Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Jo pár twetů jsem si s kolegou vyměnil. Prostě lithium mafie :-)
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

AlanKraus píše: čtv led 27, 2022 12:42 am Našel jsem již dost dat z diskuzí na webu i youtube ohledně produktů Solax a nemyslím, že by byly nějak výrazně nespolehlivé, navíc je tu výhoda kompletního systému vše v jednom. To je něco jiného, než skládat FVE systémem každý pes jiná ves. Sám Solax udává u systému X3 G4 mnohem rychlejší instalaci - údajně asi 30 minut doba instalace a zprovoznění. Modul mezi střídačem a baterií (X3 matebox) obsahuje hotovou kompletní instalaci všech ochran, takže připojíte pouze stringy, baterii a grid.
Můžeš mi prosím zkusit odpovědět na následující zadání, jak se systém Solax chová?
Zadání:
Baterie cca. 30kWh, předpokládám, že technologie LFP. Požaduji vždy min. 20% baterie jako backup pro případ výpadku DS a provoz vitálních funkcí domácnosti (čerpadlo vodárny, oběhová čerpadla topení, svícení, EZS,..) Na 14kWh instalaci se z mé letošní zkušenosti od listopadu do února nenabije ani jednou do plna. A to prosím ometám panely, kdykoli to jen alespoň trochu dává smysl.
Jak má Solax v BMS řešené měření a resetovaní měření SOC, aby bylo toto zadání splněné? Jinými slovy, aby měření SOC odpovídalo realitě i za předpokladu, že se systém 3 měsíce nedostane na 0% nebo 100% nabití? Věřím, že zadání je velmi běžné a v podstatě by ho měl chtít téměř každý, kdo postaví domácí FVE s drahou baterkou. Díky za odpověď.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Myslíš skutečně 30 kWh baterie????
Solax umí maximálně (X3-Hybrid G4 10.0-D + TRIPLE 46,4kWh (HV)) - cena kompletního systému asi 615 000 + panely :-(
X3-Hybrid G4 10.0-D + TRIPLE 23.2kWh (HV) - cena systému (invertor + bateire) cca 340 000 + panely.
Ad SOC - Solax umožňuje plynulé nastavení SOC podle předpokládaného využití myslím v rozsahu od řádově jednotek % do 100 %. To znamená, že pokud vyžadujeme provoz FVE především pro backup, můžete SOC nastavit až na 100 %. V případě výpadku je pak k dispozici plná kapacita baterie. Takže požadavek 20-30 % SOC je zcela bez problému.
Více o bateriích zde: https://www.solaxpower.com/triple-power-battery/
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

zcela si nerozumíme. Každé měření SOC je zatížené chybou, která vzniká nepřesností měření na bočníku a postupnou integrací. Z toho vyplývá, že pokud baterka nedosáhne během několika měsíců 100% nebo 0%, tak systém neumí udělat rekalibraci. Tedy alespoň si to já myslím a má to tak i moje BMS. Tak se ptám, jak to řeší solax. Ty máš solax nastudovaný, tak prozraď. díky
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

To se omlouvám, v manuálech jsem se nikde o rekalibraci nedočetl. Spíš předpokládám, že vzhledem k tomu, že invertor i baterie tvoří jeden celek, který spolu nějak komunikuje a je to od jednoho výrobce, budou to mít nějak ošetřené. Mimo to, dle katalogů lze baterie Triplex T3 propojit pouze s hybridními systémy Solax X3 G4 (tedy novinkou).
Zde jsou odkazy na baterie:
https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... T30-CZ.pdf
K dotazu na dlouhou dobu bez nabití je uvedeno toto:
Údržba
Je-li při skladování okolní teplota v rozsahu -20 až 45°C, nabijte baterie každé tři měsíce.
Je-li při skladování okolní teplota v rozsahu -20 až 20°C, nabijte baterie každých 6 měsíců.
Není-li baterie použita déle než 9 měsíců, je potřeba ji dobít alespoň na 50% SOC.
Takže pokud ji jednou za čas dobiješ na 100 %, podle mně si to zkalibruje samo. Ale jen můj odhad (jsem původem elektronik slaboproudař :-(
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Kodl69 »

