Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od Sten77 »

eduard22 píše: stř zář 06, 2023 10:40 am A to je právě to: ty hybridy mají pouze Back up ce neumí táhnout celý dům Jako ostrovni měnič

Další jejich problém je že v tom backup mají jen částečný výkon... a na jiném oddělenem výstupu...

A z toho plyne další problém jak operativně přepínat třeba ledničku na back-up když nejsem doma, nějakým bastlením se s automatickým přepínačem sítí co hoří?... A co přepíná s prodlevou aby se mi restartoval počítač a kamery a já nevím co vše...

Provozovat ne Ostrovní měnič jako Ostrovní je totální nesmysl A proč by se měl přetláčet se sítí když nechci prodávat a neustále z ní pro jistotu odebírat za peníze...

Proč výstup měniče vůbec napojovat na veřejnou síť stačí přece jen do domu!!!

Aaaaaa...
Zase ten Eda :D . Nešiř tady fámy.
Tvůj jednofázový poloostrov dá max. 5 kW na jedné fázi. To bych doma, den co den řešil přetížení. Dobrý, ty jsi spokojený, nemáš s tím problém. Dokážu pochopit, že pro někoho je to vyhovující. Já bych to mít nemohl!!!
Můj hybrid umí 10 kW na třech fázích (samozřejmě celkem). I kdyby to nestačilo, tak si jakýkoliv další výkon vezmu z distribuční sítě. A backup má rovněž výkon 10 kW. A žádný přepínač sítí co hoří tu nemám, protože není potřeba. Pokud někdo chce, tak si na backup může pověsit celý dům, to také není problém.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
LiborekCB
Příspěvky: 7
Registrován: pon zář 04, 2023 11:39 am

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od LiborekCB »

Ta snaha nepapírovat a neřešit věci navíc je způsobena těmito okolnostmi:
- jsem čerstvě v důchodu a důchod mám podprůměrný. Nějaké peníze mám našetřené, ale nerad bych z nich odloupnul 200-300 000 kč a dal je za něco co má návratnost bůhví kdy. Ten BEL s panelama se mi na teplé vodě zaplatí už příští jaro,
- revize se bojím protože mám v domě, který jsem před pěti lety koupil starou instalaci ještě na hliníku a potrvá min ještě 2-4 roky než postupně dodělám nová vedení v mědi atd. Nesehnal jsem žádnou firmu kterou by takový zakázka zajímala a měla na mne čas, tak to dělám sám. Vyhlášku 50 na samostatnou práci jsem měl naposledy aktivní v 90 letech. Ale čtu povídání fášos na elektrika cézet a snažím se to mít dobře.
- panely nemám na střeše ale na staré stodole která půjde časem k zemi až se zruší eternit na baráku a přijde tam něco co mne už přežije. Je to trošku divočina jak tam jsou přidělané. Prostě jsem udělal rošt z ocelových jeklů a na ně to přišrouboval. To nové pole pujde také na jekly.
Prostě je to všechno takové provizorium které rozhodně není odfláknuté jak po mechanické či elektro stránce (mám tam správně uzemněné přepěťovky, pojistky, dokonce i nouzový odpínač pro hasiče venku na fasádě. Ale revizi a schválení DS bych asi nedostal.

Poptával jsem firmy, zda by mne zcela mimo dotace udělali na klíč projekt a připojili mi panely co už mám koupené a měnič za normální cenu, kdy platím hodinovou práci techniků a projektanta. Většinou se mi ani neozvali nazpátek nebo mi řekli, že tohle je zcela mimo to co dělají. Takže už nemám nervy a ani energii to nějak dál řešit. Rád bych trochu soběstačnosti, máme tu v horách dost výpadků elektřiny + rád bych ušetřil. Také mi přijde že ČEZ jen vymýšlí jak to majitelům FVE znepříjemnit a když u nich nebudu hlášený a nebudu je dráždit nějakou černou dodávkou byť jen 1kWh za rok, tak budu mít klid.
Chápu že FVE je o velkých penězích, ale hlavně na předražených službách natažených dotačníma titulama. Nechci se toho vůbec účastnit.
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od misif »

