Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Odpovědět
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

Zdravím, mám pár dní svojpomocne zhotovenú fotovoltickú elektráreň, zatiaľ v "oklieštenej" verzii (6x410 Wp panely + batérie cca 6kWh + striedač POWLAND SML III 5,5 kW).
Situácia: Keď prestanú panely vyrábať energiu, spotrebiče sú napájané batériami, keď klesne napätie batérií pod nastavenú hodnotu 44 V, prepne sa na bypass zo siete. Ráno, keď začnú panely vyrábať energiu, nabíja iba batérie, kým nedosiahnu nastavené napätie 48 V, potom sú spotrebiče napájané z batérií + panely, keď je malý odber spotrebičov, dobíja batérie až na nastavené napätie 50,8 V.
Takto to vyzerá, že to celkom dobre funguje, až na dve veci.

1. Batérie majú pri 50,8 V 100% a pri 40 V 10% a tu je problém, keďže pri 44 V sa prepne na bypass zo siete, ostáva 40% kapacity batérií a bypass ostáva až kým sa nenabije batéria na 48 V, potom to ide tak, ako by som si predstavoval, spotrebiče sú napájané z panelov a zostatok ide na dobitie batérií až na nastavených 50,8 V. V menu bod č. 12 sa nižšie ako 44 V pri prepnutí na bypass sa v striedači nedá nastaviť a menej ako 48 V v menu bod č. 13 pri prepnutí späť na batérie sa tiež nedá nastaviť. S touto situáciou inak ako zmenou softvéru striedača sa asi nedá nič robiť? Alebo má niekto nejaké riešenie?

2. Keď začnú panely vyrábať energiu by som chcel, aby spotrebiče boli prioritne napájané z panelov a zostatok aby nabíjal batérie, čo ale nefunguje, viď sitáciu. Obmedzuje to nastavenie bodov 12 a 13 v menu striedača. V menu sa dá priorita nastaviť ako bod č.16 CSO - nabíjanie panely potom sieť, SNU - panely + sieť a OSO - iba panely , nedá sa tam nastaviť priorita aby spotrebiče boli prioritne napájané panelmi ako prvé potom batérie (vyčítal som to z návodu na Axpert, ktorý je takmer identický s Powland). Tiež asi myslím, že sa s týmto nebude dať nič robiť, okrem výmeny alebo úpravy sofvéru, alebo má niekto riešenie alebo nápad?

Vopred ďakujem.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od josse »

Co znamená: okleštěná?

Kdyby bylo dost panelů a baterek, vůbec by jste si toho nevšiml.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

josse píše: ned zář 10, 2023 6:48 pm Co znamená: okleštěná?

Kdyby bylo dost panelů a baterek, vůbec by jste si toho nevšiml.
"Oklieštená"="minimálna konfigurácia"
Znamená to, že najprv som si chcel overiť na síce plne funkčnej (aj s pripojením takmer všetkých spotrebičov v dome), ale najlacnejšej verzii fotovoltiky reálne fungovanie, nie len z "počutia" od iných a potom to rozšíriť postupne o panely aj o batérie. Tvoja odpoveď je nie to, čo očakávam, a ani nerieši hlavný problém a to je využitie kapacity batérií. Som si vedomí toho, že rozsah nastavení práce s batériami v menu striedača je pre väčšinu typov batérií postačujúci, no pre môj typ nie. Preto aj tá moja druhá pripomienka, keby sa dala nastaviť priorita "prvé spotrebiče" z časti by problém vyriešil. Ale aj tak ďakujem za reakciu.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od mirekcafa »

Nevím zda má nějaký měnič v menu "prvé spotrebiče" Nastavení "SBU + OSO" je asi nejlepší řešení. Pak nastavit baterii do bypassu a z bypassu.
jaké máš baterie?
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od brumlaj »

tipnul bych si 12ks LiIon dle napětí.
Rada by byla přidat článek. Pak nebude vadit minimum 44V.
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

mirekcafa píše: ned zář 10, 2023 8:27 pm Nevím zda má nějaký měnič v menu "prvé spotrebiče" Nastavení "SBU + OSO" je asi nejlepší řešení. Pak nastavit baterii do bypassu a z bypassu.
jaké máš baterie?
Axpert King má v nastavení menu položka č.16 "Spotřebiče budou prioritně napájeny solární energií a nabíjení baterie ze sítě je zakázáno." Mám takmer identické nastavenie menu, okrem tejto (a pár iných) položiek. Ja mám v položke č. 16 iba CSO, SNU alebo OSO. Batérie neviem typ, predávajúci mi iba dal údaje o nabíjaní.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od mirekcafa »

z manualu položka č1= SBU = zátěž bude z panelů, když nebude dostatek z panelů bude dobírat z baterií, když nebudou ani baterie přepne na síť (bypass)
položka 16 = dobíjení z baterie je povoleno pouze z panelů
otázka stále aktuální, jaké jsou parametry tvojí baterie
https://drive.google.com/file/d/1lkRVmQ ... s1ypQ/view
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od josse »


brumlaj píše:tipnul bych si 12ks LiIon dle napětí.
Rada by byla přidat článek. Pak nebude vadit minimum 44V.
Když mi nevíme z kterého originálu ta kopie vychází, důležitý je převod transformátoru, je možné že to půjde, dokonce je odzkoušeno že jde nahrát FW z ne64V verze do HW 64V verze a pak to na malém napětí funguje bez chyb s ořezanou sinusovkou do lichoběžníku... Většině spotřebičů to je jedno ... nemá dost napětí v DC meziobvodu.

