Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo1st »

U teba by som sa na fyzickú batériu vykašlal a išiel do 12kW on-gridu + panelov koľko sa zmestí. Len treba dúfať, že VB tu s nami ešte dlho bude. :lol:

Osobne sa mi tá cena 560k Kč za 15kW menič, 11,6kWh batériu a 13,69kWp zdá neskutočne mimo a ešte po odčítanie dotácie :o Toto by som sa nebál označiť za podvod, keďže za 520k Kč môžeš mať Victron systém s 42kWh baterkou :shock:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Sten77 »

Jo ta cena je přestřelená. ČEZ a EON spoléhají na to, že si lidi řeknou, že to je zavedená spolehlivá firma. Nevím jak EON, ale ČEZ to stejně nedělá sám, ale najímá si na to firmy. Vím o případu, kdy přijeli borci dělat ČEZáckou elektrárnu. Nějak to blbě zapojili. Po zapnutí v domácnosti vyhořely spotřebiče v hodnotě cca 100 000,- Kč. Dlouho se pak s nimi dohadoval. ČEZ s tím nechtěl mít nic společného, ať si to řeší s instalační firmou. Firma zase říkala, že to jde za ČEZem :D . Po delší komunikaci jim řekl, že příště už za něj bude komunikovat právní zástupce. To zabralo a ČEZ to uhradil :D . Určitě bych nespoléhal na to, že ČEZ nebo EON znamená kvalitně odvedená práce. Pohlídat musíš kohokoliv.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Pan Smitec
Příspěvky: 6
Registrován: stř čer 28, 2023 11:31 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Pan Smitec »

Diablo1st píše: čtv čer 29, 2023 9:22 pm U teba by som sa na fyzickú batériu vykašlal a išiel do 12kW on-gridu + panelov koľko sa zmestí. Len treba dúfať, že VB tu s nami ešte dlho bude. :lol:

Osobne sa mi tá cena 560k Kč za 15kW menič, 11,6kWh batériu a 13,69kWp zdá neskutočne mimo a ešte po odčítanie dotácie :o Toto by som sa nebál označiť za podvod, keďže za 520k Kč môžeš mať Victron systém s 42kWh baterkou :shock:
Vím, že Victron je špička. Na co mi bude ale baterie, když topím elektrikou v zimě .. Těch 520 tis je předpokládámn velmi hrubý odhad. Spotřebu mimo topení velkou nemáme, takže budu mít přes léto plnou baterku bez využití a v zimě mi nepomůže, protože FVE tolik nenasaje. Pokud bych netopil elektrikou, nic jiného než victron neřeším, ale situace je ..jaká je. :(
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo1st »

Pan Smitec píše: pát čer 30, 2023 11:34 am Vím, že Victron je špička. Na co mi bude ale baterie, když topím elektrikou v zimě .. Těch 520 tis je předpokládámn velmi hrubý odhad. Spotřebu mimo topení velkou nemáme, takže budu mít přes léto plnou baterku bez využití a v zimě mi nepomůže, protože FVE tolik nenasaje. Pokud bych netopil elektrikou, nic jiného než victron neřeším, ale situace je ..jaká je. :(
Cena je samozrejme bez práce, ale viac menej sa ten materiál dá zohnať za tú cenu. Dá sa to naceniť aj presnejšie a aj optimalizovať (pri 13kwp zobrať len 2x mppt a 2x baterku), takže cena môže byť aj o trošku nižšia.
Táto zostava sa dá oficiálne prihlásiť takže je možné využiť aj VB, ako by to bolo s dotáciami neviem, s týmto nemám skúsenosti.
Kľudne mi napíš sz, ak by si toto chcel riešiť detailnejšie. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od pave69 »

