Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od RadarS »

PetrRez píše: čtv lis 30, 2023 1:17 pm
RadarS píše: pát lis 03, 2023 5:23 am Tady k dané věci dokument od Deye...
Takze u DEYE neni treba instalovat proudove chanice a kdyz uz tak staci A???

Budu muset zapatrat, zda neco podobneho nenajdu i pro muj 3F Growatt SPH..
Bohužel, nebyl bych takový optimista :-(. Musí to být v návodu k instalaci. Z těch nejfrekventovanějších to tam explicitně má napsané SOLAX a GOODWE, ostatní jsem nezkoumal. DEYE a jeho rebrandy ne. Pokud máte koupeno, zapátrejte v návodu a zejm. u dodavatele...
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od Mex »

Kodl69 píše: stř kvě 17, 2023 1:20 am veskrze správně. Jenom budu polemizovat o tom, že přesycení jádra DC proudem nastane u A nebo AC téměř jistě dycky, a porucha u B pravděpodobně po desetitisících hodin, střední doba do první poruchy bude někde v tomhle řádu, když málo, ale mezitím někdo bude chránič zkoušet zkušebním tlačítkem, takže bude vědět, že funguje. Ještě k bodu 3: co když vezmu DC zdroj, kterej je napájenej z AC, a zapojím ho mezi N a PE? Celkem běžná věc, teda ne že by to někdo takhle schválně udělal? Jasně, mám přípravek, pro měření impedace smyčky bez vybavení chrániče. Maličkej adaptérek do zásuvky spolehlivě zmermomocní AC a A chrániče natolik, že můžu poslat 10A proud z L do PE bez vybavení chrániče. Kdo neviděl, můžu rád předvést. Je to obyč zdroj DC s narůstajícím výstupním proudem do nějakejch 50mA DC. Podobnou vlastnost mají některý zdroje pro napájení aut. splachování pisoáru. Nezkoumal jsem co je vevnitř, znám jenom výsledky. A tady se pořád diskutuje o tom, že to není možný...
Je to sice už starý post v oživeném vlákně, ale zaujal mě.

Zrovna nedávno jsem dělal pokusy s nejobyčejnějšími proudovými chrániči typu AC.
Vzal jsem 3 různé chrániče: starý (skoro 20 let), novější (cca 5 let) a fungl nový.
Od 3 různých výrobců. Všechny v provedení 30mA.

Na ně jsem zapojil vždy fén se jmenovitým příkonem 1800W, puštěný na 50% výkon přes diodu.
Tedy jen tepavý odběr v jedné půlvlně, odběr něco nad 900W.
Byly použity nejhorší možné podmínky, tj. nebylo tam zapojeno nic jiného, aby nějaký další AC odběr nemohl zrušit očekávanou magnetizaci jádra součtového trafa v chrániči.

Nechal jsem to tak chvíli běžet, aby se mělo jádro čas zmagnetovat a tedy podle očekávání zrušit ochrannou funkci přístroje.
Pak byl aplikován unikající AC proud cca 40mA (realizovaný stiskem testovacího tlačítka na přístroji).

Očekával jsem, že fíčko nevypne.
Ale realita byla taková, že všechna 3 fíčka po stisku tlačítka okamžitě spadla.
Neměřil jsem zpoždění, ale pocitově (podle sluchu a podle oka) jsem nepoznal rozdíl když ten fén běžel a když ne.
Takže jestli tam byl nějaký rozdíl, mohl být maximálně v řádu pár milisekund.

Nechtělo se mi tomu ani věřit, tak jsem pokus opakoval několikrát, pro sichr jsem to ještě prohnal přes externí diodu abych vyloučil nějakou zradu ve fénu (že by třeba neměl pro poloviční výkon jednocestné usměrnění ale třeba by přepínal spirály).
Ale ať jsem dělal co jsem dělal, tak fíčka padala jak zralé hrušky.

