Počasí

Odpovědět
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Ja mam celkom na paradu. Každy deň kidne 5 až 10cm a vždy to zlezie pri odmäku,alebo primrzne o panel. Teda čistim to,ale viac ako prd,popripade kWh to neda,lebo musim chodiť do prace, čo znamena, že panele ako tak očistim k večeru okolo 15:00, teda to čistim, aby nahodou, ak nenasneži cez noc, tak na druhy deň bola dajaka kWh. No už par dni je počasie proti. To v sobotu bolo do obedu krasne slnečno, ale skoro rano som musel isť z domu, len sneh bol nadtopeny a primrznuty o panele,ale dufal som,že to odmäk stiahne. No ba, take obrie prd. Po obede som sa vratil a iba sem tam spretrhany sneh, baterka prazdnejšia ako rano a solarko nedalo ani 100Wh. Po obede slnka už nebolo a tak mam druhy najslabši spriemerovany tyždeň tohto roka. Iba 2,7kWh na deň. Horši tyždenny priemer bol iba po Silvestri, 1,8 deň, tak hadam sa to už nezhorši. Chcelo by to spraviť graf s nazbieranych dat za paru trokov, bol by to paradny prehľad.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Počasí

Příspěvek od Kodl69 »

To asi nechceš. to by bylo na zimní deprese, takovej graf. U nás v "nížině" cca 400m nad mořem ve čtvrtek sprchlo, tj v pátek pěknej slunečnej den, jestli ty dny nemám popletený, jak sedím doma, a u mě nějakejch 11kWh, mohlo být víc, ale nestihl jsem pozapínat podlahovky ve chvíli, kdy už to do baterek nechtělo všecko vejít. Ale od té doby marnost, každej den pod 1kWh, a 1.5-2kWh spotřebuju na DC, takže v baterce je každej den míň a míň. V sobotu kolem 80% soc, a teď už pod 60%. Při 20% se mi začnou rozcházet články, pořád ještě jsem nedodal energii, kterou odebraly modelářský voltmetry dycky z prvních dvou článků.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

kiwi o snehu mi ani nerozpravaj. Tu pod tatrami to druhy deň sneži asi len u mňa, bo prejdem 10km na vychod a o polovicu menej snehu, no o ďalšich 10km už len taky poprašok.
Minuly tyždeň bol uplne skvely, skoro každy deň svietilo slnko a tak včerajši tyždenny odpočet ukazal 6,7kWh denne za meničom, čo je polovica spotreby domu, ale teraz to vyzera, že z pod snehu nevydolujem nič, lebo to nestiham odpratať.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Počasí

Příspěvek od Kodl69 »

Dneska jsem měl taky 5.7kWh z 6.3kWp, a taky jsem zjistil, že panely na zábradlí neosvítí v tomhle ročním období slunko ani z poloviny, tj nedají prakticky nic, i když jsou to halfcut, kde stačí polovina, aby daly polovinu :). Celková doba osvitu panelů sluncem byla cca 4 hodiny, mám poměrně vysoko horizont, atady se to projevilo na maximum. Ale zítra už to slunko bude o kousek výš, a pozítří zase :sun2: Pokud by se podařilo nějakým způsobem poručit větru dešti, a zrušit inverze a oblačnost přes den, tak i s 5.7kWh by se dala domácnost v omezeným režimu provozovat.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

Ono by to takové nebylo,kdyby do toho někdo neštoural...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Počasí

Příspěvek od Diablo007 »

Já dnes slabých 12kwh ale jak říkáš bude se to pomalu lepšit
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

No ale poriadnu kosu nechala zubata u nas pod tatrami 2 dni. Asi už ma sklerozu, bo nedokažem ani k 10° nahriať strojovňu, biedne ju držim okolo 5. Tak ale aspoň mam de spaliť bordel, čo mam zakazany do ATMOSa v dome tlačiť, alebo je tam viac klincov ako dreva. Ale za to slniečko viac prekukava cez mračno a tak aspoň kusok solarko prispieva na chod.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Počasí

Příspěvek od bert »

Do Ompitála si Ježiško ráno poslal mrznúci dážď, aby nám spravil Vianočnú atmosféru.
IMG_20211224_083523.jpg
IMG_20211224_083523.jpg (951.76 KiB) Zobrazeno 3653 x
Vďaka postupne rastúcej teploty, sa to do obeda roztopí. Na ak budeme spomínať na biele Vianoce, budú naše spomienky čerstvejšie.
IMG_20211224_083542.jpg
IMG_20211224_083542.jpg (677.88 KiB) Zobrazeno 3653 x
.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
mmv
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 12, 2021 1:09 pm

