Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

Kdo teď potřebuje udělat hodně instalací? Že by ČEZ? No když už jsme do toho vložili tolik podnikatelského úsilí, tak pojďme udělat ten správný marketing. Že by VB teď a tady? Co bude, až opadne boom instalací si můžeme asi všichni domýšlet.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Noparasito »

redcrown píše: ned led 30, 2022 5:42 pm Kdo teď potřebuje udělat hodně instalací? Že by ČEZ? No když už jsme do toho vložili tolik podnikatelského úsilí, tak pojďme udělat ten správný marketing. Že by VB teď a tady? Co bude, až opadne boom instalací si můžeme asi všichni domýšlet.
Skoda ze ti nemohu dat "lajk" 👍😂👍
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

VB od ČEZu může využít jakákoliv FVE nejel ty, které instaloval ČEZ, takto to má EON, který poskytuje VB pouze pro jím instalované FVE. A že by ČEZ dělal nějakou extra reklamu VB jsem zatím neviděl, ale třeba ji chystá.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

No já vím o několik lidech, kteří nevydrželi diletanství a špatných mravů instalačních firem a realizují s ČEZ. Já se ani nedivím, zejména u záruk např. na panely. Zejména protože ČEZ tu bude navždy a malé instalační firmy přijdou a zase zmizí, jak se jim zrovna bude hodit. Podle člověka co si od nich nechá instalovat to působí docela důvěryhodně.
No já si o VB myslím své (kromě toho, že to je jediné skutečné ekologické dobro), zejména z pohledu dlouhodobé stability takové nabídky.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

Rozhodně to dlouhodobě bude ČEZ nastavovat tak, aby to lidi s FVE ještě tak nějak vydrželi, ale aby to pro ně nebylo zbytečně výhodné. To je snad křišťálově jasné, ne?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od NESKOM »

FVE může pro ČEZ montovat jakýkoli jouda s živnosťákem na zednické práce nebo chov dobytka. Čez to jen pokryje svými certifikáty a reklamačním oddělením.
Zrovna teď dělám stavební dozor instalaci kde na projektu vypadalo vše krásně a pak přišli montážníci a řekli že jediný směr kam můžou panely orientovat je severozápad, tedy velmi redukovaný výkon.
No a pak si objednej elektrárnu. Bohužel jsem se k projektu dostal až ve chvíli kdy to začalo drhnout, když už byla podepsaná smlouva a zaplacená záloha několik se tisíc Kč.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

Já jsem ČEZ nehájil, dokonce se o to vůbec nezajímám. Jen jsem psal, že nejednoho zákazníka přesvědčili. ALE, kde je na razítku ČEZ, tam jsou i ČEZ zájmy. To je vše, co mělo být obsahem mého poselství.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

K těm zárukám. Je sice hezký, že vím konkrétní firmy dají záruku na materiál (u panelů to může být i 20 let), ale kdo je bude po tu dobu někde honit žejo. On stejně panel jen tak nezdechne a ato že bude dávat o malinko míň .. jsem zvědav jak to bez optimizerl zjistíte :-)
Pokud jde o měnič, většinoiu dneska se vše řeší již z výrobcem, sám mám měnič měněn po 3 měsících a zaplacené záruky na 25 let.

Já bych se toho až tak nebál. Stejně jako virtuálka, nasazujete ČEZu psí hlavu. Ok je to moloch, spousta z Vás ho nesnáší, ale mě je v důsledku jedno, že si vydělá na mé elektřině 3 Kč, které prodá sousedovi. Důležité je to co přinese mě.
Je jasné, že teď tlačí na pilu, aby dali najevo, jak je FVE výhodná. Ona ve svým důsledku je vždycky, jen je potřeba mít k tomu nějakou spotřebu s právně velkou a orientovanou střechu. A to že těď na to tlačí tak všichni (NZU, vláda atd) je jasné, OZE se někde pro naplnění plánu musí někde vzít a polema to nevyhrajou. Takže dělají vše pro to, aby to natlačili na co nevíc střech. Co bude po tom (10 let a dál) ... se jen můžem domnívat. Já jen doufám, že konečně změní energetická zákon a budeme moci prodávat sousedovi či dojde ke změně počítání spotřeby.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Pokud nejsi vázán na Goodwe, doporučil bych ten Solax 10 kW.
1) umí zvýšit AC výkon fáze až o 150 %, takže pokud budeš mít na některé fázi až 5 kW, tak to dá a nemusíš nic dokupovat.
2) Má VN baterie (102 V/3,1 kWh), takže 3 baterie s proudem 30 A ti dají výstupní výkon 306 * 30 A = 9 180 W. Z Goodwe + 4x Pylontech 48 V a max. proudu 25 A dostaneš maximálně 4 800 W! Zbytek dokoupíš z DS.
Ad ČEZ a VB. Tarif je fix na 3 roky. pokud docílíš návratnost 5 let, minimálně 3 roky máš jistotu na zhruba stejné podmínky. Pak se uvidí, ale jedno je jisté, že silovou energii již nebudeš dokupovat nikdy. A distribuční poplatky? Mohou zvýšit, ale asi ne tak drasticky. A že by silová energie v dohlednu šla nějak drasticky dolu? Taky nepravděpodobné.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