Ještě chci někdy pokus rozšířit tak, že i unikající proud pustím DC, tedy ten jednocestně usměrněný.
Ale zatím jsem se k tomu nedostal.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od Kodl69 »

Tohle je chybná interperatace toho, co je "reziduální proud" tj že to, co prochází součtovým trafem není proud sinusového průběhu neznamená, že tohle to trafo přesytí. Zkušebním tlačítkem vyvoláváš ten unikající proud, a to je přes odpor, tj sinus... Zkus si tu tvoji aparaturu na straně zátěže obohatit o diodu odpor, kterým potešče 15mA a pak zkus to tlačítko. Tady už máš jenom 50% šanci, že to vypne. A když zajistíš pomalu nabíhající DC proud od 0 do 30mA, tak ten chránič nevypne ani při zkratu L na PE... Tohle se kdysi prodávalo jako přípravek na "umrtvení" chrániče pro měření impedance smyčky, a ta se měří impulsem cca 10A (podle typu měřáku) Akorát byla chyba, že se u některejch chráničů to jádro tak zmagnetovalo, že to potom nechtělo vybavovat ani po odpojení tohohle krámku.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od RadarS »

Jen pro zajímavost, musí mít RCD typ B i mikroměnič?
Například pokud jde o "balkónovou elektrárnu" do zásuvky?
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od eduard22 »

RadarS píše: ned pro 03, 2023 3:59 pm Jen pro zajímavost, musí mít RCD typ B i mikroměnič?
Například pokud jde o "balkónovou elektrárnu" do zásuvky?
A neníliž zásuvka 230V/50Hz max 16A uřčena k odběru(!) energie 8-) a ne k posílání... bordelu skrze ni do sítě?... :evil:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od tomas »

RadarS píše: ned pro 03, 2023 3:59 pm Jen pro zajímavost, musí mít RCD typ B i mikroměnič?
Například pokud jde o "balkónovou elektrárnu" do zásuvky?
Pokud je do zásuvky tak ano, každá zásuvka do 32A od roku 2008 a novější musí mít proudový chránič.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od eduard22 »

tomas píše: ned pro 03, 2023 5:13 pm
RadarS píše: ned pro 03, 2023 3:59 pm Jen pro zajímavost, musí mít RCD typ B i mikroměnič?
Například pokud jde o "balkónovou elektrárnu" do zásuvky?
Pokud je do zásuvky tak ano, každá zásuvka do 32A od roku 2008 a novější musí mít proudový chránič.
No ale ta "balkonovka" asi nemá na výstupu zásuvku, ale zástrčku! :-(
(zásuvka by jaksi ani nešla strčit do zásuvky, ne? Tedy jeli vývodem ze zdroje elektriky zástrčka :shock: - s trčícími obnaženými kolíky :!: :o , je to nebezpečné i z tohoto důvodu, dle mě. Ale jen teoretizuju, nevím jak to maj pořešené? Neviděl jsem to na vlastní oči)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od RadarS »

Zajímala mě pouze nezbytnost chrániče typu B... Zda je to někde v návodech, apod... Jinak zda lze nebo nelze síťový měnič připojit zástrčkou do zásuvky může být o diskuzi, ale asi už to někdo vyřešil za nás, když to lze :-), u odpojeného síťového měniče napětí na kolících zástrčky z principu funkce nečekám...
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od Mex »

Kodl69 píše: ned pro 03, 2023 12:34 pm Tohle je chybná interperatace toho, co je "reziduální proud" tj že to, co prochází součtovým trafem není proud sinusového průběhu neznamená, že tohle to trafo přesytí. Zkušebním tlačítkem vyvoláváš ten unikající proud, a to je přes odpor, tj sinus... Zkus si tu tvoji aparaturu na straně zátěže obohatit o diodu odpor, kterým potešče 15mA a pak zkus to tlačítko. Tady už máš jenom 50% šanci, že to vypne. A když zajistíš pomalu nabíhající DC proud od 0 do 30mA, tak ten chránič nevypne ani při zkratu L na PE... Tohle se kdysi prodávalo jako přípravek na "umrtvení" chrániče pro měření impedance smyčky, a ta se měří impulsem cca 10A (podle typu měřáku) Akorát byla chyba, že se u některejch chráničů to jádro tak zmagnetovalo, že to potom nechtělo vybavovat ani po odpojení tohohle krámku.
Ano. V tom postu jsem i explicitně psal, že unikající proud byl AC.
Bylo to takto cíleně měřeno jako reakce na informace z nějakého odborného fóra, že v této konfiguraci chránič nevypne.
Navíc je to asi i v praxi reálnější možnost, kdy někdo použije zařízení s DC odběrem proudu a sáhne třeba na zlomenou izolaci přívodní šňůry, a projde přes něj tedy AC proud.
Varianta, že se nějak dotkne až za usměrněním uvnitř přístroje se jistě také vyloučit nedá, ale je asi méně pravděpodobná.

