Jištění Axpert king1

Odpovědět
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Jištění Axpert king1

Příspěvek od Nezmar »

Zdravím axperťáky,
Mám prosbu o radu😄Bude vyhovovat když budu přívod z ds do axperta jistit jističem 23A a vývod k rozvaděci jističem 20A?V rozvaděči mám max jištění 16A.
Stačí tam dát jističe nebo by tam měl být chránič?Jak je to ok????

Předem dík🖐️
Nycco
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 18, 2023 3:51 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Nycco »

Před axperta chránič dát nemůžeš ale Na výstupu z něj musí být, hlavně za chráničem už nikde nesmí být spojený nulák s PE
Nycco
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 18, 2023 3:51 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Nycco »

Před axperta chránič dát nemůžeš ale Na výstupu z něj musí být, hlavně za chráničem už nikde nesmí být spojený nulák s PE, takže , jistic min 25A před axperta, na vystup jistic 20A pak proudovy chranic 25A a pak jednotlive okruhy přes svoje jističe
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

Nycco píše: sob srp 12, 2023 8:28 pm Před axperta chránič dát nemůžeš ale Na výstupu z něj musí být, hlavně za chráničem už nikde nesmí být spojený nulák s PE
Může! Jen doporučuji méně citlivý: 0,1A.
Naposledy upravil(a) eduard22 dne ned srp 13, 2023 3:02 pm, celkem upraveno 2 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

Nycco píše: sob srp 12, 2023 8:31 pm Před axperta chránič dát nemůžeš ale Na výstupu z něj musí být, hlavně za chráničem už nikde nesmí být spojený nulák s PE, takže , jistic min 25A před axperta, na vystup jistic 20A pak proudovy chranic 25A a pak jednotlive okruhy přes svoje jističe
Jdeli o Axperta o 5kW výkonu na výstupu, je 20A jistič málo! Alespoň 25A a pak chránič 40A Typ B 0,03A (minimálně Typ A, lepší než žádnej..., ale rozhodně ne Typ AC!)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

Jo a na 25A dimenzovat samozřejmě i dráty! Nestačí jen 2,5mm... :( Chránič může být o kombi - chráničojistič 25A charakteristika B, typ minimálně A!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Nezmar »

No chránič na výstup dát nemůžu.V domě mám několik obvodů v provedení TN-C .Je to pro zásuvky 2,5 Cu .Do sekání nových rozvodů se mi moc nechce.Myslel jsem že by bylo možné výstup z měniče mít v TN-C jistit ho 25A jističem"b" a rozdělit to až v rozvaděči na část která bude TN-C a nové rozvody v TN-S. Rozvaděč by tedy byl v TN-C-S
unicast
Příspěvky: 71
Registrován: pát lis 05, 2021 7:08 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od unicast »

Podle normy to nebude, ale půjde to. Můžeš spojit vstupní a výstupní N vodič do Kinga. Bod rozdělení si můžeš udělat až za ním a že N bude PEN, to ten měnič řešit nebude (samozřejmě je potřeba zapojit tentýž vodič i na PE svorku měniče). Před Kinga bych v takovém případě proudový chránič rozhodně nedával, odpojil by i ten PEN a to, narozdíl od nedodržení povoleného jmenovitého průřezu PEN vodiče, už by problém byl.
Počítej s tím, že revizí to samozřejmě neprojde ani náhodou, ale je vhodné se té normě alespoň co nejvíc přiblížit, vodiče dimenzovat velkoryseji atd.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

King je měnič Ostrovní. Není jeho výstup připojen paralelně k síti ale pouze do domu! Tak proč do toho motáte vstupní N???... Ze sítě je napojená trvale pouze jeho nabíječka a je galvanický oddělená od výstupu. Není to de facto vstup do mě niče jako takový u hybridu a ongrid měničů Opakuji je to jen vstup pro nabíječku! A bypass Ať raději zakáže aby se mu to nepropojilo se sítí aby to bylo košér ( Pak žádnou revizi nepotřebuje) tedy propojovat N sítě ( vlastně to ani není nulák máli TN-C, ale PEN!) s N výstupu?... :o Bude mu pak lítat fíčko na výstupu na té části TNS! Navíc nedodrží podmínkou galvanického oddělení od sítě!!! Bude si holt muset udělat nové nezávislé uzemnění pro tu část TN-S.