Ano, takhle to funguje u většiny BMS. Ale co když celou zimu nedojde k dobití na 100% SOC? potom stačí velice malá chyba měření proudu a za dlohej čas to úplně rozhodí udávanou hodnotu SOC. 3 měsíce jsou 720h , při 5kWh baterce (100Ah na 50V) stačí, aby byla absolutní chyba měření 140mA z 200A rozsahu , a už to není měřák SOC, ale odhad +- 100% SOC. 140mA z 200A je 0.07%. A to je to oč se tu jedná. Pro trochu solidní měření SOC v zimě bys potřeboval mít absolutní chybu měření proudu do 10mA na rozsahu těch 200A, a navíc přesně stanovenou konstantu samovybíjení, aby výsledek nebyly "domácí čísla" tj hausnumera...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

AlanKraus píše: sob led 29, 2022 7:05 pm Spíš předpokládám, .... nějak komunikuje a je to od jednoho výrobce, budou to mít nějak ošetřené.
Vidíš, a to je právě to, na co se tady snažím upozornit. Myslet si, znamená hovno vědět. Předpokládat jak by smet. Já už jsem v životě tolikrát předpokládal a tolikrát narazil....
Totiž to, že mám BMS a zbytek systému od dvou výrobců, nezpůsobuje ten problém. Ten problém způsobuje baterka jako taková a hlavně její chemie. Způsobuje to téměř konstantní napětí po velkou oblast SOC. Potom samozřejmě můj požadavek na určitou velikost SOC pro backup. Určitě i nemožnost nekonečně přesně integrovat proud a napětí. Je ale můj požadavek opravdu tak neobvyklý, nebo snad nadstandardní? Já vlastně ani nemůžu kritizovat výrobce BMS, sám nemám nápad, jak by takový algoritmus vypadal. Jasně, když to jednou za měsíc nabiju na 100%, tak vše pojede jak má. Chceme ale my, solárnící prahnoucí po maximální míře nezávislosti na DS, baterku velkou třeba i 50kWh, každý měsíc nabíjet z DS?
Velkou spoustu detailů člověk zjistí, až začne daný systém používat. Pro poloostrovní/hybridní systém je spousta požadavků a nastavovacích parametrů, což ten systém komplikuje. A to je právě to, nač jsem upozorňoval svým příspěvkem porovnávajíc ongrid a hybrid. Já s oběma žiji již nějakou dobu. A ty jakožto člověk propagující BlackBox baterie a All in One řešení jsi to ode mě schytal:) Jen jsem tě chtěl přivést na trochu kritické myšlení, zejména když všechno vypadá moc krásně a letáky nezmiňují možné problémy.
Každopádně ti přeji, ať ti systém dobře slouží.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

ještě malá off topic vsuvka, jak předpokládáme, že má výrobce věci pořešené.
Octavia r.v. 2019. Přístroje během jízdy nahlásí nedostatek kapaliny do ostřikovačů. OK, chápu. Proč ale každých několik jednotek/desítek km, když se zrovna zhoupne hladina, přijde ten hlasitý gong a nová výstraha přes celé přístroje? Přeci auto (resp. vývojař programující FW) ví, že jsem mezi tím nezastavil, neotevřel kapotu a tím i logicky ani nemohl dolít vodu. Proč mě tedy opakovaně děsí hlasitým gongem a výstrahou přes celé přístroje? Proč vlastně průběžně zháší tu malou kontrolku dolití kapaliny? Já bych PŘEDPOKLÁDAL, že je situace jasná..... Předpokládám, že mě někteří rozumíte.....
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Youda »

redcrown píše: sob led 29, 2022 11:48 am
AlanKraus píše: čtv led 27, 2022 12:42 am Našel jsem již dost dat z diskuzí na webu i youtube ohledně produktů Solax a nemyslím, že by byly nějak výrazně nespolehlivé, navíc je tu výhoda kompletního systému vše v jednom. To je něco jiného, než skládat FVE systémem každý pes jiná ves. Sám Solax udává u systému X3 G4 mnohem rychlejší instalaci - údajně asi 30 minut doba instalace a zprovoznění. Modul mezi střídačem a baterií (X3 matebox) obsahuje hotovou kompletní instalaci všech ochran, takže připojíte pouze stringy, baterii a grid.
Můžeš mi prosím zkusit odpovědět na následující zadání, jak se systém Solax chová?
Zadání:
Baterie cca. 30kWh, předpokládám, že technologie LFP. Požaduji vždy min. 20% baterie jako backup pro případ výpadku DS a provoz vitálních funkcí domácnosti (čerpadlo vodárny, oběhová čerpadla topení, svícení, EZS,..) Na 14kWh instalaci se z mé letošní zkušenosti od listopadu do února nenabije ani jednou do plna. A to prosím ometám panely, kdykoli to jen alespoň trochu dává smysl.
Jak má Solax v BMS řešené měření a resetovaní měření SOC, aby bylo toto zadání splněné? Jinými slovy, aby měření SOC odpovídalo realitě i za předpokladu, že se systém 3 měsíce nedostane na 0% nebo 100% nabití? Věřím, že zadání je velmi běžné a v podstatě by ho měl chtít téměř každý, kdo postaví domácí FVE s drahou baterkou. Díky za odpověď.
Ahoj,
pro info doplním, jak "kalibrace SOC" funguje u baterií Pylontech LV:

Kalibrace SOC může probíhat pouze "nahoře", ve chvíli, kdy je baterie téměř nabitá a dochází k balancování článků.
Jakmile BMS považuje baterii za zbalancovanou, provede reset SOC počítadla na 100%. Toť veškerá kalibrace. Skutečné ampérhodiny, které baterie při nabíjení pojmula, Pylontech nebere v potaz. Počítadlo Ah se vždy nastaví na fixní hodnotu, uloženou v EEPROM. Pro US3000 je tato hodnota 74Ah, pro US2000 je to 50Ah. Auto-kalibrace SOC uprostřed nebo dole, možná není. Uprostřed to nedělá nic a dole to dělá safety shutdown.

A teď k jádru pudla:
Je normální, že v průběhu zimy se SOC delší dobu motá nahoru dolu, ale baterie se z panelů nikdy nedobije do plna. Proto nemůže ke kalibraci SOC dojít a počítadlo ampérhodin by skutečně mělo stále větší nepřesnost, přesně jak píše kolega Kodl.
Proto, pokud se během 30ti dní provozu ani jednou nedostane SOC nad 97%, tak BMS Pylontechu nastaví bitový flag "Request full charge" a tento reportuje přes CAN BUS i RS485 uvnitř datového paketu, ve kterém pravidelně odesílá "povolení vybíjet". Povinností měniče je, aby na "Request full charge" zareagoval tím, že se připojí na stabilní zdroj (DS či generátor) a provede z tohoto zdroje dobití baterií až do plna.

Kdo to má v ostrovním provozu, bez možnosti automatického napojení na stabilní zdroj, si může podle tohoto flagu třeba rozsvítit nějakou LEDku na RPi. Nebo na to může kašlat a až některý článek klesne hodně dolů, tak jeho baterka provede safety shutdown.

Jestli stejnou logikou funguje i BMS baterií Triple Power či Risen, je potřeba zjistit u jejich výrobce/distributora. Například tak, že si člověk nechá poslat popis komunikačního protokolu.

Youda
Request Full Charge.png
Request Full Charge.png (59.24 KiB) Zobrazeno 4429 x
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

Díky za vysvětlení k Pylonům. To dává smysl, je to asi jediná nouzová berlička.
Teď jsem se ještě podíval do toho přiloženého listu Solax a koukám, že zmiňují technologii Lithium-ion. Třeba to neřeší integrací, ale hladinou napětí, nebo kombinací obojího. O kus dál ale zmiňuji životnost větší než 6tis. cyklů. To začíná být podezřelé, o jakou technologii vlastně jde....
Pro skutečně povedený solární hybridní systém bych považoval, kdyby pracoval s "Request full charge" s tím, že ho provede jen v ideální dobou. Tedy když je v rámci např. daného měsíce baterka na vysoké hodnotě SOC. Prostě aby se ze sítě nebo o to spíš z generátoru dobilo jen minimum. To bych právě čekal u kvalitního All In One řešení. Třeba.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

