Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Máš podružný elektroměr připojený datově na měnič? (který hlídá směr toku energie)
Littlewolf
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 02, 2022 11:39 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Littlewolf »

Dobrý den,
poprosím o názory ostatních, jak by využili cca 4 Mwh přebytků ročně se solárů (9,9 kwp, 11kwh baterie LiFePo4, hybridní 3f střídač, vše Solax). Mám nově tarif VB od Čezu. FB taky nová.

Uvažuju, zda je lepší drahou novou fyzickou baterii šetřit na časy, až VB bude méně výhodná (přebytky teď posílat denně do VB a i z ní denně čerpat a FB skoro nepoužívat (nechat FB trvale nabitou na 100 procent jen pro případ výpadku proudu). Nebo radši denně při nedostatku prvně vybíjet FB a až pak čerpat z VB?

A souběžně řeším, jak spotřebovat přebytek 4 Mwh ročně z té FVE. Topím plynem, takže přikoupit elektrokotel na ohřev TUV? Nebo rovnou tepelné čerpadlo? Přebytek VB nepokryje totiž celou spotřebu TČ a nákup další elektřiny je dražší než plyn, takže tepelko by jelo jen na část výkonu a dotápěl by plynový kotel. Na tepelko navíc není dotace když máte plynový kotel. Kdybych koupil TČ, tak asi pak můžu co nejvíc přebytků posílat do VB šetřit tu FB, protože TČ přebytky VB hravě spotřebuje a dokup elektřiny na TČ díky COP faktoru TČ by vyšel podobně jako topení plynem, i o něco lépe. Elektrokotel je oproti plynu i TČ neefektivní, takže tím bych zase radši spotřeboval co nejméně a proto minimalizoval přetok do VB a radši využíval víc FB. Díky za rady.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od josse »


Littlewolf píše:Dobrý den,
poprosím o názory ostatních, jak by využili cca 4 Mwh přebytků ročně se solárů (9,9 kwp, 11kwh baterie LiFePo4, hybridní 3f střídač, vše Solax). Mám nově tarif VB od Čezu. FB taky nová.

Uvažuju, zda je lepší drahou novou fyzickou baterii šetřit na časy, až VB bude méně výhodná (přebytky teď posílat denně do VB a i z ní denně čerpat a FB skoro nepoužívat (nechat FB trvale nabitou na 100 procent jen pro případ výpadku proudu). Nebo radši denně při nedostatku prvně vybíjet FB a až pak čerpat z VB?

A souběžně řeším, jak spotřebovat přebytek 4 Mwh ročně z té FVE. Topím plynem, takže přikoupit elektrokotel na ohřev TUV? Nebo rovnou tepelné čerpadlo? Přebytek VB nepokryje totiž celou spotřebu TČ a nákup další elektřiny je dražší než plyn, takže tepelko by jelo jen na část výkonu a dotápěl by plynový kotel. Na tepelko navíc není dotace když máte plynový kotel. Kdybych koupil TČ, tak asi pak můžu co nejvíc přebytků posílat do VB šetřit tu FB, protože TČ přebytky VB hravě spotřebuje a dokup elektřiny na TČ díky COP faktoru TČ by vyšel podobně jako topení plynem, i o něco lépe. Elektrokotel je oproti plynu i TČ neefektivní, takže tím bych zase radši spotřeboval co nejméně a proto minimalizoval přetok do VB a radši využíval víc FB. Díky za rady.
Baterie má mít omezeni nabíjecího proudu, takže přebytek do DS. Na vlastní spotřebování je ta baterie malá. Pokud je to správně nastaveno (nabíjecí proudy, komunikace BMS měnič, ...) Jako není to správně postaveno baterie je na panely malá, proto buď to zůstane na střeše nebo to musí do sítě.

