Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
kopeto
Příspěvky: 55
Registrován: sob led 01, 2022 2:07 pm
Bydliště: Zelesice

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kopeto »

No právě proto jsem psal, že by to chtělo 48V baterii. Našel jsem zatím jen 10kW 3f. Infisolar, který to umí. Celý ten solatní bussines směřuje do prefabrikovaných kompaktních krabic ala Tesla Powerwall nebo u nás co děla Kuba a montuje ČEZ. Pak bude mít zásadní význam domací automatizace a sbírání rozumů z této oblasti teď věnuji nejvíce času.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

kopeto píše: ned led 02, 2022 5:46 am No právě proto jsem psal, že by to chtělo 48V baterii. Našel jsem zatím jen 10kW 3f. Infisolar, který to umí. Celý ten solatní bussines směřuje do prefabrikovaných kompaktních krabic ala Tesla Powerwall nebo u nás co děla Kuba a montuje ČEZ. Pak bude mít zásadní význam domací automatizace a sbírání rozumů z této oblasti teď věnuji nejvíce času.
Infini je jeden z nejvíce rozežraných střídačů jaké lze použít. Což lidem nikdo neříká a pak je ta účinnost při 5kwp.na střeše totálně v ().()
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
kopeto
Příspěvky: 55
Registrován: sob led 01, 2022 2:07 pm
Bydliště: Zelesice

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kopeto »

Jsem si té šílené vlastní spotřeby vědomý, proto hledám alternativu. V nejhorším případě to bude čistý ON Grid a za ním 1f. UPS.....
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

kopeto píše: ned led 02, 2022 5:46 am.......... Celý ten solatní bussines směřuje do prefabrikovaných kompaktních krabic ala Tesla Powerwall nebo u nás co děla Kuba a montuje ČEZ. Pak bude mít zásadní význam domací automatizace a sbírání rozumů z této oblasti teď věnuji nejvíce času.
Pozor, následující změna PPDS Tvé poznatky bezpečně vygumuje. Udělají vše pro to aby na trh mohly pouze produkty ze kterých oni mají ten správný vývar.
kopeto píše: ned led 02, 2022 9:08 am........ V nejhorším případě to bude čistý ON Grid a za ním 1f. UPS.....
Ano, toto je zatím jediná šance na systém, který pracuje pro majitele. Bohužel.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Nějaký info k novému PPDS by nebylo?
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Vhoo »

A je vůbec možnost dostat ten tarif když nemám solary od ČEZu . Jejich technik mi říkal že chtějí mít monopol a nikomu to dávat nebudou. Konkurenční e on to samé. Trochu Ot. Já jsem amatér a moc se v FVE nevyznám. Chtěli by jsme solary ale zároveň chceme mít záruky a nemír s tím moc starosti takže jsme chtěli někoho "velkého" a ne Frantu od vedle (který mi mimochodem nabízel cenu podobnou a záruku si mám pak s Čínou řešit sám ). U ČEZu mi přijde zajímavý teď ten tarif ale dočetl sem se ze ten jejich box žere elektřinu jako prokopnuty. Mohli by stě doporučit něco zajímavého na klíč co je na trhu ? Děkuji. Ještě tu v diskuzi někdo řešil jestli TC nebo plyn. Mám plynový kotel a starý na tuhá paliva na který teď uplatním kotlikovou dotaci. Váhám mezi novým kondenzačním nebo si nechat starý Dakon a pořídit k němu TC. Mělo by se solary větší smysl ? Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 222
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kybos »

Dnes byl první den v letošním roce, kdy jsem pomocí FVE mohl topit prostřednictvím TČ bez pomoci distribuční sítě. Předpokládám, pokud to bude tak jako v jiných letech, že takové dny v lednu bude možno spočítat na prstech jedné ruky.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Plazivec »

Neboj, globální oteplování nahrává tepelným čerpadlům.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od misa84 »

