Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Odpovědět
el_salvadore
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od el_salvadore »

Zdravim pani, chystam sa riesit el. rozvody v novostavbe a ako automatizaciu by som rad pouzil HA. So samotnym HA ale zatial skusenost nemam, mam nacitane (aj nejaky ten hands-on) iba o par inych zbernicovych systemoch (loxone, KNX...). Hlavny dovod pre pouzitie HA je open source a relativne nizky odber v stand-by rezime (s RPi).

Chcel by som sa spytat ci by bola ochota pomoct pri vybere komponentov/zariadeni pre ovladanie jednotlivych funkcii (v nakrese nizsie) tak, aby som si vedel vopred nachystat kablovanie. Popripade poradit co sa oplati/neoplati automatizovat. Na co si dat pozor, co by ste robili vy (ostrielani HA users) ak by ste robili nanovo rozvody u vas a pod...

Mojim cielom je v prvom rade efektivita/bezpecnost prevadzky az az potom komfort. Do HA by som rad integroval aj komunikaciu s TČ a ventilacnou jednotkou (konkretne typy este niesu definovane), idealne aj FVE (studer).

Cele to planujem postavit na RPi3 a podla odporucani v hlavnom HA vlakne.

K jednotlivym funkciam, snazim sa to zbytocne nekomplikovat a riesit podla mna taky zaklad:

- ovladanie zaluzii (manualne/automaticky tzn. casovanie, pripadne ochrana pred silnym vetrom a pod.)
- ovladanie vzduchotechniky na zaklade CO2/RH udajov.
- reportovanie uniku vody v miestach s ventilmi
- Kamerovy zaznam, pripadne detekcia otvorenia dveri/okien (mag. snimac)
- Integrovanie RJ vykurovania do HA (tepelne cidlo)
- "Inteligentne" osvetlenie je trochu taky moj vymysel. Samotne rozvody osvetlenia budu DC48V a zdroj svetla po vacsine rieseny LED pasom. Pod pojmom inteligentne by som si predstavoval ze svetlo niektorych miestnosti bude mat pri zapnuti teplotu zodpovedajucu danej hodine pocas dna cize sa bude menit od studenej (rano) po teplu (noc) a takisto aj samotna intenzita osvetlenia by sa znizila len na nejake nevyhnutne minimum v nocnych hodinach. Tento ucel by bol hlavne koli biorytmu a veciam s tym spojenym.

Takto nejak to vyzera zakreslene v podoryse:
1.NP_HA.jpg
1.NP_HA.jpg (325.72 KiB) Zobrazeno 2402 x
Vopred vdaka za kazdy konstruktivny koment.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od Momo »

Zajímavý půdorys.

Ohledně HA moc neporadím, dovolím si pár konstruktivních poznámek k dispozici:
1) Dveře do koupelen a WC mají být podle normy 700 mm, ne 600 mm (to bylo dříve). Místo tam je.
2) Dělicí příčku ložnice do předsíně bych zalomil v oblasti předsíně a zakončil na nosné stěně pravým úhlem. Umožnil bych tak otevírání dveří směrem do šatny, v návrhu je zřejmě otevírání ven do chodby. Dveře je doporučené otevírat do obytné místnosti, ne do chodby. Myslím, že to zalomení by mělo esteticky působit lépe než ten ostrý úhel.
3) Ty schody vedou někde ze sklepa, možná od hlavního vstupu nebo od garáži. Pokud ano, tak je nepříjemné, že vedou do soukromé části a z té je přístupná společenská část domu. Tohle by mělo být oddělené, že se vstupuje od vchodu do společenské části nebo lépe společné haly a dále do soukromé, ale ne ne naopak.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od Bahora »

Za mne je Rpi3/4 blbost, pokud to má být spolehlivé tak a né super levné, tak tam dát něco jako, Intel NUC na který prvně nainstaluji Proxmox virtualizaci a získám tím možnost minimálně snapshotu a zálohování, takže jistotu že se mám kam po nezdařené konfiguraci/upgrade vrátit.