Youda píše: sob led 29, 2022 8:36 pm
redcrown píše: sob led 29, 2022 11:48 am
AlanKraus píše: čtv led 27, 2022 12:42 am Našel jsem již dost dat z diskuzí na webu i youtube ohledně produktů Solax a nemyslím, že by byly nějak výrazně nespolehlivé, navíc je tu výhoda kompletního systému vše v jednom. To je něco jiného, než skládat FVE systémem každý pes jiná ves. Sám Solax udává u systému X3 G4 mnohem rychlejší instalaci - údajně asi 30 minut doba instalace a zprovoznění. Modul mezi střídačem a baterií (X3 matebox) obsahuje hotovou kompletní instalaci všech ochran, takže připojíte pouze stringy, baterii a grid.
Můžeš mi prosím zkusit odpovědět na následující zadání, jak se systém Solax chová?
Zadání:
Baterie cca. 30kWh, předpokládám, že technologie LFP. Požaduji vždy min. 20% baterie jako backup pro případ výpadku DS a provoz vitálních funkcí domácnosti (čerpadlo vodárny, oběhová čerpadla topení, svícení, EZS,..) Na 14kWh instalaci se z mé letošní zkušenosti od listopadu do února nenabije ani jednou do plna. A to prosím ometám panely, kdykoli to jen alespoň trochu dává smysl.
Jak má Solax v BMS řešené měření a resetovaní měření SOC, aby bylo toto zadání splněné? Jinými slovy, aby měření SOC odpovídalo realitě i za předpokladu, že se systém 3 měsíce nedostane na 0% nebo 100% nabití? Věřím, že zadání je velmi běžné a v podstatě by ho měl chtít téměř každý, kdo postaví domácí FVE s drahou baterkou. Díky za odpověď.
Ahoj,
pro info doplním, jak "kalibrace SOC" funguje u baterií Pylontech LV:

Kalibrace SOC může probíhat pouze "nahoře", ve chvíli, kdy je baterie téměř nabitá a dochází k balancování článků.
Jakmile BMS považuje baterii za zbalancovanou, provede reset SOC počítadla na 100%. Toť veškerá kalibrace. Skutečné ampérhodiny, které baterie při nabíjení pojmula, Pylontech nebere v potaz. Počítadlo Ah se vždy nastaví na fixní hodnotu, uloženou v EEPROM. Pro US3000 je tato hodnota 74Ah, pro US2000 je to 50Ah. Auto-kalibrace SOC uprostřed nebo dole, možná není. Uprostřed to nedělá nic a dole to dělá safety shutdown.

A teď k jádru pudla:
Je normální, že v průběhu zimy se SOC delší dobu motá nahoru dolu, ale baterie se z panelů nikdy nedobije do plna. Proto nemůže ke kalibraci SOC dojít a počítadlo ampérhodin by skutečně mělo stále větší nepřesnost, přesně jak píše kolega Kodl.
Proto, pokud se během 30ti dní provozu ani jednou nedostane SOC nad 97%, tak BMS Pylontechu nastaví bitový flag "Request full charge" a tento reportuje přes CAN BUS i RS485 uvnitř datového paketu, ve kterém pravidelně odesílá "povolení vybíjet". Povinností měniče je, aby na "Request full charge" zareagoval tím, že se připojí na stabilní zdroj (DS či generátor) a provede z tohoto zdroje dobití baterií až do plna.

Kdo to má v ostrovním provozu, bez možnosti automatického napojení na stabilní zdroj, si může podle tohoto flagu třeba rozsvítit nějakou LEDku na RPi. Nebo na to může kašlat a až některý článek klesne hodně dolů, tak jeho baterka provede safety shutdown.

Jestli stejnou logikou funguje i BMS baterií Triple Power či Risen, je potřeba zjistit u jejich výrobce/distributora. Například tak, že si člověk nechá poslat popis komunikačního protokolu.

Youda

Request Full Charge.png
Youdo, cítím se býti poctěn, že tvůj první příspěvek zde na fóru míří na mě:).
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

Youda píše: sob led 29, 2022 8:36 pm Proto, pokud se během 30ti dní provozu ani jednou nedostane SOC nad 97%, tak BMS
Předpokládám, že to nedělá na 97%, ale na určité hladině napětí. Pro rekalibraci nelze pracovat s hodnotou SOC. Přeci snadno může nastat situace, kdy SOC dosáhne 97%, ale ve skutečnosti to je třeba 50%. V takové situaci ten flag nesmí blokovat.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Youda »

Je to složitější:

30-day timer pro "request full charge" flag, se resetuje pokaždé, když SOC dosáhne nad 97% a opravdu sleduje vypočtenou hodnotu SOC.
Jenomže aby baterka dosáhla na těch 97% SOC, tak už musí dávno běžet balancování a to je podle napětí.

BMS Pylontechu se totiž při nabíjení vždy zastaví na 88% SOC, začne balancovat, a teprve poté, co se články trochu srovnají, pokračuje v počítání SOC. Ty interní balancery jsou velmi slabé, takže moje osobní domněnka je, že brzký start balancování dělá ta BMS proto, aby to vůbec zvládla a nemusela u konce nabíjení zabrat naplno a hystericky pálit desítky ampér zbytečně do tepla (na takový příkon ta balanční deska absolutně není stavěná).