To LiborekCB: Chápu tvoje pohnutky a tvojí situaci, jsem rád, že to bereš ještě takto zodpovědně a je jasné, že se zde k revizi jen tak nedostaneš, OK. Jímá mě ale hrůza, když má stejný nápad fotr s mladou rodinou v novostavbě, bez zkušenosti s elektrem a pak vyrobí něco jako vrabčí hnízno v zádveří.

To eduard22: Buď tak laskav a neprosazuj zde svá dogmata, které jsou úplně zcestné. Je vidět, že tvé zkušenosti ve velké míře odráží chování starých GoodWe, to ale nemá nic společného s tím, co se dá koupit dnes, zejména u jiných značek.

A to je právě to: ty hybridy mají pouze Back up ce neumí táhnout celý dům Jako ostrovni měnič

Blbost, záleží jenom na údaji udávaném výrobcem. Pokud budu mít stejný povolený výkon na obou typech, tak mám prostě stejný výkon (v době výpadku DS), pokud není výpadek, je navíc hybrid trvale přifázovaný a propustí o dost a dost nad jeho nominální výkon, 3f 10kW střídače mají často propustnost kolem 3x60A na všech výstupech.

Další jejich problém je že v tom backup mají jen částečný výkon... a na jiném oddělenem výstupu...

Blbost na backupu mají běžně štítkový výkon.

A z toho plyne další problém jak operativně přepínat třeba ledničku na back-up když nejsem doma, nějakým bastlením se s automatickým přepínačem sítí co hoří?... A co přepíná s prodlevou aby se mi restartoval počítač a kamery a já nevím co vše...

Blbost, výhoda backupu je o tom, že se nic nepřepíná, backup umí běžně běžet bez výpadku při připojení/odpojení střídače k DS. A pokud to tak nějaký střídač nemá, tak jej nekupuj.

Provozovat ne Ostrovní měnič jako Ostrovní je totální nesmysl A proč by se měl přetláčet se sítí když nechci prodávat a neustále z ní pro jistotu odebírat za peníze...

Zase další dogma, otočím to - proč bych měl hybridní střídač provozovat jako Ostrovní, když to nemá žádnou výhodu (nepočítám lodě a další speciální případy). Proč by měl hybridní střídač pro jistotu neustále odebírat z DS ? :-)

Proč výstup měniče vůbec napojovat na veřejnou síť stačí přece jen do domu!!!

Vysvětleno opakovaně, abych kvůli pár denním špičkám nemusel vlastnit nesmyslně výkonný střídač nebo obráceně, abych se nemusel omezovat a převychovávat celou rodinu.


A ještě k tomu elektromobilu z kInga můžeš nabíjet až 1x25A a když si dáš kingy dva ak až 50 ampér 8-)

No super, ale většina aut má nabíječku 3x16A a dobíjet 40kWh na 1x16A je pořád opruz, ano auta s menší baterkou mívají 1x32A, takže dva Kingy, to se vyplatí :-)

A ještě něco tím že je ten king jednofázový a nepřetláčí se s 3f sítí tak se Do rozvodu domu jem mechanicky rozklemuje ta Jedna jeho fáze do všech tří okruhů domu a tím je asymetrie de facto 100% ;-)

Pokud myslíš, že je to výhoda, můžeš totéž udělat s jednofázovým hybridem, a pořád dokola mohu opakovat výhody přifázování s ohledem na přetížení střídače ....
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

A přesně takovým lidem se snažím poradit a pomoct a to z praxe z osobní zkušenosti které začaly u starého tchána na velmi starém domě!

Ušetřilo se spoustu peněz nepotkali jsme se s byrokracii a shání velmi spokojený!!! Dokonce se naučil Kinga ovládat a leccos nastavovat sám :-)

Pak už to chtěla celá rodina.