Navíc Rpi je dnes tak drahá volba s SSD, že ji hravě nahradíš repasovaným mini počítačem s intelem a výkon opět někde jinde, jinak spotřeba naroste o cca +7-10W oproti Rpi, což je zanedbatelné.

Páteřní rozvody jednoduše UTP Cat5, které můžeš použít jak pro ethernet, tak pro modbus nebo jiné sbernice. Pokud víš jak se dělá stíněná FTP/STP pak je dát tam kde bude souběh s silovou částí. Rozvody k samotnám čidlům lze opět přes UTP a nebo se dělají sdělovací kabely, kde je mimo kroucených párů i tlustší "červený+černý napájecí pár".

Z podružných rozvaděčů sběrnicová čidla pak táhnu přes sbernice/TCP převodníky napájené z POE, u mne modbus. Zbytek je doma na zigbee.
el_salvadore
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od el_salvadore »

Diky za hodnotne info. K tomu RPi..., nahodou sa mi podarilo ukoristit za rozumny peniaz RPi4 tak by som ju uz rad vyuzil. Nadruhej strane, vypoctovy vykon bude asi otazny hlavne pri tom video zazname, vsetko ostatne bude pre ten procesor v RPi "malina". Ten NUC je v celku zaujmavy tip, len podla specifikacie su tie prikony trocha inde v porovnani s RPi (min. 36W) (https://www.intel.com/content/www/us/en ... -kits.html)

S tym CAT5 suhlas, tienene FTP (STP) poznam a viem zhotovit. Mozno to bude zniet trochu spiatocnicky ale ja by som radsej mal vacsinu komunikacie po kabli ako cez wifi (spominany zigbee), celkovo chcem automatizovat iba nevyhnutne minimum (na zozname vyssie).
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od Bahora »

Zigbee mám z důvodu že nebudu sekat do baráku který prošel před 12-ti lety novýma omítkama, a s automatizací se nepočítalo.
Wifi je nespolehlivé řešení a zigbee s něměckým dongle překvapilo, takže amatérsky žárovky/teploměry/radiátorové hlavice/PIR čidla/okenní/dveřní spínače. Baterie kupodivu bezproblémové a i PIR čidlo vydrží baterka více jak rok v provozu.

Za mne drát je ale lepší řešení :) NUC nežere 36W to je jen katalogový údaj, opravdu i ten Intel i3 bude reálně žrát +7-10W oproti Rpi, změřeno mým amatérsky čínským watmetrem :)
Cracknell
Příspěvky: 8
Registrován: sob dub 01, 2023 11:24 am

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od Cracknell »

Osobně bych natahal k datovým zásuvkám min CAT5e a alespoň na páteřní rozvody CAT6. Doporučuji promyslet i např. data a zásuvku pro budoucí projektor na stropě, případně stropní AP. např pro kamery a AP je dobrý napájet přes PoE.
záznam z kamer na RPi4 - tam bych viděl problém, zvlášť pokud je vyšší rozlišení, nebo kodek H265. Osobně řeším tak, že nahrávám a archivuji na NVR a RPi4 s HA jen zobrazuje stream z kamer.
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od mgx »

rovno poviem, ze rbi4 treba predat kym sa da, a kupit nejake ojazdene NUC alebo nove nuc (lenovo m900,m700 a pod HP,DELL) s i7 cpu a 16-32gb pamatou a dat tam SSD. Za 200euro mate masinu co zerie 10W (RPI 5W) ale RPI4 skape pri 1 HA, o videu ani nevravim. i7 si s proxmoxom chrochti, HA neni ziadna zataz a mozete mat dalsie 4 video thready (aj ked samo o sebe je to blbost, na to treba dedikovany NAS alebo HVS).
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od Kodl69 »

