Panely jako střešní krytina

Odpovědět
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Nautilus »

Máte někdo zkušenost s použitím panelů ve funkci střešní krytiny?

Proč?
Mám terasu cca 3,4x5,6m. Plochá střecha, takže zatíká, zatíká, zatíká i kdyby se našinec na hlavu postavil. Tak jsem si řekl, že zastřešení by to mohlo vyřešit. A když už, tak proč ne rovnou FV panely?

Otázka zní, bude-li to fungovat. Moje požadavky nejsou nikterak přemrštěné. Sem tam kapka nevadí, ale slejvák by to mělo zachytit.
Konstrukce by měla být lehká, aby příliš nezatěžovala stávající objekt. To by FV panely docela splňovaly. Problém nejspíš bude s dilatací a utěsněním spáry mezi panely.

Ještě něco k podmínkám kde co a jak.
Terasa je na garáži, která je "přilepená" k RD. Panely by byly orientovány na čistý východ, sklon cca 30-40°. Primárně není rozhodující výkon, ale zastřešení. Momentálně není východní směr ničím stíněn, takže dopolední výroba by nebyla úplně zanedbatelná.

Schematický náčrt myšlenky:
wGaraz bokorys.JPG
wGaraz bokorys.JPG (34.15 KiB) Zobrazeno 3253 x
wGaraz pudorys.JPG
wGaraz pudorys.JPG (46.22 KiB) Zobrazeno 3253 x
Moje představa o "nepromokavosti" je, že bych panely, které k sobě budou přiléhat vodorovnou (kratší) stranou zaspároval silikonem a sešrouboval. Delší spáry bych ponechal s běžnou dilatační mezerou cca 2cm a pod panely bych umístil profil plnící funkci jakéhosi korýtka ( v nákresu červěně), kterým poteče voda dolů do okapu. Střešní (nosná) konstrukce by byla pravděpodobně "svařenec" z železných L profilů a jeklů (příp. trubek).
Tak co? Jít do toho? :?:
Atman
Příspěvky: 97
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Atman »

Na takú strechu kde je zospodu svetlo je dokonalé dať bifaciálne panely,
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Nautilus »

Světla tam moc zespodu nepůjde. Zezadu je dům a boky budou muset být alespoň symbolicky zavětrované. Krom toho vyrobená energie je až na druhém místě, spíše jako bonus toho zastřešení.
KubisKV
Příspěvky: 234
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od KubisKV »

Někde jsem viděl gumové T těsnění, které by bylo asi lepší, než silikon. Ten asi po roce nebude fungovat. Jako korýtko by mohl být CD profil na sadrokarton. Je to pozink a rozmery ideální.
On už to tu někdo řešil, možná to bylo ještě na MP fóru, možná i zde.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od pave69 »

Nebo by se místo silikonu dal použít klempířský tmel - ten na střeše vydrží. Viděl jsem černý a šedý, ten šedý by asi vzhledově byl lepší. Já jsem tím (černým) na střeše lepil pozinkované plechy, bude to tak 10 let a pořád to drží.
EDIT: vlastně to byl hliníkový plech lepený k pozinkovanému.
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od tomas »

Děláme to například na carportech jsou na to speciální profily do kterých se panely vkládají, někteří ty profily používají i na střechách. V profilu je pak drážka kterou teče voda. Dáváme tam oboustranné panely - bifaciální, ty jsou mechanicky odolnější a také je tam méně hořlavých hmot.
carport
carport
carport.jpg (695.83 KiB) Zobrazeno 3163 x
Jen hasiči jsou z toho na prášky, chtěli abychom pod tím udělali ještě jednu střechu s krytinu v klasifikaci BROOF(t3) :stupidme:
Podobně jako tady
střecha pod střechou
střecha pod střechou
strecha_pod_strechou.jpg (22.58 KiB) Zobrazeno 3163 x
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Dagus »

Na kolik vyjde takový carport?
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od kekita »

tomas píše: sob kvě 27, 2023 7:40 pm Jen hasiči jsou z toho na prášky, chtěli abychom pod tím udělali ještě jednu střechu s krytinu v klasifikaci BROOF(t3) :stupidme:
Hasiči to řeší kvůli tomu, že máte panely v požární třídě C. Pokud bys tam dal v Áčkové, tak splníš požadavky a nemusíš dělat druhou střechu.
Před nedávnem jsme to řešili s projektantem. Kdybys chtěl, tak mám tip na snad jedinou firmu, která má certifikáty na panely v A-jsou z Litvy. Jinak je dřív dělal i Canadian Solar myslím ze to byla řada Dymond, ale už ji nevyrábí... Volali jsme všem dodavatelům a nikdo o požární třídě nevěděl a nikdo to nikdy neřešil. Což je trošku k zamyšlení. Už kvůli tomu, že na střechu C nemůžeš dát Cčkový panel (tj. fólie, šindel, nebo dokonce i taška bez požárního sádrokartonu). V céčku je i plechová hala vyplněná PUR pěnou. A teď mi řekněte, kolik takových hal má Ačkové panely, když jsme je tady nemohli sehnat?
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od vk_1 »