Vhoo píše: čtv led 06, 2022 10:09 pm A je vůbec možnost dostat ten tarif když nemám solary od ČEZu . Jejich technik mi říkal že chtějí mít monopol a nikomu to dávat nebudou. Konkurenční e on to samé. Trochu Ot. Já jsem amatér a moc se v FVE nevyznám. Chtěli by jsme solary ale zároveň chceme mít záruky a nemír s tím moc starosti takže jsme chtěli někoho "velkého" a ne Frantu od vedle (který mi mimochodem nabízel cenu podobnou a záruku si mám pak s Čínou řešit sám ). U ČEZu mi přijde zajímavý teď ten tarif ale dočetl sem se ze ten jejich box žere elektřinu jako prokopnuty. Mohli by stě doporučit něco zajímavého na klíč co je na trhu ? Děkuji. Ještě tu v diskuzi někdo řešil jestli TC nebo plyn. Mám plynový kotel a starý na tuhá paliva na který teď uplatním kotlikovou dotaci. Váhám mezi novým kondenzačním nebo si nechat starý Dakon a pořídit k němu TC. Mělo by se solary větší smysl ? Děkuji za odpovědi.

po mě chtěli jen smlouvu o připojení mikrozdroje nic jinýho
10kw goodwe, 4x h2
LubosF
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 14, 2022 8:05 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od LubosF »

Trochu si utřídím myšlenky a možná někomu pomůžu v uvažování o instalaci :idea:

Mám teď na stole nějaké nabídky na FVE 6kWp s baterií 7,1 kWh. Jedna z nabídek je od E.ON, přičemž E.ON prodejce mi před pár dny neříkal pravdu, že virtuální baterii nabízí jen oni (v té době jsem to ale ještě nevěděl). Pro využití VB od E.ON je potřeba instalace od nich, která vychází o 25% dráž oproti jiným nabídkám. Budou tam asi vstupovat i rozdíly v komponentech, které zatím neumím rozklíčovat, ale 25% je dost. Nicméně jejich komponenty (Longi panely + Solax střídač a baterie) a garance na výkon od renomované firmy zase nejsou úplně špatné, takže bych jim část cenového rozdílu uměl odpustit.

Cena za využití VB se u E.ON počítá dle uskladněného množství energie - 49 Kč/MWh a navyšuje se měsíčně v průběhu solárního roku (začíná 1.4.), jak se navyšuje množství uložené energie. Já od června začínám uskladňovat a v září/říjnu začínám spotřebovávat. Zajímavé je, že když na podzim všechnu elektřinu z VB spotřebujete, měsíční poplatek se nesníží, ale nuluje se až na konci solárního roku 31.3. Aspoň takto mi to vysvětloval zástupce E.ON (ano, ten samý, který kecal, že VB umí jen oni :lol: ). Pro moji celkovou úložku 3MWh (peak v srpnu, než se v září/říjnu začne spotřebovávat) vychází poplatek ročně kolem 1350 Kč. Navíc mají znevýhodnění pro úložky nad 5 MWh, kdy poplatek vzroste paušálně na 500 Kč/měsíc.

ČEZ poplatek počítá úplně jinak, respektive nepočítá. Zaplatím mu totiž o 92 Kč víc na měsíční stálé platbě u tarifu pro soláry oproti běžnému tarifu (199 vs 107). Takže uskladnění jekéhokoliv objemu energie by mě u ČEZ mělo vyjít na 1104 Kč. Dále je třeba ale vzít v potaz, že cena elektřiny (obchodní část) je u ČEZ pro solární tarif jen 3254 Kč/MWh, což je dnes asi nejnižší cena na trhu pro "nově příchozí zákazníky". Takže celkově mi z toho vychází zatím lépe ČEZ téměř pro jakoukoliv výši úložek do VB.

Co má nezanedbatelný dopad do kalkulace návratnosti FVE je to, jestli použiji jen VB, nebo VB v kombinaci s fyzickou baterií. S VB (bez fyzické baterie) se totiž návratnost FVE pohybuje kolem 8 let. Pokud nainstaluji baterie, návratnost se zvýší na 10 let, a to díky dlouhé návratnosti samotných baterií v systému s VB (40 let). Pokud by baterie byly používány v systému bez VB, byla by jejich návratnost slušná - kolem 8 let, ale ta VB ty baterie v mém případě, který přibližuji níže, úplně zabíjí. Je to díky tomu, že neumím více vytěžit baterii v létě přes noc - například klimatizací, a v zimě ty baterie zahálí, protože se do nich reálně nic moc neposílá.

