Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Kodl69 »

Škoda je, že už v šedesátých letech minulýho století tvrdili, že jaderná fůze bude v provozu za 50 let, a 60 let poté pořád tvrdí, že to bude za 50 let. Pokud použijeme matenatickou indukci, tak to znamená znamená nikdy, protože za tu dobu se odhadovaná doba nezkrátila ani o rok...
Jo a při svíčkách - to jsi proti mě ještě optimista, že doufáš, že budeš mít svíčku, a čím a kde si ji zapálit...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Plazivec »

Von ten výzkum se vlivem politiků o 30 nebo kolik let spozdil, ty dohody se tvořili jak píšeš, ale pak přišlo období studené války a prostě se nedohodli. Je o tom docela zajímavá přednáška na yt. Momentálně se staví na jihu francie ITER, první výzkumný reaktor, který by měl mít eff>1.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Trubka »

Přednášku pana Entlera jsem před nějakým časem zhlédnul.
Je mimořádně dlouhá, ale také mimořádně zajímavá.
Vydržel jsem od začátku až do konce.

Bohužel, po vstřebání všech informací jsem se ještě více utvrdil v tom, co se mezi vědci říká už hodně dlouho:

Nuclear fusion is 30 years away....and always will be.

PS: Těch 30 let je tam prý proto, že přesně 30 let trvá životní kariéra "fůzního vědce" a pak odchází do důchodu.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Plazivec »

Tak jako ten ITER se už staví, žeano.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od redcrown »

johny píše: stř úno 02, 2022 7:38 pm Mám představu, že mi nainstalují něco co bude nějak fungovat, z důvodu abych ušetřil za elektřinu a nemusel se o to nějak extra starat.
Nějak ano....,
z důvodu, abych ušetřil....., to zcela jistě ne. Oni ti to prodají proto, aby vyrobili zisk. To jim dokonce ukládá za povinnost nějaký zákon. Jak jsi prosím tě přišel na to, že to dělají proto, abys ty ušetřil?
a nemusel se o to nějak extra starat...extra starat je velice subjektivní slovní spojení, že? Určitě si něco představuješ ty, něco říkají oni a něco je v jejich smlouvě nebo technickém listu. Že se to zcela neshoduje? Tak to je víc než jasné.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od redcrown »

Trubka píše: čtv úno 03, 2022 6:35 pm Přednášku pana Entlera jsem před nějakým časem zhlédnul.
Je mimořádně dlouhá, ale také mimořádně zajímavá.
Vydržel jsem od začátku až do konce.

Bohužel, po vstřebání všech informací jsem se ještě více utvrdil v tom, co se mezi vědci říká už hodně dlouho:

Nuclear fusion is 30 years away....and always will be.

PS: Těch 30 let je tam prý proto, že přesně 30 let trvá životní kariéra "fůzního vědce" a pak odchází do důchodu.
Ano, přednáška je to opravdu hodně zajímavá. Taky jsem to vydržel a to se poslední dobou nestává tak často u takhle dlouhých přednášek. Například u paní Drábové jsem již několikrát úspěšně usnul:)
Jedna věc je jasná. O demo by se měli zajímat moje vnoučata, která se narodí možná za 20 let. Já i moje děti bychom se měli zajít o věci a události, co se budou dít za našich životů. To samozřejmě neplatí o ekologickém šrámu, ba dokonce přímo brázdě, co tady po nás zůstává.
Naposledy upravil(a) redcrown dne čtv úno 03, 2022 10:06 pm, celkem upraveno 1 x.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od redcrown »

