Spoločný pracovný nulák

pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od pguty »

Akurát si montujem svoju fotovoltiku, no mám pár nedoriešených vecí. Neviem, či môžu byť nuláky na vstupe a výstupe meniča prepojené. Mám starú trojvodičovú sústavu v dome, čiže mám modrý a žltozelený v rozvádzači na jednej lište. Niekde som čítal, že na starších meničoch to nesmelo byť spojené, čiže musel byť výstupný pracovný nulák na samostatnej lište a samozrejme tie spotrebiče aj na tú lištu pripojené, problém by nastal vtedy, keď spotrebič potrebuje aj uzemnenie (čo takmer každý kovový) a tým pádom sa prepojí samostatný výstupný nulák cez žltozelený so vstupným nulákom (elektrárenským). Ako zistím, či môj menič Powland (on je skoro ten istý ako Easun) musí mať oddelené pracovné (modré) nuláky alebo môžu byť spojené? A ešte jedna otázka, môžem pripojiť dva stringy po 10 ks panelov na 5,5 kW menič, keď pri plnom výkone a ideálnych podmienkach budú mať 8,2 kW? Prúd by nemal byť prekročený (cca 22A) a ani napätie jedného stringu (360-460 V).
eduard22
Příspěvky: 1011
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od eduard22 »

Menice maj taky na vystupu zem a nulak spojeny ;-) Ale!

Aby to bylo bezpecne, musi se pouzit za menicem peoudovy chanic a tedy musi se zem a nulak rozdělit a co de fazou z menice pres proudovy chranic do spotrebice to se musi pres proudovy menic i vratit jako nulak a nikam jinam to tyct nesmi!!!

Tedy oddeli z te spolecne lištty... nulaky a dat na samostatnou listu N a z te pres chranic a az za tim to moze byt opet spojene
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 639
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od Cmrnda »

pguty píše: sob zář 02, 2023 2:52 pm Neviem, či môžu byť nuláky na vstupe a výstupe meniča prepojené. Mám starú trojvodičovú sústavu v dome, čiže mám modrý a žltozelený v rozvádzači na jednej lište.
To jestli můžou být nuláky na měniči propojený tě vůbec nemusí zajímat, svorky jsou buďto spojené už v měniči nebo né, možné je obojí, tak bych se o toto nestaral.
Třívodičová instalace není stará, starší je dvouvodičová. Platí jednoznačná zásada, a tou je ze PEN vodič se nesmí po rozdělení na PE+N nadále spojovat, tak si vyber podle toho co má měnič v parametrech.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od pguty »

Asi som to zle popísal. K zásuvkám v dome mám ťahané dva vodiče, fáza a nulák, nulák je zapojený podľa starých noriem, čiže najprv cez kolík a potom na pravú svorku zásuvky. Musel by som prerobiť celú elektriku, aby som oddelil nulák od zeme. Viem, že niektorí majú fotovoltiku aj v takejto sústave. Skúsim ešte raz, nulák a zem na AC IN meniča je z jednej lišty z hlavného rozvádzača, z AC OUT ide fáza na ističe vybraných spotrebičov a nulák by som chcel pripojiť na tú istú lištu v rozvádzači. Aj keby som nulák z AC OUT oddelil od zeme (čo sa mi dá v rozvádzači urobiť) do zásuviek zem osobitne od nuláku nedostanem.
Cmrnda
Příspěvky: 639
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od Cmrnda »