Nejvýhodnější je elektriku nespotřebovávat z DS, I když je to VB, jsou tam distribuční poplatky za jeden směr. V tuhé zimě nebude COP žádný zázrak, tam zůstane lepší plyn, pravda může to být celkem 10 dní za rok :-). Zdá se lepší elektrický bojler než VB - přes léto. Podzim+jaro TČ, v zimě měřit COP a podle toho spotřebovávat plyn nebo El.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Asi bych začal tím, že bych si spočítal kolik stojí uložení kWh do fyzické baterie a kolik do virtuální a podle toho bych se rozhodl. Ale pokud máte sazbu D02d, tak uložení do fyzické baterie vyjde levněji.
Co se týče tepelného čerpadla, tak bych s jeho instalací počkal, mám informaci, že se zvažují dotace na výměnu plynového kotle za tepelné čerpadlo. Zatím bych si měřil teplotu otopné vody, abych věděl jaký teplotní spád potřebuji na vytápění.
Jahhy
Příspěvky: 3
Registrován: úte črc 05, 2022 2:30 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jahhy »

Jirka píše: pát kvě 20, 2022 8:39 am Ahoj po čase se vracím na tohle fórum. FTV na střeše stále nemám protože čekací lhůty, byť jenom na cenovou nabídku, jsou teď šílené. Ale abych oživil původní téma tohohle příspěvku, udělal jsem si vlastní kalkulaci. Díky Beny za inspiraci tvojí tabulkou! Třeba ta moje někomu dalšímu taky pomůže.
Návratnost FTV investice v.2.xlsx

Přidal jsem tam parametr "okamžitá spotřeba", buňka I20, abych simuloval efekt fyzické baterie 

Pro můj bungalov o vytápěné ploše 140m2 s roční spotřebou kolem 11MWh (el.podlahovka 6.4MWh, 180L TUV 1.6MWh, ostatní 2.9MWh) mi to vychází následovně:

Bez FTV zaplatím 56 tisíc (díky tomu, že mám od ČEZ ještě stále cenu za silovku 2,954Kč/kWh bez DPH). Pokud ale budu uvažovat ceník pro nové zákazníky s fixem na 3 roky (6,219Kč Kč/kWh bez DPH) tak to skočí na astronomických 99 tisíc!

Pokud vezmu FTV s VB a uvažuju cenu silovky "Elektřina pro soláry" 2,69 Kč/kWh bez DPH (ten ceník kupodivu ČEZ pořád má webu jako aktuální) pak podle parametru okamžité spotřeby vychází následující:
bez fyzické baterie:
okamžitá spotřeba OS=0% - 23 tisíc - roční úspora 33 tisíc - to je nejhorší čistě teoretický scénář, když všechna vyrobená energie, přeteče do DS
OS=20% - 21 tisíc - roční úspora 35 tisíc - stále celkem pesimistický odhad, že jenom 20% vyrobené energie okamžitě spotřebuji.
Při vlastní investici do FTV bez baterie 200 tisíc to mám za cca 7 let zpátky. Pokud bych uvažoval, že mi brzy ČEZ zdraží na ty astronomické ceny viz výš, tak mám investici zpátky za pouhé 3 roky  

s fyzickou baterií (vlastní investice navíc +100 tisíc)
OS=80% - 18 tisíc - úspora navíc jenom 3 tisíce - návratnost baterie přes 30 let! :-(
OS=100% - 17 tisíc - čistě teoretický příklad, že díky baterii využiju maximum vyrobené energie (samozřejmě limitované do skutečné spotřeby v daném měsíci) - úspora navíc 4 tisíce - návratnost 25 let

Pokud jsem někde neudělal chybu ve výpočtech (kdo jí odhalí má u mě pivo :-)) tak mi z toho vychází, že VB se mi rozhodně vyplatí, zatímco FB téměř vůbec.

A to navíc člověk, co montuje FTV pro ČEZ a byl u mě na konzultaci říkal, že sám doporučuje FB na zimu úplně odpojit, aby necyklovala někde kolem svojí minimální kapacity, což akorát snižuje její životnost a peněz za elektřinu to v zimě moc neušetří.
  
Samozřejmě chápu argumenty Trubky a dalších, že
1) systém s FB má velkou výhodu v případě delšího výpadku elektřiny (v praxi ale za těch 6 let co bydlíme nastal výpadek tak 6x a nikdy nebyl delší jak 8 hodin)
2) ČEZ může kdykoli obchodní model VB změnit, pak jde samozřejmě celá moje kalkulace do kopru.