Další trik, jak nemuset balancovat velkým proudem, dělá Pylontech tak, že do měniče kontinuálně odesílá info o tom, jakým maximálním proudem má být baterka nabíjena. To číslo se automaticky mění podle počtu zapojených cihel a hlavně dynamicky podle aktuálního SOC. Občas se k baterkám připojím přes CLI a koukám, jak se všechny tyhle hodnoty online mění.

Pylontech měl všechny tyhle fičury už v těch nejstarších typech baterek (PHANTOM). Vzhledem k tomu, že už je to několik let, tak nové baterky od jiných značek by klidně mohly být ještě chytřejší.

Mimochodem, pozor na jednu věc: K HV střídačům teď spousta instalačních firem nabízí pěkné HV baterky, které však nejsou LFP, ale jedná se o NCM. Bezpečné to asi bude, možná tam budou i nějaké výhody, ale chci říct, že spousta uživatelů mlčky předpokládá, že k FVE dostane LFP a ona to nemusí být pravda.
Lukan
Příspěvky: 11
Registrován: ned led 30, 2022 10:45 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Lukan »

Diablo007 píše: čtv led 27, 2022 9:11 pm ČEZ a eon to beztak dělají přes nějakou sestru nebo napřímo? U sestry se to dá ukončit jako ostatní
Čez jede pres sestru, kdyz jsem predloni poptaval fve, tak me byl chlapek z jiznich cech,delal i pro Čez, ted poptavam znovu a byl u me nekdo od Ml. Boleslavi(jsem z liberecka) a byl z externi firmy, do soukrome zpravy muzu poslat nazev, nechci to tu verejnit:) Z jejich nabidky prameni moje otazka:
do nabidky na fve 9,2kwp s ohrevem tuv dali tento menic GoodWe GW8K-DT , prebytky do virtualni baterie (chtel jsem po nem nabidku na 10kwp, poslal tohle, uz jsem mu volal nabidku predelava asi ). Co ten menic? Je asymetricky? Nebo staci k pouziti VB symetricky?
Diky za rady
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

Kamarád mi posílal co dostal za nabídku a u 8kw verze jako první položka parametrů mají uvedeno dělá nejmenší přetoky do sítě a tím mne totálně rozsekal. Je hezké že dělá nejmenší přetoky do sítě ale to že to tedy dělá i největší nákupy ze sítě kvůli malému výkonu už nikomu neříkají.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Lukan
Příspěvky: 11
Registrován: ned led 30, 2022 10:45 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Lukan »

Diablo007 píše: ned led 30, 2022 11:33 am Kamarád mi posílal co dostal za nabídku a u 8kw verze jako první položka parametrů mají uvedeno dělá nejmenší přetoky do sítě a tím mne totálně rozsekal. Je hezké že dělá nejmenší přetoky do sítě ale to že to tedy dělá i největší nákupy ze sítě kvůli malému výkonu už nikomu neříkají.
no prave, kdyz budes nakupovat na zbylich dvou fazich, treba i z VB, ale furt budu platit :!: dobre pro Čez viď :headbang:
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