Prachy umí uvalit každý... Moje rady nejsou pro ty kterým prší do nosu a neví co s prachama... A pak tady mnozí na diskuzi řeší přetoky a nesprávnou funkci systému..., přestože jim to dělala firma...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

misif - ale King je taky přifázovaný!!! A umí i bypas aby nebyl výpadek při přetížení a tak nemusíš nic přeučovat rodinu aby nebyl blekaut ;-)

Ale všichni v mojí rodině (již 5 elektráren) to chtěli naučit (žít v Ostrovu) a bypass chtěli nechat deaktivovaný sami dobrovolně aby nepřistáli ze sítě ani Watt pokud to není nutné že se raději uskromní :-) (děda je pro vnoučata velkým vzorem a ten Je pyšný na to že nepřiál z DS od února ani jeden watt 8-) Dokonce to pro ty lidi je to nejdůležitější - ten pocit nezávislosti a že si to udělali sami a bez jakékoli byrokracie a nikdo z nich nevytáhl spousty peněz navíc...)

Jo a původní dotaz byl:Jaký bezpřetokový měnič! ;-) A ty radíš přetokový :-( ...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
LiborekCB
Příspěvky: 7
Registrován: pon zář 04, 2023 11:39 am

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od LiborekCB »

Prosím ještě o vysvětelení proč mi doporučujete těch 120V z panelů? Je to jen kvůli bezpečnějšímu napětí z pohledu bezpečnostních rizik na zdraví či majetku?
A nebo je nějaký zásadní rozdíl mezi
Axpert King 48V 5000W PF1 s 145V max a Axpert King II s 500V max?
Díky moc
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

Dotaz nebyl sice přímo na mě a tak snad nevadí že odpovídám zase já...

Myslím si že je to jen paranoia z těch 450V? Ale v distribuční sítí je proti dvoum fázím taky přes 400V a mnozí v dílnách dodnes nemají 4P zásuvky za Fíčkem!...

Možná by se dalo dát béčkové - tedy pracující i s DC, Fíčko i na stringy? I když měnič by měl průraz DC složky na jeho výstup měřit a odstavit vše případně.

Dle mě je však větší riziko požáru FVE u King 1 neb tam teče z panelů až 45A!!!
A to je na ty čínský pidi konektory mc4 i na kontakty odpínačů a podobně podle mě docela dost! Navíc se brzy mohou opotřebit (opálit) kontakty v měniči mppt regulátoru :-( Myslím že to tady na fóru již někdo řešil?

Naproti tomu King 2 honí výkon napětím a ne proudem a typicky mi teče z panelů jen cca do 10A 8-) a jsou-li dvě paralelní série panelů na jeden string tak z každé série přes jejich konektotory a vnitřní diody, teče jen 5-7A :D

Tedy dle mě z tohohle hlediska je king2 dle me bezpečnější. Nebo snad chcete říct že tady někdo prodává oficiálně nebezpečné zařízení se značkou schválení o shodě - C€ neprávem? :shock:

King 2 má výkonnější MPPT - 6kWp! ( samozřejmě panelu může být výkonově třeba 20kWp On si prostě víc jak šest nevezme A spíše se tak křivka výkonu minimálně 6kWp prodlouží na více hodin , skoro přes celý jasný den) Tedy je schopen dodávat do spotřeby domu až 5kW online (jeho max trvalý výstupní výkon je 5kW) z panelů a ještě 1kW zbude na dobíjení aku :-)

Naproti King 1 má PV vstup jen max 4kWp... a Tedy při jeho Max výstupním výkonu 5kW musí chybějící energii dotovat baterie nebo síť i kdyby na střeše bylo 20kWp a jasné poledne a na dobíjení aku nezbyde logicky už nic :-(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od josse »