Ještě jedna malá vsuvka k přednášce, co mě na ní přímo fascinuje. Zajímavé, jak v prvním poločase to vypadá na naprosto nerealistický výhled bez fúze na příštích 500let, naopak v druhém poločase to budí dojem, že doslova za pár let budou elektrárny jen fúzní. Není to krásné to takhle umět podat?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Plazivec »

redcrown píše: čtv úno 03, 2022 10:01 pm ...........To samozřejmě neplatí o ekologickém šrámu, ba dokonce přímo brázdě, co tady po nás zůstává.
Já bych to nenazval ani jako brázda. Dnes je obsah co2 v atmosféře na úrovni pliocénu. Hladina moří byla někde mezi 10-20m vyšší a globální teplota o 2-3 C vyšší. To ale byl děj, který probíhal pozvolně a v průběhu řádově stovek tisíců let. Naproti tomu to, co jsme my, nebo spíš naši přímí předkové - naši tátové a mámy a my, udělali a teď děláme my ještě vyšším tempem, je z hlediska chronogeologie skoková změna. Co to udělá s globálním klimatem nejbližších 10,20,30 let, nikdo pořádné neví a pokud ano, nikdo ho ještě nevyslyšel.
Já osobně si myslím, že to co se událo na Moravě docela nedávno, bude už za několik málo let běžný jev a moje, ještě nenarozené vnoučata budou žít v zcela jiném klimatu, než jsme si užívali my. A to ještě nebyla řeč o migraci z pobřežních oblastí, které se stanou neobyvatelnými, možná ještě za mého života. Na suché zemi bude husto.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
johny
Příspěvky: 3
Registrován: stř úno 02, 2022 11:11 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od johny »

redcrown píše: čtv úno 03, 2022 9:55 pm
johny píše: stř úno 02, 2022 7:38 pm Mám představu, že mi nainstalují něco co bude nějak fungovat, z důvodu abych ušetřil za elektřinu a nemusel se o to nějak extra starat.
Nějak ano....,
z důvodu, abych ušetřil....., to zcela jistě ne. Oni ti to prodají proto, aby vyrobili zisk. To jim dokonce ukládá za povinnost nějaký zákon. Jak jsi prosím tě přišel na to, že to dělají proto, abys ty ušetřil?
a nemusel se o to nějak extra starat...extra starat je velice subjektivní slovní spojení, že? Určitě si něco představuješ ty, něco říkají oni a něco je v jejich smlouvě nebo technickém listu. Že se to zcela neshoduje? Tak to je víc než jasné.

To je jasný, že ONI to dělají proto, aby generovali zisk. Ale JÁ to dělám proto abych ušetřil. Když si nechám v domě vyměnit stará okna za nová s lepšími parametry, tak oni to budou taky dělat proto aby měli zisk, já proto, abych ušetřil. Otázka je jestli se ta investice v nějakém rozumném čase vyplatí.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od brumlaj »

Distributor a výrobce vždy udělá cenu tak aby se Ti vlastní zdroj sice vyplatil, ale ne zase tak výrazně aby to hnulo masou lidí. Je to o řízení rizik. Před osmi lety se elektřina prodávala na burze za 15-50Éček/MWh a včera? řekněme 4x tolik. (pracovní dny) Dle mého to není o ekonomice ale o trhu. Pokud se někdo zajímá o ekonomiku, nikoli o svůj životní komfort, tak mu nelze na návratnost pravdivě odpovědět. Takovým lidem radím ať si zajdou za cikánkou a nechají si věštit budoucnost. Co mohu odpovědět, že lidi, kteří si nechali ode mne poradit, dnes s potěšením koukají co se děje a mnozí rozšiřují. A ekonomiku FVE berou pouze jako důchodové pojištění. Jako - jak dlouho budu pracovat abych v budoucnu měl elektřiny tolik a tolik. Jinak se o domácí FVE ani bavit nedá. Ekonomická rizika jsou vždy tak velká a je jich tolik, že neexistuje správná odpověď. Kdy už si lidé uvědomí, že ekonomika v dnešní podobě je to co je zotročuje? O ničem nevypovídá a nic negarantuje. Jenom lže a slibuje.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od marsal »

Ach jo.
"Ty máš tu fotovoltaiku, tak tomu rozumíš, žejo. Co říkáš na tuto nabídku?" - kamarád na mně. A já v hybridech nežiju a nemám moc kapacitu tomu chtít rozumět...
Tak co mu mám poradit?
Přílohy
Indikativní nabídka.pdf
(522.85 KiB) Staženo 340 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Diablo007 »