AlanKraus píše: ned led 30, 2022 8:12 pm 1) umí zvýšit AC výkon fáze až o 150 %, takže pokud budeš mít na některé fázi až 5 kW, tak to dá a nemusíš nic dokupovat.
Obavam se, ze tohle nebude pravda.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Viz katalogový list a osobní dotaz na distributora GBC Solino. Je to pravda :-). Měl jsem i dotaz na 15 kW provedení, ale to to přetížení neumí - jen typy 5-10 kW. A ten maximální AC výstup je dán napětím baterie a max. nabíjecím/vybíjecím proudem - 25 A Goodwe/30 A Solax (i baterie Triplex). Takže prý klidně 5+5+0 kW a funguje. Je to samozřejmě myšleno při odběru, bez odběru je to 3x 3,7 kW do DS dle PPDS.
Solax X3-hybrid G4 10 kW
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

AlanKraus píše: ned led 30, 2022 8:55 pm Viz katalogový list a osobní dotaz na distributora GBC Solino. Je to pravda :-). Měl jsem i dotaz na 15 kW provedení, ale to to přetížení neumí - jen typy 5-10 kW. A ten maximální AC výstup je dán napětím baterie a max. nabíjecím/vybíjecím proudem - 25 A Goodwe/30 A Solax (i baterie Triplex). Takže prý klidně 5+5+0 kW a funguje. Je to samozřejmě myšleno při odběru, bez odběru je to 3x 3,7 kW do DS dle PPDS.
Solax X3-hybrid G4 10 kW
Důležitý parametr je po jakou dobu toto je schopen dodávat. Můj měnič taky dá špičkově ne 5kw ale 10kw ale to neznamená že na tom pojedu 6h 8kw do akumulační nádrže že
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

AlanKraus píše: ned led 30, 2022 8:55 pm Viz katalogový list a osobní dotaz na distributora GBC Solino. Je to pravda :-). Měl jsem i dotaz na 15 kW provedení, ale to to přetížení neumí - jen typy 5-10 kW. A ten maximální AC výstup je dán napětím baterie a max. nabíjecím/vybíjecím proudem - 25 A Goodwe/30 A Solax (i baterie Triplex). Takže prý klidně 5+5+0 kW a funguje. Je to samozřejmě myšleno při odběru, bez odběru je to 3x 3,7 kW do DS dle PPDS.
Solax X3-hybrid G4 10 kW
Prosím, tak mi to v tom datasheetu ukaž. Můžeš to pak třeba zakroužkovat a vyložit jako screenshot:

https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... 5.0-CZ.pdf
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Email od GBC Solino:

Dobrý den pane Krausi,
Zasílám kompletní ceník pro Vaše projekty, kde najdete veškerý poptávaný materiál.

- U střídačů od 5 do 10 kW, je přetížitelnost fází 150% max 5 kW do fáze. Ale vždy pouze do výkonu střídače! Tzn. například 5-5-0 nebo 5–3–2. U verzí 12 a 15kW, vždy max 1/3 výkonu střídače.
Přeji hezký den
S pozdravem
Michal Bitomský
obchodní zástupce CZ

V datovém listu je to uvedeno obecně ve sloupečku Nové funkce X3-Hybrid G4.
Až dole:
Řešení nevyváženého AC výstupu. Zabránění napěťové nerovnováhy při použití vysoce výkonných spotřebičů

Mám tu nový poslední kompletní katalog Solax (zasláno z Číny), u X3-hybrid G4 je uvedeno:
Maximum 150 % overload output
Three-phase unbalanced output 50 % nominal output power on single phase at most.
Mohu pdf přeposlat :-) Na jejich webových stránkách ještě není...
Naposledy upravil(a) AlanKraus dne ned led 30, 2022 10:18 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

AlanKraus píše: ned led 30, 2022 10:00 pm Email od GBC Solino:

Dobrý den pane Krausi,
Zasílám kompletní ceník pro Vaše projekty, kde najdete veškerý poptávaný materiál.