Tahle část bude hodně individuální a záleží na rodinných zvyklostech, přítomnosti v létě v domě a potažmo spotřebě elektřiny v létě, kdy FVE vyrábí nejvíc. Celou návratnost výše jsem poctivě plánoval podle předpokládaného nabíjení a čerpání z baterií po měsících a vyšlo mi, že z celkové výroby 6MWh: 1) okamžitě spotřebuji 1,7 MWh, 2) do baterie uložím a spotřebuji přes noc 1,5 MWh z celkových 2,5 MWh, které mi baterie teoreticky nabízí (tady je třeba počítat s tím, že v létě plně nabitou 7 kWh baterii neumím přes noc vyčerpat a v zimě ji vůbec neumím nabít), 3) 2,8 MWh uložím do VB a využiju na podzim/v zimě. Počítám to pro dům - 4 obyvatelé, 12 MWh roční spotřeba (4 MWh spotřeba TČ + 8 MWh spotřeba na ohřev vody, vaření a ostatní běžnou spotřebu).

Pokud by VB fungovala stejně jako doposud dlouhodobě, o čemž zatím nemám důvod pochybovat, zvlášť když je to nový produkt a možná i tlačený z EU (?), nemá to chybu a na baterie bych se vykašlal. Jejich návratnost v systému, který může využívat i VB, mi vychází kolem 40 let, což je hodně za zenitem jejich životnosti. Problém je, že když nám za pár let zruší tarif pro soláry, baterie by se začala pomalu vyplácet. V té době už na ní ale nedostanu žádnou dotaci, takže její návratnost bude asi za 1000 let, pokud se nebude dát koupit za hubičku :D.

Související dotazy
- Řešili jste někdo, jestli tarif pro soláry je vázaný na instalaci FVE od ČEZ nebo jejich smluvního partnera? Už dva dny se pokouším zadat poptávku na instalaci u ČEZ, abych to zjistil, ale poptávka nejde odeslat
- Údajně by službu VB už měli podle nějakého nařízení EU nabízet všichni obchodníci. Zatím jsem nezjišťoval. Nevíte o tom někdo něco?
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od misa84 »

tarif pro soláry není vázaný instalací od čezu, stačí dodat smlouvu o připojení fve a není problém

poptával jsem další dodavatele a nikdo mě nic nenabídl

o čez solár taky už pár týdnů přemítám, po zadání do tabulky vyšla roční úspora cca 4000,- což není moc za huntování si střídače na plný céres
10kw goodwe, 4x h2
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

LubosF píše: pát led 14, 2022 9:26 pm Trochu si utřídím myšlenky a možná někomu pomůžu v uvažování o instalaci :idea:

Související dotazy
- Řešili jste někdo, jestli tarif pro soláry je vázaný na instalaci FVE od ČEZ nebo jejich smluvního partnera? Už dva dny se pokouším zadat poptávku na instalaci u ČEZ, abych to zjistil, ale poptávka nejde odeslat
- Údajně by službu VB už měli podle nějakého nařízení EU nabízet všichni obchodníci. Zatím jsem nezjišťoval. Nevíte o tom někdo něco?
Pěkně sepsáno a nemyslím si, že je něco až tak blbě nebo to na první přečtení nevidím.

EoN řešit nebudu, vím že to maj naprd a tady doma ho nemám.

ČeZ - mám VB třetím rokem, dojíždím do dubna na 40% slevu, následně přejdu na 100%. Do teď to bylo jen, že jsem jej měl. Přetoky jsem cpal do bojleru, ven šlo sotva 400kWh.
Pokud do toho budeme kombinovat normální baterku, z ní jsem letos vydoloval cca 1,8 MWh. Pokud jsem to počítal v tabulce vyšla mě úspora cca 2-3K. Pokud jsem počítal s fixem na tři roky bez VB úspora byla již cca 10K.
Tedy to pro lithium nevychází moc dobře.
Správně ale připomínáš, jak dlouhu tu ten tarif bude? Nezvednou nějak poplatek? Nebudeme platiti stejně jako u Eonu za MWh uskladněnou?