VB se vyplatí pouze u topných tarifů, které mají "levnou" distribuci. Sám mám tarif D35d, který má za cenu vyššího paušálu poměrně levnou distribuci. Konkrétně VT 302,16 Kč a NT 210,52 Kč/MWh, k tomu musím připočítat 598,95 Kč/MWh na solární barony, systémové služby 137,37 Kč/MWh a daň 34,24 Kč/ MWh takže uskladnění 1 MWh elektřiny mně vyjde u VT na 1072,72 Kč/MWh a u NT 981,08 Kč/MWh. Nevím o baterii, která by dokázala za 1 Kč/kWh uložit energii z léta na zimu, za mě, pokud nezměni pravidla (dodávka se proti odběru počítá 1:1), se využítí VB vyplatí i za cenu vyššího paušálu obchodníkovi. Dnes mám cenu elektřiny 4,89 Kč/kWh ve VT a 4,71 Kč/kWh v NT, takže za mě úspora značná při spotřebě cca 1,5 MWh VT a 3 MWh NT se dostanu na úsporu 3,82 Kč/kWh u VT (cca 5700) a 3,73 Kč/kWh u NT (cca 11 200) proti tomu musím započítat zvýšenou cenu paušálu obchodníkovi o 1100 Kč/rok. Takže pokud všechno sečtu tak jsem na úspoře 15 tisíc Kč/rok pokud se dokážu dostat na "virtuální" nulu. Na uvedenou spotřebu bych potřeboval cca 5 kWp elektrárnu, na kterou mohu dostat dotaci 70 tisíc Kč, takže pokud uvedenou FVE dokážu postavit za 140 tisíc tak návratnost bude necelých 5 let. Takže za mě docela rozumná volba, bohužel má dvě ale.
1) Pokud dojde k výpadku DS tak jsem bez proudu
2) Nevím jaká je jistota, že ČEZ Prodej nezmění podmínky a nezmění poměr mezi dodanou a odebranou energií třeba na 10:1 nebo něco podobného, potom jde celá kalkulace do ...
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Lukan píše: ned led 30, 2022 11:12 am
Diablo007 píše: čtv led 27, 2022 9:11 pm ČEZ a eon to beztak dělají přes nějakou sestru nebo napřímo? U sestry se to dá ukončit jako ostatní
Čez jede pres sestru, kdyz jsem predloni poptaval fve, tak me byl chlapek z jiznich cech,delal i pro Čez, ted poptavam znovu a byl u me nekdo od Ml. Boleslavi(jsem z liberecka) a byl z externi firmy, do soukrome zpravy muzu poslat nazev, nechci to tu verejnit:) Z jejich nabidky prameni moje otazka:
do nabidky na fve 9,2kwp s ohrevem tuv dali tento menic GoodWe GW8K-DT , prebytky do virtualni baterie (chtel jsem po nem nabidku na 10kwp, poslal tohle, uz jsem mu volal nabidku predelava asi ). Co ten menic? Je asymetricky? Nebo staci k pouziti VB symetricky?
Diky za rady
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že nejlepší spotřeba je ta co neroztočí elektroměr. A k tomu vše stavět.
Tedy pokud víš, že potřebuješ nutně 3f (legálně ani 10 kWp jinak nepřipojíš, tedy pokud neřešíš ostrov) a viš, že spotřeba bude na 3f probíhat hgodně různě, je asymetrie k prospěchu věci. ALE jde o to, jak který asymetrický měnič ji zvládá.

Tedy při použití synchronu se těchto "starostí" zbaviš. Ale do doby než dojde k změně počítání na elměru (pokud se toho někdy dočkámě) budeš někde posílat ven a někde zase nakupovat, protože výkon FVE nebude stačit. To asi všechno víš.

Ten dokup bude jen za cenu distribuce a poplatků. Je třeba si na to sednou a zvážit co je pro tebe lepší.

Nevím zda jsem ti nějak pomohl, možná jsem jen zopakoval info co již víš.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

xmasin píše: ned led 30, 2022 12:50 pm 1) Pokud dojde k výpadku DS tak jsem bez proudu
2) Nevím jaká je jistota, že ČEZ Prodej nezmění podmínky a nezmění poměr mezi dodanou a odebranou energií třeba na 10:1 nebo něco podobného, potom jde celá kalkulace do ...
ad 1) jasné a když máš On grid jako já jsi bez DS nahraný kdykoliv :-)
ad 2) jistota není nikde, procenta byly do loňského dubna jen 40% sleva silovky, následně změna na 100%. Je jasné, že na tom nejde stavět busines
model, ale zatím to funguje.

K tomu, kde se VB vyplatí. Mám spotřebu cca kolem 7 MWh s tím, že tam je cca 1 MWh v bojleru z přebytků. Budu letos rozšiřovat na celých 10 kWp, ale cca 2,5 bude na SV. Ty zajistí výrobu přetoku, potřebného k vykrytí zimy. Pokud bych VB neměl, platím cca o 3K více na faktuře viz. screen.
Screenshot 2022-01-30 at 13-08-23 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png
Screenshot 2022-01-30 at 13-08-23 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png (143.79 KiB) Zobrazeno 4313 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

