Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Petruspetr19
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 31, 2022 4:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Petruspetr19 »

danidani píše: stř čer 08, 2022 3:00 pm Nic se za to neplatí (pokud chápu správně otázku a není to překlep nebo autokorekce).

Pokud je FVE oficiálně připojená k DS, musí být s distributorem podepsána SMLOUVA O PŘIPOJENÍ ODBĚRNÉHO ELEKTRICKÉHO ZAŘÍZENÍ K DISTRIBUČNÍ SOUSTAVĚ DO NAPĚŤOVÉ HLADINY 0,4 kV (NN), kde (alespoň v mém konkrétním případě u ČEZ Distribuce) je oddíl III. PODMÍNKY PŘIPOJENÍ ODBĚRNÉHO ZAŘÍZENÍ V ODBĚRNÉM MÍSTĚ, v něm odstavec 2) Technické údaje odběrného zařízení a v něm bod g) rezervovaný výkon: x,xxx kW.
Při překročení dodávky se platí pokuty (diskutováno jinde zde na fóru).

Děkuji mnohokrát, tohle jsem chtěl slyšet:-)
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Pokud mám FVE schválenou ČEZem, např. 7 kWp, v případě extrémního počasí může FVE okamžitě vyrobit víc než 7 kW (okamžitý větší výkon), za to určitě neplatíte.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Petruspetr19 píše: stř čer 08, 2022 3:02 pm Děkuji mnohokrát, tohle jsem chtěl slyšet:-)
Hmm, seš dobrej. Mi se jaksi zmínka o rezervovaném výkonu s následující dodávkou míjí v rozměru.
jirijezek
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 21, 2021 7:21 pm
Bydliště: Blovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7360
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jirijezek »

Mám dotaz: Každou noc, cca v 01:30- 04:15 se mi začne vybíjet baterie. Z 90% na cca 56%. To je z jakého důvodu? Třeba dneska jsem baterky ještě na vešerní hodnotu ještě nenabil. Tzn. veškerá výroba se spotřebuje na dobití FB a nemohu posílat přetoky do VB. Upozorňuji, že nemám zapnutý žádný spotřebič, ani bojler. Je to z důvodu ochrany životnosti baterie, nebo je v měniči něco špatně nastavené? :oops:
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Příliš obecný dotaz.
Jaký je výkon FVE?
Jaká je kapacita baterie?
Jaký typ baterie?
Typ měniče?
U hybridního měniče lze nastavit různé režimy fungování:
Přednostně pro zálohování jako UPS - udržuje baterii stále na maximálním nabití, nebo SOC nastaveno třeba na 30 %, t.j. 70 % připraveno na nabíjení a vybíjení atd. Těch režimů je několik a nastavit je lze v poměrně širokém rozmezí parametrů.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

jirijezek píše: čtv čer 09, 2022 2:44 pm ...... nebo je v měniči něco špatně nastavené? :oops:
Nemáš či neměl's náhodou měnič spojen s Internetem? Pokud ne, tak jej máš špatně nastaven. Pokud ano, tak se zeptej vlastníka měniče (kdo jej ovládá, ten jej fakticky vlastní)
jirijezek
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 21, 2021 7:21 pm
Bydliště: Blovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7360
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jirijezek »

AlanKraus píše: čtv čer 09, 2022 5:51 pm Příliš obecný dotaz.
Jaký je výkon FVE? 5,5kWp
Jaká je kapacita baterie? 10,65 kWh
Jaký typ baterie? Pylontech H2
Typ měniče? Hybridní Goodwe GW10K-ET
U hybridního měniče lze nastavit různé režimy fungování: Režim obecný se sítí s povolením přetoků do DS
Přednostně pro zálohování jako UPS - udržuje baterii stále na maximálním nabití, nebo SOC nastaveno třeba na 30 %, t.j. 70 % připraveno na nabíjení a vybíjení atd. Těch režimů je několik a nastavit je lze v poměrně širokém rozmezí parametrů.
jirijezek
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 21, 2021 7:21 pm
Bydliště: Blovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7360
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jirijezek »