LiborekCB píše:Prosím ještě o vysvětelení proč mi doporučujete těch 120V z panelů? Je to jen kvůli bezpečnějšímu napětí z pohledu bezpečnostních rizik na zdraví či majetku?
A nebo je nějaký zásadní rozdíl mezi
Axpert King 48V 5000W PF1 s 145V max a Axpert King II s 500V max?
Díky moc
Ano. Napětí do 120V je možné řešit "méně náročně". Prohlédněte historii v tomto fóru. V zahraničí se typově king II označuje spojením:"unsafe SCC"
Ano. Ani jejich hlavní princip je odlišný. Zase vás odkažu na již vysvětlené ve zdejším fóru. Nejlepší zdroj informací o těchto měnících je v zahraničí, jestli něco doporučit, pak AEVA fórum.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: čtv zář 07, 2023 12:11 pm Ano. Napětí do 120V je možné řešit "méně náročně". Prohlédněte historii v tomto fóru. V zahraničí se typově king II označuje spojením:"unsafe SCC"
Ano. Ani jejich hlavní princip je odlišný. Zase vás odkažu na již vysvětlené ve zdejším fóru. Nejlepší zdroj informací o těchto měnících je v zahraničí, jestli něco doporučit, pak AEVA fórum.
Nic o nebezpečnosti SCC u King II jsem nenašel, jen samé: by... mohlo. Kdyby byly v p. ryby, nemusely by být v Jaroslavicích rybíky ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

Život s Axpert King II (více o mojí FVE dole pod čarou v popisku) v RD 4+1 + autodílna, 2 lidi a spotřeba přesně po roce:
(a to jsem měl půlku panelů jen východ a ostré spuštění FVE až koncem září, to jsem tehdá fotil při výměně hlavního jističe pro sichr i když to bylo hlášené po tel.)
VT_20220907.jpg
VT_20220907.jpg (39.52 KiB) Zobrazeno 1907 x
VT_20230907.jpg
VT_20230907.jpg (45.24 KiB) Zobrazeno 1907 x
NT_20220907.jpg
NT_20220907.jpg (37.35 KiB) Zobrazeno 1907 x
NT_20230907.jpg
NT_20230907.jpg (45.25 KiB) Zobrazeno 1907 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od mobilik »

A podstatnú vec prečo 150V regulátor ste zabudli...
Ten regulator 150V vyťaží z panelov viac ako vysokonapatovy regulátor.
Je to overené, hlavne pri stringoch kde je menej ako osem panelov.
Je tu na fóre o Tom už popísané dosť o tom.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

mobilik píše: čtv zář 07, 2023 8:30 pm A podstatnú vec prečo 150V regulátor ste zabudli...
Ten regulator 150V vyťaží z panelov viac ako vysokonapatovy regulátor.
Je to overené, hlavne pri stringoch kde je menej ako osem panelov.
Je tu na fóre o Tom už popísané dosť o tom.
Ano a proto mám u King II sérii 9ks panelou á 49,něco V 8-) (a zatím co kamoši s drahými GooWee a ještě dražšími Solax G4 a s 50-ti panely..., ale s podstřeleným napětím - tedy v jedné sérii panelů méně a tak i napětí než je maximum PV vstupu měniče - firmy se sychrujou a nepřibližují se moc k maximu a dávaj raději méně ks panelů do série :-/ ) jim dávaj panely pozdě odpoledně (18:30) jen třeba 200W :lol: a mi to dává stále 1,3kW ;-) )

Apropo výroba mi začíná nytí už v 5:00h :D A za modrého úplňku minulej tejdem chvílu dokonce v 2:00h :shock: :lol: (viz doplněné foto)

Tedy defacto King II nemá menší výtěžnost obecně, nýbrž má menší výtěžnost pouze při pčílišného podstřelení celkového napětí série panelů pod 450V, a tedy pod 9ks moderních panelů á cca 50V ;-)

