlou super cenu, ale pak bych měl skočit standardně na strop, pokud nezměním tarif. Elektřinu používáme k běžnému chodu domácnosti + vaření. Topím kondenzačním plynem, který i hřeje vodu (do budoucna uvažuji ohřev TUV podpořit FVE, ale to teď neuvažujme). Budu uvažovat, že v letní polovině roku spotřebuji průměrně 11 kWh za den a v zimní polovině roku 16 kWh a budu brát, že v letní polovině roku vyrobí elektrárna 3,5 mWh a v zimní 1,5 mWh. Výrobu a spotřebu mám tedy +- plně krytou z FVE. Neměl bych v podstatě mít zapotřebí cokoliv dokupovat. Nevím, kde dělám chybu, ale mně tedy ten tarif vychází jako velmi výhodný. Můžete na to, prosím, někdo kouknout a říct, co dělám blbě? Díky.

PS: Ještě dodám, že beru obojí regulované ceny. U neregulované pro soláry je vyšší fixní tarifní poplatek místo 157,3 Kč je 423,5 Kč, ale to mnoho nezmění.

Obrázek zde, originál xlsx v příloze
porovnání tarifů.xlsx
(10.8 KiB) Staženo 143 x
:
Obrázek
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
Momo
Příspěvky: 626
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

Jsem zmatený.

Vlevo je VB,vpravo je co? To vypadá, jako bys všechno nakupoval a nic nevyráběl.
Vypadá to jako porovnání VB a normální spotřeby bez FVE. Nebo proč není vpravo také 3,5 MWh přímá spotřeba?

--------------

Ale jinak ano, pokud je spotřeba a výroba vyrovnaná, určitě se VB vyplatí. Pokud ten produkt dlouhodobě vydrží, o čemž bych pochyboval.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Nautilus »

the_miracle píše: pon dub 03, 2023 12:54 pm Roční spotřebu máme aktuálně okolo 4,5 MWh, pro porovnání budu uvažovat 5 MWh. Budu dále uvažovat, že neporoste snahou využít vyrobenou energii, ať to máme jednodušší. ....v letní polovině roku vyrobí elektrárna 3,5 mWh a v zimní 1,5 mWh. Nevím, kde dělám chybu, ale mně tedy ten tarif vychází jako velmi výhodný. Můžete na to, prosím, někdo kouknout a říct, co dělám blbě?
Neřekl bych že blbě, ale trochu odvážně a trochu nedůsledně.
Nedůsledně v tom, že jsi zapomněl na vlastní spotřebu FWE. Většina spotřeby (FVE) sice bude, když bude svítit a tudíž vysoká výroba, takže za ni přímo platit nebudeš, ale nemálo bude i v době temna.
Nějaký ty procenta jsi vylepšil v pravém sloupci zaokrouhlením současné spotřeby na 5MWh.
A trochu odvážné bude možná rozložení spotřeby přímo z FVE a z VB. Když svítí tak to docela jde, ale až bude týden inverze, nebo alespoň pořádně zataženo, tak se ten poměr FVE/VB hóódně zhorší. Otazník také visí nad tím jak moc máš vycvičenou posádku, jestli bude ochotna pouštět žravé spotřebiče až po ujištění, že FVE vyrábí dost.

Navzdory těmto drobným výtkám tě ujišťuji, že za podmínek, které momentálně platí, se ti VB vyplatí a to dost.

p.s. Přestože zásadně nesouhlasím s tvojí předpokládanou výrobou několika málo miliwatthodin, nebudu to pitvat, neboť předpokládám, že jako vždy jde jen o obyčejný nevinný překlep.
Všem kdož nerozlišují jednotky přeji, aby podobný překlep neudělala účetní která jim počítá výplatu.
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Momo píše: pon dub 03, 2023 5:41 pm Jsem zmatený.