K tvým otázkám:

1. Nemusí být instalace od ČEZu, jen je dobré být jejich zákazníkem při přechodu na VB. Jinak musíš nejprve na dobu neurčitou a až násedně přejít na VB
2. Virtuálku má teď jen ČEz a EoN. BE měla Sysla ale nevím, jak to s tím teď je. Jedna z velkých instalačních firem, která vyřizovala Sysla a tím klienty připojila na BE po pádu BE hledá náhradu nebno zakládá společnost, která by Sysla nahradila. Ale jak je to teď ...
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

LubosF píše: pát led 14, 2022 9:26 pm Trochu si utřídím myšlenky a možná někomu pomůžu v uvažování o instalaci :idea:
Úvaha výborná, ale závěr se ti nepovedl. Obzvláště, když jsi zmínil, že budeš na FVE čerpat dotaci NZÚ.
Proč? Velmi zjednodušeně si to můžeš spočítat sám takto:

1) Vem tu nabídku na dotovanou hybridní FVE s baterkou 7,1kWh, kterou jsi dostal.
2) V seznamu položek škrtni baterii a spočítej, jak vypadá celková cena bez ní.
3) K vypočtené celkové ceně následně přičti 70 tisíc Kč. V ceně dotované FVE jsi totiž dostal od NZU bonus 10 tisíc Kč za každou instalovanou kWh baterie. Bez baterky si na těchto 70 tisíc nesáhneš.

No a teď si ty dvě ceny porovnej.

Pokud bys výsledek chtěl mít ještě názornější a počítal si návratnosti, tak:
- U hybridní FVE s baterií uvažuj, že 70% její roční výroby spotřebuješ hned zatímco 30% spotřebuješ přes VB. Cenu 30% energie tedy v kalkulaci musíš navýšit o distribuční poplatky a poplatek na podporu OZE za každou MWh.

- U on-grid FVE bez baterie uvažuj, že 50% roční výroby spotřebuješ hned a 50% spotřebuješ přes VB. Cenu 50% energie tedy v kalkulaci musíš navýšit o distribuční poplatky a poplatek na podporu OZE za každou MWh.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od redcrown »

Kluci, teď se mě jeden kamarád ptal, jestli jde využít VB od ČEZu na ongrid FVE v zeleném bonusu instalovanou v roce 2012. Jde to? Díky
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

NE. Nabídka není pro FVE s licencí ERÚ.
Edit: tak kdoví jak to je - možná stará informace, oficiálně píší: "Jakýkoliv typ domácích střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do 10 kWp." To slovo "domácích" asi vylučuje podnikatele což každý se ZB je. Poplatek za službu 200/měsíc. Být jím asi bych to zkusil. A možná zkusím kolegu, který nemá akumulátory na to upozornit. Ale to je na dlouhé lokte.
LubosF
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 14, 2022 8:05 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od LubosF »

Trubka píše: pát led 14, 2022 11:59 pm
LubosF píše: pát led 14, 2022 9:26 pm Trochu si utřídím myšlenky a možná někomu pomůžu v uvažování o instalaci :idea:
Úvaha výborná, ale závěr se ti nepovedl. Obzvláště, když jsi zmínil, že budeš na FVE čerpat dotaci NZÚ.
Proč? Velmi zjednodušeně si to můžeš spočítat sám takto:

1) Vem tu nabídku na dotovanou hybridní FVE s baterkou 7,1kWh, kterou jsi dostal.
2) V seznamu položek škrtni baterii a spočítej, jak vypadá celková cena bez ní.
3) K vypočtené celkové ceně následně přičti 70 tisíc Kč. V ceně dotované FVE jsi totiž dostal od NZU bonus 10 tisíc Kč za každou instalovanou kWh baterie. Bez baterky si na těchto 70 tisíc nesáhneš.

No a teď si ty dvě ceny porovnej.

Pokud bys výsledek chtěl mít ještě názornější a počítal si návratnosti, tak:
- U hybridní FVE s baterií uvažuj, že 70% její roční výroby spotřebuješ hned zatímco 30% spotřebuješ přes VB. Cenu 30% energie tedy v kalkulaci musíš navýšit o distribuční poplatky a poplatek na podporu OZE za každou MWh.

- U on-grid FVE bez baterie uvažuj, že 50% roční výroby spotřebuješ hned a 50% spotřebuješ přes VB. Cenu 50% energie tedy v kalkulaci musíš navýšit o distribuční poplatky a poplatek na podporu OZE za každou MWh.
Co konkrétně myslíš, že se mi nepovedlo? Já to mám spočítané svou vlastní kalkulací velice detailně včetně rozpadu výroby, spotřeby, úložek do baterií a využití baterií přes noc, po měsících a po dnech, můžu si měnit počty panelů a jejich Wp a počty a kapacity baterií a porovnávat návratnosti, přičemž se mi automaticky přepočítává výše dotace pro danou sestavu... a přesně jak píšeš - z celkové ceny vím přesně kolik dostávám dotaci na baterie a kolik na panely a střídač. A takto se dostávám k mému závěru, že v mém případě s VB je návratnost fyzických baterií 40 let, protože na těch 1,5 MWh ročně, které do ní pošlu a následně přes noc vytáhnu, šetřím oproti VB jen za distribuční poplatky, takže zhruba 1500 Kč ročně... A vo tom to je a proto mi fyzická baterie nedává moc smysl, když můžu použít VB... Ale do kdy to bude fungovat je otázka :?:
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Myslím, že chápu kam tím Trubka míří. Jen bohužel do toho tahá pokřivený trh s cenou FVE.