Je to stejné, jako tvrdit, že: že King 1 má menší výtěžnost při jediné sérii á jen se 2ks panelů... Namísto tří sérií á tří ks panelů a tedy celkem potřebuje k ideální výtěžnosti taky 9ks panelů, jen ne v sérii ale sérioparalerně ;-) (tak to má tchán , ten má totiž ještě King 1)

Jenže! U série jen tří panelů starých typů nutně do 40V!!!, i když dáš tři paralerně, docílíš maximálně 3,6Wp :-( Stejnak PV vstup King 1 je jen 4kWp :-)

Ale u King II s PV IN až 6kWp :-) s 9ks modernějších panelů v sérii á 50V a á až 550W dostaneš celkem výkon až skoro 5kWp :-)

Dvě série panelů á 9ks paralerně pak skoro 10kWp a i když to limituje PV vstup u King II na 6kWp, nedociluje 6kWp jen chvílu - jen za jasného poledne jen pár minut, ale několik hodin, nebo i za horšího počasí daj panely skoro 6kW 8-) Za horšího třeba jen 6kW (tak to mám já i synci) 8-)

tedy King 2 jde lépe přepanelovat!!!!!!! :D King 1 ne :-( , neb by pak teklo ze 4. série spojené paralerně né 45A ale už skoro 60A! :-( A napětím výkon nahnat nejde u King 1 :-( jako u King 2 :-)

Kdo nevěří, ať ke mě běží! Rád předvedu :-)
Přílohy
Nepojmenované.jpg
Nepojmenované.jpg (34.29 KiB) Zobrazeno 1853 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

Jináč ráno už 7:30 2,4kW a aku skoro nabité 8-)
Jedinej, kdo z teho nebude mít moc radost, je můj dodavatel e-on, tedy vlastně už e-gd nebo jak se to teď menuje?... :lol:
Zvažuju, že se odpojím od DS! A že se v zimě raději uskromníme, neb máme 40A hlavní jistič a má se vrátit paušál za něj a u mě toto výpalné bylo tuším přes 700kč/měs, což je 8000/rok! :shock: :evil: To raděj nastartuju dieselovou centrálu v zimě , kdyby bylo nejhůř a 8000,- kč nafty jen tak nepropálím ani náhodou! A jen večer, neb i v minulé zimě přes den mi polovina panelů dávala alespoň 500W a nyní už dvojnásob panelů dá předpokládám až 1000W. 8-)
Přílohy
Nepojmenované2.jpg
Nepojmenované2.jpg (47.71 KiB) Zobrazeno 1852 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od mobilik »

No neviem...

X krát som uz videl za zlého počasia ako si tie vysokonapatove axperty nevedia poradiť zo štartovanim pod 120V nejdú.

Kdežto vedľajší axpert nizkonapatovy išiel v pohode. Aj keď dával malo, kvôli počasiu, ale robil viac. Narozdiel od druhého ktorý nerobil nič...

Ale nebudem ťa presvedčiat, je to môj názor a osobná skúsenosť.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

mobilik píše: pát zář 08, 2023 4:10 am No neviem...

X krát som uz videl za zlého počasia ako si tie vysokonapatove axperty nevedia poradiť zo štartovanim pod 120V nejdú.

Kdežto vedľajší axpert nizkonapatovy išiel v pohode. Aj keď dával malo, kvôli počasiu, ale robil viac. Narozdiel od druhého ktorý nerobil nič...

Ale nebudem ťa presvedčiat, je to môj názor a osobná skúsenosť.
King II mi jede už od 100V 8-)
Tak asi některé Axperty jsou jiné než King II co já vím? Viděl jsi to na King II!? Protože Kingy II v rodíně máme už 4 všechny valí od šera do šera :-) Tchán má King 1 a nedá to co my s dvojkou ale taky mu začíná s výrobou i za šera to jo.
Kdo ví jak to mel zapojené ten co jsi vidél a jestli neměl příliš malou sérii panelu s příliš nízkým max napětím nebo staré panely...?

