Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Máš pravdu v Nzu. Mám někde stejnou odpověď.
Pokud jde o distribuci a tedy vnímání mikrozdroje. Mikrozdroj je stále do 10 kWp. Jen se dle posledního PPDS bere velikost dle měniče a ne nikoliv dle počtu kWp. V to máš pravdu.
Bohužel jsem se ale setkal z jiným výkladem a pochopením pravidel od technika připojení.
Tedy radím vypsat žádost a postoupit na ČEZ. S měničem 10 kW a polem co snese DC. No a uvidis.
Ještě si ale prostuduju PPDS zda ti tu neříkám kravinu.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

V PPDS je toto
Screenshot_20220116_162206.jpg
Screenshot_20220116_162206.jpg (248.53 KiB) Zobrazeno 3245 x
Tohle je ten problém proč se někteří technici neumí rozhodnout. V dvou větách jsou rozdílné výklady tedy aspoň pro mne

Protože
Screenshot_20220116_162658.jpg
Screenshot_20220116_162658.jpg (222.24 KiB) Zobrazeno 3243 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od lukas_k »

Tyjo, seš dobrej. Četl jsem PPDS 2x a nenašel to. Mě z toho (bohužel) jazykovým výkladem vychází, že rozhodující pro výkon systému je jmenovitý výkon panelů a pro zpětné vlivy do DS pak výkon střídače. Zkusím asi poslat dotaz na ČEZ, chtěl jsem to dělat čistě a poctivě, nemám čas se pak s někým dohadovat.

Co se týče té kvalifikace, níže přikládám, co mi poslali ze SFZP. Je to v podstatě to stejný, co je v těch pravidlech s komentářem, třeba to někomu taky pomůže:
- Všechny oblasti podpory (A, B, C, D)
o Osoba autorizovaná podle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů, a to v příslušném oboru autorizace dle typu podporovaného opatření.

Pro fotovoltaické systémy pak navíc:

o Držitel platného oprávnění dle § 10 vyhlášky Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, ve znění pozdějších předpisů (pouze projektové dokumentace zpracované do 30. 6. 2022).
o Osoba znalá pro řízení činnosti dle § 19 odst. 2 zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů (pouze projektové dokumentace zpracované od 1. 7. 2022 včetně).
o Osoba nebo firma oprávněná dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, k instalaci fotovoltaických systémů.

- Ostatní výše neuvedené podoblasti podpory C a D
o Odborná dodavatelská firma, v případě instalace obnovitelných zdrojů energie firma nebo osoba oprávněná dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, k instalaci navrhovaného druhu zdroje (OZE)

(Takováto osoba se prokazuje osvědčením odborné způsobilosti v oboru „Elektromontér fotovoltaických systémů (26-014-H)"
K tématu doplním, že základní požadavky v oblasti energetiky a zdrojů OZE spadají ale do kompetence MPO ČR. Žadatel i dodavatel by tak měli vycházet z platné legislativy a technických předpisů.
Tedy v důsledku souběhu projekce podle zastaralé a dávno překonané vyhl. 50/78 Sb. a autorizačního zákona, je u projektů podaných do konce června nezbytné mít i kvalifikaci podle jejího § 10. Od července, kdy konečně začne platit zák. 250/2021 Sb., který projekci bere jen velmi okrajově, už stačí stupeň pro řízení činnosti. Sám 10ku nemám, za celé roky jsem ji nikdy nepotřeboval a teď, kvůli své vlastní FVE si ji musím buď dodělat, nebo počkat do července, než ta 52 let stará sračka zmizí z tohoto světa.
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od NESKOM »

Při výkonu nad 10kWp je nutné zažádat o licenci ERU. Větší výkon už není mikrozdroj ale výrobna.
Při PPP se kontrolují výkony panelů a hodnoty jističů. Výkon měničů se jen zaznamená podle výrobního štítku. Už proto že většina ongrid měničů umí dodat výkon vyšší než štítkový nemůže být výkon generátoru (panelů) vyšší než povolený.
mati
Příspěvky: 45
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mati »

xmasin píše: ned led 16, 2022 3:13 pm
koci píše: ned led 16, 2022 12:44 pm Fve chci samozřejmě taky. Kolegové z prace by mi to mohli nasinstalovat. Bohužel jako většina jedou typické sestavy (Goodwee, Pylontech atd.). Že zkušenosti uživatelů zde a na dalších fórech se spíš klonim k sestavě s Victronem. Zatim jsem ve fázi zjišťování informací, i když už ta fáze trvá asi druhým rokem 🙂
U Victronu je nevýhoda, že neumí podporu sítě, takže lze připojit jen jako mikrozdroj bez přetoků.
Svatá pravda - mám to doma ..
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Co jsme si měli vzít z tohoto příspěvku?
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od MisakP »

Vážně není u Victronu žádná možnost, jak schovávat nadbytky do virtuální baterky?
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Mám dotaz - uvažuji o FVE 9,99 kWp (limit kvůli dotaci) - limitováno panely, ale chtěl bych hybridní invertor Solax X3 Hybrid 15 kW G4. Kvůli potenciální možnosti vyššího zatížení na jedné fázi - ne do DS, ale do spotřeby domu. Projde to, nebo musím použít pouze Solax 10 kW, i když umí dát více?
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

