optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tomas »

Neměřil někdo jakou mají vlastní spotřebu optimizéry a účinnost / ztráty?
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Mex »

Vlastní spotřeba asi dramatická nebude, nemá tam moc co žrát.
Větší otázka je účinnost, aby aplikace "optimalizace" náhodou výkon spíš nesnižovala.

Zrovna to testujeme na FVE u kamaráda. Nedávno se tam osadily Tigo TS4-A-O na všech 22 panelů 450Wp. K tomu CCA a TAP.
S tou instalací byly děsné problémy. Tigo některé panely buď nevidělo nebo chvíli vidělo a pak zase ne, prostě děs.
Evidentně z toho vyplynulo, že inzerovaný Mesh jim nefunguje. Všechny vzdálenosti byly bohatě pod limitem, který Tigo požaduje.
Nakonec se to muselo vyřešit druhým TAPem.

Protože s tím byly takové problémy a protože to velmi snížilo výkon elektrárny (dočasným odpojováním panelů), tak vznikla pochybnost o tom výrobku jako takovém. Proto tento test.

Na jednom stringu se Tiga sundala a na druhém nechala. Tím se dá porovnat výkon s nimi a bez nich. Podmínky mají ty stringy velmi podobné, navíc z historických dat plyne, že i podobně dávaly.

No a výsledek je, že to kupodivu skutečně funguje a přidá to nějakých 10-13% výkonu.
Bylo to velmi příjemné překvapení, protože jsme po předchozí anabázi už Tigu moc nevěřili.
Zatím je ten test krátký. Bude probíhat ještě pár dní, pak dojde k ověřovacímu kolu tak, že se naopak Tiga nechají na tom druhém stringu.
Ale zatím nás to naplnilo optimismem (po předchozím těžkém nasrání).

Jinak nedávno byl webinář firmy ifTECH, která se tváří jako velký zástupce Tigo.
Borec slíbil (na můj dotaz), že udělají demonstrační instalaci, kde bude několik panelu bez a několik s Tigo.
A že zveřejní nějaké rozhraní, kde to bude možné sledovat.
Zatím to myslím ještě nemají, nebo aspoň nevím, kde by se na to dalo podívat.
tafx
Příspěvky: 67
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tafx »

Ahoj, já právě dělám taky test optimizérů. Mám 2 stringy v jedný ploše střechy 2x13 400Wp panelů a ke každému jsem přidal 2 panely na stejně orientované ploše, která je ale o cca 2 m níže a tudíž odpoledne od cca 14:00 postupně stíněná. Tedy pravidelný stín rovnoběžně s osou panelů. Instalace je bez TAP a CC. Zajímalo mne, jestli je lepší optimizér nebo pouze bypass diody. V provozu od úterka. Při jasnu a postupným zastiňování (včera) to vypadá, že string s optimizéry hezky plynule postupně snižuje výkon s postupujícím stínem. String bez optimizérů vždy po zastínění dalšího segmentu panelů jde do kolen výkonem (z celkových cca 4 kW na cca 1,5 kW) a trvá poměrně dlouho (cca 15 min), než naběhne zpět na plnej výkon. Ten je ale pak srovnatelnej s druhým stringem. Tohle se opakuje podle počtu segmentů panelu. Propad výkonu taky není rovnoměrný.

Je to ale pouze první pozorování a budu si to vyhodnocovat pokud možno exaktně v číslech výroby.

Kdybyste někdo měl zájem, dám se pak to hodnocení.

Nicméně samotnou účinnost změřit a vyhodnotit neumim. Něměřím napětí jednotlivých panelů.
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od pave69 »

tafx píše: čtv zář 21, 2023 8:30 am String bez optimizérů vždy po zastínění dalšího segmentu panelů jde do kolen výkonem (z celkových cca 4 kW na cca 1,5 kW) a trvá poměrně dlouho (cca 15 min), než naběhne zpět na plnej výkon. Ten je ale pak srovnatelnej s druhým stringem.
Jaký je řadič? Je na něm zapnutý Shadow scanning (nebo tak něco)?
tafx
Příspěvky: 67
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tafx »

Je to připojený na MPPT vstupy obyčejnýho Goodwe 10KET. Žádnej shadow scan zapnutej nemám. Někde jsem četl, že se to projevuje spíš negativně na výrobě a zpomaluje reakce trackeru. Můžu to ale vyzkoušet....
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od pave69 »

Díky za info, každopádně by mě pak výsledky zajímaly, mám v zimě dost stínů a uvažoval jsem o změně orientace některých panelů a přidání optimizérů, ale představa, že to budu všechno na střeše rozšroubovávat a překabelovávat, mě dost děsí. Mám taky Goodwe, Shadow Scan tak různě zapínám a vypínám a přijde mi, že to vyjde nastejno. Tak uvítám jakékoli srovnání.
tafx
Příspěvky: 67
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tafx »

Tak zde dávám porovnání výkonu stringů s a bez optimizérů na panelech, přes které zrovna přechází pravidelný stín. Jsou to ty 4 panely na malé stříšce vpravo. Horní 2 jsou s optimizérama a připojený do stringu PV1 a dolní dva panely jsou bez opt. a připojený do stringu PV2.
Trošičku to nabourává stín na panelu vedle komínu, který patří k PV1 a je tam také optimizér. Velký rozdíl to ale evidentně nedělá. Dnes byla oblačnost až do cca 14:50, ale včera bylo úplně jasno a je to dobře vidět. PV2 se nakonec vrátí i trochu nad PV1, ale pak zase jde dolů. je to ale evidentně hlavně problém MPPT.
2023-09-20 - výkon stringů.png
2023-09-20 - výkon stringů.png (122.65 KiB) Zobrazeno 8613 x
2023-09-21 - výkon stringů.png
2023-09-21 - výkon stringů.png (111.76 KiB) Zobrazeno 8613 x
20230921_160422.jpg
20230921_160422.jpg (179.76 KiB) Zobrazeno 8613 x
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

