Dobíjení baterie k Axpertu

josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

eduard22 píše:PWM ??? Já myslel že má MPPT !?
Chtělo by to nastudovat jak to v té vychvalované bedně vůbec funguje :-) než jí někomu začnu doporučovat. Nemám slov.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

eduard22 píše: pát čer 23, 2023 11:47 am PWM ??? Já myslel že má MPPT !?
Edo.

PWM a MPPT je to samé v principu.
Oba jsou na snižování napětí z panelů přes tranzistor a diodu a tlumivku a kondík.
doporučuju doplnit znalosti.

MPPT je jen funkce vyhledávání maximálního výkonu
PWM je jen snižovací měnič bez vyhledávání maxima

bohužel většina výrobců nesprávně označuje PWM regly když to nejsou ani snižovací měniče ale jen On off s PWM modulací.
Vždycky mě tohle vytočí že i lidi v solarech to používají blbě a to stejně blbě jako výrobce PWM reglů

VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Ale ten Axpert king má MPPT.
Pro maximálni využití výkonu panelů je asi lepší MPPT než PWM.
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

Nezmar píše: pát čer 23, 2023 12:50 pm Ale ten Axpert king má MPPT.
Pro maximálni využití výkonu panelů je asi lepší MPPT než PWM.
Ano Má ! a funkčně funguje, někomu to stačí někomu ne viz debata výše.
Panely vsude.
Baterka volovo
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

To Vítek
A toho axperta máš teda stále v provozu a dobíjení řešíš přes victrona?
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

mám 3x PIP 5048 MK, což je 3 x axpert king, v paralelním chodu na jedné fázi, spolu s 23 kWp panelů na 6 nabíječích a dále 1525 Ah olovo ( 775 a 750 Ah )

natočilo to suma sumárum přes 50 MWh

mám to 4 roky a kousek ( 2018 červen sem kupoval první kus)

bez jediné chyby bez servisu, v neprašném prostředí. v zimě 5°C v létě 35 °C je to ve stodole

Nabíjím victronama, PIPy jsou jen jako střídače 15 kW do jedné fáze.
Baterku měří BMV 712 od victronu
Panely vsude.
Baterka volovo
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

No máš to vymazlený 👍
Nebylo by možné schéma zapojení.Abych to úplně pochopil obrázek by bodnul.😄
Od panelů to máš do axperta, paralelně k nabíječi victron a pak do baterek.Baterky připojené do axperta.🤔
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

Hele asi radsi nebylo. Neb nekdo chce poradit pomoct a vzasade do 3 minut na foru dostane takovej kartac od ostatnich ze mi to za to nestoji. Jestli chces trosku nasmerovat napis mi sz. Ale nemyslim si ze brat inspiraci z moji elektrarny je dobry napad. 😄
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

VITEK píše: pát čer 23, 2023 5:40 pm Hele asi radsi nebylo. Neb nekdo chce poradit pomoct a vzasade do 3 minut na foru dostane takovej kartac od ostatnich ze mi to za to nestoji. Jestli chces trosku nasmerovat napis mi sz. Ale nemyslim si ze brat inspiraci z moji elektrarny je dobry napad. 😄
Ani z mojí! ;-)
Protože je moc levná a přesto utáhne celej dům a prej má nebezpečnej měnič (King II), moc levně (5.000,-kč 10ks á 445Wp a tak prej nebezpečných 450V! :o ) ale prej moc amatérsky připevněný panelky a že nebudou chladit - prej mon naplácnutý na taškách i přes to že jsou mezi nima velkjé mezery 8-) a křivej drát uzemnění... a volovo (23kWh) a Fi chránič jen typ A a co já vím co ještě :lol:

Přesto to stejně chtělo už 5 mojich rodinných příslušníků a stejně jak to mám já včetně lidového popisu :D A na netu mě uhánělo dosti cizích lidí ať jim to udělám taky tak, ale já to dělat ani nemohu! :-/
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Právě proto mě to tak zajímá🤔
Neni umění vyhodit půl mega za "značkovou nejlepší a stejně zpola činskou fve"
Pro mě to má smysl , když to je rozumnej a využitelnej kompromis 😄
Taky sem nedávám fotky svého systému na ohřev i když si myslím že je téměř dokonalej a bez problémů funguje druhý rok.Určitě by to někdo pohanil 😄.Prioritu mám nahřát bojler, a kdykoliv můžu plný výkon přepnout na externí zásuvku v kuchyni k vaření nebo jet souběžně s boilerem (remoska). Když mám nahřáto automaticky se to přepne do elektrokotle a topím podlahy koupelna a WC.Ve starým baráku je to fajn i v létě 😄Prostě mě to baví😄a všechno co mi na panely nasvítí zůstane doma.Když tak to pošli do SZ😄🖐️
brana
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 27, 2021 10:22 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od brana »

kluci hlavne ze to maka)))
koupil jsem z jara nerezovej bojler-delanej doma z 3,5 plechu na 2 spiraly mokry dole -potazeny teflonem,jednu krmi siton druhou oplocky a obycejnej starej kovovej termostat s 3 vyvodama-prepinaci-jak je nahrato prepne to )))a minuly tyden jsem za celych 380kc koupil elektricky akumulacky 2 kW uplne novy nikdy nejety a tak se jeden prepne na ne a kdyz nezapnu ventilator je rano v koupelne prijemny teplicko-mam rad teplo) druhej prepne na elektricky kamna v jedne cimre kde je i v lete chladneji-takze cela "elektronika" spociva ve dvou termostatech))jde to uplne mimo axpetry a baterie )
ted mam jednoho axperta jeste 4048MS v oprave a tak jedou paralene ted jen 2 kousky-snad ho opravi a pojedou zase 3 -ale chytrych kecu je vsude hafo-dojde na lamani chleba-vi nekdo cim to je?opravi to nekdo? no ani hovno)))no nakonec jsem snad jednoho nasel -ale mimo fora
panely mam na drevenych ackach prichyceny sroubem do dreva a kousek pasovinky prez ramy...ted byl docela hezkej fucak a ni se to nehlo))
sice nedosahuji enormnich vykonu,ale ma spotreba z EON je zatim letos 0,3%-a nijak nesetrim-mycka sporak klima mikrovlnka rychovarka kavovar2 velky lednice a 1 velkej mrazak atd...zadratovano mam v garazi cik cak-kebely jsou drahy a na nejaky pravy uhly se mohu.......)))a na listy taky))
ted jsem dostal zdarma dalsich asi 43 louhovych clanku120Ah a tak az je proberu pujde paraelne dalsich 40 k tem stavajicim)zacal jsem asi pred 10 lety s 20 panelama 200W a jednim axpertem a dneska jedou 3 a 2x epsolar 100A nabijec k tomu a dokoupil jsem levne v vevory 5kW a ty si jedou z centralni baterky ale kazdy po svem kabelu))takze na nejaky kecy-nejde-nemuze-nesmi-neexisuje.nebezpecny-drahy a pod se patri akorat -hadejte co)
a fotky?ty sem nikdy nedam-vubec na net-poslal jsem akorat kamosovi do statu))ale kdyz prijede nadsenec nedelam tajnosti)Vitek slibuje asi 2 roky ze se stavi na kafe a stale prd))
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Vidím to úplně stejně 👍👍👍
Tvořivosti zdar 😄
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

👍
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
brana
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 27, 2021 10:22 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od brana »