Ale zkrátka pro někoho jako já, kdo potřebuje elektřinu na topení v zimě, je VB jediný business model, který přináší výraznou úsporu ročních nákladů.
Nepočítáš s další možností. Díky dotacím se FB vyplatí - a to vždy. Vyplatí se i v zimě při topení a vyplatí se koupit větší kapacitu i při menším výkonu FVE. To vše za předpokladu, že se cena elektřiny nakupuje za SPOTové ceny. Přibližně 50% dní v roce stojí v noci energie až 3x méně (někdy i 6x méně) než přes den. Takže v noci za levno nabiji a celé dopoledne s ní i topím. Přes den jsem na nule a někdy mi to vyjde až do večera. (mám TČ) Z tohoto titulu jsem vypočítal svoji návratnost kompletní FVE na 5,5 roku. Přetoky prodávám a celé léto jen inkasuji.
Jahhy
Příspěvky: 3
Registrován: úte črc 05, 2022 2:30 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jahhy »

Erik T píše: sob kvě 21, 2022 1:47 pm Tak my už taky čekáme na instalaci ongrid 9,9KWp a GW 12K-DT střídače. Trošku se obávám aktivního chlazení nebude to moc hlučné? Pasivní se dělá až u hybridních. Nevíte kolik by byl cca příplatek? Firma mi udělá přípravu na doinstalaci dalších 4 panelu na 11,7kwp až to bude možné. Teď máme roční spotřebu 7,7mwh + střídač počítám cca 0.8mwh=8,3mwh a 1,6 do rezervy. To by mohlo asi pro nás stačit i kdybychom pořídili EV auto. Ale myslím si že by to mohlo vyrábět i více než papírových 9.9Mwh. Simulace výkonu mi píše až 11,2Mwh. Tak budu jen doufat :)
64kwh x 2 za měsíc x 12 1536kwh. Teď 11,7kwp už bude jen příjemná rezerva tedy asi nemá smysl investovat do 15kwp střídače.
Počítejte s tím, že to bude vyrábět spíš kolem 9kW a méně. Ta rezerva do budoucna je dobrý úmysl.
Jahhy
Příspěvky: 3
Registrován: úte črc 05, 2022 2:30 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jahhy »

Zatím se to neděje vůbec, ale za rok dva už to může být běžná praxe.
jirijezek
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 21, 2021 7:21 pm
Bydliště: Blovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7360
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jirijezek »

sembeth píše: úte čer 14, 2022 10:36 am
jirijezek píše: pát čer 10, 2022 9:32 am
brumlaj píše: čtv čer 09, 2022 8:31 pm Nemáš či neměl's náhodou měnič spojen s Internetem? Pokud ne, tak jej máš špatně nastaven. Pokud ano, tak se zeptej vlastníka měniče (kdo jej ovládá, ten jej fakticky vlastní)
Měnič je připojen přes internet. Vlastník jsem já, montoval Tenaur, což prakticky je ČEZ. Když napíši nějaký dotaz, že je špatně nastaven, tak odepíšou, že funguje dobře. Já mám heslo pro ovládání měniče, ale nevím, jaké je optimální nastavení měniče. Je mi jasný, že ČEZ si nastaví měnič, aby to vyhovovalo více jim. Mě zajímá, jestli se musí baterie přes noc vybíjet, aby cyklovala, kvůli životnosti. Jenže když se vybije přes měnič na cca 45%, tak to můžu vybít baterii přes noc, třeba tím, že budu nahřívat bojler půl hodiny, nebo hodinu.
Mě zaráží ta zvýšená spotřeba měniče, když není odběr a jsou nabitý baterky. Když byly zamítnutý přetoky, tak to bylo v cajku, to měl spotřebu třeba 36W, ale jak se povolily přetoky a měl bych posílat do VB elektriku, tak se spotřeba zvýší na cca 2-3 kW a do VB teče jen 1,5 kW místo 3-4kW když panely jedou na 5,5 kW. Navíc se mi přes noc baterky vybíjí a není v domě žádný odběr. Mám pocit, že mě berou na hůl, nebo jsem špatně pochopil princip fungování FVE :oops:
Máte určitě špatně nastaveno. Baterie se nemá co vybíjet do DS!!!!
Stopro bych to viděl na Economical Mode. Takto to měl i soused, při zprovoznění baterek, ještě bez FVE (dobíjení, vybíjení). Kdyby se nepřipomněl, tak to tam má do dnes. Určitě není důvod, aby jste měl jinak než General Mode.
Takže požadujete nastavení od dodavatele na General Mode. A rovnou bych je zjebal, proč tak nemáte.
Dále si zkontrolujte, jestli máte nastavenu symetrii. To lze zjisti asi jenom v PV Masteru, nevím jestli je to i v SEMS zobrazeno?
Nebo si srovnejte data ze SEMS a PND ČEZ (Portál naměřených dat) a budete vědět hned jak Vám to jede.
Opět zkušenost souseda, dle srovnání dat SEMS a PND zjistil že je něco blbě, a taky že jo, opačně zapojenej 4Q šizoměr. Řídit se jenom dle SEMS, tak by se pak asi dost divil. ČEZ reklamaci uznal.