Nautilus píše: sob kvě 27, 2023 9:48 am Konstrukce by měla být lehká, aby příliš nezatěžovala stávající objekt.
Jen poznámka: Když ti na to nasněží mokrý sníh, tak váha té konstrukce nebude hrát moc roli, ale stejně to bude hodně těžké.
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Nautilus »

V našich končinách (JM) jsme sníh neviděli už ani nepamatuju.
Samozřejmě, že s nějakým tím přidaným "kilíčkem" počítat budu...víc jak 10kg/m2 to ale nebude.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Momo »

Nautilus píše: ned kvě 28, 2023 4:51 pm V našich končinách (JM) jsme sníh neviděli už ani nepamatuju.
Samozřejmě, že s nějakým tím přidaným "kilíčkem" počítat budu...víc jak 10kg/m2 to ale nebude.
Jako statik (spíš bývalý) můžu doporučit výpočet podle ČSN, nyní ČSN EN.
Dříve se hledalo zatížení ve sněhové mapě, kdy bylo asi pět oblastí, nyní je možné zjistit pro konkrétní místo na mapě.
https://clima-maps.info/snehovamapa/

Ta hodnota, která tam je, tedy sk je charakteristická (dříve normová) hodnota. Aby ses dostal na návrhovou (dříve výpočtovou) hodnotu, násobíš x1,50.
S charakteristickou hodnotou se počítá přetvoření (průhyb), s návrhovou hodnotou únosnost.

Hodnota je kPa = kN/m2 = stovky kg/m2. Tedy 1 kPa = 100 kg/m2. Počítá se půdorysný průmět střechy.

Ale tato hodnota se pak ještě násobí dalšími součiniteli, je nutno se podívat do normy. Třeba pro plochou střechu je to 0,80.

K tomu je pak potřeba ještě počítat vítr a vytvářet kombinace zatížení, které budou nejnepříznivější............
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
koci
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 16, 2022 12:33 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od koci »

O jaké profily se jedná? Jedná se o profily pod spárami po spádu? Co spáry mezi panely rovnoběžně s okapem?
Díky!
tomas píše: sob kvě 27, 2023 7:40 pm Děláme to například na carportech jsou na to speciální profily do kterých se panely vkládají, někteří ty profily používají i na střechách. V profilu je pak drážka kterou teče voda. Dáváme tam oboustranné panely - bifaciální, ty jsou mechanicky odolnější a také je tam méně hořlavých hmot.
carport.jpg

Jen hasiči jsou z toho na prášky, chtěli abychom pod tím udělali ještě jednu střechu s krytinu v klasifikaci BROOF(t3) :stupidme:
Podobně jako tady
strecha_pod_strechou.jpg
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Nautilus »

Výpočet z klima-mapy pro moji "panelárnu":
zatížení.JPG
zatížení.JPG (20.74 KiB) Zobrazeno 2927 x
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od tomas »

kekita píše: ned kvě 28, 2023 11:18 am
tomas píše: sob kvě 27, 2023 7:40 pm Jen hasiči jsou z toho na prášky, chtěli abychom pod tím udělali ještě jednu střechu s krytinu v klasifikaci BROOF(t3) :stupidme:
Hasiči to řeší kvůli tomu, že máte panely v požární třídě C. Pokud bys tam dal v Áčkové, tak splníš požadavky a nemusíš dělat druhou střechu.
Před nedávnem jsme to řešili s projektantem. Kdybys chtěl, tak mám tip na snad jedinou firmu, která má certifikáty na panely v A-jsou z Litvy. Jinak je dřív dělal i Canadian Solar myslím ze to byla řada Dymond, ale už ji nevyrábí... Volali jsme všem dodavatelům a nikdo o požární třídě nevěděl a nikdo to nikdy neřešil. Což je trošku k zamyšlení. Už kvůli tomu, že na střechu C nemůžeš dát Cčkový panel (tj. fólie, šindel, nebo dokonce i taška bez požárního sádrokartonu). V céčku je i plechová hala vyplněná PUR pěnou. A teď mi řekněte, kolik takových hal má Ačkové panely, když jsme je tady nemohli sehnat?
Jou tam Jolywood JW-HD120N-390W
Píšou tam "Při zpracování se sklem Xinyi splňuje panel třídu požární ochrany A."
https://www.memodo.cz/panely/jolywood/7 ... -sklo/sklo
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od kekita »

tomas píše: stř kvě 31, 2023 12:00 am Jou tam Jolywood JW-HD120N-390W
Píšou tam "Při zpracování se sklem Xinyi splňuje panel třídu požární ochrany A."
https://www.memodo.cz/panely/jolywood/7 ... -sklo/sklo
No, oni si tam můžou psát v podstatě co chtějí, ale když si rozklikneš dokumenty ke stažení, tak tam máš certifikát TUV a na něm je, že požární třída je C... A tohle se dokládá hasičům, takže proto se jim to nelíbí.
Konstrukce si děláte sami, nebo od někoho berete?
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od tomas »