Vlevo je VB,vpravo je co? To vypadá, jako bys všechno nakupoval a nic nevyráběl.
Vypadá to jako porovnání VB a normální spotřeby bez FVE. Nebo proč není vpravo také 3,5 MWh přímá spotřeba?

--------------

Ale jinak ano, pokud je spotřeba a výroba vyrovnaná, určitě se VB vyplatí. Pokud ten produkt dlouhodobě vydrží, o čemž bych pochyboval.

Ano, je to jak říkáš. Vlevo je FVE s VB a vpravo stav bez FVE. Vzhledem k tomu, že v případě, kdy bych neměl FVE, tak těch 5 MWh spotřebuji stejně. Tudíž nenaspořím si nic a těch 5 MWh prostě nakoupím.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Nautilus píše: pon dub 03, 2023 6:27 pm Neřekl bych že blbě, ale trochu odvážně a trochu nedůsledně.
Nedůsledně v tom, že jsi zapomněl na vlastní spotřebu FWE. Většina spotřeby (FVE) sice bude, když bude svítit a tudíž vysoká výroba, takže za ni přímo platit nebudeš, ale nemálo bude i v době temna.
Nějaký ty procenta jsi vylepšil v pravém sloupci zaokrouhlením současné spotřeby na 5MWh.
A trochu odvážné bude možná rozložení spotřeby přímo z FVE a z VB. Když svítí tak to docela jde, ale až bude týden inverze, nebo alespoň pořádně zataženo, tak se ten poměr FVE/VB hóódně zhorší. Otazník také visí nad tím jak moc máš vycvičenou posádku, jestli bude ochotna pouštět žravé spotřebiče až po ujištění, že FVE vyrábí dost.

Navzdory těmto drobným výtkám tě ujišťuji, že za podmínek, které momentálně platí, se ti VB vyplatí a to dost.

p.s. Přestože zásadně nesouhlasím s tvojí předpokládanou výrobou několika málo miliwatthodin, nebudu to pitvat, neboť předpokládám, že jako vždy jde jen o obyčejný nevinný překlep.
Všem kdož nerozlišují jednotky přeji, aby podobný překlep neudělala účetní která jim počítá výplatu.
Předně se omlouvám za překlep nebo spíše neuvědomění si "důsledku nedůslednosti" při zápisu jednotek. Samozřejmě je to špatně. Snažím se na to dávat pozor, ale občas mi to ujede.

Jinak vycházím z toho, že mám skutečně teď tu roční spotřebu cca mezi 4,3-4,8 MWh. Samozřejmě se může stát, že poroste, ale to bych teď neuvažoval. Ta FVE by v mé konfiguraci měla těch 5 MWh ročně cca vyrobit. Pokud to tedy chápu správně, tak bych měl v zásadě platit jen poplatky mimo platbu za spotřebované MWh, protože sice něco spotřebuju navíc, ale to zase vyrobím. Tedy pokud je vyrovnávací období rok a ne třeba měsíc. Pak by samozřejmě výhodnost padala, protože třeba v prosinci si asi nenaspořím tolik, aby mi to pokrylo celoprosincovou spotřebu. Ale pokud jsem to správně pochopil, tak se to bere na celý rok, tedy to co vyrobím navíc v létě, můžu čerpat v zimě. Pak tedy v podstatě není ani nutné tolik řešit to programování vysokoodběrových spotřebičů na období největší výroby, protože si to vezmu z toho, co jsem do ČEZu poslal. Jediné co do toho vstupuje jsou distribuční poplatky. Na těch se správným rozvržením dá ušetřit. Ale dobře. Vezměme tedy v potaz extrémní případ, kdy bych neměl vlastní baterii a ani přímou spotřebu. Vše vyrobené poslal do ČEZu a postupně si to vybíral zpět. Výhodnost je menší, ale pořád je to myslím paráda viz zde:
Obrázek

Ještě tedy k vlastní spotřebě FVE. To je asi pravda, nicméně Victron má poměrně nízkou vlastní spotřebu. Měl by se bohatě vejít do 100 W. Pokud budu uvažovat 100 W, tak jsem ročně na 876 kWh. Budu tedy brát nejhorší možnou variantu, kdy 1 MWh budu muset opravu nakoupit z výroby ČEZu. Pokud to zkombinuji s tou nejhorší možnou variantou nad tímto odstavcem, tak bych s FVE ročně platil 22791,70. Pořád rozdíl 22192,82,-.