Naproti tomu výstup měniče ma uvnitř N a P spojený - de facto jde z něj PEN :-) a tam si pak udělá bod rozdělení kdekoli 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Nezmar »

Dělat nezávislé nové uzemnění mě přijde jako nesmysl.Zem je jenom jedna a akorát bych si tak vytvořil rozdíly potenciálu.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

Nezmar píše: ned úno 04, 2024 11:39 am Dělat nezávislé nové uzemnění mě přijde jako nesmysl.Zem je jenom jedna a akorát bych si tak vytvořil rozdíly potenciálu.
Tak myslel jsem že za Fi chráničem je N a PE a ne PEN... To PE může být propojeno s PEN leda před Fi chráničem!

A všechny země (PE) mohou být spoujeny a raději i další přizemnění v blízkosti sběrnice PE rozvaděče i podružného, kor když je to výstup z ostrovního měniče! A další a další přeizemnění není nikdy není na škodu!
Nemyslel jsem samostatnou jako "izolovanou" zem :lol: , ale samostatnou sběrnici s PE (a tu raději přizemnit , přizemnit a ještě jednou přizemnit! To proto, aby se z PEN nezanášelo napětí do PE sběrnice a na všechy zemnicí kolíka atak pláště spotřebičů, neb i vedení PEN teče zpětný proud neb PEN je uzemněno až kdoví kde na druhým konci baráku, nebo až u sloupu... a vedení PEN má taky nějaký odpor!) a samostatnou sběrnici N za Fi chráničem!

Snad je to nyní jasnější. I když složitěji vysvětlené na 1. pohled, co?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od mihlit »

Nevím, co na to norma, ale za jistič můžeš ušetřit peníze a dát tam jen chránič, pokud ti to tedy dovolí síť (TN-C/TN-S).

vysvětlení:
O výkon se připravit nechceš, takže pokud může dát měnič 5 kW / 230 V = +- 22 A. Takže kabel musí být dimenzovaný pro tento proud.
Jistič je tam na prd, protože jistič 20 ani 25 A nikdy nevybaví. Ono 20 A jistič nevypne hned jak je tam 21 A. Jistič s charakteristikou B reaguje rychle (zkratová spoušť) až na 3-5x násobek jmenovité hodnoty a těch 3x20= 60 A z toho měniče prostě nevyždímeš. Pak je tam tepelná spoušť (přetížení kabelu z příliš mnoho spotřebičů), která ale reaguje až po několika (desítky) minutách, dle toho, o jak moc je to přetížení. A tolik minut přetížení měnič, zejména HF typu, nevydrží tak jako tak.

https://elektrika.cz/obrazek/vypinchar.gif

Pokud tedy nenapojuješ měnič na starý rozvod tenkým drátem, kde je omezení dáno tím průřezem vodiče, třeba na těch 16 A pro zásuvky, tak odpovídající jistič u ostrovního měniče (či měniče s dvojitou konverzí jako je king), nemá nikdy šanci vybavit. Měnič spadne do chyby dřív.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

Já kupříkladu mám za měničem tavnou pojistku 25A a to si píš že ta přehoří dřív
Ještě dodávám že mladej mi nedávno pustil hever s autem na dvoulinku od lampy a procvaknul ji... nevím jestli se nejdřív zkratovala fáze na rám heveru nebo jestli zkratoval fázu s nulákem A taky nevím jestli vyhodil dříve nadproudové jistič nebo chránič neb tam mám za pojistkou kombinovaný chráničostič 25Aale cvaklo to vybavil dostatečně rychle a měnič přežil