pguty píše: sob zář 02, 2023 6:54 pm Asi som to zle popísal. K zásuvkám v dome mám ťahané dva vodiče, fáza a nulák, nulák je zapojený podľa starých noriem, čiže najprv cez kolík a potom na pravú svorku zásuvky. Musel by som prerobiť celú elektriku, aby som oddelil nulák od zeme. Viem, že niektorí majú fotovoltiku aj v takejto sústave. Skúsim ešte raz, nulák a zem na AC IN meniča je z jednej lišty z hlavného rozvádzača, z AC OUT ide fáza na ističe vybraných spotrebičov a nulák by som chcel pripojiť na tú istú lištu v rozvádzači. Aj keby som nulák z AC OUT oddelil od zeme (čo sa mi dá v rozvádzači urobiť) do zásuviek zem osobitne od nuláku nedostanem.
Z rozváděče se přivede PEN, v případě že měnič nemá přívod na PEN, ale PE+N, tak NENÍ MOŽNO předpisově použít zásuvky v soustavě TNC!
A ještě jedna věc, výroba, přeměna, atd. musí mít uzemnění 2 Ohm vč.PEN. (jestli se to specificky na voltaiku nezměnilo)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od pguty »

Z rozváděče se přivede PEN, v případě že měnič nemá přívod na PEN, ale PE+N, tak NENÍ MOŽNO předpisově použít zásuvky v soustavě TNC!
A ještě jedna věc, výroba, přeměna, atd. musí mít uzemnění 2 Ohm vč.PEN. (jestli se to specificky na voltaiku nezměnilo)
[/quote]

Podľa nových predpisov to asi nebude, ale bude to fungovať, keď bude PE+N spojený na lište v rozvádzači, nie?
Bezpečnosť by mala byť dodržaná síce iba podľa starých dvojvodičových noriem tým, že N bude na zemniacej lište spolu s PE, alebo sa mýlim?
Cmrnda
Příspěvky: 639
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od Cmrnda »

pguty píše: sob zář 02, 2023 8:25 pm Podľa nových predpisov to asi nebude, ale bude to fungovať, keď bude PE+N spojený na lište v rozvádzači, nie?
Bezpečnosť by mala byť dodržaná síce iba podľa starých dvojvodičových noriem tým, že N bude na zemniacej lište spolu s PE, alebo sa mýlim?
Do rozváděče přichází -li PEN, pak bod rozdělení na stejné liště je na té liště. Jakmile tenhle bod rozdělíš, nesmíš je nadále již spojit, to znamená že zásuvky jak popisuješ již po rozdělení spojit nelze. Co z toho plyne? Že to bezpečně nejde, a je to hrubé porušení bezpečnostních předpisů a norem.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od mirekcafa »

Nejsem elektrikář, ale vedle na foru to probírali a proběhl tam i názor že pokud jde do měniče L+N+PE tak z měniče může jít jen L+PEN jelikož je měnič zdroj. Tak jako trafo od DS. V podstatě za měničem TN-C. Sám to tak mám a nevidím v tom problém.
Raww
Příspěvky: 83
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od Raww »

mirekcafa píše: ned zář 03, 2023 12:19 am Nejsem elektrikář, ale vedle na foru to probírali a proběhl tam i názor že pokud jde do měniče L+N+PE tak z měniče může jít jen L+PEN jelikož je měnič zdroj. Tak jako trafo od DS. V podstatě za měničem TN-C. Sám to tak mám a nevidím v tom problém.
Pokud má měnič na svém výstupu svorky L + N + PE, tak už je to rozdělené a spojit se to nemá. Takto je to jasně v normách dané.
Nic na tom nemění zda jsi elektrikář nebo ne. To že to někdo spojí a takto to provozuje, na tom také nic nemění.
A né všechny měniče si takový bastl nechají líbit.
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

jsou-li svodkovnice PE (zeleno/žlutá) a svorkovnice N (modrá) spojeny , jedná se o dvouvodičové rozvody L+ PEN . Za tří vodičové rozvody L+N+PE lze považovat pouze instalaci s proudovým chráničem / chrániči s oddělenými svorkovnicemi PE a N .

Dnešní měniče , či spíše střídače mají oddělené PE a N kvůli řízení , odrušení a měření . Některé lze v menu nastavit na spojení PE+N na PEN . Monhé toto externí spojení PE a N vyhodnotí jako poruchu bránící provozu .