Moje úvaha, třeba výsledek bude stejný jako u Trubky.

Co jsem zatím viděl nabídky v ruzných skupinách na FB, tak 6,5 kWp s 10 kWh baterkou za 450K bez NZU. NZU je 200 +5 na projekt. Jsme na 245K.
Bohužel díky trhu je 10 kWp bez baterky dostupných za cca 350K, NZU je 125K, tedy 225K vlastní kapsa.
Jenže ta 10 kWp jde postavit za 260K, což po dotaci je 135K.

Proč 10 kWp a 6,5kWp. Stále si myslím, že je lépe mít víc panelů na střeše než více lithia ve sklepě. Chápu na ostrov je to třeba, ale bavme se o většině FVE, které tu jsou v poslední době probírané a instalované.

Uváha o vlastní spotřebě je u Trubky dobře, za poslední 1/3 zaplatím distribuci a poplatky - pokud mám hybrid.
Pokud nemám hybrid je to cca 1/2 co mě půjde z DS.

A takhle to vypadá v penězích

S baterkou
Screenshot 2022-01-15 at 16-19-47 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png
Screenshot 2022-01-15 at 16-19-47 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png (141.03 KiB) Zobrazeno 3212 x
Bez baterky
Screenshot 2022-01-15 at 16-20-18 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png
Screenshot 2022-01-15 at 16-20-18 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png (144.3 KiB) Zobrazeno 3212 x
Rozdíl 4000,- ve prospěch s baterkou. Údaje o vlastní spotřebě vycházejí z programu co má Solaredge na svých stránkách pro instalátory. Jeho výsledky jsou cca schodné se skutečností - vyzkoušeno na sobě :-)

4000K doma, ale za jakou cenu instalace?

Pokud tam vidíte chybu sem s ní.

Díky
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
LubosF
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 14, 2022 8:05 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od LubosF »

Už možná chápu, kam oba míříte. Pokud by to bylo jako v příkladech Benyho a baterie by mě stála navíc jen 20 tis. Kč, tak by se asi zaplatila ještě za doby její životnosti. Ale moje nabídky asi až tak pokřivené nejsou - z porovnání dvou nabídek od E.ON (jedna s baterkou a jedna bez, stejný počet panelů a stejný hybridní střídač) vím, že mě baterka 11,6 KWh stojí 75 tis. Kč po odečtu dotace 110 tis. Kč. No a ta úspora, kterou s ní získám, je pořád jen ten distribuční poplatek z uskladněných 1,5 MWh, takže asi těch 1500 Kč ročně.

Jinak naprostou souhlasím, že je lepší víc křemíku na střeše než lithia ve sklepě, proto těch 11,6 kWh od E.ON radši nahradím těmi 7 kWh od někoho jiného :lol:
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od lukas_k »

Rozhodl jsem se taky řešit svou spotřebu EE novou FVE podpořenou NZÚ s programem ČEZ EpS. Z průměrné marže montážních firem 40-50% se mi zatočila hlava, tak jsem se objednal na zkoušku MPO pro fotovoltaické systémy a rovnou i tepelná čerpadla (přihodím ještě luft-bojler). Velkoobchod na Suntech 11,85kWp, Solax X3-Hybrid-10.0-D (G4), 11,6kWh baterky a Renusol konstrukci na falcovou krytinu mi vychází na 278tis bez daně. Nějaké příslušenství, 15% DPH z dotační částky a jsem někde kolem 360. Z toho 220 je dotace (MSK), takže vlastní investice někde kolem 140tis, což je supr.

JENŽE.

