Srovnání panelů

Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

Dobbrý den. Potřeboval bych pomoci se srovnáním dvou fotovoltaických panelů. DAH dhm-t72x10/fs(bb)-550wp vs monochromatický panel half cell AS-7M144-HC 550Wp. Ptám se protože je hodlá zaměnit firma, která mi montuje FVE. V dané problematice se nevyznám, ale domnívám se že druhý panel (ten který mám mít původně) je lepší protože ma větší účinnost a je dražší. V přiloze jsou i nějaké parametry. Předem díky za pomoc
Přílohy
photo_2023-11-15_17-03-12.jpg
photo_2023-11-15_17-03-12.jpg (103.99 KiB) Zobrazeno 1831 x
photo_2023-11-15_13-21-03.jpg
photo_2023-11-15_13-21-03.jpg (51.68 KiB) Zobrazeno 1831 x
antiexe
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 11, 2023 7:57 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od antiexe »

Hlavne maju dost rozdielne parametre.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Mex »

Jeden má dost vysoké napětí a menší proud, druhý to má naopak.
Jde o to, co ti ve tvé konkrétní konfiguraci a s tvým konkrétním měničem vyhovuje víc.

Pokud máš měnič, kterému se to vyšší napětí vejde do jeho rozsahu, tak budeš mít menší ztráty a měnič bude pravděpodobně pracovat s trochu vyšší účinností.
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

díky moc za odpověd.
Měnič je sofar solar HYD 10KTL-3PH
https://www.schlieger.cz/wp-content/the ... ar.pdf?v=2
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

ještě by mě ta obecně zajímalo co je to podstatné u těch panelů, chápu že účinnost je důležitá, ale zbytek těch hodnot mi fakt nic neříká. Problém je v tom, že ty panely mám již na střeše vyměněné. A já chci vědět, zda má doměnka, že ten první panel je o hodně horší třeba i v té kombinaci se střídačem je správná. I záruka je tam o 5 let kratší.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Kostěj »

Higland píše: stř lis 15, 2023 5:04 pm Dobrý den. Potřeboval bych pomoci se srovnáním dvou fotovoltaických panelů....hodlá zaměnit firma, která mi montuje FVE.
Chybí ty podstatné informace. Kolik je celkem panelů? Jak jsou zapojeny (tedy pospojovány seriově/paralelně po kolika, kolik vstupů má střídač a kolik mppt trackerů)? Jsou všechny panely na jedné střeše (jedna orientace)? Jsou zaměněny všechny panely, nebo bude na střeše kombinace obou druhů?
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Mex »

Jak bych to viděl já:

Panel DAH:
+ vyšší napětí a nižší proud bude pravděpodobně znamenat o něco málo vyšší účinnost měnice a nižší ztráty/ohřev kabelů, tedy vyšší výkon FVE
- jeho uspořádání je trochu netypické, takže v případě pozdější náhrady za případně vadný panel bude asi trochu problém sehnat nějaký s podobnými parametry
- mně osobně značka DAH nic neříká, ale to nemusí nic znamenat

Panel AS:
+ běžnější uspořádání, které bys (aspoň dneska, kdo ví co bude časem) snadno nahradil jiným
+ značka Amerisolar je celkem známá

Účinnost mají oba stejnou, což plyne z toho, že oba mají jmenovitý výkon i rozměry stejné. Oba jsou asi typu PERC.
Vzhledem k tomu, že panely by měly být na střeše hodně dlouho, tak u známého výrobce (který není profláklý nějakými průsery) se dá možná čekat, že panely budou mít opravdu inzerovanou životnost. Ale to samozřejmě neznamená, že ji nemůžou mít i panely neznámého výrobce.
Zkus pohledat na internetu reference na toho výrobce panelů.

Předpokládám, že máš elektrárnu 10kW, tedy 18 panelů do 2 stringů po 9 panelech.
Je to tak?
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

ano 18 panelů ne 2x 9 ale 6 a 12 panelu na string
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

dah ma účinnost menší 21,08 pokud jsem to dobře četl.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Mex »

Higland píše: čtv lis 16, 2023 12:16 am dah ma účinnost menší 21,08 pokud jsem to dobře četl.
Já jsem se díval do tohodle datasheetu:
https://www.battery-import.cz/user/docu ... )_555W.pdf
Sice je tam jedno písmenko v označení jinak (BB vs. BW), ale jinak jsou napětí a proudy stejné.
A účinnost u verze 550Wp píšou 21.28%.
Pokud to dává stejný výkon při stejné velikosti, tak se účinnost nemůže lišit.
A nějaké procento tady asi není to hlavní, řekl bych.
Důležitější bude třeba životnost a pokles výkonu s časem.