Nicméně jsem ale už dříve inzeroval, že bude následovat druhé měření, kde budou varianty silový proud AC/unikající proud DC, silový i unikající proud DC.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od Kodl69 »

to radar S: jednoznačně v ČSN 33 2000-7-12/ed.2 je uvedeno, že chránič typu B pokud výrobce měniče neuvádí jinak. A třeba Victron uvádí že stačí A (v Holandsku, německu a pod už víc než 10 let AC nesmí používat)... Ale pozor, to je pro instalace napájené z měniče. Pokud je měnič připojen paralelně k síti bez fi, a má antiislanding ochranu (ať už vestavěnou nebo externí) nejedná se o instalaci napájenou měničem. Ale pokud je zapojenej backup výstup např z goodwe, tak tady je chránič B nutnej, protože v návodu jsem to fakt nevyčetl, že ne. A norma není 2022, ale z roku 2016, někteří se probudili poměrně brzo, podobně jako je "nová" norma na hromosvody z r. 2006, nyní už v ed.2...(62 305)
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od RadarS »

Kodl69 píše: úte pro 05, 2023 2:27 am to radar S: jednoznačně v ČSN 33 2000-7-12/ed.2 je uvedeno, že chránič typu B pokud výrobce měniče neuvádí jinak. A třeba Victron uvádí že stačí A (v Holandsku, německu a pod už víc než 10 let AC nesmí používat)... Ale pozor, to je pro instalace napájené z měniče. Pokud je měnič připojen paralelně k síti bez fi, a má antiislanding ochranu (ať už vestavěnou nebo externí) nejedná se o instalaci napájenou měničem. Ale pokud je zapojenej backup výstup např z goodwe, tak tady je chránič B nutnej, protože v návodu jsem to fakt nevyčetl, že ne. A norma není 2022, ale z roku 2016, někteří se probudili poměrně brzo, podobně jako je "nová" norma na hromosvody z r. 2006, nyní už v ed.2...(62 305)
... i zde na fóru je screen části té normy, kde je uvedeno "pokud výrobce neuvádí jinak"... ale že by norma dál rozváděla, nebo návody dál řešily rozdíl mezi AC IN a backup OUT, to jsem nenašel nikde.
Konkrétně Goodwe v návodu má pouze toto (Solax něco podobného)
Přílohy
goodwe rcmu.jpg
goodwe rcmu.jpg (24.2 KiB) Zobrazeno 6947 x
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od Kodl69 »

takže návod uvádí. A ještě jednou, není důvod zapojovat chránič k měniči paralelně připojenému k síti, ochrana před nebezp. dotykem je zajištěna izolací, v případě poruchy samočinným odpojením od sítě (prostě jistič nebo pojistka) a navíc doplňujícím pospojováním. Takže skutečně se jedná o backup výstup. Samozřejmě měnič zapojenej do zásuvky je jiná věc. Když to zkusím dohnat do extrému, tak v případě, že měnič kompletně vyrovná spotřebu na 0, tak chráničem v přívodu zás. obvodu neteče žádný proud, tj nemůže tých ani rozdílovej proud, a chránič nevybaví nikdy, krom stisku zkušebního tlačítka. Na druhou stranu, pokud je legální tohle používat v německu, tak to asi bude vyřešený, proudovej chránič může být součástí toho měniče. Ale neviděl jsem o toho krámku návod, ani co má vevnitř.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od RadarS »