12S LiIon je na originální 64V verze Voltronic měničů málo. Jestli mám pravdu, kupte ne64V měnič... ale píšu to dle mé rozbité křišťálové koule:-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od josse »


pguty píše:POWLAND SML III 5,5 kW
Jaké to má napsané dovolené napětí baterie ze strany na štítku?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od mirekcafa »

josse píše: pon zář 11, 2023 11:54 am
pguty píše:POWLAND SML III 5,5 kW
Jaké to má napsané dovolené napětí baterie ze strany na štítku?
tady má k tomu manuál i parametrama....
https://drive.google.com/file/d/1lkRVmQ ... s1ypQ/view
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

mirekcafa píše: pon zář 11, 2023 9:34 am z manualu položka č1= SBU = zátěž bude z panelů, když nebude dostatek z panelů bude dobírat z baterií, když nebudou ani baterie přepne na síť (bypass)
položka 16 = dobíjení z baterie je povoleno pouze z panelů
otázka stále aktuální, jaké jsou parametry tvojí baterie
https://drive.google.com/file/d/1lkRVmQ ... s1ypQ/view
Áno takto to mám nastavené, situácia s nastavenými parametrami je popísaná podrobne v úvodnom príspevku. Batéria je nastavená v položke menu č.5 ako USE, čiže nastavujem nabíjacie, plávajúce a vypínacie napätie v položkách č. 26, 27 a 29. A to 50,8 V, 50 V a 40 V. Je to NCM batéria (Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide).
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

josse píše: pon zář 11, 2023 11:54 am
pguty píše:POWLAND SML III 5,5 kW
Jaké to má napsané dovolené napětí baterie ze strany na štítku?
Invertor DC input 48 VDC
Charger DC output 54 VDC
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

mirekcafa píše: pon zář 11, 2023 1:43 pm
josse píše: pon zář 11, 2023 11:54 am
pguty píše:POWLAND SML III 5,5 kW
Jaké to má napsané dovolené napětí baterie ze strany na štítku?
tady má k tomu manuál i parametrama....
https://drive.google.com/file/d/1lkRVmQ ... s1ypQ/view
Manuál mám, podľa neho a pokynov predajcu batérií som nastavoval položky v menu. jednoducho s Powlandom to nejde urobiť aby tie batérie chodili od 100% do 10%, keďže napätie bypasu zo siete je 44 V a to je ešte 30-40% kapacita batérií. Dalo by sa to vyriešiť len tak, že by mi výrobca upravil softvér, aby sa v položke č. 12 dalo nastaviť 40 V, alebo pridať jeden článok z rozobratej tej istej batérie, ako radil brumlaj, to sa ale rovná nákladom navyše, s nie adekvátnym ziskom.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od mirekcafa »

čínskej výrobce ti software neupraví......
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od Cmrnda »

pguty píše: pon zář 11, 2023 6:31 pm a to je ešte 30-40% kapacita batéri
Tohle odpovídá kapacitě a nabíjecímu systému olovnatých baterek. Aby olovo vydrželo kolem 5-ti let +/-, tak se nesmí baterky vybíjet pod hranicí cca 30%. Jinak bateka bude mít životnost kolem 150 cyklů, to není výdrž ani půl roku, a je k vyhození.

Pozn. Čerpáno z nalejváren na internetu. :ugeek:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

mirekcafa píše: pon zář 11, 2023 6:58 pm čínskej výrobce ti software neupraví......
To mi je jasné...
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

Cmrnda píše: pon zář 11, 2023 7:54 pm
pguty píše: pon zář 11, 2023 6:31 pm a to je ešte 30-40% kapacita batéri
Tohle odpovídá kapacitě a nabíjecímu systému olovnatých baterek. Aby olovo vydrželo kolem 5-ti let +/-, tak se nesmí baterky vybíjet pod hranicí cca 30%. Jinak bateka bude mít životnost kolem 150 cyklů, to není výdrž ani půl roku, a je k vyhození.

Pozn. Čerpáno z nalejváren na internetu. :ugeek:
Toto mi je tiež jasné, ale nechápem súvis s mojimi otázkami...:)
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od Cmrnda »

pguty píše: pon zář 11, 2023 9:08 pm Toto mi je tiež jasné, ale nechápem súvis s mojimi otázkami...:)
Nj., n, ale já jsem to pochopil tak, že to může být příčina problému.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
pguty
Příspěvky: 23
Registrován: sob zář 02, 2023 2:46 pm

Re: Priorita spotrebiče vs nabíjanie batérií

Příspěvek od pguty »

Cmrnda píše: pon zář 11, 2023 9:14 pm
pguty píše: pon zář 11, 2023 9:08 pm Toto mi je tiež jasné, ale nechápem súvis s mojimi otázkami...:)
Nj., n, ale já jsem to pochopil tak, že to může být příčina problému.
Aha, myslíš, že by som mohol mať nejaké olovené batérie....no pre istotu som kontaktoval predajcu, požiadal som ho nielen o parametre nabíjania, ale aj o to, aké sú tie batérie. Povedal, že je to NCM batéria (Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide).
Odpovědět

Zpět na „Baterie“