Ještě mě samozřejmě napadá argument, že může vyjít výhodněji tu navíc vyrobenou elektřinu prodat a svou elektřinu navíc nakoupit, ale tento model zatím neuvažujme. Beru tedy v potaz čistě výhodnost VB v porovnání s obyčejným tarifem.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Baalik2 »

the_miracle píše:
Nautilus píše: pon dub 03, 2023 6:27 pm Neřekl bych že blbě, ale trochu odvážně a trochu nedůsledně.
Nedůsledně v tom, že jsi zapomněl na vlastní spotřebu FWE. Většina spotřeby (FVE) sice bude, když bude svítit a tudíž vysoká výroba, takže za ni přímo platit nebudeš, ale nemálo bude i v době temna.
Nějaký ty procenta jsi vylepšil v pravém sloupci zaokrouhlením současné spotřeby na 5MWh.
A trochu odvážné bude možná rozložení spotřeby přímo z FVE a z VB. Když svítí tak to docela jde, ale až bude týden inverze, nebo alespoň pořádně zataženo, tak se ten poměr FVE/VB hóódně zhorší. Otazník také visí nad tím jak moc máš vycvičenou posádku, jestli bude ochotna pouštět žravé spotřebiče až po ujištění, že FVE vyrábí dost.

Navzdory těmto drobným výtkám tě ujišťuji, že za podmínek, které momentálně platí, se ti VB vyplatí a to dost.

p.s. Přestože zásadně nesouhlasím s tvojí předpokládanou výrobou několika málo miliwatthodin, nebudu to pitvat, neboť předpokládám, že jako vždy jde jen o obyčejný nevinný překlep.
Všem kdož nerozlišují jednotky přeji, aby podobný překlep neudělala účetní která jim počítá výplatu.
Předně se omlouvám za překlep nebo spíše neuvědomění si "důsledku nedůslednosti" při zápisu jednotek. Samozřejmě je to špatně. Snažím se na to dávat pozor, ale občas mi to ujede.

Jinak vycházím z toho, že mám skutečně teď tu roční spotřebu cca mezi 4,3-4,8 MWh. Samozřejmě se může stát, že poroste, ale to bych teď neuvažoval. Ta FVE by v mé konfiguraci měla těch 5 MWh ročně cca vyrobit. Pokud to tedy chápu správně, tak bych měl v zásadě platit jen poplatky mimo platbu za spotřebované MWh, protože sice něco spotřebuju navíc, ale to zase vyrobím. Tedy pokud je vyrovnávací období rok a ne třeba měsíc. Pak by samozřejmě výhodnost padala, protože třeba v prosinci si asi nenaspořím tolik, aby mi to pokrylo celoprosincovou spotřebu. Ale pokud jsem to správně pochopil, tak se to bere na celý rok, tedy to co vyrobím navíc v létě, můžu čerpat v zimě. Pak tedy v podstatě není ani nutné tolik řešit to programování vysokoodběrových spotřebičů na období největší výroby, protože si to vezmu z toho, co jsem do ČEZu poslal. Jediné co do toho vstupuje jsou distribuční poplatky. Na těch se správným rozvržením dá ušetřit. Ale dobře. Vezměme tedy v potaz extrémní případ, kdy bych neměl vlastní baterii a ani přímou spotřebu. Vše vyrobené poslal do ČEZu a postupně si to vybíral zpět. Výhodnost je menší, ale pořád je to myslím paráda viz zde:
Obrázek