On má ještě ten problém, že když nevezme FV od EON, tak mu nedají tarif virtuální baterie :cry:
tomm
Příspěvky: 21
Registrován: stř led 04, 2023 8:04 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od tomm »

lukas_k píše: čtv čer 22, 2023 9:51 pm Udělali jsme u nas na webu interaktivní kalkulačku, která počítá jak virtualku, tak prodeje, podle zvolených vstupu. Už mě strašně sralo to počítat každému sólo v excelu. Pokud vyzkousite a dáte mi zpětnou vazbu, náměty na zlepšení, nebo reportujete chyby, budu rad - https://www.mx-solar.cz/
Pěkná kalkulačka! Zhruba odpovídá mým excelovským výpočtům. Nápady na zlepšení:
- možnost přidat cenu VT, NT přeci jenom už se objevují nabídky pod vládním stropem
- možnost přidat nastavení poměru VT/NT - nyní nastaveno natvrdo 17:83
- možnost nastavit i jiné scénáře než je vytápění domu - např. pouze ohřev vody
tomm
Příspěvky: 21
Registrován: stř led 04, 2023 8:04 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od tomm »

Ahoj,

mám dotaz k virtuální baterce nebo spíš potřebuju potvrdit/vyvrátit svoji úvahu. Původně jsem si totiž myslel, že do virtuální baterky půjdu, ale když jsem začal trošku počítat, tak to úplně nevýchází.

Mám 10 KWp elektrárnu, roční produkce 10 MWh.
Moje roční spotřebu odhadnu na 8 MWh (mám nově elektro auto, tak úplně nevím jak moc to poroste)
Odhadnu, že 75% vyrobené energie spotřebuju hned - cca 6 MWh, 25% (2MWh) bude nutno dodat ze sítě - virtuální baterka nebo koupit.

Tím, že výrobím víc než spotřebuju, tak můžu ignorovat cenu silové elektřiny u virtuální baterie a platit jen paušál a distribuci. Nicméně i tak by mě "dodání" těch 2 MWh z virtuální baterie přišlo cca na 7500 Kč.

Problém je, že já bych si zpět vzal jen ty cca 2 MWh, ale dodal 4, takže ve výsledku bych ty zbývající 2 MWh daroval dodavateli. Navíc se mi u virtuální baterky nelíbí ani dlouhý fix na 3 roky se současnými vysokými cenami.

A teď pokud bych neměl virtuální baterku, ale 4 MWh přebytku prodal centropolu (3500 Kč / 1 Mwh) => 14 000 Kč. Chybějící 2 MWh můžu nakoupit u libovolného dodavatele za akuálně nejlepších podmínek - nyní E.on a vychází to cca na 11 000 Kč.

Čili prodej přebytků mi pokryje dodatečný nákup chybějící energie v zimních měsících a ještě mi nějaká tisícovka zbude. Na druhou stranu u virtuální baterie by mě to stále ještě další 7500 Kč.

Mám někde v té úvaze chybu?
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

tomm píše: pon črc 10, 2023 8:38 am Mám 10 KWp elektrárnu, roční produkce 10 MWh.
Moje roční spotřebu odhadnu na 8 MWh (mám nově elektro auto, tak úplně nevím jak moc to poroste)
Odhadnu, že 75% vyrobené energie spotřebuju hned - cca 6 MWh, 25% (2MWh) bude nutno dodat ze sítě - virtuální baterka nebo koupit.

A teď pokud bych neměl virtuální baterku, ale 4 MWh přebytku prodal centropolu (3500 Kč / 1 Mwh) => 14 000 Kč. Chybějící 2 MWh můžu nakoupit u libovolného dodavatele za akuálně nejlepších podmínek - nyní E.on a vychází to cca na 11 000 Kč.
Udělej co nejpodrobnější odhad. Těch 8 MWh je určitě včetně topení asi do TČ a přípravy TV. Včetně auta? V měsících 11-01 ti FVI nepokryje zcela ani základní spotřebu domu, tím spíš TČ a bojler. A natož potom BEV. Tohle zkus pečlivě udělat do tabulky po měsících a uvidíš, jestli vychází ten poměr soběstačnosti. Třeba ti vyjde lépe s VB. Ale jak dlouho vydríží VB jako produkt, těžko odhadovat. Čím méně bude mít VB zákazníků, tím to vydrží déle.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
tomm
Příspěvky: 21
Registrován: stř led 04, 2023 8:04 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od tomm »