Re: Počasí

Příspěvek od mmv »

na střeše je prd :-D
Snímek obrazovky 2021-12-25 125820.jpg
Snímek obrazovky 2021-12-25 125820.jpg (78.54 KiB) Zobrazeno 3579 x
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Pod tatrami je 25cm snehu. V noci som viezol domov 700kg darovaneho dreva a takmer som sa domov nedostal, bo pluhy nestihali ani hlavne ťahy odhrnuť, nie to ešte niečim posypať, čo tak snežilo. Za včera v solarku iba zopar Wh, aj to len pre to, že som do obedu očistil 6cm snehu a išiel preč. V noci, keď už to prestalo kydať, tak som odhrabal komplwt dvor a prijazdovu cestu, poometal polovicu panelov a dneska rano sa dočistil zbytok. Slnko krasne svietilo, tak to dalo krasnych 6kWh.
Skôr ma štve ten mraz. Vraj tu bolo -20 a takmer cely deň sa to držalo na -10. Elektrareň mam premrznutu, že lionka mala už iba 2°C, tak už hodnu chviľu prekurujem, aby sa nestala katastrofa.
Ale pozeram na predpoveď, de su od zajtra pusove teploty a ma ide ozaj picnuť. Zasa bude z dvora klzisko, alebo arena v blate.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Počasí

Příspěvek od Plazivec »

JonasPP píše: ned pro 26, 2021 4:40 pm .... Zasa bude z dvora klzisko, alebo arena v blate.
Popřemýšlel bych, jestli někde nesehnat tatru štěrku a rozházet po dvorku. ;)
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Mame to ale preskakujuce počasie. Normalne ani April (Duben) takto nepreskakuje ako teraz švitori počasiu.
Normalne po poriadnych mrazoch prišla asi jar, skoro stromy začali pučať a dneska sa zobudim, vonka fujavica so snehom a vraj to bude podobne do konca tyždňa. Nedavno bolo tak užasne slnečno vonka, že 3 dni dokazalo solarko dotovať komplet dom, len na preklenutie noci potrebujem 60% z baterie a vyroba z panelov je na 92% spotreby. Ale je už brutalne badať, ako sa slnko dviha a presuva k vychodu, lebo už sa takmer zdvojnasobila vyroba za slnečny deň oproti vianociam, teda čoskoro bude znova sebestačnosť tu.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Počasí

Příspěvek od Plazivec »

Tak já jsem byl po uplynulých slunečních dnech nadšen jako malej kluk. Po konzultaci zde, jsem zaznamnal rekordy v denní spotřebě sluneční energie v zimním období, plus veliká výhoda přechod z Pb na Lion. Rekord byl 6kWh ze slunce a baterie, přičemž musím přiznat, že cca 2kW jsem si vypůjčil z následujícího dne=vybil jsem baterii, která se následně druhý den dobila.
Ještě poznamenám, že stávající garážový 1,750kWp/3kW AC systém minulý rok v období 10.2020 až 4.2021 vyrobil do spotřeby pouhých 67,46kWh z důvodu nízké polohy slunce a dominantního vlivu sousedovic třešně.
Tato zima vypadá úplně jinak, jednak je to výměnou baterie, druhak zmíněným provizorním přepanelováním nově zakoupeného Traceru pro nabíjení té nové baterie.
Připojení se událo někdy mezi svátkama a tak za leden 2022 - za pouhých cca 17 dní se užilo 42,82 kWh ze sluníčka.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Sneženie prestalo, ale vetrisko je brutalny. Už som aj tahal zlomeny strom z cesty jak som šiel psa venčiť. Vlastne stale som von a sem tam je tak narazovy vietor, čo berie sneh so sebou, že nevidim si ani na ruky.
V baterke mi ostalo dajakych 27% (3,5kWh), tak ich račej pošanujem a odpajam barak, lebo pri tomto počasi ak ma byť do soboty, tak isto hrozi vypadok DS. Aj tak solarko nič nedava, bo zasnežene panele som nestihol ani omiesť a na prvych už bolo 2cm nie napadaneho, ale nafukaneho a zalepeneho, lebo je vonka +0°C. To jak v noci zmrzne, tak solarko neda ani ň.ObrázekObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Počasí