Kodl69 píše: úte pro 05, 2023 11:11 am takže návod uvádí. A ještě jednou, není důvod zapojovat chránič k měniči paralelně připojenému k síti, ochrana před nebezp. dotykem je zajištěna izolací, v případě poruchy samočinným odpojením od sítě (prostě jistič nebo pojistka) a navíc doplňujícím pospojováním. Takže skutečně se jedná o backup výstup. Samozřejmě měnič zapojenej do zásuvky je jiná věc. Když to zkusím dohnat do extrému, tak v případě, že měnič kompletně vyrovná spotřebu na 0, tak chráničem v přívodu zás. obvodu neteče žádný proud, tj nemůže tých ani rozdílovej proud, a chránič nevybaví nikdy, krom stisku zkušebního tlačítka. Na druhou stranu, pokud je legální tohle používat v německu, tak to asi bude vyřešený, proudovej chránič může být součástí toho měniče. Ale neviděl jsem o toho krámku návod, ani co má vevnitř.
A pokud to bude mikrosíť? Na jedné straně hybrid a na druhé "grid tie" měnič..
Konkrétně DEYE má pro připojení GTI vlastní svorky (GEN), sice uvnitř měniče paralelně spojené přes relé s AC IN, pokud je zapojen k síti, pokud je offgrid, řídí hybrid výkon GTI frekvencí..
Chránič B osadit tedy pouze na LOAD OUT hybridního měniče i v tomto případě?
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od misif »

Trošku to oživíme:

ČSN 33 2000-7-712 ed
712.530.3.101
Použije-li se RCD pro ochranu PV AC napájecího obvodu, musí být použit RCD typu B v souladu s EN 62423 nebo EN 60947-2, pokud:
- měnič poskytuje alespoň jednoduché oddělení mezi AC a DC stranou; nebo
- instalace poskytuje alespoň jednoduché oddělení mezi měničem a RCD pomocí oddělených vinutí tranformátoru; nebo
- měnič nevyžaduje RCD typu B, je-li stanoveno výrobcem měniče


ČSN 62109-1 - je to norma, která říká, co má obsahovat dokumentace od výrobce
5.3.2 Informace týkající se instalace
l) kompatibilita s RCD a RCM
n) vyžaduje-li to 7.3.8, musí pokyny k instalaci obsahovat následující nebo ekvivalentní formulaci:
"Tento výrobek může způsobit proud se stejnosměrnou složkou. Pokud je při ochraně před přímým nebo nepřímým dotykem použit proudový chránič (RCD) ovládaný unikajícím proudem nebo přístroj monitorující unikající proud (RCM), je na napájecí straně tohoto výrobku dovolen jen RCD nebo RCM typu B."

7.3.8 Kompatibilita proudového chrániče (RCD) nebo monitorování reziduálního proudu (RCM)
PCE, která je zásuvné (do zásuvky) typu B nebo pevné zařízení, může mít stejnosměrnou složku reziduální proudu přesahující požadavek na výdržný stejnosměrný proud podle IEC 60755 a IEC 62020 pro RCD a RCM typu A, pokud požadovaná informace podle 5.3.2 bod l) je uvedena v instalačních pokynech.

+ příloha E (informativní) potvrzuje kompatibilitu chráničů typu AC a A


Z toho vyplývá pro střídače, které mají od výrobce dokumentaci dle ČSN / EN 62109-1 a v dokumentaci není uvedena věta dle 5.3.2 n) ani další podmínky, tak postačují chrániče typu AC a A, to vyplývá i z přílohy E, kde je informativní vývojový diagram, pro jaký chránič se rozhodnout.