Já mám na HA intel nuc 6i3 (hooodně stará mašinka) s 2x1TB SSD, , jede na tom NAS, HA a kamery (motion eye addon do HA) a 4 kamery zvyšují spotřebu PC z nějakejch8-10W na 15-20W. Takž eRBpi asi ne, raděj kopit nějakej ten SFF PC s intelem U řady, co se dokáže uspávat a nežrat, a můžeš to používat zároveň jako domácí server. Synology a další jsou prostě jednoúčelový věci, kde doinstalace dalších funkčností leckdy drhne. Já jsem na to dal PROXMOX a mám tam dva virtuální PC. Jeden jako NAS a druhej jako HA.
A k těm rozvodům: v podslední době jsem viděl tyhle instalace udělaný tak, že ke každýmu světlu byl 3x1.5 (3x2.5 pro LED pásky 24V) z rozvaděče, možná bych na některý místa přidal i UTP třeba pro WS2812 "smart" pásky, a k vypínačům opět UT, zase hvězdicově do rozvaděče. Tím získáš základní variabilitu, a připravenost třeba na LOXONE pokud budeš chtít profi řešení a ne se bastlit s HA - ostatně ten si prej s Loxone rozumí.
Pak samozřejmě samostaný kabely k zásuvkám, který hodláš dálkově ovládat, ale tady sám nevím, který, tj asi bych to nechal na dodatečný wifi zásuvky.
Tahat KNX sběrnice mezi všema vypínačema a pod - proč ne, ale zase je to jenom KNX, sice prej "standart" ale kdo ví, co bude za 20 let.
Systém s centrálním rozvaděčem může fungovat i bez chytré domácnosti, prostě se vypínače zapojí na 12V impulsní relátka a jede se.
Co doporučuju, tak namontovat dostatek spínačů ke dveřím nejenom obýváku. Ony ty multifunkce na dlouhý stisky a dvojklik jsou efektní, ale v praxi k nasrání.
Můj tip je na každý světlo zvlášť tlačítko, kde krátkej stisk vyp/zap, podržením stmívání, a spodní tlačítko na vypnutí všeho, tj jdu pryč, zhasnu všechno naráz. Tohle tlačítko u vchodovejch dveří může aktivovat alarm - jo, na to taky nezapomeň, stejně jako na rolety. Sice to všechno existuje i bezdrátově, ale pak to chce jednoho pracovníka na výměnu baterek ve všech prasečinách.
Nejaký další feature, jako barvy světla a pod stačí přes tablet/telefon. Pak je dobrá na nějakým "veřejným místě", kde se asi nejvíc budete zdržovat, nachystat vývod na tablet, co bude na zdi, kde uvidíš obraz z dom. vrátnýho (a můžeš otevřít nebo komunikovat), stav FV, a můžeš se mrknout třeba na předpověď počasí. To se nám doma hodně osvědčilo.
Ještě připomínky k dispozici: zase bungalow, 200m2 zastavěné plochy a obrovská chodba... Ale když už to musí být, tak doporučuju schodiště oddělit, zbytečně se potom rozvrství teplej a sudenej vzduch v různých patrech. Do obýváku bych dal posuvný dveře do stěny za TV, v létě můžou být pořád otevřený, a ty dveře viz výše, souhlas. Efektní nepravoúhlej půdorys se zaoblením - do toho bude radost dělat nábytek, a ten hektar zasklení na jih - bez venkovního stínění a klimatizace neobyatelný... Ale pro lidi, pro který není 20mega žádnej peníz, proč ne.

A nebo úplně naopak, jedno světlo v každé místnosti s jedním vypínačem, jedna zásuvka a snažit se pobývat raděj v přírodě, mimo barák :) Za ušetřený prachy se raděj pořídit dobrou výbavu do přírody a cestovat. A potom je ten barák zbytečně velkej. Teda není, kde bude mít pokoj třetí dítě? Ale to je jiný téma.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
el_salvadore
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od el_salvadore »

Vdaka vsetkym za info, tak vzhladom na odporucania publika som prehodnotil volbu RPi a zacnem sa pozerat po vhodnom NUC.

K samotnym rozvodom, zasuvky automatizovat nepotrebujem takze tam to bude tahane klasicky.