Ještě tedy k vlastní spotřebě FVE. To je asi pravda, nicméně Victron má poměrně nízkou vlastní spotřebu. Měl by se bohatě vejít do 100 W. Pokud budu uvažovat 100 W, tak jsem ročně na 876 kWh. Budu tedy brát nejhorší možnou variantu, kdy 1 MWh budu muset opravu nakoupit z výroby ČEZu. Pokud to zkombinuji s tou nejhorší možnou variantou nad tímto odstavcem, tak bych s FVE ročně platil 22791,70. Pořád rozdíl 22192,82,-.

Ještě mě samozřejmě napadá argument, že může vyjít výhodněji tu navíc vyrobenou elektřinu prodat a svou elektřinu navíc nakoupit, ale tento model zatím neuvažujme. Beru tedy v potaz čistě výhodnost VB v porovnání s obyčejným tarifem.
Ešte by som pridal jednu vec na zamyslenie. Keď rozmýšľate nad návratnosťou, tak si spočítajte, akú veľkú časť spotreby dokážete priamo vykryť bez VB. Oni sa totiž podmienky produktu dosť menia a vzhľadom na to, že ostatní obchodníci konkurenčný produkt neponúkajú, tak CEZu nič nebráni VB napr. nechutne zdražiť (tak, ako to spravil pred pár mesiacmi). Nestavajte návratnosť na tom jednom produkte, ale radšej na tom, pri akom výkone dokážete spotrebovať aspoň 2/3 výroby sám/z vlastnej batérie.

Mimochodom produkt el. pro soláry stojí 423kc podľa nového cenníku mesačne. Pridajte k tomu potenciálnu cenu silovky okolo 3kc za rok a máte hneď iný výpočet.

Sent from my iPhone using Tapatalk
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Baalik2 píše: úte dub 04, 2023 8:00 am
Ešte by som pridal jednu vec na zamyslenie. Keď rozmýšľate nad návratnosťou, tak si spočítajte, akú veľkú časť spotreby dokážete priamo vykryť bez VB. Oni sa totiž podmienky produktu dosť menia a vzhľadom na to, že ostatní obchodníci konkurenčný produkt neponúkajú, tak CEZu nič nebráni VB napr. nechutne zdražiť (tak, ako to spravil pred pár mesiacmi). Nestavajte návratnosť na tom jednom produkte, ale radšej na tom, pri akom výkone dokážete spotrebovať aspoň 2/3 výroby sám/z vlastnej batérie.

Mimochodom produkt el. pro soláry stojí 423kc podľa nového cenníku mesačne. Pridajte k tomu potenciálnu cenu silovky okolo 3kc za rok a máte hneď iný výpočet.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Máte samozřejmě pravdu. I s tou cenou, v tuto chvíli je ale nižší (uvedených 157,-). I kdyby byla 500,- a cena silovky klesla na zmiňované 3 Kč/kWh, tak pořád je rozdíl cca 18.000,-. Za mě to vypadá, že pokud člověk nechce nic moc řešit, tak toto je nejlepší cesta. Neříkám nejvýhodnější, ale určitě nejjednodušší. Pokud nechci měnit dodavatele, tak bych asi lépe prodávat přebytky nedokázal.

Do druhé poloviny července mi platí tento tarif, takže do té doby asi nemá cenu řešit:
Obrázek
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
mati
Příspěvky: 45
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mati »

the_miracle píše: úte dub 04, 2023 8:27 am
Baalik2 píše: úte dub 04, 2023 8:00 am
Ešte by som pridal jednu vec na zamyslenie. Keď rozmýšľate nad návratnosťou, tak si spočítajte, akú veľkú časť spotreby dokážete priamo vykryť bez VB. Oni sa totiž podmienky produktu dosť menia a vzhľadom na to, že ostatní obchodníci konkurenčný produkt neponúkajú, tak CEZu nič nebráni VB napr. nechutne zdražiť (tak, ako to spravil pred pár mesiacmi). Nestavajte návratnosť na tom jednom produkte, ale radšej na tom, pri akom výkone dokážete spotrebovať aspoň 2/3 výroby sám/z vlastnej batérie.