Nemám TČ, ale jen bojler. Topíme plynem. Bez auta byla spotřeba konstatní cca 500 kwh/měsíc. Auto mám měsíc, takže se to špatně odhaduje, ale tipuju právě cca 100 kwh/měsíc.

Co se týče soběstačnosti, tak březen-říjen mi stačí jen FVE. Potřebuji dokupovat jen v ty zimní měsíce.
kekita
Příspěvky: 56
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kekita »

tomm píše: pon črc 10, 2023 8:38 am
Problém je, že já bych si zpět vzal jen ty cca 2 MWh, ale dodal 4, takže ve výsledku bych ty zbývající 2 MWh daroval dodavateli. Navíc se mi u virtuální baterky nelíbí ani dlouhý fix na 3 roky se současnými vysokými cenami.
Někde jsem četla, že už ČEZ nabízí fix na 1 a na 3 roky - na jeden rok je to cca 4000 bez DPH + teda paušál. Což už je oproti 10 000 kč rozdíl a jde nad tím uvažovat.
ab84
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 13, 2023 3:06 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od ab84 »

ČEZ má na webu nové ceníky, trochu zlevnil silovou elektřinu, poplatky jsou stejné, nově je tam možnost fixace tarifu pro soláry jen na 1 rok, ale žádná extra úspora v tom není.
ab84
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 13, 2023 3:06 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od ab84 »

Mám u ČEZu virtuální baterii, teď v létě tam nabíjím z přetoků cca 1 MWh měsíčně, takže na zimu budu mít pro tepelné čerpadlo uloženo cca 5 MWh.

Mám i fyzickou baterii - 11,2 kWh. Moje otázka zní: Má smysl jí vůbec používat? V sousedním vlákně jsem četl o ne/efektivitě nabíjení/vybíjení. Tak jestli by nebylo vhodnější baterii nabít a vypnout. Pak by všechen nadbytek šel do virtuální baterie a ty minimální poplatky za distribuci (mám D57)při čerpání by možná vyšly levněji než neefektivní využívání fyzické baterie. Nebo se pletu?
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo1st »

ab84 píše: pon črc 10, 2023 4:14 pm Mám u ČEZu virtuální baterii, teď v létě tam nabíjím z přetoků cca 1 MWh měsíčně, takže na zimu budu mít pro tepelné čerpadlo uloženo cca 5 MWh.

Mám i fyzickou baterii - 11,2 kWh. Moje otázka zní: Má smysl jí vůbec používat? V sousedním vlákně jsem četl o ne/efektivitě nabíjení/vybíjení. Tak jestli by nebylo vhodnější baterii nabít a vypnout. Pak by všechen nadbytek šel do virtuální baterie a ty minimální poplatky za distribuci (mám D57)při čerpání by možná vyšly levněji než neefektivní využívání fyzické baterie. Nebo se pletu?
Z čisto ekonomického hľadiska je fyzická batéria nenávratná. Len si treba uvedomiť, že virtuálna batéria je len služba, ktorej podmienky sa môžu zmeniť a zrazu výhodná taká nebude. Potom fyzická batéria dáva väčší zmysel, lebo čo je doma to sa počíta.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od pave69 »