Příspěvek od Kodl69 »

Aspoň tam máš něco sněhu... Tady je jenom vítr a břečka.
To Jahodovák: Taky jsme byli so-ne solární domácnost, ale dnes to zas na nějakou dobu skončilo Včera mě při mazu překvapilo MPP napětí panelů cca 35V, to jsem ještě neviděl, v létě to spadne až k 28V na panel... Taky hodnotím, že přidání 2kWp na zábradlí terasy něco přineslo, ale v prosinci mám tak vysoko horizont, že slunko v poledne dosvítí jenom na polovinu halfcut panelů, ale aspoň tak.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Krasne mame vonka, len pre solarko masaker. Včera , teda od predvčera padal hnusny snežik. Nebolo ho mnoho, len tak par centimetrov, ale solarko to dokazalo slušne odstaviť, bo to padalo priebežne. No včera tu preletela chumelica a 20cm mi tu nakydalo za noc na panele. Rano vstanem a časť domu bez elektriny. Lenže slnko v plnej parade. Tak čo ostava, lopata metla a palica na čistenie strechy. Som čakal, že zima sa už v takej sile nevrati, lebo prelamujem minuloročny rekord vyroby zo solarka.
Obrázek
Naposledy upravil(a) JonasPP dne sob led 29, 2022 9:47 am, celkem upraveno 1 x.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Počasí

Příspěvek od Kodl69 »

Jestli to jde ze západu na východ, tak nejásejte, zejtra přijde další sníh, u nás sníh s deštěm, a veskze tma.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Počasí

Příspěvek od VITEK »

Ahoj kolegové,
nevím zda je někde problém, ale třeba u nás jsem měl v prosinci 2 plné slunečné dny. v lednu byl zatím jen jeden slunečný den.
Když na to koukám v porovnání s lonskem a předlonskem a tak vloni plus minus stejne.

1 až 2 slunečné dny.

ne že bych si nějak stěžoval ale nevim kde to azuro berete. můj slunečný den má jednu podmínku - bez stínu od rána do večera a na křivce pěkný oblouček bez mráčků.. pěkný velbloud.

takový dny jsou fak 1 za měsíc... ( 1 v prosinci a 1 v lednu) obvykle

Ahoj V.
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Neviem pre čo na fotke nepoznať lietajuci sneh, ale zasa tu mam metelicu. Očistene panele zafukalo okamžite. Prave som v elektrarni a cez mračno to hodinku do zadu davalo skoro 250W. Mam stiahnutu vonkajšiu žaluziu, tak nevidim vonka a odrazu čo mi smradi kotol. Pozeram z panelov už iba 20W a klesa to. Otvorim dvere a normalne preplesk. Na dvore mam miestami aj meter snehu, vuči jak najate a sneži do toho.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Počasí

Příspěvek od Kodl69 »

Znečištění je jedna věc, ale vůbec tvarování krajiny. U nás na podhůří vysočiny jsou jasně patrný rozmezí inverze, která má hranu tak 50-100 výškových metrů nad mým barákem. Ale stěhovat se kvůli tomu zatím nehodlám, na tom kopci je zase větší zima, a možná by se dal provozovat i nějakej větrník...
U nás je to podobný, akorát o pár stupňů vejš, tj jenom sníh s deštěm, a celkem pěknej vítr...
Ale čemu se divit, na konci ledna?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Trocha aktualizujem foto, bo to iny bordel sa deje vonka. Chviľku pokoj na zhodnotenie stavu a po tom je to na utek. V dome už vôbec nevidieť cez okna, bo su zalepene od snehu.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Konec sveta nastal.ObrázekObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

hele buď rád že máš sníh , bo u nás furt dokola suchá tma . Dneska s větrem ... :? .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Počasí

Příspěvek od redcrown »

Všichni vidí pozitiva v domácí FVE. Já od doby, co mám baterii, tak jsem takové zimní deprese nikdy neměl.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
redcrown píše: ned led 30, 2022 5:45 pm Všichni vidí pozitiva v domácí FVE. Já od doby, co mám baterii, tak jsem takové zimní deprese nikdy neměl.
Neboj , tak sme to měli všichni prvních pár let :D . Ja už so v klidu , až se baterka nabije tak zapnu měnič . Jo a po střeše s koštětem už taky nelítám ;) .
Vovo v zimě je beztak prd , tak co . Co nevidět tu bude jaro :nod: .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“