Můj King II nyní vidí panely od 4h do 21h a vyrábí alespoň na sebe od 5h do 20:30 viz graf:
Přílohy
20230908_073719.jpg
20230908_073719.jpg (43.99 KiB) Zobrazeno 1784 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od misif »

eduard22 píše: čtv zář 07, 2023 1:32 am misif - ale King je taky přifázovaný!!! A umí i bypas aby nebyl výpadek při přetížení a tak nemusíš nic přeučovat rodinu aby nebyl blekaut ;-)

Jo a původní dotaz byl:Jaký bezpřetokový měnič! ;-) A ty radíš přetokový :-( ...
Omlouvám se že reaguji později. Ano někdy se lidé ptají na něco konkrétního, ale neřeknou proč a nakonec se najde úplně jiné řešení.

Ještě k tomu Kingu, má to své omezené využití, proč ne. Ale zase řeči "King je přífázováný a umí bypass". King dělá dvojí konverzi AC-DC a pk DC-AC. Hybrid má přímo propojené svorky distribuční a backup, DC-AC modul je připojen paralelně do tohoto propoje.

Takže elektronika v Kingu (DC-AC) musí zvládnout všechny náběhové proudy a překmity po ukončení zátěže, hybrid dodává co může a zbytek přeleje z/do distribuce, tím je elektronika v přifázovaném hybridu v mnohem menším stresu.

Při větší zátěži než nominální výkon u hybridu se stále nic neděje - nemá žádný Bypass, vyrábí do maximálního výkonu a zbytek teče z distribuce. U Kinga se ozve alarm a přepne se AC-DC DC-AC na přímý propoj "Bypass", který odstaví výkonovou elektroniku a po dobu přetížení King nic nevyrábí. Přepnutím do Bypass režimu doprovází změna napětí v domácnosti z ideálních 230V na napětí v distribuční síti a další doprovodné efekty..., takže Bypass u Kinga není ideální a určitě není dobré s ním počítat na pravidelné bázi.

Jinak téma do 120V nebo více je velká otázka, každé má své pro i proti ... . Do 120V znamená opravdu velké proudy a dimenzování vodičů, které neodpouští chybu. Vyšší napětí sice víc kope a vyžaduje větší opatrnost další prvky ohledně ochrany zdraví, ale jeho rozvody pro stejný výkon budou v menších průřezech, kde se dá ještě za levno naddimenzovat a udělat tím systém systém spolehlivější za přijatelnější peníze.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

Zjednodušeně řečeno: zatímco King tlačí pouze do domu a ano musí se vyrovnat s nárazy což zvládá kupodivu bravurně i když mám doma s i relativně silné silné na 1f motory!!! tak Hybrid se jen přetlačí se sítí ;-) A když ji nepřetlačí ( dosáhne maximálního většího než spotřeba) nic se neděje, pouze elektroměr zaznamená proud do domu chilli spotřebu.

A King přisává rozdíl energie jen když nestačí z panelu ani s baterie ze sítě pouze přes dvojkonverzi samozřejmě a až pokud by nestačil jeho výkon může použít bypass a přífázovaný je pouze proto aby to nebyla taková prda při přepnutí... a docílil tak velmi rychlého přepnutí tuším 5ms

Do té doby (do max výkonu) si jede svojich přesných 230V AC a Hz synchronizuje do určitého rozsahu se sítí :-) pakliže by se síť velmi rozkolísala jede si svoji přesných 50 Hz
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od Cmrnda »

misif píše: stř zář 13, 2023 11:31 am Takže elektronika v Kingu (DC-AC) musí zvládnout všechny náběhové proudy a překmity po ukončení zátěže
Zjednodušeně to jde i bez nějaké regulace. Jakmile ubyde napětí na solár/baterie, měnič půjde ze sítě kde bude větší napětí. A obráceně taky.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

