Dobíjení baterie k Axpertu

Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Taky si to myslím.Načet jsem co šlo.Chci právě toho Kinga1 ,ktrý je do 115vdc od panelů.Udělal bych tři stringy po třech panelech dohromady cca100vdc.Během dne budu mít postupně část stringu ve stínu,tak jsem nechtěl aby mi to shodilo výkon kdyby to bylo na jeden společný.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

No a nyni mi jede klima a na chvilu oblačnost přistínila panely a tak přisál King z aku,kde pokleslo napětí pod 54V ale jakmile zasvítilo opet King opět udržoval na aku 54V a netlačil to již znova až na 58,4V :D

Lepší je King II.

Nejlepší je , dle mně, King II Twin, ale nikde jsem ho nenašel ke koupi v EU :-(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »


eduard22 píše: Lepší je King II.
Nesouhlasím, všude se king II označuje jako "unsafe". A má to své důvody.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

josse píše: čtv čer 22, 2023 2:22 pm
eduard22 píše: Lepší je King II.
Nesouhlasím, všude se king II označuje jako "unsafe". A má to své důvody.
Ano i tady musim josseho kvitovat . koneckoncu proto jsem šel do kvalitních nabíječů victron. nelibilo se mi prostě že to nabíjí jak se mu chce....
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Nebezpečný!??? :o
A jaképak: se? Samo se nic nestane... To někdo konkrétní jej musí označit za nebezpečný... Kdo!?
To je vážné obvinění, v čem je nebezpečný? :?:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Ale zase je hodně majitelů ,který axperta king chválí jako nejlepší volbu s absolutní nemožností přetoků.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Nezmar píše: čtv čer 22, 2023 3:10 pm Ale zase je hodně majitelů ,který axperta king chválí jako nejlepší volbu s absolutní nemožností přetoků.
Pozor! Nepléct si Axpert King s Axpert King II

Máme v rodině 5 Kingů.
Z toho jen tchán má jedničku a já se syny a bratránek máme fšecí dvojku a fungují stejně, spolehlivě, bez zakopnutí , jen navíc ta dvojka zvládne až dvě pole (á 4kWp) paraperně á 9ks panelů á 445Wp (tedy celkem 8kWp!) a skoro á 50V, čili celkem s přehledem 450V !!! :-)

(dokonce jednoho Kinga syn nechtěně otestoval, že vyrdží na vstupu až 540V ;-) Vypl bezdůvodn ějen tak si hrál..., v mrazivé poledne měnič a tak nezatížený tzv naprázdno to z panelů vystřelilo až na 540V! měnič se nouzově odpojil a hodil do chyby, kterou šlo resetovat restartem ale odpojením i z aku! je třeba nejprve vypnout panely a pak měnič, když už je maximul výkonu!)

U jedničky se neboj přiblížit celkovýmu Voc 145V! (maximum je 150 co jej nezničí a v zátěži za jasného chladného poledne výš panely nedaj 8-) ) Jak to podstřelíš tak to v šeru dá prd :-(

Pozor n aproud! Jednička honí výkon proudem :-( Tchánovy 3 paralerně spojený série po 3 panelech dávaj až 43A! Dvojka honí výkon spíše napětím a z panelů jde nejvíic 10-11A :-)

Dvopjka má Wifi :-), jednička ne :-( a asi má dvojka i relé překlenující triaky jako, MKSIII, to aby se neopalovaly kontakty relé častým spínáním, na což trpí prej jednička :-(

Dvojka má až 6kWp FV vstup :-) vs jednička jen 4kWp. :-(
I když má dvojka výstupní výkon (230V/50Hz) taky "jen" 5kW, alespoň zbejvá z těch 6kWp i při plném výstupním výkonu (5kW) ještě 1kW na dobíjení aku :-) Protože těch 6kWp umí regl z panelů.

Dvojka ze sítě až 100A :-) jednička tuším jen 40A :-(

Dvojka v chladnu ustojí zátěž trvale až 6kW (vyzkoušeno všema) na výstupu, tedy mám podezření, že Twin je jen marketingový tah, že dodatečně zjistili, že dvoka ustojí s novšími polovodiči reálně i přes 6kW a tak to jen přejmenovali na Twin 6,2kW a nově ocenili...