To větší problem bude napětí. U těch 12 panelů už jseš moc vysoko. 12*74.7*1.2=1075.7 [V] !
Kdybys to měl rozdělené na 2 stringy po 9 panelech, tak by to vyšší napětí byla spíš výhoda.
Ale při rozdělení na 12 a 6 panelů je to průser.
mati
Příspěvky: 45
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od mati »

Higland píše: čtv lis 16, 2023 12:16 am dah ma účinnost menší 21,08 pokud jsem to dobře četl.
Zjistil jsem , že hlavním rozdílem mezi v prvním příspěvku citovanými panely je systém uložení aktivní části s články v rámu panelu.

Nedokážu posoudit co je výhodnější a co ne , ale:

- u DAH je sklo článků v rovině s rámem - lépe stéká voda s prachem pryč z panelu , ale upevnění ( články -- rám ) je otázkou jen trvanlivosti lepidla
- u AMsolar ( a většiny ostatních výrobců ) jsou články vsazeny do rámu - ve spodní řadě ( u panelů namontovaných skoro horizontálně nebo s malým sklonem) zůstává smytý prach
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

Takže moje chyba díval jsem se na stejný dokument, jen na špatný panel 545WP místo 550WP. Takže se za to omlouvám. Můžete mi prosím vysvětlit to s tím průserem. Chápu že hodnota je někde jinde než má být. Co to znamená prakticky? nezvládne to střídač viz tenhle řídek Max. DC napětí (Voc): 1000V?
Proč je v tom výpočtu 1,2?
Přílohy
Screenshot 2023-11-16 at 18-28-41 Hybridní měnič SOFAR Solar HYD 10KTL-3PH VSelektro.eu.png
Screenshot 2023-11-16 at 18-28-41 Hybridní měnič SOFAR Solar HYD 10KTL-3PH VSelektro.eu.png (38.68 KiB) Zobrazeno 1569 x
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

takže ještě jinak v příloze je dokumentace k tomu správnému panelu. Jen je problém že jsou to uplne jine hodnoty, než na štítku, který jsem poslal na začátku a který je přímo na panelu. Poslal jsem dotaz přímo k výrobci na téma které hodnoty jsou správně.
Přílohy
EN-DHM-72X10 FS(BB)-540_555W.pdf
(817.17 KiB) Staženo 28 x
Naposledy upravil(a) Higland dne čtv lis 16, 2023 7:15 pm, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Mex »

Obecně se solární panel skládá ze solárních buněk. Každá buňka je v principu velkoplošná dioda, se vším, co z toho plyne (viz dále).
V panelu je polarizovaná z hlediska generovaného proudu v závěrném směru. Jedna buňka dá napětí něco nad 0.6V. Víc dát nemůže, protože pak by si napětí nad hodnotou Uf sama požrala.

No a z toho plyne, že max. napětí panelu závisí na počtu těchto buněk v sérii.
Max. dodávaný proud pak zase závisí na velikosti buněk.

No a ty Tvoje panely se liší tím, že jeden typ má víc menších buněk, a tak dodává vyšší napětí ale nižší proud než ten druhý.

Každý měnič má na vstupu 2 omezení jaké panely na něho můžeš připojit: maximální napětí nezatížených panelů, a maximální proud, který ty panely dají.

Maximální proud není tak kritický, protože to si měnič umí sám omezit. Takže když k měniči připojíš panely s vyšším max. proudem, tak se měniči nic nestane (pokud tedy není navržený nějak extra blbě). Ale měnič nedokáže z panelů odebrat celý výkon. Odebere jen takový proud, jako je jeho maximum a tak je výkon celého řešení nižší, než by mohl být.

Ale u napětí je to jinak. Když tam připojíš panely s vyšším napětím, než na co je ten měnič dimenzovaný, tak ho odpráskneš. On sice možná chvíli vydrží, protože bude dělaný asi s nějakou rezervou, ale dřív nebo později je to pro něho smrtící.