AlanKraus píše: stř led 19, 2022 12:21 am Mám dotaz - uvažuji o FVE 9,99 kWp (limit kvůli dotaci) - limitováno panely, ale chtěl bych hybridní invertor Solax X3 Hybrid 15 kW G4. Kvůli potenciální možnosti vyššího zatížení na jedné fázi - ne do DS, ale do spotřeby domu. Projde to, nebo musím použít pouze Solax 10 kW, i když umí dát více?
Takhle to bylo možné, tedy u jednofáze mít 5 kW měnič a 3,7 kWp na střeše. Po vydáním nového PPDS je omezení i na měniči, tedy maaximum 3,7 kW u jednofáze.
O pár příspěvků výše jsem vložil screen z PPDS. Myslím, že můžeš jen 10 kW měnič. Ale podej si žádost a uvidíš.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

MisakP píše: úte led 18, 2022 10:59 pm Vážně není u Victronu žádná možnost, jak schovávat nadbytky do virtuální baterky?
Nevím o tom, zkus se zeptat u Neosolaru jestli náhodou Victron nevyřešil podporu sítě, pokud ne, tak to možné není.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

AlanKraus píše: stř led 19, 2022 12:21 am Mám dotaz - uvažuji o FVE 9,99 kWp (limit kvůli dotaci) - limitováno panely, ale chtěl bych hybridní invertor Solax X3 Hybrid 15 kW G4. Kvůli potenciální možnosti vyššího zatížení na jedné fázi - ne do DS, ale do spotřeby domu. Projde to, nebo musím použít pouze Solax 10 kW, i když umí dát více?
U G4 píšou přetížitelnost 150% takže teoreticky i 10 kW měnič by měl umět dodat až 5 kW na fázi, ale asi bych to uvěřil u Solaxu jestli to tak opravdu je.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Solax to skutečně umí, to je jeden z důvodů, proč chci právě Solax. Mám TČ jednofázový 9 kW LG, takže max spotřeba až 3,5 kW. Ještě dotaz. Pokud 10 kW Solax má max výstupní proud 14,5 A a odběr na dané fázi bude vyšší (např. TČ a vařič - dom jistič 3x25 A), těch 14,5 A dodá invertor a zbytek si docucne z DS?
Ale pak nerozumím údaji o přetížení až 150 % na fázi, když 14,5 A * 230 V je přesně 1/3 10 kW. Nebo je 14,5 A/fáze bráno jako střední hodnota?
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Řekl bych, že je to myšleno tak, že nominální výkon do fáze je 3,3 kW a může být přetížen o 50% takže až na 5 kW, viz popis níže.
Nový střídač umí přelívat volnou kapacitu AC výkonnosti z jedné fáze do více zatížené druhé fáze. V praxi to vypadá tak, že asymetrie na jedné fázi může dosáhnout až 150 % jmenovitého výkonu, to je například 5 kW do jedné fáze, místo obvyklých 3,3 kW. Tím se uživateli výrazně zlepší vlastní spotřeba z akumulované nebo přímo využité solární energie. Super přelívací asymetrie (SPA) není dostupná pro modely SolaX Hybrid G4 12.0 a 15.0.
Zdroj https://gbc-solino.cz/headpage/stridace ... /solax-g4/
Takže za mě jasná volba je 10 kW střídač, udělá stejnou službu jako 15 kW, ale s menším papírováním.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

xmasin píše: stř led 19, 2022 10:10 am
MisakP píše: úte led 18, 2022 10:59 pm Vážně není u Victronu žádná možnost, jak schovávat nadbytky do virtuální baterky?
Nevím o tom, zkus se zeptat u Neosolaru jestli náhodou Victron nevyřešil podporu sítě, pokud ne, tak to možné není.
Co neumí střídač by mělo jít ošetřit na vstupu objektu u rozpadoveho bodů ne?
https://ecoprodukt.cz/p/86350-u-f-guard ... gJT0vD_BwE
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Diablo007 píše: stř led 19, 2022 5:22 pm Co neumí střídač by mělo jít ošetřit na vstupu objektu u rozpadoveho bodů ne?
https://ecoprodukt.cz/p/86350-u-f-guard ... gJT0vD_BwE
Tohle nepomůže, Victron neumí statickou a dynamickou podporu sítě dle požadavků PDS, takže tady žádné externí zařízení nepomůže.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

AlanKraus píše: stř led 19, 2022 1:40 pm Solax to skutečně umí, to je jeden z důvodů, proč chci právě Solax. Mám TČ jednofázový 9 kW LG, takže max spotřeba až 3,5 kW. Ještě dotaz. Pokud 10 kW Solax má max výstupní proud 14,5 A a odběr na dané fázi bude vyšší (např. TČ a vařič - dom jistič 3x25 A), těch 14,5 A dodá invertor a zbytek si docucne z DS?
Ale pak nerozumím údaji o přetížení až 150 % na fázi, když 14,5 A * 230 V je přesně 1/3 10 kW. Nebo je 14,5 A/fáze bráno jako střední hodnota?
To bude takový ten klasický trik: přetížení až 150% na fázi, ale maximálně vteřinu nebo dvě. Tedy v praxi zcela nepoužitelné.

