Napájení odvlhčovače

Odpovědět
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Napájení odvlhčovače

Příspěvek od Nezmar »

Zdravím
Chtěl bych napájet odvlhčovač sklepa z fve.
Moje představa je ,aby systém byl co nejednodušší bez zálohy ze sítě.Dokud bude svítit tak odvlhčovač pojede a pak bude odpojen popř. pojede dokud bude kapacita v baterii.Když začne mít fve znovu výkon na dobíjení a napájení tak by měnič pustil napětí do odvlhčovače a ten naběhne .Odvlhčovač při odpojení a následné obnově napájení nabíhá automaticky do nastaveného režimu a nemusí se znovu nastavovat. K dispozici mám trakční baterii 24v/100Ah.Místo na střeše pro tři až čtyři panely.Odvlhčovač má příkon cca do 500w.Ideální by bylo,kdyby to fungovalo automaticky.Jaký systém by to vyřešil?

Budu vdečný za všechny nápady jak to pořešit.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Napájení odvlhčovače

Příspěvek od eduard22 »

Nezmar píše: pon čer 05, 2023 5:56 pm Zdravím
Chtěl bych napájet odvlhčovač sklepa z fve.
.........
K dispozici mám trakční baterii 24v/100Ah.Místo na střeše pro tři až čtyři panely.Odvlhčovač má příkon cca do 500w.
No, když je hnusně jako dnes na JM (temno pod mrakem trochu chčije) tak moje 4.500Wp FVE dává sotva 500W :-/ Tedy cca 10% ... To samé v zimě...

Tedy nevím jetli vám stačí odvlhčovat jen za jasného dne aby to vůbec odvlhčovač utáhlo :-(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Napájení odvlhčovače

Příspěvek od Nezmar »

No je mi jasný že za špatných podmínek bude odstaven,ale to mi nevadí.Stačilo by mi kdyby fungoval jen přes den,v noci bych ho měl čidlem vypnutý.Ta vlhkost se tam při vypnutí zas tak rychle nezvedne.Při poklesu vlhkosti pod nastavených 85% se taky vypne a výkon fve by šel do baterky a zapne se až by se vlhkost opět zvýšila nad nastavenou hodnotu.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Napájení odvlhčovače

Příspěvek od Kostěj »

Nezmar píše: pon čer 05, 2023 5:56 pmOdvlhčovač má příkon cca do 500W
Tohle je kritická věc: Odvlhčovač, to je kompresor a ten pro rozběh může mít velký nárazový proud. To může být pro slabší měnič fatální - a hodně špatně se určuje hranice, jak silný měnič musí být. Jinak zbytek je bez problémů, buďto all-in-one, nebo nějaký mppt tracker (třeba Epever) + měnič. Pohlídat si, aby panely a tracker k sobě napěťově a výkonově pasovaly. Nějaké relé mívá tracker v sobě (pro zapínání/vypínání odvlhčovače, ale asi to bude chtít doplnit výkonovým relé).
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“