Mimochodom produkt el. pro soláry stojí 423kc podľa nového cenníku mesačne. Pridajte k tomu potenciálnu cenu silovky okolo 3kc za rok a máte hneď iný výpočet.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Máte samozřejmě pravdu. I s tou cenou, v tuto chvíli je ale nižší (uvedených 157,-). I kdyby byla 500,- a cena silovky klesla na zmiňované 3 Kč/kWh, tak pořád je rozdíl cca 18.000,-. Za mě to vypadá, že pokud člověk nechce nic moc řešit, tak toto je nejlepší cesta. Neříkám nejvýhodnější, ale určitě nejjednodušší. Pokud nechci měnit dodavatele, tak bych asi lépe prodávat přebytky nedokázal.

Do druhé poloviny července mi platí tento tarif, takže do té doby asi nemá cenu řešit:
Obrázek
Takže si letos do VB moc energie nenaspoříš - "citace - Do druhé poloviny července mi platí tento tarif, takže do té doby asi nemá cenu řešit" - tzn. prosinec budeš nakupovat ze sítě komplet!
A příští rok už nebudou stropy ( ani na pevné platy ) tzn. za virtuálku zaplatíš těch 423,5 místo letošních 157 Kč.
A je otázkou , kolik bude tento poplatek u VB od července - až ji budeš vyjednávat. Křišťálová koule říká , že by stálo za to zajistit si nabídku co nejdříve.

Jen aby bylo jasno.
Jinak samozřejmě ( tak jak bylo psáno výše ) zatím výhodnějšího než VB moc není.
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Hezký den,

už mám po PPP a schválené přetoky ve výši 120 % výkonu FVE (5,4 kWp, tedy 6,48 kW), zatím jsou přetoky ale vypnuté. Jak píši výše, do druhé půlky července 2023 mám tarif s fixovanou cenou cca 1,79/kWh, což je oproti 5,78/kWh v tarifu Elektřina pro soláry samozřejmě rozdíl. Nicméně... Chtěl bych si jen ověřit, zda je má úvaha správná. Podle mě se vyplatí na tarif Elektřina pro soláry přejít už teď, protože mě vlastně cena za kWh moc nezajímá, když si jí vyrobím do VB - FVE mám dimenzovanou na svou spotřebu, neočekávám zvýšení spotřeby. Ano, zvýší se mi stálá platba ze 78,65 na 157,30 a platba za jistič ze 134,- na 198,-, ale to myslím stojí za to, že už si budu do VB ukládat teď, když je výroba větší. Naopak distribuce je v tarifu EpS o něco nižší (teď platím 1995,-/MWh a u EpS je 1949,-/MWh). Navíc jde o dva měsíce, takže zaplatím celkem víc na poplatcích o nějakých cca 300,-. Nebo v tom uvažování mám nějakou chybu? Je mi líto, že bych teď mohl klidně 10+ kWh denně posílat do VB a využít je v zimě a takto zbytečně výrobu po dobití baterie tlumím a nechávám na střeše.

Viz třeba tato středa (10.5.2023):
Obrázek

Připomínám, že přetoky jsou v tuto chvíli vypnuté a ty zaznamenané jsou pouze technické. Proto je v grafu po dobití baterií pád výroby.