Není nad osobní zkušenost! :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Super👍👍👍👍
Díky za info.Musím to postupně vstřebat.Asi by bylo fakt lepší jít do tý dvojky a připínat přes zimu ten druhý string.
Ještě jednou dík,není nad vlastní zkušenost.Hodně lidí haní věci které nikdy neměly ☹️jenom pro to že někde něco slyšely.🖐️
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Diablo007 »

Osobně připlatit si 9t za Kinga už dnes nepovažuji si za nejlepší volbu stačí kombinovaný měnič
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Konkrétní typ?A proč?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Diablo007 »

Must vyjde pod 20t za axperta king 1 budeš muset sáhnout k 26 nedejboze pokud by měl jít do paralelu to už bude plus paralelní karty. Dokud je jeden možná ten pricuc má nějaké opodstatnění ale jak jdou 2 už je k ničemu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

Nezmar píše:Ale zase je hodně majitelů ,který axperta king chválí jako nejlepší volbu s absolutní nemožností přetoků.
Nezaměňovat jedničku a dvojku, jsou to úplně jiné měniče. Já mluvil výše o dvojce. Jedničce a předchůdcům jde vytknout málo...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

Nezmar píše:SuperObrázekObrázekObrázekObrázek
Díky za info.Musím to postupně vstřebat.Asi by bylo fakt lepší jít do tý dvojky a připínat přes zimu ten druhý string.
Ještě jednou dík,není nad vlastní zkušenost.Hodně lidí haní věci které nikdy neměly Obrázekjenom pro to že někde něco slyšely.Obrázek
Každý si musí odpovědět sám za sebe, jestli to někdy má mít revizi... Nad 120V to má být izolovaný a to King II nesplňuje. Museli by se odizolovat i baterie a zacházet s nimi jako kdyby měli 500V. + Hlídač izolačního stavu... Pak to finančně naskáče.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: čtv čer 22, 2023 10:10 pm
Nezmar píše:SuperObrázekObrázekObrázekObrázek
Díky za info.Musím to postupně vstřebat.Asi by bylo fakt lepší jít do tý dvojky a připínat přes zimu ten druhý string.
Ještě jednou dík,není nad vlastní zkušenost.Hodně lidí haní věci které nikdy neměly Obrázekjenom pro to že někde něco slyšely.Obrázek
Každý si musí odpovědět sám za sebe, jestli to někdy má mít revizi... Nad 120V to má být izolovaný a to King II nesplňuje. Museli by se odizolovat i baterie a zacházet s nimi jako kdyby měli 500V. + Hlídač izolačního stavu... Pak to finančně naskáče.
Co "to" má být izolovaný??? Upřesni to: "to"!

A jak izolovat baterie??? Snad jen kontakty! baterie, ne? baterie je plastová ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

eduard22 píše:
josse píše: čtv čer 22, 2023 10:10 pm
Nezmar píše:SuperObrázekObrázekObrázekObrázek
Díky za info.Musím to postupně vstřebat.Asi by bylo fakt lepší jít do tý dvojky a připínat přes zimu ten druhý string.
Ještě jednou dík,není nad vlastní zkušenost.Hodně lidí haní věci které nikdy neměly Obrázekjenom pro to že někde něco slyšely.Obrázek
Každý si musí odpovědět sám za sebe, jestli to někdy má mít revizi... Nad 120V to má být izolovaný a to King II nesplňuje. Museli by se odizolovat i baterie a zacházet s nimi jako kdyby měli 500V. + Hlídač izolačního stavu... Pak to finančně naskáče.
Co "to" má být izolovaný??? Upřesni to: "to"!

A jak izolovat baterie??? Snad jen kontakty! baterie, ne? baterie je plastová ;-)
Tak jednoduché to není, studuj :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Já třeba nemám dvojitou izolací na přívodech baterie kam by mohlo prošvihnout těch 400 voltů z panelů (baterie má jen 48V to nezabíjí) ale ta gumová izolace startkáblů pro kamiony ;-) je tak tlustá (asi 3-4 milimetry!) Že se malé izolační pevnosti nebojím 8-)

Ale košér řešením by bylo natáhnou na ně chráničku.

Tu Mám navíc na svodech z panelů (stringy) i když je kabel s dvojitou izolaci a to každý kabel se parádně (samostatně v samostatné chráničce) daleko od sebe!

A ne nadrbané všechno v jedné byť krásné bílé liště dokopy s AC stranou...

To je dle mě nebezpečné u vysokonapěťových systémů!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Diablo007 »

eduard22 píše: pát čer 23, 2023 7:34 am Já třeba nemám dvojitou izolací na přívodech baterie kam by mohlo prošvihnout těch 400 voltů z panelů (baterie má jen 48V to nezabíjí) ale ta gumová izolace startkáblů pro kamiony ;-) je tak tlustá (asi 3-4 milimetry!) Že se malé izolační pevnosti nebojím 8-)

Ale košér řešením by bylo natáhnou na ně chráničku.

Tu Mám navíc na svodech z panelů (stringy) i když je kabel s dvojitou izolaci a to každý kabel se parádně (samostatně v samostatné chráničce) daleko od sebe!

A ne nadrbané všechno v jedné byť krásné bílé liště dokopy s AC stranou...