Osvetlenie/ovladanie zaluzii - tam mam predstavu tahat UTP ku vsetkym krabiciam kde budu vypinace/tlacitka, 2x1,5 k osvetleniu a 4x1,5 k motorom zaluzii vsetko do hviezdy z hlavneho rozvadzaca.

Kodle, aky je dovod tahat 3x1,5 k 24V DC svetlam? Pri klasickej instalacii (230V) to samozrejme dava zmysel (L,N,PE) ale mal som za to ze pri tak nizkom DC napati potreba ochranneho vodica odpada, alebo je to o niecom inom?

Samotny napad s ovladanim tlacitkami vitam a taku som mal vlastne aj predstavu, cele to zbytocne nekomplikovat. Do kazdej obytnej miestnosti dvojtlacitko (svetlo + ext. zaluzie)
- svetlo krátky stisk vyp/zap, podržaním stmievanie nahor al. nadol
- zaluzie krátky stisk rolovanie nadol/nahor, podržaním polohovanie lamiel
- Spolocne tlacitko vypnut vsetko (sleep mode) v obyvacke a ARM (vypnut vsetko a aktivovat alarm) pri vchodovych dverach

- Vedel by niekto odporucit modul ktory by zvladol pozadovane ovladanie osvetlenia/zaluzii ako je popisane vyssie? Pocitam ze pojde o rele modul do ktoreho sa bude dat pristupovat aj cez IP...?
- Nejaky tip na spolahlivu exterierovu kamerku napajanu cez PoE, popripade aj IP meteo stanicku?
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od Kodl69 »

Proč kabel 3x... Co když se najednou rozhodneš ty nebo někdo další, co to bude obývat, že je dost pokusů a chce světla na 230V? Navíc rozdíl ceny nestojí za řeč. Já mám ochrannej vodič i na světlech na 48V DC...
Spotřeba PC je jedna věc, ale další věc je spotřeba IN/OUT modulů, V každým nějakej zdroj a procesor, 1W na každej akční člen je možná i optimistickej odhad. Další hrůza jsou trvale sepnutý relátka. A dělat všechno na bistabilní a hlídat v kterým jsou stavu? Asi scifi. Co jsem viděl "chytrý domy" tak měly ve "standby" spotřebu okolo 500W. A to asi nechceš. Vypnutej klasickej vypínač zajistí nulovou spotřebu na 6 desetinnejch míst... Pokud použiješ standartní řešení (KNX, LOXONE) bude to servisovatelný i někým jiným než tebou a HA na tom můžeš mít jako nadstavbu...
S těmi světly jsi mě úplně nepochopil. Třeba v tom hlavním prostoru to vidím na min 3 okruhy světel , tj 3 tlačítka, čtvrtý na celk vypnutí.
Dělali jsme třeba výrobní halu, kde je u každejch dveří "šestitlačítko", ty jsou nasmyčkovaný obyč UTP a v rozvaděči to končí 24V impulsními relé, který zapínají jednotlivý řady světel. Ekonomická instalace, která je připravená na nasazení "chytré" ale nějak se za deset let od stavby nezjistilo, proč to zesložiťovat, když normální člověk když má padla tak za sebou zhasne...Tohle bylo kupodivu levnější, než klasický vypínače č. 6 a 7 a hormada drátů mezi nima.
El žaluzie mám jenom na dvou střešních oknech co jsou mimo dosah ruky, takže s tím nemám nějaký velký zkušenosti, ani to do žádné automatizace nechci zapojovat.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Cracknell
Příspěvky: 8
Registrován: sob dub 01, 2023 11:24 am

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od Cracknell »