Četl jsem tady zhruba před rokem že si přivřel někdo kabel do dveří a měnič nepřežil!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od mihlit »

Pokud ta pojistka reagovala, tak to by mě zajímalo jakou má charakteristiku. Plus je pak možnost, že to byl zmetek :) Pro běžnou charakteristiku pojistky gG je tento graf:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... U&usqp=CAU
takže si tam snadno najdeš, kolik musí měnič dodat a po jakou dobu, než má zareagovat.

Posílal jsem odkaz na graf s charakteristikou, kterou musí jistič splnit. Nesmí vybavit dřív, to je vada. Nesmí vybavit později, to je vada. Pro 3-5x jmenovitý proud je to oro 20A/char B potřebný proud 60až100A tedy cca 15 až 25 kW. Kolik má king přetížitelnost?

Chránič i chráničojistič funguje naopak spolehlivě, protože má už při 0.03A reakci nejdéle do 30 ms a to měnič bez problému zvládne.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Cmrnda »

mihlit píše: čtv úno 08, 2024 1:30 pm Pokud ta pojistka reagovala, tak to by mě zajímalo jakou má charakteristiku. Plus je pak možnost, že to byl zmetek :) Pro běžnou charakteristiku pojistky gG je tento graf:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... U&usqp=CAU
takže si tam snadno najdeš, kolik musí měnič dodat a po jakou dobu, než má zareagovat.

Posílal jsem odkaz na graf s charakteristikou, kterou musí jistič splnit. Nesmí vybavit dřív, to je vada. Nesmí vybavit později, to je vada. Pro 3-5x jmenovitý proud je to oro 20A/char B potřebný proud 60až100A tedy cca 15 až 25 kW. Kolik má king přetížitelnost?

Chránič i chráničojistič funguje naopak spolehlivě, protože má už při 0.03A reakci nejdéle do 30 ms a to měnič bez problému zvládne.
Tohle jsou uplně zbytečný řešení. V tom měniči je vestavná ochrana proti přetížení a i proti zkratu. Takže v ostrovním systému je chránič či chrániče skoro na nic, muselo by dojít k dvojchybě. To samý platí o hlavním jističi za měničem... Jinak tranzistory IGBT v měniči snesou i zpětný proud bez toho aby se poškodily.

Chránič do 30ms? To si ale neměřil čínskej za 29,-Kč. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

Kingy maj přetížitelnost 10kW. (neshořela mi pojistka, Vybavil chráničojistič, nečteš pozorně :-( )

Cmrda a co úraz el. proudem při probíjení spotřebiče!? To taky řeší interně ostrovní měniče??? :shock:
(chráničojistič mám EATON a nevím zdali je čínskej? Viz FOTO)
FVE_AC_OUT_1.jpg
FVE_AC_OUT_1.jpg (449.19 KiB) Zobrazeno 749 x
FVE_AC_OUT.jpg
FVE_AC_OUT.jpg (418.15 KiB) Zobrazeno 751 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv úno 08, 2024 2:57 pm Cmrda a co úraz el. proudem při probíjení spotřebiče!? To taky řeší interně ostrovní měniče??? :shock:
(chráničojistič mám EATON a nevím zdali je čínskej? Viz FOTO)FVE_AC_OUT.jpg
Ale diť to píšu, to by muselo dojít k dvouchybě, čiliže jedna fáze by zkratovala na ochrannou spojnici, teď by se ještě nic nedělo, ale kdyby i druhá fáze zkratovala na nulu, pak by byl "šlus" a vypadnul by zbytečný jistič krom ochrany měniče, tam dřív. Kdyby došlo né přímo ke zkratu, tak by vypadl chránič. Nezapoměň že tam máš fáze 2x + zem, takže úraz el.proudem může nastat jen při fázovém spojení (nikoli na zem), to by mohlo nastat až po první závadě, proto se používají hlídače izolačního stavu.