U D57 se baterka proti VB nevyplatí. Pokud tedy ČEZ nemá vysoko nastřelené ceny elektřiny, co se kupuje nad výrobu (což částečně bylo před putinovou válkou). Já mám D02 a to je jiná káva :cry:
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

pave69 píše: pon črc 10, 2023 5:42 pm U D57 se baterka proti VB nevyplatí. Pokud tedy ČEZ nemá vysoko nastřelené ceny elektřiny, co se kupuje nad výrobu (což částečně bylo před putinovou válkou). Já mám D02 a to je jiná káva :cry:
Taky těžko říct, jak dlouho ty distribuční sazby v současné podobě vydrží.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od lukas_k »

tomm píše: čtv črc 06, 2023 12:46 am Pěkná kalkulačka! Zhruba odpovídá mým excelovským výpočtům. Nápady na zlepšení:
- možnost přidat cenu VT, NT přeci jenom už se objevují nabídky pod vládním stropem
- možnost přidat nastavení poměru VT/NT - nyní nastaveno natvrdo 17:83
- možnost nastavit i jiné scénáře než je vytápění domu - např. pouze ohřev vody
Díky za zpětnou vazbu. Cena silovky je plně nastavitelná, těch stropových 6Kč je jen vychozi hodnota. Pro VT a NT ji nerozlišují, protože silovka už par let stojí snad u všech v obou tarifech stejne. Editovat nejde jen cena distribuce, ale to nemá smysl - je to regulovana složka, kterou máme všichni (ve stejném tarifu) stejnou.

Ten pomer už mám v seznamu změn, po tom je vice poptávek.

Jiné scénáře, resp. distribucni sazby, jsem původně chtěl dodělat teď (konkrétně pro 8h bojlerove tarify), jenže se ukázalo, ze všichni zákazníci zvazujici baterku mají sazby topne. Aby taky ne, kdyz elektrikou netopim, tak virtualka moc smysl nemá. Tak nevím, jestli to dělat a mast tak lidem hlavu. Promyslim ještě.
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
tomm
Příspěvky: 21
Registrován: stř led 04, 2023 8:04 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od tomm »

ab84 píše: pon črc 10, 2023 4:05 pm ČEZ má na webu nové ceníky, trochu zlevnil silovou elektřinu, poplatky jsou stejné, nově je tam možnost fixace tarifu pro soláry jen na 1 rok, ale žádná extra úspora v tom není.
Všiml jsem si, bohužel cena silovky je pro mě irelevantní, protože vyrobím více než spotřebuju a zajímají mě tak jen distribuční poplatky, které jsou pro moji sazbu vysoké (D25d).
lukas_k píše:
Jiné scénáře, resp. distribucni sazby, jsem původně chtěl dodělat teď (konkrétně pro 8h bojlerove tarify), jenže se ukázalo, ze všichni zákazníci zvazujici baterku mají sazby topne. Aby taky ne, kdyz elektrikou netopim, tak virtualka moc smysl nemá. Tak nevím, jestli to dělat a mast tak lidem hlavu. Promyslim ještě.
Ano, mám právě bojlerový tarif a když jsem si to spočítal, tak jsem došel k tomu, že mi se to prostě nevyplatí.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od pave69 »

Je vtipné, že v té kalkulačce je spousta parametrů, co se nedá nastavit a já je mám úplně jinak - ale v podstatě ten výsledek je skoro stejný, jako když si to přepočítám sám, protože ty odchylky se víceméně vyruší. Takže jako orientační výpočet pro zájemce je to si myslím velmi dobré. A moc parametrů by zabilo vola :-)
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od lukas_k »

pave69 píše: úte črc 11, 2023 9:45 am Je vtipné, že v té kalkulačce je spousta parametrů, co se nedá nastavit a já je mám úplně jinak - ale v podstatě ten výsledek je skoro stejný, jako když si to přepočítám sám, protože ty odchylky se víceméně vyruší. Takže jako orientační výpočet pro zájemce je to si myslím velmi dobré. A moc parametrů by zabilo vola :-)
To bude zřejmě způsobené rozdílným distribučním územím. Naše kalkulačka předpokládá CEZ, v území EGD a PRE se to mirne lisi. Ten rozdíl je ale tak malý, ze by nedávalo moc smysl to rozlišovat.
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od lukas_k »

tomm píše: úte črc 11, 2023 8:23 am
ab84 píše: pon črc 10, 2023 4:05 pm ČEZ má na webu nové ceníky, trochu zlevnil silovou elektřinu, poplatky jsou stejné, nově je tam možnost fixace tarifu pro soláry jen na 1 rok, ale žádná extra úspora v tom není.
Všiml jsem si, bohužel cena silovky je pro mě irelevantní, protože vyrobím více než spotřebuju a zajímají mě tak jen distribuční poplatky, které jsou pro moji sazbu vysoké (D25d).