Málo panelů to je v prdeli. Sám víš že vlastní spotřeba dělá svoje takže z těch teoretických 4,5mwh i kdyby měl virtuální nebude úspora ani ty 4mwh to chce více panelů. Kolik má spotřebu domu?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od JonasPP »

Ježiši, 14 000€ za take nič. ako čo som pozeral, tak drahe komponenty, ale to je tak na preklenutie obdobia vypadku elektriny, ale nič ine, bo navratnosť je nenavratna aj keď bude elektrina štvornasobne tak draha ako teraz, kapacita baterie je pre šetrneho človeka a panele tak postačuju na leto cez deň. Ako neopisujem svoju situaciu, de v obrovskom dome mame spotrebu okolo 12,5kWh na deň, vtedy to bude stačiť, ale poznam dvojčlenne domacnosti, čo hravo v lete cucaju aj 30kWh. Vtedy to predražene čudo bude ozaj len ako založny zdroj.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od redcrown »

Takových nabídek sem do ruky dostal kupu a všechno je to přes kopírák. A to se k tomu vlastně ani nechci vyjadřovat. Největší problém vidím spíš v zapojení a konfiguraci celé instalace, než v samotných komponentách. To bych chtěl vidět před podpisem smlouvy.....
Já všem radím buď ať se na to vyserou zrovna, nebo když je to neodradí, tak ať si vyhradí 3 měsíce na intenzivní studium problematiky hybridní FVE. Bez tohoto předpokladu to nemůže z dlouhodobého hlediska dobře dopadnout.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od NESKOM »

Zrovna dnes jsem dozoroval jednu dotovanou elektrárnu od S-Power kde se zákazníkovi nezdálo že jediná možnost jak orientovat solární pole je severozápad. Tak si mě objednal abych montážníky donutil otočit panely k jihu a dále dozoroval stavbu.

Dodavatel nakonec našel řešení aby byly panely k jihu. Montážníkům se ale povedlo při montáži zdeformovat rám jednoho z panelů. Což o to, to se může stát ale oni ten panel se zdeformovaným rámem (který by prasknul) normálně chtěli namontovat. Říkali něco ve smyslu "šéfe, to nebude mít na funkci vliv".
E46E00DE-A296-427C-9DB6-A291F692F737.jpeg
E46E00DE-A296-427C-9DB6-A291F692F737.jpeg (416.14 KiB) Zobrazeno 2949 x
A takových prasáren je nekonečné množství. Je mi těch nešťastných zákazníků líto. Něco si objednají a dostanou paskvil.

A pak si někdo může objednat FVE u renomované firmy. Montovat přijedou chlapi co se zajímají jen aby to naházeli na střechu a mohli brzo jet domů.
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od yolo80 »

NESKOM píše: úte úno 22, 2022 6:47 pm Říkali něco ve smyslu "šéfe, to nebude mít na funkci vliv".
https://www.youtube.com/watch?v=2N41dbOgfKw
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od NESKOM »

Ano to je ono :D

Ta elektrárna je shodou okolností 8km od Křečovic.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od brumlaj »

NESKOM píše: úte úno 22, 2022 6:47 pm...... "šéfe, to nebude mít na funkci vliv". ......
A má pravdu, na funkci rostlináře to opravdu mít vliv nebude ;-)
el_salvadore
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od el_salvadore »

Trubka píše: úte srp 24, 2021 6:08 pm U rozumně navržené FVE se přitom počítá s tím, že zákazník bude schopen spotřebovat něco málo přes 70% roční produkce.
Tento fakt ma zaujal kedze v nom nemam uplne jasno. Ako sa najlepsie dosahuje (zo strany projektanta) dana spotreba (70%) produkcie? Teda ak opomenieme zahrnutie vytazovania (do vody/klimy)? Pride mi to totiz ako by na toto cislo mal skor vacsi vplyv zakaznik (presunutim svojej spotreby do tej casti dna s max. vyrobou z FVE).