I když jsem příznivec "Black Boxů", jak tady někdo vtipně poznamenal, považuji za ideální volit hybridní FVE s baterii o výkonu lehce převyšujícím roční spotřebu, ale s invertorem 10 kW. Rozdíl v cenách invertorů je relativně malý. Ideální je celou spotřebu vyrobit ve FVE. I když něco pošlu do VB (řekněme 30-40 % - záleží i na tom, zda topím nebo netopím elektřinou - to je pak v zimně odběr vyšší), při 10 MWh dělá roční rozdíl ceny mezi 0 MWh do VB a 10 MWh do VB asi 3 000,-, takže poměr vlastní spotřeba a VB je celkem nezajímavý. Důležité je, že nezaplatím nějakých 35 000,- za silovou energii - a to je ta pravá úspora. A vždy mám později možnost dokoupit pouze! panely do těch 10 kWh. Ale pokud je nakoupím již nyní - tedy s dotací, dostanu na 1 kWp dotaci 10 000,- a náklady i s montáží a nějakým profitem pro firmu asi 13 000,-, takže mě 1 kWp v panelech přijde asi na 3 000,-, "(a to se vyplatí :-)".
Z čistě ekonomického hlediska z poměru náklady/dotace se mně jeví nejvýhodnější FVE 7 kWp s baterií 9,3 kWh (dotace 60+50+90=200 + 5 za projekt. V Ústeckém (tady sídlím) a KV kraji je to ještě o cca 20 000,- více, tedy další 2 panely o 2 kWp více. Tato kombinace přesně splňuje podmínky dotace.
A počítejte s tím, že FVE není stavba na pár let. Časem se může roční odběr zvýšit - dokoupíte bazén, sušičku, vířivku, nějaké další spotřebiče a je to. A co elektromobil, nebo alespoň hybrid? Dřív nebo později tomu stejně nikdo neunikne. Pokud jsou dotace, je lepší je využít... A pak vás už nebude trápit jakákoliv cena energie.
otava5
Příspěvky: 24
Registrován: ned led 30, 2022 3:25 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od otava5 »

Zdravím. Jaký výkon by jste mi doporučili na střechu o domu se spotřebou 6.5MWh NT/0.5 MWh VT v regionu EG:D, dodavatel ČEZ Prodej.
Vytápění a ohřev vody (průtočně) řešeno tepelným čerpadlem Nibe Split 2 s tarifem D56d / 3x20A.
Aktuálně mám tento fixovaný ceník: Začaly mě solární panely zajímat až nyní když ČEZ uvolnil VB....
Teoreticky když si dám na střechu 10kwp a pošlu víc přebytků než spotřebuji? Chci řešit dotací takže +-nějaká baterka :)

Díky za reakce případně za xls výpočet kolik nyní zaplatím a kolik při nějaké konfiguraci by byla úspora....
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Ok, jak píše Kraus držet se nad roční spotřebou s velikostí FVE.
Ale pokud má někdo JV a třeba Z střechu dostane se s 10 kWp na roční výrobu cca 9 MWh, tedy je třeba počítat i tyto proměné.

Pokud nepočítáš s nějakým výrazným navyšováním spotřeby, nějaká 7-8 kWp FVE by mohla vyhovovat (s přihlednutím na orientace). K baterce nic psát nebudu, pokud na ní máš, Ok, tvoje věc.

Přetoky, které budou větší než odběr propadnou.

Tabulky na výpočet co ti VB přinese tady najdeš.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Lukan
Příspěvky: 11
Registrován: ned led 30, 2022 10:45 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Lukan »

Beny píše: ned led 30, 2022 12:54 pm
Lukan píše: ned led 30, 2022 11:12 am
Diablo007 píše: čtv led 27, 2022 9:11 pm ČEZ a eon to beztak dělají přes nějakou sestru nebo napřímo? U sestry se to dá ukončit jako ostatní
Čez jede pres sestru, kdyz jsem predloni poptaval fve, tak me byl chlapek z jiznich cech,delal i pro Čez, ted poptavam znovu a byl u me nekdo od Ml. Boleslavi(jsem z liberecka) a byl z externi firmy, do soukrome zpravy muzu poslat nazev, nechci to tu verejnit:) Z jejich nabidky prameni moje otazka:
do nabidky na fve 9,2kwp s ohrevem tuv dali tento menic GoodWe GW8K-DT , prebytky do virtualni baterie (chtel jsem po nem nabidku na 10kwp, poslal tohle, uz jsem mu volal nabidku predelava asi ). Co ten menic? Je asymetricky? Nebo staci k pouziti VB symetricky?
Diky za rady
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že nejlepší spotřeba je ta co neroztočí elektroměr. A k tomu vše stavět.
Tedy pokud víš, že potřebuješ nutně 3f (legálně ani 10 kWp jinak nepřipojíš, tedy pokud neřešíš ostrov) a viš, že spotřeba bude na 3f probíhat hgodně různě, je asymetrie k prospěchu věci. ALE jde o to, jak který asymetrický měnič ji zvládá.

