Dobíjení baterie k Axpertu

Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Zdravím
Je možné ke stávajícímu systému s Axpert king 5000W/24v připojit nabíječ k posílení dobíjení baterie?
Mám ještě systém 6x450wp s regulátorem Bel a chtěl bych využít od podzimu do jara výkon těchto panelů k posílení dobíjení baterie u axperta.Přes zimu jsou panely nevyužité ,protože ohřev zajišťuje kotel .Moje představa je ,že po zahájení topné sezóny přepnu panely od měniče Bel na regulátor nabíjení např.
https://www.mulac.cz/upload/4547-1605496909.jpg
a připojim nabíječ ke stávající baterii Kinga (48v/600Ah)
Předem díky za rady
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

Cau napis sem stitkove parametry panelu .....
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

jsou-li FV panely 60-ti článkévé , tak by to mohlo jít . Jsou-li 72 článkové , tak ne kvůli vysokému zimnímu Voc .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Jsou to half cut canadian solar 450wp
Napětí naprázdno max 50vdc.

Počítám že bych je do nabíječe připnul jako dva stringy po 150vdc.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Ten regulátor jsem dal jako příklad.Asi by bylo jednodušší použít nejaký jiný který má U max nad 300vdc.Potom bych použil celý šesti panelový string od Belu s VCD max 300vdc.
Jde mi spíš o to ,jestli by se ty dva regulátory připojené k jedné baterii nějak nehádaly a nebo aby se nepřekročil max nabíjecí proud pro baterii.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

Nezmar píše:Ten regulátor jsem dal jako příklad.Asi by bylo jednodušší použít nejaký jiný který má U max nad 300vdc.Potom bych použil celý šesti panelový string od Belu s VCD max 300vdc.
Jde mi spíš o to ,jestli by se ty dva regulátory připojené k jedné baterii nějak nehádaly a nebo aby se nepřekročil max nabíjecí proud pro baterii.
Málo informací. Co je to za baterie?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

32kusů trakčních gelových baterií AGM 12v/80Ah
Z nich budu mít složeno 8ks 48v/80 Ah
Celá baterie bude mít 48v/640Ah
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Tak že nabíjecí proud by neměl překročit cca.60A
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

Žádný axpert neumí správně nabíjet olovo... Říká se tomu "float bug", místní Vítek dokazuje, že u velkého olova to nevadí. Takže těch 600Ah a další regulátor (skoro jakýkoliv) je správná cesta.

V tom zadání nebude problém, vyberte si regulátor dle preferencí, pozor na čínský koeficient... Victron, MPP, studer, ... se klidně dají lehce "přepanelovat".
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Diablo007 »

Já bych spíš poukázal na teplotní koeficient s kterým není evidentně počítáno tedy 3s 50V panelů pro 150v regl určitě ne
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Co je to: velké olovo??? :shock:
A mně i synkům nabíjí axpert olovo dobře 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

josse píše: čtv čer 22, 2023 6:47 am Žádný axpert neumí správně nabíjet olovo... Říká se tomu "float bug", místní Vítek dokazuje, že u velkého olova to nevadí. Takže těch 600Ah a další regulátor (skoro jakýkoliv) je správná cesta.

V tom zadání nebude problém, vyberte si regulátor dle preferencí, pozor na čínský koeficient... Victron, MPP, studer, ... se klidně dají lehce "přepanelovat".

Ahoj pánové, já nabíjím malými proudy jen občas když je hodně vybito se blíží nabíjecí proudy 250 a více A což je cca 20% kapacity( cca 1500 Ah)
ale jinak baterky nabíjím victron nabíječema. a to ale jen trakční olovo z vysokozdvižných vozíků.

dovolil bych varovat před velkými serioparalelními kombinacemi. daleko lepší jsou velké články a jen 1P 24S.

ale chápu že každý nemá možnost nakoupit a uskladnit tunu olova.

nicméně dle zkušeností ostatních dnes je tak jednoduché koupit LIION CATL články... že bych novou baterku dal liion. a to hlavně z pohledu zimního nabíjení kdy baterka absorbuje obrovské proudy bez prolémů u olova to nabít z 80 na 100 procent trvá mnoho hodin.

ale dá se to....
stačí mít hodně panelů
Panely vsude.
Baterka volovo
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Taky si myslím že Axpert king nabíjí v pohodě,ale přes zimu by se baterkám asi hodilo přikrmení .A když ty panely od Belu jsou odstavené škoda je nevyužít.Přes den by něco do baterek přidaly.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Je mi jasné že liion baterie jsou lepší,ale toto sestavu jsem získal zdarma a kapacita je v pořádku.To rozhodlo.Myslím že nějakou dobu pojedou v pohodě .
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

Nezmar píše: čtv čer 22, 2023 8:48 am Taky si myslím že Axpert king nabíjí v pohodě,ale přes zimu by se baterkám asi hodilo přikrmení .A když ty panely od Belu jsou odstavené škoda je nevyužít.Přes den by něco do baterek přidaly.
Ahoj ne nedobíjí to dobře.
Právě že to neumí udělat např přesně definovanou absorbci ( délku ) dále jsem měl problém že axperty plus minus napěťově seděly ale přechazely brzo do floatu.

proto jedině lepší regulátory...
mám victrony a gut
Panely vsude.
Baterka volovo
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

To jako že máš u axperta vypnutý dobíjení a dobíjíš to externím nabíječem?
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

No a mi zase prijde ze zbyzecne dloubo pretahuje na 58,4V a do floatu (udrzovani na 54V) pada pozde.