Deye má aktuální EN dokumentaci dle EN 62109-1 a v této dokumentaci není výslovně uvedena žádná další potřeba RCD/RCM a už vůbec tam není upozornění dle 5.3.2 n), tj. je otázkou, stačí v ČR typ AC nebo je potřeba typ A? Upravuje to nějaká další norma kterou nemám načtenou? Dokáže tady dát někdo nějakou citaci a odkaz na normu, ze které vyplývá rozhodnutí, zda-li použít AC nebo A v tomto případě? V 7.3.8 se ale předpokládá existence RCD typu A. (bavme se prozatím čitě o backup výstupu)
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od Cmrnda »

Když už tady někdo vyzdvihuje tu 712-ku,tak to chce především logicky uvažovat. Proudový chránič na výstupu z izolovaný bedny je na nic. Tady lze použít buďto HIS nebo napěťák. U toho napěťovýho chrániče mate ale smůlu! Poslední kus již byl prodán! :D

https://cdn.myshoptet.com/usr/www.danap ... g?615bed69

Ceny následníků HIL-4 a pod. jsou v nabídkách více či méně na objednávku ale to je přesně ono co by mohlo fungovat i u těch měničů. Ovšem vzhledem k nevalně odrušeným výstupům, tak nevím co to udělá.

https://www.emas.cz/hlidace-izolacniho-s/4

Tady bych viděl určité řešení. Kvalitnímu oddělení bych říkal tak maximálně klasickýmu zvonkovýmu transformátorku, tady bych HIS asi nepoužil +/-.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od Kodl69 »

Normu jsem si stáhl a zlehka omrkl. Že se na to výrobce vys**l a do dokumentace nic neuvedl je věc, se kterou žádná norma nic nenadělá, možná to udělal řízeně, aby instalatéři neměli pocit, že musí do instalace dát něco drahýho (ostatně to bývá kolikrát rozčarování u levných wallboxů, kde v pokynech je jasně uvedena povinnost chrániče B) a pravděpodobně je tohle upraveno v té 7-712, která je jaksi elektrikářům bližší. Tj podle mě pořád platí 712, kde je napsaný, že pokud výrobce neuvádí jinak, tak chránič typu B. O nějakým oddělení, byť jednoduchým, v beztransformátorovejch meničích nemůže být ani diskuze, když tam prostě není...
tj 712 zabezpečuje bezpečnost i přes to, že se číňan na CENELEC vykašle, dodá nějaký zboží a nějaký dokumenty k němu, klidně z evropské zkušebny, která je v číně a je určitě zcela nezávislá, nějaký výsledky s CE už jsem odsud viděl, nechci to ani veřejně publikovat...
to CMRNDA: jaká izolovaná bedna? zkus si namalovat schéma a pak mi řekni, co je izolovaný. jestli myslíš nějakej specifickej typ měniče, tak snad, ale klasika je tř. I a obvykle je N spojeno ze vstupu na výstup, Victron má pro případ ostrovního provozu relé, který spojí výstupní N s PE, tj co chceš víc?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od tomas »

Kodl69 píše: čtv pro 07, 2023 5:23 pm jaká izolovaná bedna? zkus si namalovat schéma a pak mi řekni, co je izolovaný. jestli myslíš nějakej specifickej typ měniče, tak snad, ale klasika je tř. I a obvykle je N spojeno ze vstupu na výstup, Victron má pro případ ostrovního provozu relé, který spojí výstupní N s PE, tj co chceš víc?
To co tu řešíte má více souvislostí.
V principu elektrické zařízení které spojuje pracovní vodič s PE nemůže být bráno jako zařízení se zvýšenou izolací. Tedy s izolací která vydrží minimálně tuším 4kV mezi pracovními vodiči a šasi. Je otázka jestli i deaktivované relé vydrží ty 4kV.
Za mne by rozdělení/spojení PE-N mělo být v rozvaděči a toto místo musí být uzemněné, spolehlivé a revidovatelné, na tom závisí bezpečnost - ochrana nulováním, funkčnost proudových chráničů atd.... zvláště v ostrovním provozu kdy často ostrovní síť ani žádné další uzemnění nemá. Tedy přes žádné relé, přepínače, vypínače, nemělo by být ani v přístrojích ani v zaplombovaných a špatně přístupných částí a podobně. Kdyby to šlo tak to relé z těch zařízení vyštípu, tak ho alespoň vždy deaktivuji. Podle mne to nesplňuje normované bezpečností a spolehlivostní požadavky a ty mé přísnější požadavky už vůbec ne.
Jde vůbec například Victron na výstupu opatřit zásuvkou bez rozváděče aby v něm muselo být to spojení/rozdělení PE-N? Můžeme například skříň Victronu brát jako rozvaděč? Za mne by elektrické zařízení bez zvýšené izolace a proudového chrániče mělo být vždy pevně připojené do rozvaděče a v tom rozvaděči by mělo být uzemněné a spolehlivé a revidovatelné místo přechodu TN-S na TN-C nebo TN-C-S.
Ale co teď ty měniče s osazenými zásuvkami? Například ty automobilové nebo ke kotlům - UPS a podobně. Tam žádné spojení PE-N ani relé není. Přesto mají zásuvku. Na výstupu nemají TN-C-S, ale spíše L1, L2, PE tedy IT síť (a i PE je tam často plovoucí nad Zemí :D ) a jsou tedy určeny pro jeden spotřebič se zesílenou izolací který se připojuje přímo do jejich zásuvky. A pokud takový měnič někdo chce použít v nějaké elektroinstalaci pro napájení více spotřebičů měl by vytvořit TN-C-S síť a použít klasické ochranné a bezpečností zařízení, nebo zůstat u IT sítě a mít tam hlídač izolačního stavu.