Tedy při použití synchronu se těchto "starostí" zbaviš. Ale do doby než dojde k změně počítání na elměru (pokud se toho někdy dočkámě) budeš někde posílat ven a někde zase nakupovat, protože výkon FVE nebude stačit. To asi všechno víš.

Ten dokup bude jen za cenu distribuce a poplatků. Je třeba si na to sednou a zvážit co je pro tebe lepší.

Nevím zda jsem ti nějak pomohl, možná jsem jen zopakoval info co již víš.
Jsme standart domacnost, 2 maly deti, baba s detma doma jeste rok, pracka susicka sporak mycka, to vse rozhazeny na 1,3 fazi, na 2 fazi tč vzduch-voda LG 7kw max prikon 2,5kwh, prave nevim co jak bude dodavat ten goodwe GW8K-DT(kdyz bude svitit a pojede tc). Symetrie asi na prd...
Čez dodava znacky Goodwe a Growatt, koukal jsem na ten GW10K-ET asymetr hybrid cca+30000kc, do budoucna zas jdou pripojit baterie...
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

Máš úplně jednoduchou věc podél 8kw 3 a dostaneš výkon na fázi kterou to dokáže dát a cokoliv nad to nakukujes takže 100% jít do 10kw ať je aspoň těch 3,3 na fázi
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Noparasito »

Lukan píše: ned led 30, 2022 4:35 pm
Beny píše: ned led 30, 2022 12:54 pm
Lukan píše: ned led 30, 2022 11:12 am
Čez jede pres sestru, kdyz jsem predloni poptaval fve, tak me byl chlapek z jiznich cech,delal i pro Čez, ted poptavam znovu a byl u me nekdo od Ml. Boleslavi(jsem z liberecka) a byl z externi firmy, do soukrome zpravy muzu poslat nazev, nechci to tu verejnit:) Z jejich nabidky prameni moje otazka:
do nabidky na fve 9,2kwp s ohrevem tuv dali tento menic GoodWe GW8K-DT , prebytky do virtualni baterie (chtel jsem po nem nabidku na 10kwp, poslal tohle, uz jsem mu volal nabidku predelava asi ). Co ten menic? Je asymetricky? Nebo staci k pouziti VB symetricky?
Diky za rady
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že nejlepší spotřeba je ta co neroztočí elektroměr. A k tomu vše stavět.
Tedy pokud víš, že potřebuješ nutně 3f (legálně ani 10 kWp jinak nepřipojíš, tedy pokud neřešíš ostrov) a viš, že spotřeba bude na 3f probíhat hgodně různě, je asymetrie k prospěchu věci. ALE jde o to, jak který asymetrický měnič ji zvládá.

Tedy při použití synchronu se těchto "starostí" zbaviš. Ale do doby než dojde k změně počítání na elměru (pokud se toho někdy dočkámě) budeš někde posílat ven a někde zase nakupovat, protože výkon FVE nebude stačit. To asi všechno víš.

Ten dokup bude jen za cenu distribuce a poplatků. Je třeba si na to sednou a zvážit co je pro tebe lepší.

Nevím zda jsem ti nějak pomohl, možná jsem jen zopakoval info co již víš.
Jsme standart domacnost, 2 maly deti, baba s detma doma jeste rok, pracka susicka sporak mycka, to vse rozhazeny na 1,3 fazi, na 2 fazi tč vzduch-voda LG 7kw max prikon 2,5kwh, prave nevim co jak bude dodavat ten goodwe GW8K-DT(kdyz bude svitit a pojede tc). Symetrie asi na prd...
Čez dodava znacky Goodwe a Growatt, koukal jsem na ten GW10K-ET asymetr hybrid cca+30000kc, do budoucna zas jdou pripojit baterie...
Doporucuji regl kazdopadne s moznosti pripojeni baterii.
Muj osobni nazor je, ze VB je ted takovy trend, ktery je dlouhodobe neudrzitelny.
Protoze se nasporena spotreba presune o to vic na zimu a tam to bude vyrabet kdo a co???(hromada ""neekologickych"" zdroju se prece bude rusit)
Ale berte to jako jen muj osobni nazor :pat:
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“