Nezmar píše: sob čer 24, 2023 11:26 am Vidím to úplně stejně 👍👍👍
Tvořivosti zdar 😄
a kluci vite co je tak srandovni???jak se u spousty lidi ,umerne s zdrazovanim energii-prohlubuje -ztrata pameti))))))
ti co rikali pred cca 10 roky-je to zbytecny-je to drahy,je to na hovno,nikdy se to nevrati,vyhozneny penize,nebezpecny.skoda casu skoda prace skoda materialu atd
dnes si nejak nepamatuji co rikali)))))))solaritida zpusobuje evidnetne ztratu pameti)-ale u tech co ji netrpi-jen ji co o tom ctou)))))))
a jsem uprimne zvedav co nastane za reci az prijde prvni black out aspon na tyden)))))))))
my budeme svitit...........my jo....ale treba mne stve ze ICC vidim prez VNC a nabijece prez team wiever a to nejde pri padu netu ani jedno
jsem PC analfabet tak tohle neumim a v tomhle se desne placam)))))ale uz jsem se nejak smiril s tim,ze nemuzu umet vse))))
tak kluci at se vam dari a ja zase nekdy nakouknu)))
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Svatá pravda 👍😄
Hezký jsme si pokecali,ale řešení původního dotazu asi není☹️
Škoda že těch šest panelů bude přes zimu stát.☹️
Ale přes to díky😄🖐️ať vám to na panely pořádně svítí
Soláru zdar 🤣🤣🤣🖐️
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Ještě jeden dotaz na axperťáky😄
Mám možnost výhodně získat panely München450wp/49,2voc
Chci tři stringy po třech panelech.
Výkonově i proudově mi ke Kingovi 1 sedí,ale napětí naprázdno stringu vychází 147,6Voc.Je to problém když king 1 má psaných max 145Voc ?
V manuálu k panelu jsou dvě hodnoty napětí naprázdno.
Při výkonu ozáření 1000Wm2. ....je těch 49,2V
Při výkonu ozáření 800Wm2......47,4V což by bylo 142.2V. -ok


S jakou hodnotu se v naší poloze počítá?
Nebo mám raději sehnat panely s menším Voc
Dík
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

Nezmar píše:Ještě jeden dotaz na axperťákyObrázek
Mám možnost výhodně získat panely München450wp/49,2voc
Chci tři stringy po třech panelech.
Výkonově i proudově mi ke Kingovi 1 sedí,ale napětí naprázdno stringu vychází 147,6Voc.Je to problém když king 1 má psaných max 145Voc ?
V manuálu k panelu jsou dvě hodnoty napětí naprázdno.
Při výkonu ozáření 1000Wm2. ....je těch 49,2V
Při výkonu ozáření 800Wm2......47,4V což by bylo 142.2V. -ok


S jakou hodnotu se v naší poloze počítá?
Nebo mám raději sehnat panely s menším Voc
Dík
A co na to zimní období?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Kostěj »

Nezmar píše: stř čer 21, 2023 7:35 amJe možné ke stávajícímu systému s Axpert king 5000W/24v připojit nabíječ k posílení dobíjení baterie? Mám ještě systém 6x450wp s regulátorem Bel...
Mám Kinga1 s 2s3p 650W panely a baterkou LiFePO 18x280Ah (cca 60V). K té samé baterce je připojený ještě Epever Tracer, na který je pověšena druhá půlka panelů 3s2p 650W. Chodí to dobře, celkový proud do baterky ale neřeším. On ten tracer umí max. 3kW, takže víc než 50A nedá. Ono to často začne omezovat samo: Pokud je proud hodně velký, napětí na baterce vyskočí (protože vnitřní odpor článků a odpor propojek) a tracer stáhne proud, protože napětí dosáhlo nějakého limitu. Mít na střeše panely a v zimě je nevyužívat - nejsou na to nějaké paragrafy? :-)
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od brumlaj »

Nezmar píše: pon čer 26, 2023 2:23 pm Ještě jeden dotaz na axperťáky😄
nejsem, takže pardon pokud něco bude mimo ale obecně
Nezmar píše: pon čer 26, 2023 2:23 pm Mám možnost výhodně získat panely München450wp/49,2voc
Chci tři stringy po třech panelech.
Navrhl bych stringy po dvou panelech
Nezmar píše: pon čer 26, 2023 2:23 pm Výkonově i proudově mi ke Kingovi 1 sedí,ale napětí naprázdno stringu vychází 147,6Voc.Je to problém když king 1 má psaných max 145Voc ?
je, protože to výrobce udává při +25 st C. Za mrazu tam ráno bude výrazně více.
Nezmar píše: pon čer 26, 2023 2:23 pm V manuálu k panelu jsou dvě hodnoty napětí naprázdno.
Při výkonu ozáření 1000Wm2. ....je těch 49,2V
Při výkonu ozáření 800Wm2......47,4V což by bylo 142.2V. -ok