Popripade mozem uvazovat tak, ze ak mam rocnu spotrebu 4MWh, optimalne pole na pokrytie takejto spotreby (70%) by teda bolo 5,7kWp (70% z 5,7=4kWp)? Uvazujem teraz o klasickom on-gride (bez baterii). Takymto navrhom je to ale stale iba o vykone, cas produkcie FVE ostava nemenny....
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Diablo007 »

Definice toho že by jsi měl spotřebovat 70% vyrobené energie je pro projektanta neřešitelné a ani to žádný neřeší jelikož to nikdo nekontroluje zda to plnis. A vypočítává se to z toho že pokud elektrárna vyrobí 5,4Mwh ročně tak bys měl spotřebovat 4mwh ale přímou spotřebou a to je scifi. Včera mne to vyrobilo 30kwh a to v době kdy je většina lidí v práci takže kdo by tu energii spotřeboval nikdo jde do sítě. Dojdeš domů je slunko za obzorem a začneš tu energii spotřebovávat ale to je energie ze sítě ta už do toho nespadá.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Trubka »

el_salvadore píše: čtv úno 24, 2022 7:57 am
Trubka píše: úte srp 24, 2021 6:08 pm U rozumně navržené FVE se přitom počítá s tím, že zákazník bude schopen spotřebovat něco málo přes 70% roční produkce.
Tento fakt ma zaujal kedze v nom nemam uplne jasno. Ako sa najlepsie dosahuje (zo strany projektanta) dana spotreba (70%) produkcie? Teda ak opomenieme zahrnutie vytazovania (do vody/klimy)? Pride mi to totiz ako by na toto cislo mal skor vacsi vplyv zakaznik (presunutim svojej spotreby do tej casti dna s max. vyrobou z FVE).

Popripade mozem uvazovat tak, ze ak mam rocnu spotrebu 4MWh, optimalne pole na pokrytie takejto spotreby (70%) by teda bolo 5,7kWp (70% z 5,7=4kWp)? Uvazujem teraz o klasickom on-gride (bez baterii). Takymto navrhom je to ale stale iba o vykone, cas produkcie FVE ostava nemenny....
Nikoliv.
Úvaha, že pokud mám roční spotřebu 4MWh, tak stačí FVE předimenzovat podle vzorce: když 4MWh=70% tak 100% = 5,7MWh => je třeba instalovat 5,7kWp, v praxi nefunguje. Vtip je v tom, že křivka závislosti mezi procentem vykrytí roční spotřeby elektřiny a instalovaným výkonem v kWp není lineární, ale v oblasti grafu nad oněch 70% stoupá strmě vzhůru.

Ve zkratce: pro garantované vykrytí 100% roční spotřeby, bez snížení komfortu, se velikost potřebného instalovaného výkonu blíží nekonečnu.

Zjednodušený postup, jak si sám odhadnout rozumný instalovaný výkon, je tento:

A) Pokud elektřinou netopíte, tak vezmete celoroční spotřebu v MWh.
Hybridní FVE nadimenzujete tak, aby teoretická roční výroba odpovídala spotřebě, tedy na každý 1MWh spotřeby instalujete 1kWp výkonu.
Kapacita baterií se dává taková, aby pokryla 24h spotřeby. Většinou dle vzorce: kapacita baterie v kWh = 1x-2x instalovaný výkon v kWp.
V provozu se pak očekává, že:
  • 70% produkce FVE spotřebujete přímo, plus s pomocí baterií.
    30% produkce FVE budou přebytky, které se nepovede využít a odejdou do DS, nebo takzvaně zůstanou na střeše.
    30% roční spotřeby dokoupíte z DS.
B) Pokud elektřinou topíte, tak vezmete celoroční spotřebu v MWh ale odečtete od ní spotřebu elektřiny pro topení za měsíce listopad-prosinec-leden.
Hybridní FVE nadimenzujete tak, aby teoretická roční výroba odpovídala výsledku z předchozího řádku. Opět na každý 1MWh spotřeby instalujete 1kWp výkonu.
Kapacita baterií se dává taková, aby pokryla 24h spotřeby, ovšem bez topení.Většinou dle vzorce: kapacita baterie v kWh = 1x-2x instalovaný výkon v kWp.
V provozu se pak očekává, že:
  • 70% produkce FVE spotřebujete přímo, plus s pomocí baterií.
    30% produkce FVE budou přebytky, které se nepovede využít a odejdou do DS, nebo takzvaně zůstanou na střeše.
    Spotřebu na topení v měsících listopad-prosinec-leden dokoupíte z DS.
U systémů bez baterií, on-grid, se počítá, že přímo se spotřebuje jen 50% produkce.
V praxi se často narazí na to, že aby byl člověk vůbec schopen nějaké rozumné procento produkce spotřebovat, musí ohřev TUV doplnit o využití přebytků výroby.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Trubka »