Ano, mám právě bojlerový tarif a když jsem si to spočítal, tak jsem došel k tomu, že mi se to prostě nevyplatí.
Pokud je ta spotřeba dost vysoká, většinou se nejvíc vyplati pujcit od souseda ojetý elektrokotel, udělat revizi a požádat o změnu sazby. Dělal jsem posudky na situace, kde tahle úspora prevazila přínos fotovoltaiky.
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
Luk141888
Příspěvky: 4
Registrován: stř srp 30, 2023 4:53 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Luk141888 »

tomm píše: pon črc 10, 2023 8:38 am Ahoj,

mám dotaz k virtuální baterce nebo spíš potřebuju potvrdit/vyvrátit svoji úvahu. Původně jsem si totiž myslel, že do virtuální baterky půjdu, ale když jsem začal trošku počítat, tak to úplně nevýchází.

Mám 10 KWp elektrárnu, roční produkce 10 MWh.
Moje roční spotřebu odhadnu na 8 MWh (mám nově elektro auto, tak úplně nevím jak moc to poroste)
Odhadnu, že 75% vyrobené energie spotřebuju hned - cca 6 MWh, 25% (2MWh) bude nutno dodat ze sítě - virtuální baterka nebo koupit.

Tím, že výrobím víc než spotřebuju, tak můžu ignorovat cenu silové elektřiny u virtuální baterie a platit jen paušál a distribuci. Nicméně i tak by mě "dodání" těch 2 MWh z virtuální baterie přišlo cca na 7500 Kč.

Problém je, že já bych si zpět vzal jen ty cca 2 MWh, ale dodal 4, takže ve výsledku bych ty zbývající 2 MWh daroval dodavateli. Navíc se mi u virtuální baterky nelíbí ani dlouhý fix na 3 roky se současnými vysokými cenami.

A teď pokud bych neměl virtuální baterku, ale 4 MWh přebytku prodal centropolu (3500 Kč / 1 Mwh) => 14 000 Kč. Chybějící 2 MWh můžu nakoupit u libovolného dodavatele za akuálně nejlepších podmínek - nyní E.on a vychází to cca na 11 000 Kč.

Čili prodej přebytků mi pokryje dodatečný nákup chybějící energie v zimních měsících a ještě mi nějaká tisícovka zbude. Na druhou stranu u virtuální baterie by mě to stále ještě další 7500 Kč.

Mám někde v té úvaze chybu?
Teď jsem si ten výpočet udělal taky (mám cca týden stejnou fve, stejnou baterii, stejnou spotřebu domu). A ano, je to skutečně tak že s VB zaplatím ročně celkem cca 8-10 tisíc, s jakýmkoliv tarifem (třeba Eon) a prodejem (centroplu za 3500) bych platil mínusové částky (tedy zisk z prodeje by byl větší, než roční částka dodavateli). ALE - je nutné si uvědomit, že nikdo nemáme křišťálovou kouli a nikdo neví, za kolik bude centropol vykupovat příští rok. Pokud to bude nad 2 Kč, pak pořád vychází o trochu lépe než VB, pokud za 1,5, už je to šulnul a pokud méně, pak je už VB výhodnější. A dle mne budou výkupní ceny rok od roku klesat, zatímco VB si teď dám na 3 roky a tím pádem to 3 roky nemusím řešit. Pokud budu mít výrobu větší než spotřebu, pak je mi jedno, za kolik mi čez v ceníku nabízí 1 KWh a budu 3 roky klidně spát s vědomím, že zaplatím za rok cca 10.000 Kč... Pokud však výkupní ceny zůstanou na 3,5 nebo porostou, pak si budu škubat vlasy :-) I když - rozdíl cca 10000 Kč za rok zase není taková raketa abych kvůli tomu nespal...
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od eduard22 »