I kdyby měl pravdu, či spíše různou osobni zkušenost, jeden nebo druhý z nás, Vše se dá přece na Axpertu přenastavit ručně a to i ve zvolenem typu aku s přednastavenyma hodnotama, jde pozmenit jen třeba jeden parametr 8-)

Samozřejmě záleží i na stavu baterií.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

Nezmar píše: čtv čer 22, 2023 9:28 am To jako že máš u axperta vypnutý dobíjení a dobíjíš to externím nabíječem?
Ano axperti MPPT je natrvalo vyple neb se mi to prostě nelibilo.
Nabijece.jpeg
Nabijece.jpeg (684.32 KiB) Zobrazeno 2278 x
Panely vsude.
Baterka volovo
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

eduard22 píše:No a mi zase prijde ze zbyzecne dloubo pretahuje na 58,4V a do floatu (udrzovani na 54V) pada pozde.

I kdyby měl pravdu, či spíše různou osobni zkušenost, jeden nebo druhý z nás, Vše se dá přece na Axpertu přenastavit ručně a to i ve zvolenem typu aku s přednastavenyma hodnotama, jde pozmenit jen třeba jeden parametr 8-)

Samozřejmě záleží i na stavu baterií.
Čas na nových asi nastavit jde, dle verze FW, ale pořád tam borci od voltronicu mají chybu. Najděte si to (float bug), když používáte kombinaci olovo + voltronic.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Koukám že to máte pěkně vymazlený a jste v soláru trochu dál.Tsi říkám jestli ta volba axperta je ok.Jsem teprve na začátku .Rok provozuji toho Bela a musím říct že k plé spokojenosti.Využívám ho na 100%,ale přes zimu stojí.Když jsem získal ty baterie tak jsem chtěl osadit ještě 9panelů pro jednofázové napájení spotřebičů nějakým hybridem.Moje podmínka je aby nemohlo dojít k nežádoucím přetokům a výkon kolem 5Kw.Sootřebu mám docela malou cca3MW /rok
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Doplnění: i když dnes, kdy byla aku málo vysátá z večera, neb jsem šel dříve spat, a dopo nebyl odběr po 9.h neb i bojler už byl nahřatej brzo a dál spotřeba do 150W, bylo již v 9: 45 dosaženo 58,4V a v zápětí v 10:05 to již spadlo na 54V.

Tedy asi jak kdy a jak při jaké spotřbě! Kdy dnes zbylo více A na aku, tak to byl fofr, ale mámli vyšší spotřebu trvá na 58,4V déle a přechod na 54V je za mnohem delší dobu.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

eduard22 píše: čtv čer 22, 2023 11:25 am Doplnění: i když dnes, kdy byla aku málo vysátá z večera, neb jsem šel dříve spat, a dopo nebyl odběr po 9.h neb i bojler už byl nahřatej brzo a dál spotřeba do 150W, bylo již v 9: 45 dosaženo 58,4V a v zápětí v 10:05 to již spadlo na 54V.

Tedy asi jak kdy a jak při jaké spotřbě! Kdy dnes zbylo více A na aku, tak to byl fofr, ale mámli vyšší spotřebu trvá na 58,4V déle a přechod na 54V je za mnohem delší dobu.
Edo, to je právě způsobeno tím že nachvíli při nějaký spotřebě se sníží napětí pod 58,4 V a tak zase počítá čas od znova.
mělo by to být asi takto :

1) rozednívá se, svítí, baterka roste napětí.
2) začíná se vytěžovat.
3) vytěžování skončí neb není kam ukládat energii
4) přechod do bul fáze + absorbce na 60 minut ( to jsem si nastavil já na svoje baterky)
5) přechod do float na 57 V mínus teplotní kompenzace dle teploty baterek. ( vytěžuju na 56 V cca)

6) pokud se zvedne zátěž a napětí skočí pod float po nějakou dobu opakuje se bulk a absorbce, ale jen s nějakým kratším časem dle charakteristiky proudu.

a ano mám maličko vyšší float, ale to je schválně proto aby se vytěžovalo....
tyhle věci a takovýhle stejný každodenní chování axpert prostě neumí... zlatej victron

dnešní nabíjení
test.jpg
test.jpg (206.51 KiB) Zobrazeno 2255 x
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Nu dobrá, souhlas, ale já neočekával od Kinga před koupí ani takto již chytré nabíjení a možnost ovlivnit i ručně nejen proudy, ale i kdy má vypomoci síť - při jakém poklesu napětí aku a kdy odpadnout, to když by dlouhodobě nestačil výkon z panelů a bral by i z aku , zejména pak večer a přes zimu!

Tedy za mě spokojenost i s tímto kompromisem. :-)

Jednoduchost a tím i vysoká spolehlivost a bezpečnost je pro mně na 1. místě!

I cena až na 1. místě ;-)
Naposledy upravil(a) eduard22 dne čtv čer 22, 2023 11:52 am, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Tak že Axpert king bude dobrá volba?
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

Jednoznacne na poloostrov je to asi to nejlepsi co je ted na trhu za ty penize nic lepsiho nesezenes.
Panely vsude.
Baterka volovo
Odpovědět

Zpět na „Axpert“