S jakou hodnotu se v naší poloze počítá?
Nebo mám raději sehnat panely s menším Voc
Dík
Prostě já bych neriskoval. Napětí nezná bratra (a PN přechod se posléze zbavuje magického dýmu). Ale je to jen můj názor.
Jo a splníš tím maximum =120V pro hasiče. Nebude zapotřebí lautr nic vysvětlovat a hledat.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Když udělám dvoupanelové stringy tak to bude při VPM napětí kolem 41,4V/panel , což bude 82,8 V a to mi přijde dost málo,když je u Kinga max 145V. Nevím jestli ten king při takovém malém napětí bude ok.Při zatažené obloze to dá asi prd.Když ještě připočítám ztráty ve vedení...
🤔🤔🤔
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Já bych riskoval! 8-) Stejnak se dává přepěťovk an King 1 na 170V :D
A stejnak, jak psal že má neustále část ve stínu, bude rád, že docílí maximu - 145V.

Podstřelí-li to napětí již zapojením jen dvou panelům, bude mu to za hnusu, natož v zimě, dávat prd :-(

Já s rodinou zariskoval u King 2 a namísto pracovního napětí 420V šel na 450V VOC a max to leze v reálu na 488V, ale maximum má dovoleno 500V a svodič omezuje stejnak až od 520V a měnič synovi, co si omylem v poledne vypnul nejprve měnič namísto nejprve panely, vyskočilo nezatížené VOC na 540V, vpohodě přežil, jen zahlhásil chybu - PV BUS Voltage To High 8-) Po restartu jel jakoby se nechumelilo. Ale to byla chyba mladýho, že to nenechal napokoji a vypl zátěž za chodu z ajasného chladného poledne...

Díky přiblížení se dovolenámu maximu (500V u King 2 a u King 1 je to tuším 150V?) to dává jak blbý i za šera :D

Tchánovi jsme koupili jako pokusnýmu králíku zprvu King 1 a taky jsme dali 3x3 panely á tuším 40V a něco a je to super! 8-) (už rok bez problému a pochvaluje si, že tolik výkonu ani nespotřebuje ani za šera a to má starší panele jen á 380Wp, tedy celkem tuším jen 3,6kWp)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Pokud by to nižší napětí od stringu Kingovi nevadilo,tak by to vlastně vyřešilo můj prvotní dotaz.Nevyužité panely od Belu bych jednoduše před připojením k axpertu rozhodil na tři stringy po dvou a paralelně připojil k panelům axperta.Měl bych tak přes zimu sedm stringů po dvou panelech .Výkonově bych byl sice nad maximem,ale přes zimní období to stejně max nikdy nedá.
Je to řešení?
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Nezmar píše: pon čer 26, 2023 8:37 pm Když udělám dvoupanelové stringy tak to bude při VPM napětí kolem 41,4V/panel , což bude 82,8 V a to mi přijde dost málo,když je u Kinga max 145V. Nevím jestli ten king při takovém malém napětí bude ok.Při zatažené obloze to dá asi prd.Když ještě připočítám ztráty ve vedení...
🤔🤔🤔
Správá úvaha! Když to postřelíš napětím, bude to dávat prd a za hnusného počasí 2x prd :-(

Kooor, když budeš mít neustále stín na nějaké části, jak jsi psal výše... :-/
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od brumlaj »

A máš datašíty těch panelů? včetně V/A charakteristiky?
Máš od Axperta jaké napětí potřebuješ pro start MPPT při Tvém napětí akumulátoru?
Zajímá mne vyjádření výrobce. Pocity stranou.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Data sheet panelů v příloze.Jsiu to ty 450Wp
Přílohy
Datasheet_MSMDxxxM6-72_black2095x1039x35-1.pdf
(723.66 KiB) Staženo 33 x
Odpovědět

Zpět na „Axpert“