Díky.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
gb3313
Příspěvky: 20
Registrován: ned črc 17, 2022 2:01 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od gb3313 »

Zásadní pro tvou úvahu je datum ročního vyúčtování, tzn. ke kterému datu se dosud prováděly fakturace. Pokud nyní přejdeš na Elektřina pro soláry a vyučtování budeš mít např. v říjnu ("po slunečních žních"), pak ti bude tento přetok vyúčtován oproti spotřebě v daném období ( od přechodu na Elekřina pro soláry k fakturačnímu datu, tzn. že budeš sponzorem ČEZu, pokud budou přetoky vyšší než spotřeba).
Další fakturace proběhne k 31.12.2023. Následující fakturace již budou pravidelně k poslednímu dni roku.
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

No to je právě celkem zapeklité. Protože já měl fakturace poslední týden v říjnu, ale teď, po provedení PPP mi to změnili na duben. No a v instrukcích k tarifu Elektřina pro soláry mi píší:

Před změnou produktu Vám vystavíme mimořádné vyúčtování a od následujícího měsíce Vám budeme každé další vyúčtování vystavovat pravidelně jednou ročně.

Takže to chápu tak, že udělají další vyúčtování a pak už to jede vždy po roce.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
gb3313
Příspěvky: 20
Registrován: ned črc 17, 2022 2:01 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od gb3313 »

Je možné, že ČEZ už tyto podmínky fakturace doladil ku prospěchu zákazníků. Vloni jsem horko těžko sháněl informace, bohužel pracovníci infolinky ČEZu nebyli moc dobře informováni.
Nakonec jsem měl fakturaci v 5/22 po podpisu smlouvy o Elektřině pro soláry, standartní fakturaci v 7/22 (sponzoring 4MWh) a nakonec roční v 12/22. V 11/22 jsem měnil distribuční sazbu na TČ, která se řešila též zápočtem přetoků k danému datu, ale naštěstí uznáním reklamace jsem mohl přebytky započítat až do konce roku.

1/ Pokud ti ČEZ potvrdí písemně datum další fakturace, pak asi není proč otálet.
2/ V portálu Můj ČEZ najdeš datum ročního vyúčtování.
3/ formulace jednou ročně ještě neznamená ke konci kalendářního roku
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

No jak říkám, měl jsem zúčtování původně konec října. Teď s PPP mi tam skočil duben (v Mujcez.cz) a svítí mi tam, že připravují vyúčtování. Předpokládám, že při změnu na EpS mi to skočí na květen, pokud to stihnu ještě teď změnit. Formulaci jednou ročně beru tak, že je to každých 12 měsíců dle měsíce zúčtování.

Pro zajímavost přikládám celý aktuální text e-mailu od ČEZu po vyjádření zájmu o EpS:

Jak to celé funguje

Díky Elektřině pro soláry zužitkujete i tu energii, kterou nestihnete spotřebovat nebo nemůžete uložit do domácí baterie. Takové energii u nás říkáme přetok. Bez Elektřiny pro soláry posíláte tyto přetoky do distribuční sítě zadarmo, a to je škoda.

Přebytečná energie od Vás putuje do sítě a my Vám o ni v ročním vyúčtování snížíme částku za elektřinu, kterou jste ze sítě spotřebovali, když Vám vlastní výroba nestačila. Tímto způsobem zohledníme objem přetoku až do výše Vaší spotřeby.


Kdy můžete Elektřinu pro soláry využít

Jste domácnost, podnikatel nebo malá firma.
V odběrném místě provozujete výrobu elektřiny bez licence s instalovaným výkonem do 10 kW, která je připojena do distribuční sítě a umožňuje do ní dodávat elektřinu. V tomto odběrném místě nesmí být připojena jiná výrobna elektřiny.
Máte uzavřenou smlouvu o připojení, která zahrnuje i připojení výrobny elektřiny.
Pro své odběrné místo máte pouze jeden identifikační kód EAN. Tato podmínka je důležitá, abychom Vám mohli údaje o spotřebě i údaje o výrobě vyúčtovat v jediném dokladu.