Osobně vyhledávám unsmart či only měniče s výstupem L1 + L2 či L + PEN . Jelikož je připojuji na vstup do přepínače zdrojů před rozvaděčem , PEN z měniče natvrdo spojím s PEN z DS a přepínám pouze mezi L z měniče a L či L1 + L2 + L3 z DS . Za přepínačem je proudový chránič jež rozdělí PEN na pracovní N a ochranný PE . Zda-li proud vodičem L pochází z měniče či DS je jedno .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
brumlaj
Příspěvky: 1525
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od brumlaj »

Abrams píše: ned zář 03, 2023 9:04 am...... Za tří vodičové rozvody L+N+PE lze považovat pouze instalaci s proudovým chráničem / chrániči s oddělenými svorkovnicemi PE a N ...........
Slovo "pouze" je v kontextu věty nesmysl. Instalace chrániče vůbec nesouvisí s počtem vodičů abramsi. Nulák se od PEN odděluje z důvodu bezpečnosti PE (ochranného vodiče) zvláště u hliníkových rozvodů kde průtokem proudu se vodič zahříval (roztahoval) a ve šroubovaném spoji se tím o tvrdší části spoje deformoval - "tekl". Po vychladnutí svůj objem zmenšil, objevila se mezera mezi svorkou a vodičem (zvýšil se přechodový odpor snížením plochy spojení) a PEN za přispění povrchové oxidace/koroze vodiče přestal plnit ochrannou funkci rostlináře.
Proudové chrániče jsou pouze ochrana před šlendriánem výrobce, absencí revizí zařízení (zvlášť v domácnostech) a nešikovností či přímo debilitou obsluhy. To s dvou či třívodičovým rozvodem nesouvisí. I do třívodičového rozvodu můžeš zapojit spotřebič třídy II (typicky trafopájka, svítidla ....) kde Ti je PE vodič k ničemu.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

interpretuji informace do mě vtlučené ve škole .
Hliníkové vodiče jsou problém sám osobě .
Provoz dvou vodíčových spotřebičů v třívodičové instalaci je mi rovněž jasný :D .

Když někdo napíše že má třívodičovou instalaci se spojenými svorkovnicemi N a PE v rozvaděči , tak má dvouvodičovou instalaci . Se zdvojeným PEN .
Doma sem to takhle měl stejně , po modernizaci hlavního rozvaděče "profesionálním" elektrikářem . Furt padalo Fíčko , tak jej proklemoval a že se za týden vrátí najít chybu ... už sem ho neviděl a telefon nezvedal .
Půl dne sem běhal po baráku abych se dopátral že je krpa v zazděný krabici světa v kuchyni -> jeden šmik v nejbožší krabici a bylo po závadě . Od toho okamžiku mám doma plně funkční třívodičovou instalaci .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od mirekcafa »

Možná od věci, mě to vyhazoval třeba schodišťový přepínač, nebo prodlužky mají často fázi vpravo, to nezkouslo připojení k PC a shazovalo mi to chránič..
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od pguty »

Ospravedlňujem sa, v mojom úvodnom príspevku som zle napísal, že mám, trojvodičovú sústavu, správne je, ako ma už vyššie opravili, že mám starú dvojvodičovú sústavu.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od mirekcafa »

Jaký máš typ toho měniče?
Cmrnda
Příspěvky: 639
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od Cmrnda »

Abrams píše: ned zář 03, 2023 12:42 pm Když někdo napíše že má třívodičovou instalaci se spojenými svorkovnicemi N a PE v rozvaděči , tak má dvouvodičovou instalaci.
Tomu se říká TN-C-S. Přechodem na oddělenou soustavu je tzv.bod rozdělení z průřezu vodiče většího nebo rovno10mm.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od pguty »

mirekcafa píše: ned zář 03, 2023 2:27 pm Jaký máš typ toho měniče?
POWLAND SML III -Wifi 5,5 kW
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od mirekcafa »