Heslo co máte bude do SEMS. Nevěřim, že by Vám dali PV Master??? SEMS je jenom na koukání ;)
Jinak Tenaur nic moc řekl bych.

Jak a kde jste vyčetl přesnou spotřebu měniče? To by mě zajímalo. Nějak nerozumím, kde by vzal pasivně chlazený měnič spotřebu 2-3kW. To nemá ve výkonu ani ČEZ Battery box? Zátěži se samozřejmě spotřeba zvyšuje. V datasheetu je u GW10K-ET standby režim myslim 15W.
mám nastavený obecný režim, než jsem dostal povolení k DS, tak jsem měl Off-grid, nikdy jsem neměl nastavení na Ecomode. A to vybíjení jsem si všiml, až po připojení k DS.
jirijezek
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 21, 2021 7:21 pm
Bydliště: Blovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7360
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jirijezek »

jirijezek píše: čtv črc 07, 2022 3:07 pm
sembeth píše: úte čer 14, 2022 10:36 am
jirijezek píše: pát čer 10, 2022 9:32 am
Měnič je připojen přes internet. Vlastník jsem já, montoval Tenaur, což prakticky je ČEZ. Když napíši nějaký dotaz, že je špatně nastaven, tak odepíšou, že funguje dobře. Já mám heslo pro ovládání měniče, ale nevím, jaké je optimální nastavení měniče. Je mi jasný, že ČEZ si nastaví měnič, aby to vyhovovalo více jim. Mě zajímá, jestli se musí baterie přes noc vybíjet, aby cyklovala, kvůli životnosti. Jenže když se vybije přes měnič na cca 45%, tak to můžu vybít baterii přes noc, třeba tím, že budu nahřívat bojler půl hodiny, nebo hodinu.
Mě zaráží ta zvýšená spotřeba měniče, když není odběr a jsou nabitý baterky. Když byly zamítnutý přetoky, tak to bylo v cajku, to měl spotřebu třeba 36W, ale jak se povolily přetoky a měl bych posílat do VB elektriku, tak se spotřeba zvýší na cca 2-3 kW a do VB teče jen 1,5 kW místo 3-4kW když panely jedou na 5,5 kW. Navíc se mi přes noc baterky vybíjí a není v domě žádný odběr. Mám pocit, že mě berou na hůl, nebo jsem špatně pochopil princip fungování FVE :oops:
Máte určitě špatně nastaveno. Baterie se nemá co vybíjet do DS!!!!
Stopro bych to viděl na Economical Mode. Takto to měl i soused, při zprovoznění baterek, ještě bez FVE (dobíjení, vybíjení). Kdyby se nepřipomněl, tak to tam má do dnes. Určitě není důvod, aby jste měl jinak než General Mode.
Takže požadujete nastavení od dodavatele na General Mode. A rovnou bych je zjebal, proč tak nemáte.
Dále si zkontrolujte, jestli máte nastavenu symetrii. To lze zjisti asi jenom v PV Masteru, nevím jestli je to i v SEMS zobrazeno?
Nebo si srovnejte data ze SEMS a PND ČEZ (Portál naměřených dat) a budete vědět hned jak Vám to jede.
Opět zkušenost souseda, dle srovnání dat SEMS a PND zjistil že je něco blbě, a taky že jo, opačně zapojenej 4Q šizoměr. Řídit se jenom dle SEMS, tak by se pak asi dost divil. ČEZ reklamaci uznal.