Uzavřeme spolu smlouvu

Jestliže jste s odběrným místem u nás, uzavřeme dohodu o úpravě smlouvy a nastavíme produkt Elektřina pro soláry. Pokud od nás zatím elektřinu neodebíráte, uzavřeme spolu smlouvu a dočasně nastavíme produkt Elektřina bez závazku. Poté co nejdříve produkt změníme na Elektřinu pro soláry. Účinnost smlouvy je 3 roky a po uplynutí se automaticky prodlouží o další 3 roky.


Pokud se v průběhu trvání smlouvy rozhodnete pro rozdělení identifikačního EAN kódu z důvodu prodeje Vámi vyrobené elektřiny pod samostatným identifikačním kódem EAN, tato změna je nevratná a Vaše odběrné místo nebude splňovat podmínky produktu Elektřina pro soláry. V takovém případě Vám změníme smlouvu na dobu neurčitou s produktem Elektřina na dobu neurčitou.


Stejná cena po celou dobu smlouvy

S námi si můžete být jistí, že se Vám obchodní část ceny odebírané elektřiny během trvání tříleté smlouvy nezvýší. Distribuční část a ostatní poplatky, jako např. daň z elektřiny, bohužel ovlivnit nemůžeme, ty určuje Energetický regulační úřad a my se tím musíme řídit.

Přetoky, které pošlete do sítě, oceníme stejnou částkou (cena silové elektřiny, bez distribuční části a dalších poplatků), za kterou elektřinu odebíráte. Výslednou částku odečteme formou slevy z Vašeho vyúčtování, které Vám budeme vystavovat jednou ročně. Distribuční a ostatní poplatky, jako např. daň za elektřinu odebranou ze sítě, z vyúčtování odečíst bohužel nemůžeme.

Před změnou produktu Vám vystavíme mimořádné vyúčtování a od následujícího měsíce Vám budeme každé další vyúčtování vystavovat pravidelně jednou ročně.

Zároveň Vás upozorňujeme, že přetoky budou zohledněny i v prvním vyúčtování od nastavení produktové řady Elektřina pro soláry, maximálně však do výše Vaší spotřeby.

Aktuální ceník Vám posíláme v příloze.


Jak přejít na Elektřinu pro soláry

Napište nám na vyrobny@cez.cz a k e-mailu přiložte naskenovanou smlouvu o připojení výrobny elektřiny. Pokud smlouvu o připojení nemáte, nechte si ji prosím poslat od svého distributora.


Z textu usuzuji, že lze i tarif opustit, pokud by se třeba vyplatilo rozdělit EAN a přetoky prodávat.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

tarif můžeš opustit dříve než uplynou 3 roky ale zaplatíš penále, každý měsíc , který chyběl do uplynutí 3 roků. Ale není to moc. takže vypovědět se to tá takto vždycky
Mikael_
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 06, 2023 8:49 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Mikael_ »

Ahoj, poprosím o váš názor k naší nynější situaci s podepsanou smlouvou na virtuální baterie od ČEZ.

5.5 podepsána smlouva virtuální baterie s tím, že nám virtuální baterie funguje od 24.4.2023. To je sice fajn, ale ve středu 10.5.2023 nám zaslali nové zúčtovací období, které si rozdělili do dvou období 23.5.2023 - 23.8.2023 a 23.10.2023 - 23.2.2024. Tzv. mi sdělili že v tomto období pro mne virtuální baterie postrádá smyslu, neboť my máme na jaře a v létě spotřeba minimální a v zimě samozřejmě nejvyšší. V domě nežijeme, takže většina vyrobené energie půjde při vynulování 23.8 ČEZu a stejně tak ty zbylé přebytky na podzim a v zimě a kupovat budeme stejně a ještě možná zaplatíme více než s novou VB. Nikde v podmínkách ani ve smlouvě o takovéto specifkaci zúčtovacího období není zmínka. Když jsem napsal email na ČEZ prodej, odepsali že „zúčtovací období si určuje přímo distributor a že v tomto směru nemohou učinit žádné kroky ke změně fakturačního období“.