mám SMX, tam to může být jinak....Jak jsem psal výše, z rozvodnice za hodinama rozděluji PEN, na PE a N stím jdu do měniče L,N,PE. Na výstupu z měniče proklemovaný N a PE (tedy N)zpět do rozvodnice, a na spotřebiče, přes jističe a chrániče, N z měniče a na spotřebiče které jsou napájeny měničem mám v rozvodnici na jiný můstek než do měniče a od hodin. Jinak zelený PE je na vstupu v měniči natvrdo propojený s PE na výstupu a s kastlí. Doma všechno dva vodiče L a N
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od pguty »

mirekcafa píše: ned zář 03, 2023 4:19 pm mám SMX, tam to může být jinak....Jak jsem psal výše, z rozvodnice za hodinama rozděluji PEN, na PE a N stím jdu do měniče L,N,PE. Na výstupu z měniče proklemovaný N a PE (tedy N)zpět do rozvodnice, a na spotřebiče, přes jističe a chrániče, N z měniče a na spotřebiče které jsou napájeny měničem mám v rozvodnici na jiný můstek než do měniče a od hodin. Jinak zelený PE je na vstupu v měniči natvrdo propojený s PE na výstupu a s kastlí. Doma všechno dva vodiče L a N
A teda do zásuviek nedávaš šťavu z meniča? Lebo ak hej, nemáš PEN spojený v rozvádzači s N výstupu meniča?
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od mirekcafa »

V zásuvkách mám L a N po staru a napájím je z měniče, přidal jsem jen na každý ohruh chránič, když přestaně svítit a dojdou baterky přepne se měnič na bypass a jede to dál...
eduard22
Příspěvky: 1011
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od eduard22 »

mirekcafa píše: ned zář 03, 2023 9:02 pm V zásuvkách mám L a N po staru a napájím je z měniče, přidal jsem jen na každý ohruh chránič, když přestaně svítit a dojdou baterky přepne se měnič na bypass a jede to dál...
A k zemnícímu kolíku zásuvek máš připojeno co!?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od mirekcafa »

ten nulák, tak jak to bylo před tím než jsem přidal soláry
eduard22
Příspěvky: 1011
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od eduard22 »

mirekcafa píše: pon zář 04, 2023 8:42 am ten nulák, tak jak to bylo před tím než jsem přidal soláry
No ale za chráničem nemůže být spojená N a zem natož zemnici kolik v zásuvce, ba dokonce nesmí!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od mirekcafa »

Mám prostě v baráku dvouvodičové rozvody v mědi, vše funguje včetně chráničů. Co je problém jak jsem psal výše je schodišťový přepínač (dva vypínače na jedno světlo v kuchyni, shazuje chránič) a třeba prodlužka na kterou je připojené PC má fázi vpravo tak shazovalo chránič ale pouze při zapnutí PC, router tomu nevadil. Ty prodlužovačky co mám doma jsou zapojený většinou obráceně, takže s nimi může být problém. A ten schodišták používá k přepnutí nulu, tak tam je to jasné že to chrániči vadí.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Spoločný pracovný nulák

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

proudový chránič ve dvou řílové instalaci nemůže fungovat jak má , tedy chránit před úrazem el. proudem .
TN-S.jpg
TN-S.jpg (45.22 KiB) Zobrazeno 1386 x
Mezi fází a zemí - i vlastnoručne zatlučenou zemnící tyčí , čili PEN je 230VAC . Elektroenergetická soustava využívá zemi jako jeden vodič a fáze vede vzduchem či izolovanými vodiči v zemi . Šetří tak dráty :lol: .

Fáze vlevo či vpravo v zásuvkách či prodlužkách je lhostelno , z hlediska funkčnosti na tom nezáleží :idea: . Avšak normy stanovily pozice v fází i nuláku v zásuvkách kvůli přehlednosti i bezpečnosti . Jde o životnost elektrikářů - když to jeden instaloval jinak než druhej tak dostali oba ránu z práce druhého .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“