Heslo co máte bude do SEMS. Nevěřim, že by Vám dali PV Master??? SEMS je jenom na koukání ;)
Jinak Tenaur nic moc řekl bych.

Jak a kde jste vyčetl přesnou spotřebu měniče? To by mě zajímalo. Nějak nerozumím, kde by vzal pasivně chlazený měnič spotřebu 2-3kW. To nemá ve výkonu ani ČEZ Battery box? Zátěži se samozřejmě spotřeba zvyšuje. V datasheetu je u GW10K-ET standby režim myslim 15W.
mám nastavený obecný režim, než jsem dostal povolení k DS, tak jsem měl Off-grid, nikdy jsem neměl nastavení na Ecomode. A to vybíjení jsem si všiml, až po připojení k DS.
Už jsem to noční nabíjení našel a nebylo to chybou FVE. Elektrikář mi v šachtě bazénu přepnul programování filtrace do automatického modu a tam bylo nastavení zapnutí filtrace bazeénu a UV lampy od 1:30-4:00. Přesně ten čas mi ukazovala křivka odběr. Hurááá,náhodou jsem šel v noci na WC a něco mi řeklo, obejdi bazén a tím jsem to našel. Ne, že by bylo na škodu, že běžela filtrace přes noc, ale když mám FVE, tak jsem to přeprogramoval na den,aby mi to v noci nežralo baterie. Úplně jsem na to staré mechanické programování zapomněl, protože jsem měl chytrou zásuvku a zapínal přes telefon. Teď se to změnilo, když jsem dělal TČ k bazénu a použila se stará zásuvka :D :D :D :D
Fitor
Příspěvky: 38
Registrován: ned čer 05, 2022 6:37 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Fitor »

Ahoj,
čeká mě první připojení do DS ČEZ a chci se zeptat:
pokud budu mít přetok/dodávku do VB 4MWH a odběr 3MWh v VT a 2MWh v NT, jak ČEZ provede odečtení/saldo?
Z ČEZu mi neposlali návrh smlouvy, prý až po PPDS, ale na webu píší, že zohlední VT a NT, ale nepíší jestli se i přetoky zaznamenají zvlášť ve VT a NT a pak odečítají od odběrů v VT a NT, nebo přetok do VB je jedno číslo a pak platí otázka nahoře.
Dík
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Fitor píše: pát črc 15, 2022 11:08 pm Ahoj,
čeká mě první připojení do DS ČEZ a chci se zeptat:
pokud budu mít přetok/dodávku do VB 4MWH a odběr 3MWh v VT a 2MWh v NT, jak ČEZ provede odečtení/saldo?
Z ČEZu mi neposlali návrh smlouvy, prý až po PPDS, ale na webu píší, že zohlední VT a NT, ale nepíší jestli se i přetoky zaznamenají zvlášť ve VT a NT a pak odečítají od odběrů v VT a NT, nebo přetok do VB je jedno číslo a pak platí otázka nahoře.
Dík
U VB je jedno, zda je odběr v NT či VT, silovka je tam pořád stejná.
Tedy pokud máš přetok 4 MWh a odběr dohromady 5 MWh odečtou se 4 MWh na konci ve faktůře. Tobě zbyde zaplatit 1 MWh v silovce a 5 MWh v poplatcích distribuce
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Fitor
Příspěvky: 38
Registrován: ned čer 05, 2022 6:37 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Fitor »