- U střídačů od 5 do 10 kW, je přetížitelnost fází 150% max 5 kW do fáze. Ale vždy pouze do výkonu střídače! Tzn. například 5-5-0 nebo 5–3–2. U verzí 12 a 15kW, vždy max 1/3 výkonu střídače.
Přeji hezký den
S pozdravem
Michal Bitomský
obchodní zástupce CZ
Kouzelné slovo přetíženost . Takže kolik 2s?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Diablo,

Tech 15kW je po 60s.

Dulezite je, ze jen v offgrid rezimu. (Evidentne funkce pro rozbeh motoru lednicek a TC.)

Je-li G4 prifazovan k siti, da jen 11kW, zbytek dotahne.

Bohuzel, zazrak ktery by resil problem s merenim po fazich, se tedy nekona.
otava5
Příspěvky: 24
Registrován: ned led 30, 2022 3:25 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od otava5 »

otava5 píše: ned led 30, 2022 3:49 pm Zdravím. Jaký výkon by jste mi doporučili na střechu o domu se spotřebou 6.5MWh NT/0.5 MWh VT v regionu EG:D, dodavatel ČEZ Prodej.
Vytápění a ohřev vody (průtočně) řešeno tepelným čerpadlem Nibe Split 2 s tarifem D56d / 3x20A.
Aktuálně mám tento fixovaný ceník:
web-new-cenik-elektrina-na-2-roky-moo-2021-7-egddi.pdf
Začaly mě solární panely zajímat až nyní když ČEZ uvolnil VB....
Teoreticky když si dám na střechu 10kwp a pošlu víc přebytků než spotřebuji? Chci řešit dotací takže +-nějaká baterka :)

Díky za reakce případně za xls výpočet kolik nyní zaplatím a kolik při nějaké konfiguraci by byla úspora....
Beny píše: ned led 30, 2022 4:13 pm Ok, jak píše Kraus držet se nad roční spotřebou s velikostí FVE.
Ale pokud má někdo JV a třeba Z střechu dostane se s 10 kWp na roční výrobu cca 9 MWh, tedy je třeba počítat i tyto proměné.

Pokud nepočítáš s nějakým výrazným navyšováním spotřeby, nějaká 7-8 kWp FVE by mohla vyhovovat (s přihlednutím na orientace). K baterce nic psát nebudu, pokud na ní máš, Ok, tvoje věc.

Přetoky, které budou větší než odběr propadnou.

Tabulky na výpočet co ti VB přinese tady najdeš.
Tak jsem si zkusil xls VB výpočet. Aktuálně s fixem vychází el. na 28,5t. dle xls s malýma úpravama a pokud zadám že vše si vyrobím tedy těch 7Mwh a 0 dokoupím tak 15t....
Návratnost 17let? Ano ceny i fixů jdou nahoru.... :)

Nyní opustím VB... Kolik fyz. baterie dokáže dodat když jsou panely o 7,2kwp a baterie 10kwh... Počítám 8měsíců x 31 dní x 10kwh = 2480kwh ???
Zbytek jsou přetoky?

Děkuji jsem nováček :)
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Prosím tě, jaký máš tarif? A poměr VT/NT a sazbu...
Nějak mně nesedí ten rozdíl. Jen cena silovky (dnes tak okolo 3,50 až 3,90 * 7 MW je okolo 25 000,- Kč
otava5
Příspěvky: 24
Registrován: ned led 30, 2022 3:25 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od otava5 »