Kamera:
já používám Uniview IPC3614LR3-PF28-D už několik let bez jediného výpadku, mají docela dobrý poměr cena / výkon. ani s Uniview neuděláš chybu.
Obecně bych bral kamery s POE ( PoE 802.3af, bacha na kompatibilitu se switchem), kodekem H.265 (pokud budeš chtít přenášet a ukládat vyšší rozlišení), min. 2 souběžné streamy. Ostatní vlastnosti jsou na tobě (detekce lidí, zvířat, SPZ...)
Venkovní žaluzie:
jde o to, jaké plánuješ použít. Pokud "hloupé", tak můžeš ovládat přes relé, případně dát pod každé tlačítko shelly a připojit přes wifi. Tam ale většinou nejde řídit náklon zvlášť, jen jako součást jízdy žaluzie. Pokud chytrý motor (Somfy), dá se přikoupit bezdrátová brána, kterou integruješ do HA.
Žaluzie bych určitě automatizoval, zvlášť u tak velkorysého jižního prosklení, jako prevenci přehřívání v létě. Používám například automatické přivírání podle polohy slunce a počasí.
el_salvadore
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Navrh el. rozvodov v novostavbe pre vyuzitie HA

Příspěvek od el_salvadore »

Proč kabel 3x... Co když se najednou rozhodneš ty nebo někdo další, co to bude obývat, že je dost pokusů a chce světla na 230V? Navíc rozdíl ceny nestojí za řeč. Já mám ochrannej vodič i na světlech na 48V DC...
- Rozumiem, jedine co ma v tejto suvislosti zaujimalo je, ze v pripade vedenia kablov pre "230V ready" je potrebne ich viest cez krabice vypinacov (s potrebnou rezervou/sluckou) aj ked tam nebudu nijak zapojene kedze spinanie sa bude diat v rozvadzaci. Inak to nedava zmysel, viest ich v topologii hviezdy do HR mimo danych krabic vypinacov.
Spotřeba PC je jedna věc, ale další věc je spotřeba IN/OUT modulů, V každým nějakej zdroj a procesor, 1W na každej akční člen je možná i optimistickej odhad. Další hrůza jsou trvale sepnutý relátka. A dělat všechno na bistabilní a hlídat v kterým jsou stavu? Asi scifi. Co jsem viděl "chytrý domy" tak měly ve "standby" spotřebu okolo 500W. A to asi nechceš.

- A presne tomuto som sa prave chcel vyhnut, typove "smart" instalacie pouzivaju senzory (napr. tlacitkove v pristrojovych krabiciach) a aktuatory (v HR) ktore maju vsetky vlastnu spotrebu. Mojim zadanim som chcel predostriet poziadavku vyhnut sa aspon tym senzorom a pouzit jednoduche tlacitka v kombinacii s (bistabilnym?) rele - o takom rieseni vsak nemam absolutne predstavu, pokial ale tvrdis ze je to nezmysel tak to samozrejme beriem.
S těmi světly jsi mě úplně nepochopil. Třeba v tom hlavním prostoru to vidím na min 3 okruhy světel , tj 3 tlačítka, čtvrtý na celk vypnutí.
- Rozumiem tomu, ten hlavny priestor je obyvacka (2 okruhy) + kuchyna (1 okruh + linka?). Chapem vyznam jedneho "shut down" tlacitka, dobry tip, vdaka.

Dakujem aj za nasmerovanie na vyber kamery, pomoze pri zorientovani sa v komplet novej problematike. Detekcia zvierat je zaujimava funkcia, ocakavam dost navstev z divociny.

Tak to teda zatial vyzera, ze na poziadavky automatizacie spominanej vyssie bude predsa len nevyhnutna typova automatizacia (Loxone/KNX) okresana na nevyhnutne minimum s nadstavbou v HA.

Pre mna bude zrejme volba KNX, kedze mam s tymto typom automatizacie skusenosti a nasiel som dokonca napajaci zdroj zbernice na 48V (https://www.resi.cc/prestashop/en/knx/6 ... nx-ps.html). Co by sa teoreticky dalo pouzit na obchadzku menica, otazne iba ostava ako by si dany zdroj poradil s prudovymi spickami z FVE a nabijacim napatim Pylontechov (~53V)...?
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Odpovědět

Zpět na „Home Assistant“