koci píše: pon kvě 29, 2023 8:14 am O jaké profily se jedná? Jedná se o profily pod spárami po spádu? Co spáry mezi panely rovnoběžně s okapem?
Díky!
Carport profil
Carport profil
Carport profil
carport_profil.jpg (256.16 KiB) Zobrazeno 2392 x
Profily nám dodali s carporty.
Kdo ty profily vyrábí se mi nepodařilo zjistit, žádné označení tam není.
Možná by se dal požít profil pro vkládací systémy, například:
https://www.novotegra.com/cz/montazni-s ... aci-system
nebo
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/carport-p ... nelu-0-364
https://gostynin.lento.pl/profil-montaz ... 06721.html
https://lidergas.pl/carport-szczelna-ko ... ltaicznej/
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Martin P »

KubisKV píše: sob kvě 27, 2023 12:04 pm Někde jsem viděl gumové T těsnění, které by bylo asi lepší, než silikon. Ten asi po roce nebude fungovat. Jako korýtko by mohl být CD profil na sadrokarton. Je to pozink a rozmery ideální.
On už to tu někdo řešil, možná to bylo ještě na MP fóru, možná i zde.
Před třemi lety jsem stejný problém řešil na terase. Nakonec jsem to vyřešil omega profilem v celé délce přes panely, který jsem v místě styku s panely (na "křídlech" profilu) podmazal klempířským tmelem. Čela panelů jsem v místě dotyků (mezi panely) též důsledně namazal klempířským tmelem. Šrouby, které omegy drží jsem též zatmelil klempířským tmelem.
Celé to funguje spolehlivě, jen při silných deštích pronikne několik kapek vody.
Momentálně jsem na dovolené, jak se dostanu domů to nafotím.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

velkoformátový solární tašky : viewtopic.php?p=19920#p19920 .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od tomas »

tomas píše: sob srp 05, 2023 7:04 pm
koci píše: pon kvě 29, 2023 8:14 am O jaké profily se jedná? Jedná se o profily pod spárami po spádu? Co spáry mezi panely rovnoběžně s okapem?
Díky!
Carport profil
carport_profil.jpg
Tak jsem se dozvěděl že ty Carport profily jsou navíc. Tak kdyby je někdo chtěl tak, jsou k prodeji v Třinci.
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od tomas »

kekita píše: stř kvě 31, 2023 10:36 am
tomas píše: stř kvě 31, 2023 12:00 am Jou tam Jolywood JW-HD120N-390W
Píšou tam "Při zpracování se sklem Xinyi splňuje panel třídu požární ochrany A."
https://www.memodo.cz/panely/jolywood/7 ... -sklo/sklo
No, oni si tam můžou psát v podstatě co chtějí, ale když si rozklikneš dokumenty ke stažení, tak tam máš certifikát TUV a na něm je, že požární třída je C... A tohle se dokládá hasičům, takže proto se jim to nelíbí.
Konstrukce si děláte sami, nebo od někoho berete?
V komentovaném znění vyhlášky č. 114/2023 Sb
viewtopic.php?p=31272#p31272
to upřesnili takto:
V případě, že FV moduly nevyhoví požadavkům § 2, může se stavba realizovat s příslušným
stavebním povolením, uděleným na základě vyhodnocení bezpečnosti celého systému
(projektová dokumentace, požárně bezpečnostní řešení a další). Například vyhodnocení
požární odolnosti skladby střechy (modul, krytina, konstrukce) provedené výrobcem střešního
systému, stanovení odstupových vzdáleností, apod.
Takže teď se u těch carportů nabízí taková otázka. Jakou požární odolnost má neexistující krytina která tam není a tedy nemůže nijak přispívat k požáru? :P
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od tomas »

Abrams píše: ned srp 06, 2023 7:02 am Zdravím ,

velkoformátový solární tašky : viewtopic.php?p=19920#p19920 .

Elektronům zdar :cloud:
Prý se ty klasické panely s tvrzeným sklem dají řezat vodním paprskem a pak se dají i takto uložit do rohů a úžlabí jako na té fotce. Zkoušel to někdo?
Uřezanou stranu pak zamáznout transparentním tmelem/lepidlem aby tam nedocházelo k oxidaci a elektrolýze uřezaných článků, i když panely nebudou připojeny (nebudou funkční) tak aby se nějak neměnil vzhled kolem toho řezu při pronikání vlhkosti?
Ovšem mechanická odolnost panelu s uřezaným rohem rámu bude asi mizerná, to by se i ten rám na ten řez musel doplnit.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Panely jako střešní krytina

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

teorii o možném řezání tvrzeného skla vodním paprskem mám víceméně vyvrácenou . Rozletí se .
Co se týče funkčnosti , po přemostění říznutých FV článků můžou nepoškozené FV články fungovat na maximum ;) .

Elektrtonům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“