Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Jindra_S
Příspěvky: 32
Registrován: čtv bře 24, 2022 6:19 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jindra_S »

Přešel jsem (ode dneška) na elektřinu pro soláry a doufám, že jsem to nikde nepřehlédnul ani u ČEZu ani tady v dizkusi, ale nikde na mujcez.cz nevidím informaci (ani místo pro ni) o tom, kolik jsem jim aktuálně poslal a kolik z toho vyčerpal. (Jak moc je vituální baterie "nabitá")
Znamená to, že to přijde jako převapení za rok při vyúčtování?
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kucera »

https://dip.cezdistribuce.cz/irj/portal/

Zobrazení výroby, respektive přetoků, je pod profilem 02 výroba.
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Excelent »

Jindra_S píše: pát dub 05, 2024 2:11 pm Přešel jsem (ode dneška) na elektřinu pro soláry a doufám, že jsem to nikde nepřehlédnul ani u ČEZu ani tady v dizkusi, ale nikde na mujcez.cz nevidím
Dovolím si pár poznámek.
ČEZ distribuce má jiné přihlášení než ČEZ prodej, někdo v tom chybuje
Nevím jak teď, ale před rokem se muselo extra o zprovoznění naměřených dat požádat, ikdyž je již zřízen přístup do distribuce
U mně byl zrovna nějaký problém a musel jsem extra psát na helpdesk a čekat na opravu
Pokud máte dvoutarif elektroměr, tak tam jde rozdělit sestavy na VT a NT, lepší předhled např. kvůli distribučním poplatkům
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Jindra_S
Příspěvky: 32
Registrován: čtv bře 24, 2022 6:19 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jindra_S »

Díky za nasměrování - podívám se tedy do distribuce - zrovna teď tam mají odstávku (od: 05.04.2024 22:00 do: 07.04.2024 23:59) - a pokud to tam nebude, budu volat na jejich infolinku.

Popravdě ani mě to nenapadlo se tam dívat - smlouvu o tarifu mám s prodejem, proto jsem to hledal nejdříve u nich.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Pokud máš přístup do Dipu je tam někde vpravo nahoře tlačítko s žádostí o PMD.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Jindra_S
Příspěvky: 32
Registrován: čtv bře 24, 2022 6:19 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jindra_S »

Díky za nasměrování - jedná se o ikonu PMD a popravdě bez upozornění tady bych si jí nevšimnul a jen bych čekal :(

Požadavek na PMD tedy zadán a v podstatě ihned splněn.
A teď jen počkat 5 dnů, až se data objeví.

Na první dojem mi to přijde jako další krok, který je "trošku" neintuitivní
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Beny píše: stř dub 03, 2024 8:07 pm No nějak se nám smráká:

odpověď z ERU:
...........Navíc v budoucnu produkt virtuální baterie „Elektřina pro soláry“ nebude obchodník moci, podle našeho názoru, ve stávající podobě (s omezením ohledně existujícího výrobního EAN) nabízet."

Psal jsem na ČEZ, uvidím jak se k tomu vyjádří. Zatím mám gatě vysoko, ale už pokukuju po baterkách ...

Gatě jsou vysoko správně. Aktuální názor někoho v ERU k situaci za 3/4 roku je irelevantní 8-) A to omezení si tam ČEZ dal úmyslně aby se nemusel starat o určitou skupinu. Myslím, že VB v nějaké podobě bude, v jaké to se ukáže. Vždycky se nechá vyskočit
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Mě se VB vyplatila. Obdržel jsem vyúčtování. Z toho vyplývá, že 5,2 MWh jsem přetekl a z nich jsem si 3 MWh vzal zpět (leden, únor, listopad, prosinec a nějaké drobné kWh na konci října a na začátku března). Zbývající cca 2,2 MWh jsem v tomto zúčtovacím období věnoval společnosti ČEZ a věřím, že je to potěší ;) . Příští rok už nic nebude neb jsem si zakoupil elektrovozidlo. Při spotřebě 15 kw/100 km ujedu krásných městských 14 tis km :lol:

Nicméně cena za zpětvzetí kWh v roce 2023 byla legrační. V letošním roce už to taková prča není :x
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
the_miracle
Příspěvky: 39
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Čekám vyúčtování každým dnem (jako měsíc zúčtování mám duben, ale tarif byl aktivován k 3.5.2023). Mám menší elektrárnu 5,4 kWp. Dle údajů z Cerba GX mám 3.5.2023-dnešek do VB posláno 1915 kWh, z ČEZu staženo 2078 kWh při spotřebě 4571 kWh a celkové výrobě FVE 5180 kWh. DIP je sympatičtější, protože uvádí dodávku do VB 1900 kWh a dodávku z ČEZu 1998 kWh. Takže v tuto chvíli jsem od ČEZu za plnou cenu (5,70 + distribuce) nakoupil 98 kWh. Věřím, že ještě za těch pár dní do vyúčtování ten rozdíl trochu snížím. Má být teď hezky a navíc třeba tento víkend nebudeme doma, takže skoro vše půjde do VB. Na vyúčtování jsem zvědavý, ale myslím, že se VB jednoznačně vyplatila.

Jen ještě něco málo k charakteristice spotřeby. RD, vytápění + TUV kondenzačním plynovým kotlem (o TČ jsem přemýšlel, ale je to nesmysl v mém případě, mám spotřebu okolo 6-8 MWh dle zimy - letos se asi vejdu i pod 6 MWh). Na elektřině se vaří + peče (docela dost) + tlaková kanalizace, 2x lednice, v zimě 2 hodiny přitápění 500 W patronou v koupelně, spousta různých krabiček (wifi, kamery, ovládání vrat apod.). Standby spotřeba domu je 150-250W.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
mcmd
Příspěvky: 2
Registrován: pon dub 29, 2024 1:06 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mcmd »

Slavek píše: pát bře 22, 2024 2:59 pm Dobrý den jaký jsou podmínky pro zřízení virtuální baterky resp. tarifů elektřina pro soláry. Budu mít na střeše 10 kWp panely střídače 15 kW a baterky 15 kW Střídač bych omezil na maximální dodávku do sítě na 10 kW.
Podminky dle CEZ:
Produkt Elektřina pro soláry na 1 rok může být sjednán a využíván pouze pro odběrné místo,
a) ve kterém je provozována výrobna elektřiny s instalovaným výkonem do 10 kW, a které je připojeno k distribuční soustavě v souladu splatnou právní úpravou podmínek připojení k elektrizační soustavě a to jako mikrozdroj dle § 2 písmena d), b) pro které je ve smlouvě o připojení sjednán nenulový rezervovaný výkon, tj. jsou povoleny přetoky do distribuční soustavy, a c) ve kterém jsou data výroby i spotřeby evidována pod jedním identifikačním EAN kódem (tj. odběrné místo nemá přidělen zvlášť výrobní a zvlášť spotřební EAN)
Mate nekdo tento tarif od CEZ, s maximalnim vykonem do 10kW, ale se souctem vykony vsech Vasich pripojenych FVE panelu prekracujici 10 kWp?
Priklad: panely na V/J (nebo jinak umistene, aby rozlozily cykon v case), svisle panely, starsi panely (realny vykon 0.9 puvodniho vykonu v product sheetu), velika kapacita a automatizace vykryvajici predok ve spicce, ... .
Tedy lze mit u ditributora:
Instalovaný výkon 12 kWp,
rezervovaný výkon 10 kW?

Ptal jsem se na lince CEZu, dva lide neumeli jasne odpovedet (jeden rikal ano, jde to, druhy rikal, ze to nejde).
kamils
Příspěvky: 65
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kamils »

Tedy lze mit u ditributora:
Instalovaný výkon 12 kWp,
rezervovaný výkon 10 kW?
Ano, více je tady:
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=34626#p34626
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“