Pozoruji tu synchronizaci Kinga se sítí v mobilu dnes a denně.
(a to i přesto že jeho výstup není spojen se sítí a je primárně ze sítě napájena jen jeho nabíječka, tedy je spíše jen v pohotovosti, kdyby nesvítilo a docházela i aku nad ránem, což u mě bylo připojeno automaticky k síti naposledy v únoru ;) Proto je ta linka od sítě furt šedivá - to sloupy e-on jen smutně z povzdálí koukaj nezúčastněně :lol: )

Orbis Pictus - FOTO na to (sleduj 1. a poslední údaj v Hz):
1. jeli v síti 50Hz ponechá měnič 50Hz 8-)
2. zakolisá-li síť (jako dnes docela dost , neb asi jak neuastále vykukuje Slunce občas tak OZ trochu ovlivní síť...?) King kopíruje Hz sítě :)
3. klesnoul-li Hz sítě ještě víc :( , King se odpoutá a jede si svojich 50Hz :D
4. a vůbec, King sí't ani nepotřebuje vůbec! A jede si stále svojich 230V 50Hz :lol: Ani se mi nerestarovalo PC, když jsem jej nyní za jízdy odpojil od sítě, prostě dvojí konverze je boží a funguje lépe jako jako UPS, jen celého domu :D
King2Hz01_WatchPower.jpg
King2Hz01_WatchPower.jpg (48.18 KiB) Zobrazeno 1576 x
King2Hz02_WatchPower.jpg
King2Hz02_WatchPower.jpg (46.5 KiB) Zobrazeno 1576 x
King2Hz03_WatchPower.jpg
King2Hz03_WatchPower.jpg (47.52 KiB) Zobrazeno 1576 x
King2Hz04_WatchPower.jpg
King2Hz04_WatchPower.jpg (47.25 KiB) Zobrazeno 1576 x
King je prostě king! Je to svatý grál pro ty co chtějí nezávislost bez byrokracie a nechtěj prodávat...
Nyní chce po mě FVE s Kingem další (6.) člen rodiny - švára... Už su ale ze staveb FVE v rodině unavenej :-/
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: stř zář 13, 2023 12:44 pm
misif píše: stř zář 13, 2023 11:31 am Takže elektronika v Kingu (DC-AC) musí zvládnout všechny náběhové proudy a překmity po ukončení zátěže
Zjednodušeně to jde i bez nějaké regulace. Jakmile ubyde napětí na solár/baterie, měnič půjde ze sítě kde bude větší napětí. A obráceně taky.
King NEmá spojen AC výstup se sítí ale pouze do domu!!! Tedy jakýpak obráceně???...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: stř zář 13, 2023 1:50 pm King NEmá spojen AC výstup se sítí ale pouze do domu!!! Tedy jakýpak obráceně???...
Obráceně jsem myslel, to, že když ubyde napětí v DS, tak půjde více energie ze solárů/baterek, bude-li... To je uplná postata toho hibridního měniče. Jednoduše, síť se usměrní na nějaké určité napětí (cca 350V) a porovnává se s napětím z primárního driveru měniče z FVP.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od eduard22 »

Ach ták. No šak říkám: že hybrid se defacto přetláčí se sítí ;-) King ne, nemá jak 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: stř zář 13, 2023 3:37 pm Ach ták. No šak říkám: že hybrid se defacto přetláčí se sítí ;-) King ne, nemá jak 8-)
Ale prdlajs, hybridem se myslí míchání z několika zdrojů. To je i zde slavný "King" :D Podívej se někde do "základů" jak to fuguje. Základní měnič, třeba do auta co převádí 12V na 230, hybridem není, a i ten má dva převodníky s transformací ze 12V DC na nějakých 350V DC.Následuje tzv. POST driver + měnič, který převádí oněh 350V DC na 230V AC. U tý Tvý kisny se porovnává usměrněné napětí DS s usměrněným napájením toho primárního měniče, těch 350V DC. Těch 350V je jen odhad, záleží taky na formě 120V/230V a PREdriverech, které musí být nějak vyvážený, +/-.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od RadarS »