PS: Co se týče jednoho z původních dotazů - jak projektant řeší, aby bylo zajištěno oněch 70%:

V minulosti toto bylo jedním z KPI pro NZU. Ovšem pozor, je rozdíl:
1) spotřebovat 70% produkce FVE
2) pokrýt 70% roční spotřeby domu
Jedná se o dvě úplně odlišné věci a KPI pro NZU bylo dle bodu 1).

Projektanti to řešili tak, že navrhovali velmi malé FVE, u kterých tak bylo jasné, že se v pohodě spotřebuje drtivá většina jejich produkce. Právě proto je na spoustě domů k nalezení 2,7kWp - 3,6kWp - 5,4kWp.

V dnešní době toto KPI z podmínek dotace NZU zmizelo. Jede se tedy čistě dle výpočtů návratnosti a možností kasičky zákazníka. Pokud si to zákazník může dovolit a neodsune to návratnost do nekonečna, tak se velmi často dává 9,6-10 kWp.

:sun2:
el_salvadore
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od el_salvadore »

Rozumiem. Velka vdaka za objasnenie! Myslim, ze triky predajcov v tomto odvetvi existuju hlavne pre velke mnozstvo premennych s ktorymi sa da pracovat tak aby bol vysledok nakloneny potrebam predajcu. Nastudovat si aspon zaklad o danej problematike je preto na nezaplatenie. Este raz vdaka.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od brumlaj »

uf, ještě že to Trubka vysvětlil..... čtení příspěvků před ním bylo náročné pro játra.
Bohužel je fakt, že dnes podmínky nutí lidi do nesmyslných 3F systémů. Strop v podpoře akumulátorů max. kapacita= 2x výkon odporuje i datašítům výrobců akumulátorů. (s jasnou vidinou státu z dalšího příjmu DPH po jejich předčasném zničení)
Takže platí staré pravidlo, že každá změna (v podmínkách NZÚ) je vždy k horšímu.
Dexter
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 28, 2022 4:48 pm

Re: Návratnost fotovoltaiky - triky prodejců

Příspěvek od Dexter »

Zdravím,

díky za dobrou poznámku, věděl jsem že je v NZU podmínkách limit ze spoda, ale že je i z vrchu jsem si neuvědomil.

...v případě použití bateriového systému (s el. akumulátory) je minimální podporovaná kapacita stanovena na jednonásobek a maximální podporovaná kapacita na dvojnásobek podporovaného instalovaného výkonu FV modulů v kWh.

Možná naivní dotaz, není to tam jen o omezení na jakou max. kapacitu mohu dotaci čerpat?
Tedy, pokud by si zákazník chtěl na základě provozních zkušeností třeba po roce navýšit kapacitu instalovaných baterií (z vlastních kapsy) a konfigurace FVE by to technicky umožňovala (např. modulární baterie a kapacita BMS) porušil by touto změnou podmínky uvedené v sekci "Doba udržitelnosti"?

Sbírám další argumenty pro kamaráda co se na FVE chystá aby se na celou šarádu s NZU vyprd.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“