To je dle mě nebezpečné u vysokonapěťových systémů!
Chranicka tam není od zvýšení izolace myslím že snad ani na to nemá papír je tam od mechanické ochrany kabeláže
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

Původní nařčení bylo, že přístroj je nebezpečným!

Ptám se tedy jinak: takže ostrovni- elektrarny.cz prodávají nebezpečné zařízení a evropská certifikace (viz. obrázek) nic nezaručuje?
20230623_081837.jpg
20230623_081837.jpg (139.35 KiB) Zobrazeno 1100 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Trochu se to téma odklonilo od původního dotazu.
Nejraději bych použil toho Kinga 1 z důvodu možnosti více menších stringů.Mám na střeše již málo místa a budu je muset
Rozházet .Občas nějaký z nich může být přistíněný ,ale vždy minimálně dva pojedou a ten třetí je neovlivní.Šlo mi hlavně o využití přes zimu odstavených panelů od Bela k dobíjení baterie axperta .Je teda nějaké řešení ,nebo to je k nepoužití.Napadlo mě jestli by to nešlo třeba v axpertu před připojením dalšího nabíječe nastavit nabíjecí proud max 30A a u toho druhého taky max30A aby nedošlo k překročení max nabíjecího proudu 60A.Třeba to tady už někdo řešil,ale nic jsem nenašel.
Dík za nápady,třeba se posunu dál 😄
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

To je správná úvaha - raději víc paralelních větví než jedna velká série pokud bude často nějaká část panelů zastíněna.

Ten King 1 umí na vstupu až 50A! Tedy klidně i 4 paralerní pole po 3-4 panelech dle max napetí panelů.

Neb víc jak 12A jedno pole ani nedá a tedy 4x12=48V a to jen za ideálních podmínek, což neustále zastíněná nějaká čás panelů nedá nikdy.

Nekombinoval bych víc nabíječek. King to zvládne, navíc snadno programovatelně, sám :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od VITEK »

Nazdar to že dojde k odklonu je naprosto v pořádku. debata se rozvíjí. na mypower jsem byl několikrát zabanován a zde je to dost volnější.
Já ti říkám že já osobně mám 145 V agpert king ( resp PIP 5048 což je to samé ) má to 4000 W na vstup a mě jsem na tom napojeno asi 8100 Wp ( asi 12 x 225 Wp x 3 )
fungovalo to ale jet tranzistory na plno od rána do večera není dobrý. někomu to vydrží, některým to už bouchlo ( tranzistory)
ale jedeš šponu která nemusí vyjít.
to samé s napětím, proudem, proudem nakrátko atd atd. má to vstupní limiter na 80 A....

hele klidně si měj co chceš, já nikomu nic nenutím jen to mám asi 5 let FVE a vim že cod doby co sem nainstaloval victron tak vše funguje daleko předvídatelněji. např axpert nemá teplotní kompenzaci a u mě když mám baterky v +5 a v + 35 tak musí být rozdílné nabíjecí a floatové napětí.

já Ti jen naznačil to kam sem se z axperta jednoho za 5 let posunul a nelituju ani jednoho z kroků co jsem udělal.

A ještě dodatek axpert king je jen jeden a to 5 kW střídač, 4 kWp na panelech 145 Voc, ze sítě max 60A nabíječka, z PV max 80A po konverzi na baterkové napětí. žádnej jinej axpert king neni.

pak je axpert king II ale to už je jiná věc. jiný napětí a uplně jinak...

měj se fajn a přeju hodně štěstí u balancování poměrně malých bloků budeš s tim jen zápasit. schválně pak napiš až budeš baterky vyhazovat kolik přes to prošlo MWh....

V.
Panely vsude.
Baterka volovo
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od Nezmar »

Dík za rady 👍
Jestli jsem to dobře pochopil tak axperta používáš jen jako měnič 48/230 a Victrona k nabíjeni baterií.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »

eduard22 píše:Původní nařčení bylo, že přístroj je nebezpečným!

Ptám se tedy jinak: takže ostrovni- elektrarny.cz prodávají nebezpečné zařízení a evropská certifikace (viz. obrázek) nic nezaručuje?
20230623_081837.jpg
To je jen obrázek a třeba někdo neposuzoval všechno, důležitý je posuzovat dům jako celek.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od josse »


eduard22 píše:Já třeba nemám dvojitou izolací na přívodech baterie kam by mohlo prošvihnout těch 400 voltů z panelů (baterie má jen 48V to nezabíjí) !
Všechny axperty mají panely propojené s baterií, v cestě je občas relé, často RdsOn a tlumivka pro akumulaci energie mezi cykly step down PWM regulátoru... Takže se baterie mají posuzovat jako těch 500V panelů.

3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dobíjení baterie k Axpertu

Příspěvek od eduard22 »

PWM ??? Já myslel že má MPPT !?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Axpert“