stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Odpovědět
evlo
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 19, 2023 12:20 am

stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Příspěvek od evlo »

Mám několik otázek co mě návod od střídačů nezodpověděl:
Ideálně bych měl 3, časem asi 4 stringy, solax klasickej 10kw má 2 mppt a 3 vstupy pro string.

Jaká jsou pravidla na tom mppt co má vstup pro 2 stringy?
Musí být třeba na obou strinzích stejné napětí? (to by mě úplně nedávalo smysl), když je třeba na každém z těch stringů na jednom mppt jiný počet panelů co to udělá?

Pokud mám střídač např. solax pro nebo sun2000 přes 10kW, tak ty vstupy 3 až 4 mppt, ale zas nemají baterii, jak se to pak řeší?
V návodu ukazují prostě přidat si další střídač co má podporu baterii. Ano, to bych samozřejmě mohl mít třeba 2 ty solaxy nebo 2 sun2000 menší a ty baterie umí, ale je nějaká možnost jak mít pouze jeden "velký" střídač a baterii?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Příspěvek od Diablo007 »

A k čemu je dobré mít 4 stringy na 10kw solax . Co vůbec znamená mít 4 stringy dej jim nějaký parametr string může být cokoliv. Jinak pokud chci víc panelů dávám logicky 15kw solax ne 10kw
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
evlo
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 19, 2023 12:20 am

Re: stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Příspěvek od evlo »

Když bych to někdy hledal v budoucnu, tak si tu odpovím.

Je to bohužel opravdu tak, že pro baterie je v případě střídače bez podpory baterii potřeba další střídač, který s ním umí být ve skupině, nebo master/slave systému. V době kdy to píšu dává daleko větší smysl mít 2 15kW solaxy (nebo huawei) v mppt pro 4 stringy a 40kWp.

Jak to je u victronu nevím.


Dokázal by to třeba nějaký fanda victronu popsat jaké součátky v tom jejich systému by byli potřeba?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Příspěvek od Diablo007 »

Nezačal jsi základní věci a to je říct o jakém se tu vůbec bavíme instalovaném výkonu že to řekneš 4 stringy může být 8 panelů řazených po 2s. U victronu je tolik možností že nejde odpovědět bez více informací
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
evlo
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 19, 2023 12:20 am

Re: stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Příspěvek od evlo »

Však mě zajímá jak to funguje, o tom se bavíme.
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Příspěvek od Diablo1st »

evlo píše: pon čer 19, 2023 2:34 pm Však mě zajímá jak to funguje, o tom se bavíme.
Zopakujem to, čo som ti napísal v inom vlákne.

Nebude lepšie založiť si separátne vlákno, kde popíšeš detaily, kde čo ako a načo chceš inštalovať? Aspoň budeme mať akú takú predstavu a budeme ti vedieť konkrétne a adresne niečo odporučiť. U Victronu je tých možností príliš veľa.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
evlo
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 19, 2023 12:20 am

Re: stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Příspěvek od evlo »

zase bych nedaval uplne dokupy tohle tema, kde to je obecne a viktron tema, kde to je konkretne o stavebnicich
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: stringy, baterie vs střídač (např. 3 různé stringy a baterie)

Příspěvek od Diablo1st »

evlo píše: pon čer 19, 2023 2:43 pm zase bych nedaval uplne dokupy tohle tema, kde to je obecne a viktron tema, kde to je konkretne o stavebnicich
Asi sa nerozumieme. Proste by si založil svoje vlákno, kde by si popísal tvoj záver troška do detailu a mohli by sme o tom diskutovať. Lebo chýba kopec dôležitých infromácii, ktoré my nevieme, ale pre aspoň akú takú relevantnú radu sú tieto informácie potrebné.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Měniče“