brumlaj píše: čtv čer 09, 2022 8:31 pm
jirijezek píše: čtv čer 09, 2022 2:44 pm ...... nebo je v měniči něco špatně nastavené? :oops:
Nemáš či neměl's náhodou měnič spojen s Internetem? Pokud ne, tak jej máš špatně nastaven. Pokud ano, tak se zeptej vlastníka měniče (kdo jej ovládá, ten jej fakticky vlastní)
Měnič je připojen přes internet. Vlastník jsem já, montoval Tenaur, což prakticky je ČEZ. Když napíši nějaký dotaz, že je špatně nastaven, tak odepíšou, že funguje dobře. Já mám heslo pro ovládání měniče, ale nevím, jaké je optimální nastavení měniče. Je mi jasný, že ČEZ si nastaví měnič, aby to vyhovovalo více jim. Mě zajímá, jestli se musí baterie přes noc vybíjet, aby cyklovala, kvůli životnosti. Jenže když se vybije přes měnič na cca 45%, tak to můžu vybít baterii přes noc, třeba tím, že budu nahřívat bojler půl hodiny, nebo hodinu.
Mě zaráží ta zvýšená spotřeba měniče, když není odběr a jsou nabitý baterky. Když byly zamítnutý přetoky, tak to bylo v cajku, to měl spotřebu třeba 36W, ale jak se povolily přetoky a měl bych posílat do VB elektriku, tak se spotřeba zvýší na cca 2-3 kW a do VB teče jen 1,5 kW místo 3-4kW když panely jedou na 5,5 kW. Navíc se mi přes noc baterky vybíjí a není v domě žádný odběr. Mám pocit, že mě berou na hůl, nebo jsem špatně pochopil princip fungování FVE :oops:
jirijezek
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 21, 2021 7:21 pm
Bydliště: Blovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7360
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jirijezek »

Kdybyste byl někdo od Plzně a znáte optimální nastavení měniče Goodwe GW10K-ET a sledování a ovládání FVE, tak bych rád pozval a zaplatil školeníčko a nastavení dle našich potřeb a ne potřeb ČEZu. :D
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Plazivec »

@jirijezek
Já osobně jsem lehce znepokojen obavou, že principy prodeje EE(ČEZ) se neshodují s principy a důvody pořizování FVE. (zákazník ČEZ)
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
jirijezek
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 21, 2021 7:21 pm
Bydliště: Blovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7360
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jirijezek »

Plazivec píše: pát čer 10, 2022 10:51 am @jirijezek
Já osobně jsem lehce znepokojen obavou, že principy prodeje EE(ČEZ) se neshodují s principy a důvody pořizování FVE. (zákazník ČEZ)
Třeba se mýlím a očerňuji ČEZ neprávem, ale ten pocit tam je, dokud mi někdo z toho nevyvede. :D
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Plazivec »

A ještě jedno znepokojení, kterého se také neumim nikterak zbaviti. Když se chytaj ryby, tak se použije síť, převážně z důvodu, že není ve vodě vidět. No a chtěl bych být takovým prorokem, že bych už teď viděl, co se stane, když se za tu síť zatáhne. A vono se nemusí hnedka nasilno, žejo. Vono se může různě popotahovat, semtam povolit, pokud se ryby plašej.
Jsme na začátku období silné fotovoltaitizace. Fuj, to je slovo! Rybář síť zatím jen rozbaluje na břehu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Jakubmcv
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 14, 2022 8:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jakubmcv »

Zdravím, mám dotaz ohledně využití VB buď od ČEZu nebo eonu. Mám nacenění asi od 10 firem a ČEZ, eon suverénně nejdražší. Elektřinu odebírám od eonu, právě proto nad eonem. Spotřebu mám roční 7,5MWh, přes léto spotřeba 250KWh. Právě potřebuju přes léto vyrobit a přes zimu vybrat. Má VB pro mé spotřebě smysl? Nebo nějak jiný systém? Vše na elektřinu, podlahové topení,bojler. Žádný větší spotřebič není. Děkuji
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Pokud se nepletu, Eon u VB musí mít vlastní FVE. Pro VB u ČEZu stačí mít FVE pouze připojenou k DS (ale může být od kohokoliv). Takže moje doporučení: přejit k ČEZu, instalovat FVE od nejvýhodnějšího dodavatele, požádat o tarif pro soláry.
Roční spotřeba 7,5 MWh je pro FVE a VB, navíc s vyšší spotřebou přes zimu (el. topení) jednoznačně nejvýhodnější. Jen je třeba se rozhodnout, zda dražší hybridní systém - s baterií, nebo cenově výhodnější on-grid a jet výhradně na VB. Oboje má svá pro i proti. Jen k výkonu FVE - pokud máte prostor, volil bych možná i větší (až k 10 kWp). FVE se staví na desítky let a spotřeba EE v domácnostech stále roste...
Pokud by byl problém s odchodem od Eonu, stačí převést odběr na někoho jiného - např. manželku...
sembeth
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 23, 2022 10:05 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od sembeth »