Takže pokud je ve Victronu sepnuté to relé, tak jeho ostrovní výstup je TN-C-S. Pokud relé sepnuté není, tak je to samo o sobě IT. A podle toho se s tím musí dále zacházet. Pokud IT síť nechci a ani se nechci spoléhat na to relé a jeho nekontrolovatelné spojení PE s N, tak si síť TN-C-S musím vytvořit v rozvaděči. A podle toho tam musím použít chrániče nebo hlídače izolačního stavu.

A teď ty balkónovky a měniče/střídače s vidlicemi do zásuvky, tedy ty co se připojují do sítě TN-C-S s proudovými chrániči v rozvaděči pro zásuvkové okruhy. Tyto elektrická zařízení by měli mít zvýšenou izolaci. Tedy tam nemůže být ani žádné spojení PE s žádným pracovním vodičem. Ani nikde není definováno že fáze musí být v zásuvce vždy vlevo. Pokud by už došlo k poruše izolace tak chránič vypadne vlivem svodu AC proudu ze sítě jak v distribuční tak i v mikrosíti a balkónovka se vypne, protože bez přepojení k síti není schopná funkce.

Za mne by všechny elektrické přístroje (spotřebiče i zdroje) měli být v provedení IT ( TN-S) tedy bez spojení PE a N a tím je zaručeno že je lze použít ve všech typech sítí a potřebný typ sítě by si měl každý vytvořit až ve elektroinstalaci - rozvaděči. Zdroj který má spojený PE a N do IT nebo TN-S sítě bez oddělovacího trafa jednoduše nepřipojíte. Proto i distribuční transformátory jsou v provedení IT (TN-S) - 5 svorek a tak je můžeme použít ve všech typech sítí. Provedení zdroje/distribučního transformátoru v TN-C nebo TN-C-S (s vnitřním spojem PE s N) by bylo omezující jen na tyto sítě a proto je nikdo nevyrábí, se divím že se tento nešvar šíří mezi některými polovodičovými zdroji, to přece nemůže být povinné v žádné rozumné normě vyspělého státu.
DusanE
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 25, 2024 8:32 am

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od DusanE »

Zdravim vas :)
Mam navyse ZŽ 16mm2 kabel na zemnenie panelov, ale je PEVNY, myslite, ze je to mozne pouzit, alebo treba rozhodne OHYBNY?
Nie som si isty, ci je to mm2 ako mm2 v tomto pripade, alebo ake je riziko, ze by som napr pri tahani pevneho kablu kabel jednoducho hoci aj malinko nalomil a uz by to nebolo ono.
Dik..
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Prudove chranice v instalaciach FVE - nova norma (2022)

Příspěvek od tomas »

Může být pevný, lanko být nemusí, hromosvod se také nemusí dělat v lanku. Lanka jsou většinou do suchých vnitřních prostor. Lanko do vlhka je například 1-CHBU.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“