A právě o to mi jde v jakém tarifu distribuce.
Rád bych, aby na to odpověděl někdo, kdo elektřinu pro soláry má, třeba i se starými podmínkami. Zajímalo by mě znění smlouvy nebo roční faktura.
Já mám sazbu D25d a většina přebytků by vznikla v době NT a většinu spotřeby bych měl ve VT. Pokud by ČEZ rozlišoval, co jsem poslal do sítě ve VT a NT a to potom odečítal stejným způsobem od spotřeby, tak by mi nebyla VB skoro nic platná.
Cena silovky s tím nemá co dělat, ale cena distribuce ano ale hlavně způsob jakým se provede saldo.
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Dodávka elektřiny do DS není rozdělena na VT/NT, elektroměr má pouze tři registry, odběr VT, odběr NT, dodávka. Co se týká odečtu spotřeby oproti dodávce, tak jestli sem dobře pochopil to, co mají na webu, tak přetok rozdělí stejným poměrem jako je odběr mezi VT/NT.
Vše sledujeme po kWh, aby bylo vyúčtování co nejpřesnější. Samozřejmě také dodržíme stejný poměr vysokého a nízkého tarifu, jako v případě běžného odběru ze sítě.
Zdroj: https://www.cez.cz/cs/technologie/fotov ... pro-solary
Virtuální baterie se vyplatí u topných tarifů, kde jsou poplatky za distribuci kolem 1 Kč/kWh včetně podpory OZE, u běžného jednotarifního (D01d/D02d) nebo dvoutarifního odběru (D25d/D26d) se zas tolik nevyplatí kvůli vysokým distribučním poplatkům ve VT tarifu.
Fitor
Příspěvky: 38
Registrován: ned čer 05, 2022 6:37 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Fitor »

Proto píšu jestli by neodpověděl někdo, kdo ten tarif má, protože každý to může chápat jinak, ale jde o to jak to ve skutečnosti probíhá.
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Fitor píše: sob črc 16, 2022 8:41 am A právě o to mi jde v jakém tarifu distribuce.
Rád bych, aby na to odpověděl někdo, kdo elektřinu pro soláry má, třeba i se starými podmínkami. Zajímalo by mě znění smlouvy nebo roční faktura.
Já mám sazbu D25d a většina přebytků by vznikla v době NT a většinu spotřeby bych měl ve VT. Pokud by ČEZ rozlišoval, co jsem poslal do sítě ve VT a NT a to potom odečítal stejným způsobem od spotřeby, tak by mi nebyla VB skoro nic platná.
Cena silovky s tím nemá co dělat, ale cena distribuce ano ale hlavně způsob jakým se provede saldo.
Mám produkt 4 rokem, tedy jak za starých podmínek, tak i již za 100% slevu.
Sleva je jen na silovku a tam se nerozlišuje, zda byl přetok či odběr v NT či VT. Prostě co ven odteče se na konci zúčtovacíhoi období na faktuře od odběru silovky odečte.
VT a NT se řeší jen u distribuce, pokud máš D25d, je tam rozdíl v ceně. Pokud máš D57d je to skoro jedno.

Tedy ještě jednou, u VB se neřeší, zda byl odběr či přetok v VT či NT z pohledu slevy, ale jen z pohledu distribuce.

Tady máš část faktury, kde vidíš odečet silovky a jak vidíš neřeší se, kdy jsem přetok poslal ven.
Jo a fakturace rozdělené z důvodu toho, že zúčtovací období bylo do června. Následně změněno na leden prosinec.
Screenshot 2022-07-16 at 09-10-38 519b611b-e946-469d-9575-8fd4e6f6c184.png
Screenshot 2022-07-16 at 09-10-38 519b611b-e946-469d-9575-8fd4e6f6c184.png (60.42 KiB) Zobrazeno 2140 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Trochu to poupravím.
V minulé verzi produktu se počítala spotřeba dle VT i NT, protože tam byla různá cena, ale sleva se odečetla od kompletní částky za odběr.