jirijezek píše: pát čer 10, 2022 9:32 am
brumlaj píše: čtv čer 09, 2022 8:31 pm
jirijezek píše: čtv čer 09, 2022 2:44 pm ...... nebo je v měniči něco špatně nastavené? :oops:
Nemáš či neměl's náhodou měnič spojen s Internetem? Pokud ne, tak jej máš špatně nastaven. Pokud ano, tak se zeptej vlastníka měniče (kdo jej ovládá, ten jej fakticky vlastní)
Měnič je připojen přes internet. Vlastník jsem já, montoval Tenaur, což prakticky je ČEZ. Když napíši nějaký dotaz, že je špatně nastaven, tak odepíšou, že funguje dobře. Já mám heslo pro ovládání měniče, ale nevím, jaké je optimální nastavení měniče. Je mi jasný, že ČEZ si nastaví měnič, aby to vyhovovalo více jim. Mě zajímá, jestli se musí baterie přes noc vybíjet, aby cyklovala, kvůli životnosti. Jenže když se vybije přes měnič na cca 45%, tak to můžu vybít baterii přes noc, třeba tím, že budu nahřívat bojler půl hodiny, nebo hodinu.
Mě zaráží ta zvýšená spotřeba měniče, když není odběr a jsou nabitý baterky. Když byly zamítnutý přetoky, tak to bylo v cajku, to měl spotřebu třeba 36W, ale jak se povolily přetoky a měl bych posílat do VB elektriku, tak se spotřeba zvýší na cca 2-3 kW a do VB teče jen 1,5 kW místo 3-4kW když panely jedou na 5,5 kW. Navíc se mi přes noc baterky vybíjí a není v domě žádný odběr. Mám pocit, že mě berou na hůl, nebo jsem špatně pochopil princip fungování FVE :oops:
Máte určitě špatně nastaveno. Baterie se nemá co vybíjet do DS!!!!
Stopro bych to viděl na Economical Mode. Takto to měl i soused, při zprovoznění baterek, ještě bez FVE (dobíjení, vybíjení). Kdyby se nepřipomněl, tak to tam má do dnes. Určitě není důvod, aby jste měl jinak než General Mode.
Takže požadujete nastavení od dodavatele na General Mode. A rovnou bych je zjebal, proč tak nemáte.
Dále si zkontrolujte, jestli máte nastavenu symetrii. To lze zjisti asi jenom v PV Masteru, nevím jestli je to i v SEMS zobrazeno?
Nebo si srovnejte data ze SEMS a PND ČEZ (Portál naměřených dat) a budete vědět hned jak Vám to jede.
Opět zkušenost souseda, dle srovnání dat SEMS a PND zjistil že je něco blbě, a taky že jo, opačně zapojenej 4Q šizoměr. Řídit se jenom dle SEMS, tak by se pak asi dost divil. ČEZ reklamaci uznal.

Heslo co máte bude do SEMS. Nevěřim, že by Vám dali PV Master??? SEMS je jenom na koukání ;)
Jinak Tenaur nic moc řekl bych.

Jak a kde jste vyčetl přesnou spotřebu měniče? To by mě zajímalo. Nějak nerozumím, kde by vzal pasivně chlazený měnič spotřebu 2-3kW. To nemá ve výkonu ani ČEZ Battery box? Zátěži se samozřejmě spotřeba zvyšuje. V datasheetu je u GW10K-ET standby režim myslim 15W.
miroslaw79
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 17, 2022 9:23 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od miroslaw79 »

Jakubmcv píše: úte čer 14, 2022 8:07 am Zdravím, mám dotaz ohledně využití VB buď od ČEZu nebo eonu. Mám nacenění asi od 10 firem a ČEZ, eon suverénně nejdražší. Elektřinu odebírám od eonu, právě proto nad eonem. Spotřebu mám roční 7,5MWh, přes léto spotřeba 250KWh. Právě potřebuju přes léto vyrobit a přes zimu vybrat. Má VB pro mé spotřebě smysl? Nebo nějak jiný systém? Vše na elektřinu, podlahové topení,bojler. Žádný větší spotřebič není. Děkuji
Nevím, zda jsem ji našel na tomhle foru nebo někde jinde, ale v každém případě velmi přínosná tabulka s výpočtem výhodnosti variant tarifů vč. VB nebo prodeje přes burzu, stačí přepsat čísla dle Vašeho tarifu, takže sdílím 8-) .
M.
Přílohy
kalkulace CEZ elektřina pro solary virtualni baterie FVE.xlsx
(19.96 KiB) Staženo 349 x
Jakubmcv
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 14, 2022 8:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jakubmcv »