Absolutně nechápu, proč je zúčtovací období nastaveno takto znevýhodňujícím způsobem a proč mě prodejce nutí v podstatě první rok nevyužívat produkt, který jsem si sjednal. Tento postup mi přijde velmi účelový v neprospěch zákazníka.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Píšeš dvě zúčtovací období. Od 24.8.2023 do 22.10.2023 máš podanou výpověď? Nebudou Ti dodávat? A od 24.2.2024 taky ne?
Nedává mi Tebou psané vůbec smysl. Takže je-li to co píšeš pravda, je to na debatu s ERÚ.
Mikael_
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 06, 2023 8:49 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Mikael_ »

Ahoj, v období 24.8 - 22.10 v tzv “vakuu”, vubec nevim co bude a proč je to takto nastavené. Toho jsem si samozrejme taky vsiml, ale nejdrive me rozcililo ze vyuzijou takovehoto rozdeleni zuctovaciho obdobi, aby 23.8 vynulovali vsechny prebytky ktere dostanou (v lete mame opravdu minimalni spotrebu, protoze v nemovitosti nezijeme). A v zime a na podzim od 22.10.2023 do 24.2.2024 samozrejme vyrobim minimalne ale budu odebirat od nich energii - tzv mi je je jejich baterie k nicemu prtze vsechny prebytky si vynulujou v srpnu.
Takto zaslali nový platební kalendář.
Přílohy
IMG_7363.jpeg
IMG_7363.jpeg (303.67 KiB) Zobrazeno 3212 x
IMG_7362.jpeg
IMG_7362.jpeg (301.58 KiB) Zobrazeno 3212 x
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

No to je trochu jiná, data které uvádíš jsou kvůli ceně silové elektřiny. V září neplatíš zálohu protože Ti přijde vyúčtování. To lze pochopit.
Jenže to vypadá jako balónek vypuštěný ve spolupráci ČEZ "cokoli" mezi sebou kdy budou testovat rezistivitu (odpor) odběratelo-samovýrobců proti takovémuto kroku.
Můj postup by byl takový:
- přečíst si smlouvu s distributorem a poté i s obchodníkem jestli se tam zmiňuje počet zúčtovacích období.
- písemně zažádat prodejce o písemné vyjádření jak to konkrétně bude se započítáním přebytků v rámci virtuální baterie.
(toto jsi pravděpodobně udělal, ale chce to opravdu písemnou formu)
- zformulovat žádost o vyjádření ERÚ na zaslaná vyjádření a opět jim písemně požadovat písemné vyjádření od něj.

Sorry, ale už 30 let je v ČR standard spoléhat se, že se lidé neozvou a takovéto prasárny jim projdou. Proto jsme cenama a právem tam kde jsme. Je to jen na nás. Můžeme si za to sami. Debatovat na fóru nestačí.
Mikael_
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 06, 2023 8:49 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Mikael_ »

Diky za tvuj nazor a doporuceni. Ja jsem jim hned napsal a chtel jsem to resit i s distribuci, jen me zajimalo jestli je na tom nekdo podobne. Urcite to budu resit a pisemny dopis neni problem sepsat.
Dekuju ještě jednou a dám vědět jak to nakonec dopadlo.
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Tohle je velmi zajímavá zkušenost, která absolutně nekoresponduje s tím, co píšou v tom mailu výše. Pokud by to skutečně nulovali na konci léta, tak je to samozřejmě na prd. Ale v tom mailu, co mi poslali je výslovně uvedeno, že po podepsání smlouvy na VB proběhne vyúčtování a následně se bude účtovat jednou ročně, takže bych čekal, že to bude další rok ve stejném čase. No dám vědět. V pátek jsem jim napsal, že mám zájem a požádal o upřesnění, zda to takto skutečně je.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“