Je tam napsáno: Sdelano v CCCP, tak to bude Jugoslávský. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

2 fáze??? :shock: Nemám 2fáze z měniče, ale jen jedinou. Tady v Datascheet techo EATONu je: Charakteristika odpojení: bez zpoždění :shock:
https://www.eaton.com/cz/cs-cz/skuPage.113103.html
Já mám profi fotoaparát SLT SONY a tam je čas prodlevy závěrky i bez namáčknutí: neměřitelné a s namáčknutím spouště: 0ms! 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv úno 08, 2024 3:16 pm 2 fáze??? :shock: Nemám 2fáze z měniče, ale jen jedinou. Tady v Datascheet techo EATONu je: Charakteristika odpojení: bez zpoždění :shock:
https://www.eaton.com/cz/cs-cz/skuPage.113103.html
Já mám profi fotoaparát SLT SONY a tam je čas prodlevy závěrky i bez namáčknutí: neměřitelné a s namáčknutím spouště: 0ms! 8-)
Jestli nemáš dvě fáze, tak máš jednu fázi spojenou s nulou, píšu jak to má bejt, a né jak to máš Ty. :lol:
U chrániče se udává čas "vybavení", to je od začátku závady do vypnutí. Výrobci tuto hodnotu neuvádí, sama o sobě nic neznamená, měří se až v instalacích revizními měřáky které stimulují únikový proud. Jinak v domácnosti v suchu je vyb.proud až 0,4sec.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: čtv úno 08, 2024 3:28 pm .....
Jestli nemáš dvě fáze, tak máš jednu fázi spojenou s nulou, píšu jak to má bejt, a né jak to máš Ty. :lol:
....
Tak to nemám já..., ale měnič!
Můj Axpert King II má na výstupní svorce sice napsáno: L, N a PE, ale uvnitř je N spojen mechanicky(!) s PE! Čili je to defacto PEN!!! ;)
A N+PE z teho vyseparuji na TN-S (udělám oprvadově separátně , samostatně, N a PE) až já - za mojím externím Fi chráničem 8-) ) Tak to nemá bejt??? :shock:
Jen pro úplnost: vstupní svorka má: L, N a PE a N je ozolované od PE a hlvaně od výstupního N :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv úno 08, 2024 3:44 pm Tak to nemám já..., ale měnič!
No protože to je polo-ostrovní hybrid, tak to tam musej nějak udělat. Není to izolovaná bedna, takže je galvanicky spojený vstup a výstup. Kdybys odpojil vstup, tak máš z baterek izolovanou bednu. ;)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: čtv úno 08, 2024 3:56 pm
eduard22 píše: čtv úno 08, 2024 3:44 pm Tak to nemám já..., ale měnič!
No protože to je polo-ostrovní hybrid, tak to tam musej nějak udělat. Není to izolovaná bedna, takže je galvanicky spojený vstup a výstup. Kdybys odpojil vstup, tak máš z baterek izolovanou bednu. ;)
Psal jsem že ne!!! Neumíš číst??? :( Ignorante... :evil: Není spojený galvanicky vstup a výstup 8-) (leda při Bypass... Ten mám ale zakázaný! :D )
A není to "hybrid" ale "kombi" měnič ;)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jištění Axpert king1

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv úno 08, 2024 4:10 pm A není to "hybrid" ale "kombi" měnič ;)
Ještě mi vysvětli rozdíl mezi pilkou na železo a autobaterií. :lol:

Všechny krabice s dvojí konverzí mají na vstupu Greatz, tím je nutno oddělit Nvst. a Nvýst., ale je to přes diodu spojený. Baypass je relátko které nemá parametry "bezpečného odpojení". Navíc blokovaného triakem....
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Axpert“