miroslaw79 píše: pát čer 17, 2022 9:28 am
Jakubmcv píše: úte čer 14, 2022 8:07 am Zdravím, mám dotaz ohledně využití VB buď od ČEZu nebo eonu. Mám nacenění asi od 10 firem a ČEZ, eon suverénně nejdražší. Elektřinu odebírám od eonu, právě proto nad eonem. Spotřebu mám roční 7,5MWh, přes léto spotřeba 250KWh. Právě potřebuju přes léto vyrobit a přes zimu vybrat. Má VB pro mé spotřebě smysl? Nebo nějak jiný systém? Vše na elektřinu, podlahové topení,bojler. Žádný větší spotřebič není. Děkuji
Nevím, zda jsem ji našel na tomhle foru nebo někde jinde, ale v každém případě velmi přínosná tabulka s výpočtem výhodnosti variant tarifů vč. VB nebo prodeje přes burzu, stačí přepsat čísla dle Vašeho tarifu, takže sdílím 8-) .
M.
Zdravím, díky za info, včera jsem na tabulku narazil a podle výpočtů by mi to příští rok při ceně cca 6kč kWh dělat úsporu 45000 což se mi nechce věřit, ale budu doufat :-D
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Tabulka dobrá, ale ceny silové EE jsou již zcela mimo realitu... A to se prý dá předpokládat ještě další zdražování, protože poslední, údajně "finální" ceny ČEZu k 1.6. jsou vztažené k ceně EE v dubnu...
A protože ceny EE jsou dost závislé na ceně plynu, která stoupla za týden o 70 %, máme se na co těšit.
Jakubmcv
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 14, 2022 8:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jakubmcv »

Právě proto jsem to počítal s 6kč, kdybych to počítal s tím co mi říkal od eonu, že předběžný ceník na podzim je 10,6kč, tak mám návratnost tak 4 roky. Když bych měl cenu jako teď 2kč, tak fve ani neřeším.
miroslaw79
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 17, 2022 9:23 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od miroslaw79 »

Ano, jsem si vědom pohybů ceny elektřiny, v tabulce jsou ceny, které mám nyní jako zákazník ČEZu, který uzavřel smlouvu v listopadu 2021 po krachu BE, zatím mi tu cenu drží (mám dobu neurčitou), ale čekám, že na podzim už to nevydrží. Podstatné je, že jakýkoli posun ceny elektřiny nahoru zlepšuje ekonomiku provozu FVE a pak tedy dle tabulky porovnání varianty VB x prodej za spot na burze. Spotřebu domácnosti mám celkem změřenou, uvidí se, nakolik výpočty budou odpovídat realitě, uvidí se na podzim, kdy by mi měli FVE nainstalovat...
Honzah78
Příspěvky: 3
Registrován: pát čer 24, 2022 12:16 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Honzah78 »

Ahoj. Poridil jsem si elektrinu pro solary od CEZu (k1.6.). Predpokladal jsem, ze budou odebirat to co se vyrobi a neulozi do baterie. Nicmene jak koukam na SEMS, tak do site prakticky nic neodchazi i kdyz slunko sviti a baterie je plna. Muzete mi prosim poradit co muze byt spatne. Diky h
mati
Příspěvky: 44
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mati »

Honzah78 píše: pát čer 24, 2022 12:19 pm Ahoj. Poridil jsem si elektrinu pro solary od CEZu (k1.6.). Predpokladal jsem, ze budou odebirat to co se vyrobi a neulozi do baterie. Nicmene jak koukam na SEMS, tak do site prakticky nic neodchazi i kdyz slunko sviti a baterie je plna. Muzete mi prosim poradit co muze byt spatne. Diky h
Že by nastavení měniče? Jenže není napsáno jaký máte - tak težko radit co upravit. Pokud je FVE dotační - kontaktovat montážní firmu.
Honzah78
Příspěvky: 3
Registrován: pát čer 24, 2022 12:16 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Honzah78 »

Mam Goodwe GW8K-ET
mati
Příspěvky: 44
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mati »

Honzah78 píše: pát čer 24, 2022 7:32 pm Mam Goodwe GW8K-ET
A teď musíš požádat zde někoho, kdo tento měnič má a ví co a jak má být nastaveno pro tvůj případ.
Já jedu na Victronu.
Na druhou stranu - měl by jsi na tvůj problém založit svoje vlákno - tady by se měla řešit jen virtuálka - jinak nastane ve vláknech chaos ne úplně souvisejících věcí.
M.
Honzah78
Příspěvky: 3
Registrován: pát čer 24, 2022 12:16 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Honzah78 »

Diky za rady. H
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“