Klíčová je kolonka "nominální výstupní proud na fázi". Pokud je tam napsáno 14,5A, tak je to klasických 3,3kW a šmitec.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

xmasin píše: stř led 19, 2022 6:09 pm
Diablo007 píše: stř led 19, 2022 5:22 pm Co neumí střídač by mělo jít ošetřit na vstupu objektu u rozpadoveho bodů ne?
https://ecoprodukt.cz/p/86350-u-f-guard ... gJT0vD_BwE
Tohle nepomůže, Victron neumí statickou a dynamickou podporu sítě dle požadavků PDS, takže tady žádné externí zařízení nepomůže.
Já myslím, že to nebude tak horké:

1)
Původní MultiPlus měl problém, že neobsahoval dvojité síťové relé.
MultiPlus-II vzniknul, mimo jiné, právě proto, aby bylo možné jej masivně nasazovat v domácích FVE v těch zemích, kde je dvojité síťové relé vyžadováno.

2)
MultiPlus-II má mrtě EU certifikací na různé "Grid Code": https://www.victronenergy.com/support-a ... rtificates

3)
Sám jsem se na to nedávno ptal instalační firmy, která dělá FVE primárně na Victronu a odpověď byla, že umí Victron připojit k DS jako "Mikrozdroj ve standardním režimu" a to včetně toho, že se bude jednat o luxusních 3 x 5000VA.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od MisakP »

Taky právě žiju v přesvědčení, že to nové Victrony umí, proto mě překvapilo tvrzení, že ne :shock:
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

To že má Multiplus II různé certfikace neznamená, že jde připojit do sítě v režimu dodávek, zeptám se u Neosolaru.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Trubka píše: stř led 19, 2022 7:31 pm

3)
Sám jsem se na to nedávno ptal instalační firmy, která dělá FVE primárně na Victronu a odpověď byla, že umí Victron připojit k DS jako "Mikrozdroj ve standardním režimu" a to včetně toho, že se bude jednat o luxusních 3 x 5000VA.

Jako fakt? A co na to PPDS?
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Právě proto, že stejně jako ty moc dobře vím, že v PPDS už se ohánějí i výkonem baterek, jsem se firmy ptal.

Prý takových instalací připojili v roce 2021 desítky.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

A není to tak, že na 5 kW Multiplusu nastaví limit 3,7 kW aby se vešli do jednofázového připojení? Svého času se takhle dělalo připojení Infinisolaru 5.5E.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

To nevím.
Na detaily jsem se neptal, jelikož se mi příčí vychcaně tahat z lidí jejich know-how, když jim za to nemůžu nabídnout odpovídající protihodnotu.
mati
Příspěvky: 45
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mati »

mati píše: úte led 18, 2022 10:11 am
xmasin píše: ned led 16, 2022 3:13 pm
koci píše: ned led 16, 2022 12:44 pm Fve chci samozřejmě taky. Kolegové z prace by mi to mohli nasinstalovat. Bohužel jako většina jedou typické sestavy (Goodwee, Pylontech atd.). Že zkušenosti uživatelů zde a na dalších fórech se spíš klonim k sestavě s Victronem. Zatim jsem ve fázi zjišťování informací, i když už ta fáze trvá asi druhým rokem 🙂
U Victronu je nevýhoda, že neumí podporu sítě, takže lze připojit jen jako mikrozdroj bez přetoků.
Svatá pravda - mám to doma ..
Příspěvek od Beny » úte led 18, 2022 10:46 am
Co jsme si měli vzít z tohoto příspěvku?

Reagoval jsem na poslední zápis :
"Victron lze připojit jen jako mikrozdroj bez přetoků!!"

Neumí podporu sítě - jak je již teď psáno výše. A tu PPDS stále vyžaduje.
mati
Příspěvky: 45
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mati »

mati píše: čtv led 20, 2022 5:55 am
mati píše: úte led 18, 2022 10:11 am
xmasin píše: ned led 16, 2022 3:13 pm
U Victronu je nevýhoda, že neumí podporu sítě, takže lze připojit jen jako mikrozdroj bez přetoků.
Svatá pravda - mám to doma ..
Příspěvek od Beny » úte led 18, 2022 10:46 am
Co jsme si měli vzít z tohoto příspěvku?

Reagoval jsem na poslední zápis :
"Victron lze připojit jen jako mikrozdroj bez přetoků!!"

Neumí podporu sítě - jak je již teď psáno výše. A tu PPDS stále vyžaduje.
Jedině , že by přímo Neosolar do Multiplusu II lil speciální software. Upgradem od Victronu se to měnič nenaučil - u mě doma tedy..
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“