D56d / 3x20A /6.5MWh NT/0.5 MWh VT
download/file.php?id=1928
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše: ned led 30, 2022 5:54 pmVB od ČEZu může využít jakákoliv FVE nejel ty, které instaloval ČEZ, .........
Ještě zde nikdo nepotvrdil, že to jde u jiné FVE než je mikrozdroj. Tak bych s tím kvantifikátorem raději neplýtval. Také to tady čtu s úžasem co je za názory, které propagují investice do nadvýroby která má zdarma propadnout (zajisté nejen) mnou nenáviděnému ČEZu. Ano jsem zaslepen tou nenávistí, ale mám pro to i dnes důvod.
Chce si to vzpomenout jakou cifru za VB požadoval ČEZ dříve a počítat s tím, že "sleva" splaskne. Nyní se ČEZ snaží nainstalovat co nejvíce šrotu, kterým si připoutá zákazníky k sobě (gilotina při více než 16A/fázi, GůdWé.... , nerozšiřitelné HV lednice, atd...) aby jim v budoucnu mohl říci - ušetříš, ale já budu z Tebe mít i nadále tvrdý groše. A návratnost nebude já Ti to říkal ...... .
Beny píše: ned led 30, 2022 7:58 pm......... nasazujete ČEZu psí hlavu. Ok je to moloch, spousta z Vás ho nesnáší, ale mě je v důsledku jedno, že si vydělá na mé elektřině 3 Kč, které prodá sousedovi. Důležité je to co přinese mě. ........
V jednom máme názor rozdílný, - mi není jedno že dotuji ČEZ. A v druhém se shodneme - nejvíc co mi má investice do FVE může přinést se penězi zaplatit nedá - jsou to znalosti nabyté praxí a hlavně dobrý pocit, že ČEZu pouštím žilou kde se dá. ;-)
Beny píše: ned led 30, 2022 7:58 pm..... Já jen doufám, že konečně změní energetická zákon a budeme moci prodávat sousedovi či dojde ke změně počítání spotřeby.
Není třeba měnit zákon. Prodej sousedovi je legální. Je třeba ale vyprat tu verbež z distribuce, která TENTO TÝDEN tvrdí, že NEJDE připojit ongridová FVE s licencí na prodej. Ne obchodník, ale distribuce to tvrdí....... (2 svědci, jeden z nich je investor, ale bohužel nikdo z nich do sporu k ERÚ nepůjde) A o to jim de. Že nikdo nemá právo se jim postavit.
Tak se div, že ČEZ je osinou v řiti této společnosti.
AlanKraus píše: ned led 30, 2022 8:12 pm....... baterie (102 V/3,1 kWh), takže 3 baterie s proudem 30 A ti dají výstupní výkon 306 * 30 A = 9 180 W. ..........
A při tom zatěžování 1C budou mít životnost taktak po dobu záruky. A to se vyplatí ......
otava5 píše: ned led 30, 2022 10:36 pm ..... Kolik fyz. baterie dokáže dodat když jsou panely o 7,2kwp a baterie 10kwh... Děkuji jsem nováček :)
Akumulátor bude mít velmi krátkou životnost. Obecně platí nabíjet/vybíjet 20% kapacity - tedy 5x větší úložná kapacita než je výkon FV/odběr. Dobrá, výrobci udávají i 33% ale pokud míň, tak se nediv. (Proč myslíš, že stát dotuje max. 2x? No protože chce i příště DPH!)
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pon led 31, 2022 12:24 am, celkem upraveno 4 x.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Tak to máš ještě kliku, tento tarif je nyní silová el. za 4186,-, ty máš 2467,-
Aktuální tarif pro soláry je 3254,-
Takže až ti dojde smlouva (za současných cen), jen za silovou zaplatíš 29 302,-,
s VB 0,-
Ostatní poplatky jsou v podstatě dost podobné. Takže roční úspora asi 25 000,-
Takže pokud si uděláš FVE během 1-2 let.
Systém Solax střídač 8 kW/panely 7 kWp, baterie 9,3 kWh, pořizovací cena všeho s DPH 240 000, dotace 205 000,- Takže když si instalační firma vezme 100 000, doplatek 135 000, roční úspora 25 000,- doba splácení 5,5 roku.
A to nepočítám, že se to ještě spíš zvedne...
Tohle má fixaci na 3 roky.
zasilka
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 27, 2022 7:22 am

Virtuální baterie - pro firmy

Příspěvek od zasilka »

Kdybychom měli na střeše provozu on-grid FVE s výkonem ve vyšších desítkách kWp, je možnost využít virtuální baterii pro firmu? Díky.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

Trubka píše: ned led 30, 2022 10:10 pm Diablo,

Tech 15kW je po 60s.

Dulezite je, ze jen v offgrid rezimu. (Evidentne funkce pro rozbeh motoru lednicek a TC.)

Je-li G4 prifazovan k siti, da jen 11kW, zbytek dotahne.

Bohuzel, zazrak ktery by resil problem s merenim po fazich, se tedy nekona.
Se tedy překonali 60s sem na rozběh nečekal většinou tu pretizitelnost mají v jednotkách s.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
otava5
Příspěvky: 24
Registrován: ned led 30, 2022 3:25 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od otava5 »

AlanKraus píše: ned led 30, 2022 11:49 pm ... pořizovací cena všeho s DPH 240 000, dotace 205 000,- Takže když si instalační firma vezme 100 000, doplatek 135 000, roční úspora 25 000,- doba splácení 5,5 roku.
Nechápu? Stejně těch 240tis. musím zaplatit.... Tak 240/25=cca 10 let ...
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - pro firmy

Příspěvek od xmasin »

zasilka píše: pon led 31, 2022 6:17 am Kdybychom měli na střeše provozu on-grid FVE s výkonem ve vyšších desítkách kWp, je možnost využít virtuální baterii pro firmu? Díky.
Bohužel ne, VB je určena pro instalace bez licence, takže do 10 kWp.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“