Zdravím,

jsem idiot. Připojil jsem nové Tigo CCA rovnou do sítě na 230V. Došlo k vyhození jističe. V CCA jsou očividně spáleny dva odpory R74 a R78 (na fotce jsou to odpory dole u černého připojovacího konektoru). Rezistor R74 jsem již odpájel. Bohužel R74 byl natolik poškozen, že nešlo určit jeho hodnotu. Prosím, vyfotil by někdo desku CCAčka? Děkuji, za případnou pomoc.

Obrázek
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

Zdravím,
ještě doplním, že TIGO CCA se nemusí rozebírat, hodnota jde přečíst přes obal, při troše štěstí. Děkuji
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Mex »

Oba jsou nulové odpory (0R).
Viz fotky, které ale přes futrál nejsou ideální.
Jestli to nebudou propojky s funkcí pojistek? Tedy propojky se záměrně sníženou proudovou zatižitelností?

Hodně štěstí při opravě.
Napiš pak prosím jak jsi dopadl.
R74.jpg
R74.jpg (15.82 KiB) Zobrazeno 8179 x
R78.jpg
R78.jpg (79.25 KiB) Zobrazeno 8179 x
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

Zdravím,
děkuji za zaslané fotky.
Dnes jsem vyměnil oba odpory (mají tedy 0 ohm, jsou to propoje). Ale.
V CCA se rozsvítí tři modré diody v omlasti GATEWAY, a jedna modrá dioda u antény.
Dioda u nápisu TIGO (na čelním panelu) nesvití.
Notebook CCA ve wifi síti nevidí.
Můžete ještě popsat, prosím, jak se má chovat CCA po připojení napájení?
Děkuji
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Sten77 »

Stáhni si aplikaci Tigo EI.
Jestli CCA žije, tak by jsi ho měl vidět v aplikaci, páruje/nastavuje se přes bluetooth.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

Mám nainstalováno,

ale neobjeví se.
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Sten77 »

Ještě zkus odpojit a znovu zapojit napájení. Bluetooth vysílá asi jen 2 hodiny od připojení napájení. Jestli to nejde, tak se ti povedlo to odpálit.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Mex »

picasso píše: stř říj 18, 2023 6:40 pm ...
Notebook CCA ve wifi síti nevidí.
...
WiFi v režimu lokálního AP u Tiga nefunguje. Podle dokumentace by fungovat mělo, ale v praxi to nejede.
Jedině BT.

Obecně ta práce s CCA je dost nelogická. Programoval to asi nějaký autista.
Takže i u funkčního CCA z toho má občas pocit, že to nefunguje.
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

Zdravím,
např. v notebooku je v bluethoot CCA vidět? Nebo v telefonu?
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Sten77 »

V telefonu v té aplikaci. Menu "configure communication" záložka "bluetooth" a tam se ti to musí objevit.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Sten77 »

Mex píše: stř říj 18, 2023 9:23 pm
picasso píše: stř říj 18, 2023 6:40 pm ...
Notebook CCA ve wifi síti nevidí.
...
WiFi v režimu lokálního AP u Tiga nefunguje. Podle dokumentace by fungovat mělo, ale v praxi to nejede.
Jedině BT.

Obecně ta práce s CCA je dost nelogická. Programoval to asi nějaký autista.
Takže i u funkčního CCA z toho má občas pocit, že to nefunguje.
Přesně tak, je to děsně težkopádný. Pomalý odezvy. Původně jsem myslel, že si koupím tu placenou verzi, ale když to vidím, tak váhám.
Nejvíc mne dostalo, že jsem čekal, že si TAP nějak samo zdetekuje panely na střeše. Ale oni se tam musejí dopředu zadat jejich sériové čísla. Naštěstí si je firma opsala, včetně rozložení, jinak bych měl docela problém. :D A než začaly všechny optimizéry komunikovat, tak to trvalo asi den.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

Neobjeví se, pouze točí kolečko,
ale otázka zní zda jsem někde neudělal chybu, protože u Configure Layout nemám fajfku.
Občas ty modré diody všechny mrknou.
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Sten77 »

Bluetooth naběhne automaticky po startu CCA.
Určitě se tam toho vypálilo více. Buď sežeň někoho kdo tomu rozumí, jestli se to dá opravit nebo rovnou koupit další kus.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

No jo no, ale koupit pouze CCA asi nelze.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Kodl69 »

lze, není to problém. Klidně v sms elektro, iftech, už jsem to kupoval i samostatně.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

Zdravím,
již jsem obě firmy kontaktoval emailem. Tak snad něco dopadne. Dám vědět.
Ale pokud by někdo ještě věděl, dejte vědět, já všude vidím jen KIT, nikde CCA samostatně.
Děkuji
picasso
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 17, 2023 8:53 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od picasso »

Zdravím,
takže nic. Koupit pouze CCA nelze. Jen celý KIT.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Kodl69 »

máš pravdu, jíá jsem dokupoval samostatně TAP. Ale pořád nevidím problém, slušnej prodejce by ti mohl vzít TAP zpátky za nějakou část ceny, která je stejně jenom nějakej 1500Kč. A nebo ho stejně využiješ na nějaký vzdálenější FV pole...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“