Kua, já su z teho ouplně blbé. :? A není fakt lepší opravdová baterie doma? :D Která navíc funghuje i za blekautu! 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Luk141888
Příspěvky: 4
Registrován: stř srp 30, 2023 4:53 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Luk141888 »

Dotaz ke 2 EANům: Jsem u distributora EgD, ten vždy přiděluje 2 Eany. Nicméně z ČEZu (Prodej) mi napsali, že na Elektřinu pro soláry mohu (pokud se výrobní EAN nezaregistruje u OTE, což by se stalo až kdybych začal prodávat třeba u Entry):

Kód: Vybrat vše

Dobrý den,

reagujeme na Váš dotaz ze dne 5. 6. 2023 týkající se produktu Elektřina pro soláry.
 
V případě, že Váš výrobní EAN není registrován u OTE, a.s. u výrobna je na OTE, a.s. vedena jako mikrozdroj, je možné požádat o nastavení produktu Elektřina pro soláry.
 
S požadavkem na nastavení produktu Elektřina pro soláry nás kontaktujte až bude u naší společnosti aktivní spotřební smlouva. 
.
.
.
Děkujeme Vám, že nám pomáháte komunikovat on-line.


S pozdravem



Mgr. P. XXXX
ČEZ Prodej, a.s.
Guldenerova 2577/19
326 00 PLZEŇ
Myslíte, že je to opravdu tak na ELekřinu pro Soláry přejdu? Nyní jsem už u ČEZ Prodej na tarifu bez závazku a čekám jen na instalaci nového elektroměru od EgD (což bude 15.9.).
Luk141888
Příspěvky: 4
Registrován: stř srp 30, 2023 4:53 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Luk141888 »

A ještě jeden dotaz - k účtovacímu období:

Distribuce EGd, původní dodavatel Eon - úO 1.2.-31.1. Od 16.7. jsem u Čez prodej, UO mi bylo nastaveno na 1.7.-30.6.

15.9., až mi dá distributor nový elektroměr, bych rád přešel na Elektřinu pro Soláry. DS mám D57, tam se nic měnit nebude. Dá se očekávat, že mi zase změní UO, nebo mi už zůstane 1.7.-30.6.? Nebo to bude 1.10.-30.9.? Nebo snad 1.1.-31.12.? V těch jejich nástrahách na klienta aby se prase vyznalo...

Díky
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Excelent »

Luk141888 píše: stř srp 30, 2023 5:39 pm A ještě jeden dotaz - k účtovacímu období:

Distribuce EGd, původní dodavatel Eon - úO 1.2.-31.1. Od 16.7. jsem u Čez prodej, UO mi bylo nastaveno na 1.7.-30.6.

15.9., až mi dá distributor nový elektroměr, bych rád přešel na Elektřinu pro Soláry. DS mám D57, tam se nic měnit nebude. Dá se očekávat, že mi zase změní UO, nebo mi už zůstane 1.7.-30.6.? Nebo to bude 1.10.-30.9.? Nebo snad 1.1.-31.12.? V těch jejich nástrahách na klienta aby se prase vyznalo...

Díky
U mě to bylo takto (ČEZ distribuce i ČEZ prodej):
30.5 PPP připojení a výměna elektroměru
31.5 jsem požádal o tarif Elekřina pro soláry
cca během týdnu uzavřena smlouva a ÚO nastaveno zpětně od 31.5.2023 - 30.5.2024
původní ÚO byl červenec
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“