Tak teď už to je asi jasné úplně.
Screenshot 2022-07-16 at 09-17-53 519b611b-e946-469d-9575-8fd4e6f6c184.png
Screenshot 2022-07-16 at 09-17-53 519b611b-e946-469d-9575-8fd4e6f6c184.png (218.77 KiB) Zobrazeno 2131 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

A jaká byla spotřeba elektřiny za dané období? Rozdělili dodávku v poměru jak píšou na webu?
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

xmasin píše: sob črc 16, 2022 9:22 am A jaká byla spotřeba elektřiny za dané období? Rozdělili dodávku v poměru jak píšou na webu?
Screenshot 2022-07-16 at 09-25-33 519b611b-e946-469d-9575-8fd4e6f6c184.png
Screenshot 2022-07-16 at 09-25-33 519b611b-e946-469d-9575-8fd4e6f6c184.png (34.97 KiB) Zobrazeno 2130 x
Screenshot 2022-07-16 at 09-26-25 519b611b-e946-469d-9575-8fd4e6f6c184.png
Screenshot 2022-07-16 at 09-26-25 519b611b-e946-469d-9575-8fd4e6f6c184.png (304.68 KiB) Zobrazeno 2130 x
Nevím na co se ptáš, ale snad tu najdeš odpověď.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Já to prostě vidím tak, že celkovou spootřebu za rok sečtou dohromady, sečtou přetoky, spotřebu a přetok převedou do fiatu a následně přetoky odečou od spotřeby. Není na tom nic složitého.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Fitor
Příspěvky: 38
Registrován: ned čer 05, 2022 6:37 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Fitor »

Díky za postnutí faktury!!!
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Distribuci zaplatíš VŽDY. Bez ohledu na stav VB. Odebereš 1MWh ve VT, zaplatíš za distribuci 1MWh. To samé u NT. A je zcela šumák kdy přetíkáš. Nedostaneš ani míň, ani víc. Dostaneš stejně v obou tarifech.
Fitor
Příspěvky: 38
Registrován: ned čer 05, 2022 6:37 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Fitor »

Tak už jsem to pochopil:
v mém příkladu (dodávka 4MWh, odběr 3MWh VT a 2MWh NT) sečtou odběr a odečtou doddávku 3+2-4=1MWH zaplatím silovku.
Plus za odběr zaplatím distribuci + poplatky za 3MWh ve VT a 2MWh v NT.
Pokud naposílám víc do sítě než odeberu tak silovka nula a zaplatím za to co jsem odebral distribuci + poplatky.

Ještě je možné při podpisu na 3 roky změnit v průběhu trvání smlouvy tarif? Mám plynový kotel a vyměnil bych ho za elektrický a později za TČ.
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Fitor píše: sob črc 16, 2022 8:17 pm Ještě je možné při podpisu na 3 roky změnit v průběhu trvání smlouvy tarif? Mám plynový kotel a vyměnil bych ho za elektrický a později za TČ.
Ne není.

Takhle by jsi na to byl finančně
Screenshot 2022-07-16 at 20-24-35 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních .xlsx.png
Screenshot 2022-07-16 at 20-24-35 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních .xlsx.png (54.16 KiB) Zobrazeno 2036 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Fitor
Příspěvky: 38
Registrován: ned čer 05, 2022 6:37 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Fitor »

Moc pěkné, takže musím urychleně sehnat elektrokotel a požádat o D57d, pak teprve podepsat smlouvu. Za tu dobu to stačí ještě o něco zvednout.....
Můžeš sem dát tu exelovou tabulku abych si s tím mohl pohrát?
Dík, moc jsi mi pomohl
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Fitor píše: sob črc 16, 2022 8:35 pm Moc pěkné, takže musím urychleně sehnat elektrokotel a požádat o D57d, pak teprve podepsat smlouvu. Za tu dobu to stačí ještě o něco zvednout.....
Můžeš sem dát tu exelovou tabulku abych si s tím mohl pohrát?
Dík, moc jsi mi pomohl
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... ue&sd=true

Už je tam ale pěkný bordel, snad se vyznáš. Olož si to k sobě a pak si to můžeš editova jak potřebuješ
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“