Jsem projektant, mám autorizaci ČKAIT pro obor technologická zařízení staveb, jehož součástí jsou i FVE. Ale nedělám to, věnuji se telekomunikacím, tak jsem se snažil sehnat nějakou firmu, co mi udělá posudek pro NZÚ a PD pro ČEZ na mikrozdroj s přetoky, bo taky nemám rád, když se někdo sere do něčeho, s čím nemá zkušenosti. A tady je problém. Firem, co to umí vyřídit i bez montáže, je jako šafránu. Vybral jsem 5, oslovil je a výsledek je takový, že buď vůbec neví, o čem mluví (tvrzení jakože nemůžu mít na dotace výkon pole přesahující 10kWp, že musím u novostavby doložit faktury z posledních dvou zúčtovacích období za EE, nebo klasika – NZÚ uděláme, ale PD pro ČEZ neumíme).

Tak jsem to načetl a zjistil, že ten odborný posudek pro NZÚ je celkem v pohodě, u ČEZ trochu obsáhlejší, ale hlavně člověk neví, která varianta prochází. Musel bych od piky a čas je to nejdražší, že... Obracím se proto sem, zda by se byl někdo ochotný podělit o dokumentaci na mikrozdroj s (!) přetoky? Výměnou mohu nabídnout moje služby.
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Čez to nepripoji mikrozdroj větší než 10 kWp. Od 10 do 20 je to na licenci nad 20 potřebuješ stavební povolení.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

S těmi 10 kWp mají pravdu, v podmínkách NZÚ je, že instalace nesmí být větší jak 10 kWp a baterie minimálně jednonásobek a maximálně dvojnásobek instalované kapacity v panelech. Viz https://novazelenausporam.cz/files/docu ... datele.pdf sekce 4.3.3.
Jinak jsem na tom stejně, chtěl bych 7,4 kWp (víc se na třechu nevejde) ongrid bez baterie s dotací NZÚ, ale jsem schopný si to sám namontovat i zajistit revizi, ale potřebuju projekt a někoho s papírem potvrzujícím profesní kvalifikaci.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

lukas_k píše: ned led 16, 2022 10:21 am Rozhodl jsem se taky řešit svou spotřebu EE novou FVE podpořenou NZÚ s programem ČEZ EpS. Z průměrné marže montážních firem 40-50% se mi zatočila hlava, tak jsem se objednal na zkoušku MPO pro fotovoltaické systémy a rovnou i tepelná čerpadla (přihodím ještě luft-bojler). Velkoobchod na Suntech 11,85kWp, Solax X3-Hybrid-10.0-D (G4), 11,6kWh baterky a Renusol konstrukci na falcovou krytinu mi vychází na 278tis bez daně. Nějaké příslušenství, 15% DPH z dotační částky a jsem někde kolem 360. Z toho 220 je dotace (MSK), takže vlastní investice někde kolem 140tis, což je supr.

JENŽE.

Jsem projektant, mám autorizaci ČKAIT pro obor technologická zařízení staveb, jehož součástí jsou i FVE. Ale nedělám to, věnuji se telekomunikacím, tak jsem se snažil sehnat nějakou firmu, co mi udělá posudek pro NZÚ a PD pro ČEZ na mikrozdroj s přetoky, bo taky nemám rád, když se někdo sere do něčeho, s čím nemá zkušenosti. A tady je problém. Firem, co to umí vyřídit i bez montáže, je jako šafránu. Vybral jsem 5, oslovil je a výsledek je takový, že buď vůbec neví, o čem mluví (tvrzení jakože nemůžu mít na dotace výkon pole přesahující 10kWp, že musím u novostavby doložit faktury z posledních dvou zúčtovacích období za EE, nebo klasika – NZÚ uděláme, ale PD pro ČEZ neumíme).

Tak jsem to načetl a zjistil, že ten odborný posudek pro NZÚ je celkem v pohodě, u ČEZ trochu obsáhlejší, ale hlavně člověk neví, která varianta prochází. Musel bych od piky a čas je to nejdražší, že... Obracím se proto sem, zda by se byl někdo ochotný podělit o dokumentaci na mikrozdroj s (!) přetoky? Výměnou mohu nabídnout moje služby.
Ahoj,
můžu doporučit Bc. Jiří Novotný, 606 847 299, info@ac-elektro.cz.
Je to projektant a revizák, který se specializuje na FVE a dělá přesně to, co asi potřebuješ: Vypracuje PD, revize a protokoly, zatímco někdo jiný (Ty) si FVE fyzicky namontuje a jím připravené papíry si pošle na distributora a NZÚ. Bude to stát pár tisícovek, ale stojí to za to.