Cmrnda píše: pon zář 04, 2023 8:13 pm
eduard22 píše: pon zář 04, 2023 5:54 pm Ano ale! V Kingovi je ta nabíječka komplikovanější a sofistikovanější! - je programovatelná a automatizovaná!!! To sám o sobě můstek za 30,-kč jaksi neumí - být pouze v pohotovosti a nic nespotřebovávat z DS a aktivovat se jen když je potřeba! - Jen když klesne napětí na vstupu měniče 48V DC (lhostejno jestli z aku, nebo panelů) dle nastavitelných parametrů uživatelem i vzdáleně z mobilu :D

Navíc - můstek za 30,-kč zvládne až 100A(!) 58V DC??? :shock: A jak by jsi u něj řídil ty šílený A aby ti nevyvřely akumulátory?...

Tedy dle mě jsi to přehnal dosti :-/
Nevím jestli to správně chápeš, ale dvojí konverze znamená že energie z DS (nebo jiného zdroje) se usměrní na DC napětí a zpětně převede na AC napětí, bez trafa. Jak jednoduché (onen zmiňovaný diodový můstek), v součinnosti s výstupem z regulátorů z panelů. A teď otázka? Co výrobce myslí "transformátorový" nebo bez něho? U případu kdy je energie z panelů transformována na nabíjení baterek, jde přece vždy o oddělené soustavy, ale při konverzi, jak jsem uvedl výše nikolv.
Je to bordel jak v tanku.
Můstek 100A na 1200V stojí v přepočtu na KČ asi 10,-. To je ten, kterým se usměrňuje energie z DS, nic jinýho není potřeba.
Co vím, tak ten "KING II" se už nevyrábí, lze jej koupit jen za přemrštěnou cenu ze skladů od drobných vexláků.
Neznamená to, že je před usměrňovacím můstkem oddělovací transformátor, který odděluje síť i galvanicky ...?
Už to není za 10Kč, ale principielně to žádná věda není...
Nevím, jak jsou na tom klasické hybridní měniče v off grid provozu s výkonem i asymetrií (čistě na back-up), ale zřejmě lze použít doplňování energie ze sítě i touto cestou. V podstatě je to ta "externí nabíječka" a AC in na síť vůbec nepřipojovat.
I když sama o sobě (můstek nebo trafo+můstek) nijak sofistikovaná nabíječka není :-).
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Bezpřetokový měnič připojený na DS bez papírování s distribucí - jde to legálně?

Příspěvek od Cmrnda »

RadarS píše: pát říj 06, 2023 3:17 pm Neznamená to, že je před usměrňovacím můstkem oddělovací transformátor, který odděluje síť i galvanicky ...?
Už to není za 10Kč, ale principielně to žádná věda není...
Nevím, jak jsou na tom klasické hybridní měniče v off grid provozu s výkonem i asymetrií (čistě na back-up), ale zřejmě lze použít doplňování energie ze sítě i touto cestou. V podstatě je to ta "externí nabíječka" a AC in na síť vůbec nepřipojovat.
I když sama o sobě (můstek nebo trafo+můstek) nijak sofistikovaná nabíječka není :-).
Už jsem zjistil jak to je, beztransformátorový myslej to že mezi DC in (350V) a AC out (230V) žádný trafo není. BUde-li mít hybrid nabíječku, bude oddělení trafem z bezpečnostních důvodů, to se ale do rčení "beztansformátorový" nepočítá.
Normální měnič DC in (24V) a AC out (230V) má v sobě jedno nebo několik traf.
Ten můstek je základem toho směšování DC in za můstkem (350V) z AC out z DC a DC in (350V) z "step UP" z panelů.
Těch 350V, někdo uvádí špičkové napětí DS 325V, ale v posstatě nějak TAK.
Na jednu stranu jsou jistý ztráty z DS, na třetí stranu je to míšení na straně DC to nejlepší co může bejt.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Měniče“