Pozor na dvě věci:
Pro vyčerpání dotace NZÚ je potřeba doložit faktury na materiál ale i práci. NZÚ nepočítá s tím, že by se FVE stavěla svépomocně, byť bys měl všechny profesní kvalifikace. Takže budeš potřebovat ještě nějaké IČO nebo firmu, přes kterou to proženeš, aby vznikly uznatelné faktury.

To co budeš chtít připojit od distributora elektřiny je "Mikrozdroj ve standardním připojení". Pro tuto kategorii FVE musíš mít max 9,99kWp. Takže to udělej tak, aby všude v papírech bylo právě maximálně tohle číslo. Jak to uděláš fyzicky už je na tobě. Těch 11,85kWp je přes, tak jak tu píšou kluci.
koci
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 16, 2022 12:33 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od koci »

Ahoj,
projekty fve bez instalace umíme taky. Zkus zadat poptávku sem:
https://zakazky.atelier-dek.cz/poptavka/

Sledujte a jiná fóra pouze pasivně. Jen pokud umím pomoct, tak reaguju...

Fve chci samozřejmě taky. Kolegové z prace by mi to mohli nasinstalovat. Bohužel jako většina jedou typické sestavy (Goodwee, Pylontech atd.). Že zkušenosti uživatelů zde a na dalších fórech se spíš klonim k sestavě s Victronem. Zatim jsem ve fázi zjišťování informací, i když už ta fáze trvá asi druhým rokem 🙂
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

koci píše: ned led 16, 2022 12:44 pm Fve chci samozřejmě taky. Kolegové z prace by mi to mohli nasinstalovat. Bohužel jako většina jedou typické sestavy (Goodwee, Pylontech atd.). Že zkušenosti uživatelů zde a na dalších fórech se spíš klonim k sestavě s Victronem. Zatim jsem ve fázi zjišťování informací, i když už ta fáze trvá asi druhým rokem 🙂
U Victronu je nevýhoda, že neumí podporu sítě, takže lze připojit jen jako mikrozdroj bez přetoků.
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od lukas_k »

Jsem nový, nechci dělat chytrého, ale psal jsem dotaz SFZP a odpověděli mi mj. toto:
"Rozsah podporovaného výkonu FVE je 2 až 10 kWp (žadatel může pořídit vyšší výkon, jen dotace bude omezena stanoveným maximem). Takže Vámi popsaný vyšší výkon by neměl být na překážku. Pro zisk dotace v oblasti C.3 – FVE - systém musí být v zásadě napojen na distribuční soustavu, kam pak mohou mířit přetoky apod. Primárně má být energie spotřebovaná v domě, není ale přesné omezení jejího podílu apod."
Je pod tím podepsaná vedoucí metodického oddělení, takže nemám důvod o tom pochybovat. Důvod pro instalaci většího pole je ten, že střecha je sice dokonale orientovaná na jih a nezastíněná překážkami, ale má sklon jen 7st. (pultový falc Ruukki Classic). Spočítal jsem si statiku pro kotvení s dodatečným náklonem na 35st. a je to za hranou, muselo by se to prošroubovat přes krytinu do vazníku, stejně by mi nevycházela dynamika při bočním větru a ještě je to hnusný. Na zkušebně MŽP dělali kvalifikovaný pokus panelů se stejnou orientací a elevací 0 a 35st., přičemž rozdíl byl kolem 10%. U 7% jsem napočítal ztrátu asi 6%, což odpovídá jejich měření. Rozhodl jsem se proto kopírovat sklon střechy a nižší výkon kompenzovat vyšším počtem panelů.

S distributorem jsem mluvil, resp. s kamarádem, co dělá v jiném kraji na jiném oddělení. Podle jejich pravidel je prý rozhodující výkon střídače, nikoli pole. A ten je maximálně 10kW. Tohle ale písemně nemám, takže těžko říct, jak to budou vnímat u nás, doufám zatím, že pravidla jsou v každém kraji stejná.

S fakturou pro NZÚ jsem OK, vyúčtuje mi to za cenu 440tis vč. 15% DPH moje firma (s.r.o.). S tím počítám a férově to zdaním.

Jak jste přišli na těch 9,99kWp, prosím? Prošel jsem všechny pravidla, pročetl i ten dokument na NZÚ a vyplývá mi z toho, že limit je do 10kW vč.

Za kontakty díky moc, vyzkouším.
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“