Na začátku jsme si řekli, že buňka je dioda. A křemíková dioda má takovou vlastnost, že její Uf (což zde představuje současně maximální napětí, které buňka dá) klesá s rostoucí teplotou. A tedy samozřejmě s klesající teplotou naopak roste. O kolik roste, to je v parametrech každého panelu. U těch Tvých panelů je to -0.31%/°C.
A protože to jmenovité napětí naprázdno se udává pro teplotu +25°C, ale v zimě můžou být panely klidně na teplotě -20°C, je třeba zohledit tento nárůst při nízké teplotě. Navíc se panely dodávají s tolerancí parametrů do plusu, většinou 0..+5%. Tak proto je třeba k celkovému napětí Voc (tedy napětí naprázdno) připočítat koeficient minimálně 20%. Proto násobení konstantou 1.2.

Takže: kdyby to bylo moje, a dodavatel mi to dodal s překročeným naprosto kritickým parametrem, zahájil bych s ním reklamační řízení.
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

wow dokonalé vysvětlení pro blbce mého ražení moc moc moc děkuji.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Mex »

Higland píše: čtv lis 16, 2023 6:48 pm takže ještě jinak v příloze je dokumentace k tomu správnému panelu. Jen je problém že jsou to uplne jine hodnoty, než na štítku, který jsem poslal na začátku a který je přímo na panelu.
Tam možná bude hrát roli to písmeno 'T', které v panelech podle toho druhého datasheetu není.
Nabízí se, že 'T' bude znamenat něco jako "three", protože ten Tvůj panel má netypicky dělené ty buňky na třetiny a ne na poloviny jak je zvykem. A proto jich má o 50% víc (resp. 3/2 počtu toho normálního) a má tedy tak vysoké napětí a naopak nízký proud.
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

takže opět moje chyba. hmm každopádně je to tak, jak je zapojené velký problém a dodavatel tam bude muset dát ty původní panely. nebo rozdělit ty pole na 9 a 9. jen je problém v tom že někdo z jejich zamestnanců říkal, že panely musí mít v rámci jednoho pole stejný sklon i směr. Ale kdoví zda vědí co dělají protože kolik chyb na tom již udělali to je tragedie a to říká někdo jako já kdo tomu vůbec nerozumí a pracuje jen s tím co řekně někdo jiný a nebo co si dokážu domyslet.
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

Poslal jsem ještě dotaz přímo k výrobci DAH. "The BB means full black and BW means black frame white backsheet. BB with higher price than BW panels." Požádal jsem ho o zaslání specifikace k panelům, které mam na střeše. Sedí to s tím co mám nalepené na panelu. V pondělí pošlu email dodavateli se stížností. Moc děkuji za pomoc.
Přílohy
EN-DHM-T72X10 FS(BB)-545-560W.pdf
(1.1 MiB) Staženo 32 x
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od beethowen »

Jestli je tam těch panelů 18 v sérii, tak je to napětím úplně mimo už teď. Voc to má 75V*18=1350V. To nevím jestli se tomu střídači může vůbec líbit :steaming:
Bylo to už připojené do toho střídače, je tam někde nějaká přepěťovka?
Možná to už někde spojili jako 9S2P. Pokud bys tam změřil napětí, tak by bylo víc jasno. I když těch 1300V bych asi nechtěl měřit normálním multimetrem :steaming:
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od misif »

Směrodatná informace je výkon panelu a jejich počet. Pokud jsou oba panely shodně 550Wp, dostanete elektrárnu se shodným výkonem.

Účinnost článku x plocha x osvětlení = výkon panelu. Výkon panelu je tedy jenom o účinnosti a ploše, nelze říct, že by panely s 15% účinnosti byly horší než ty s 22%, pouze zabírají větší plochu pro stejný výstupní výkon.

DAH má výhodu, že lze použít i na střechy s menším sklonem. Má vyšší napětí, které je u 12-ti článkového stringu v povoleném rozsahu, ale u 6-ti článkového stringu si polepšíte v podobě lepší účinnosti střídače.

Jaký panel bude mít větší životnost je otázka do logerie, oba výrobci jsou Čína, obecně by se dalo říct dobré kvality, ale dlouhodobé zkušenosti s tímto konkrétním typem panelu z principu neexistují.
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

Takže aktuální situace je taková. Mám revizní zprávu na celou elektrárnu a zítra to chce edg připojit do sítě. Problém je v tom, že revizní zprávu podepsal někdo kdo elektrárnu neviděl. Navíc na papíře je rozdělení 9/9. A v reálu je to 12/6. Na moji stížnost na základě rady a na totmto foru za kterou ještě jednou děkuji firma (firemní právník, ne elektrikář montážník nebo revizák) navrhla několik řešení jako sinější střídač (nemám zájem, protože víc panelů není kam dát , rozdělení 9/9 (nejde realizovat bez optimizeru, jiný sklon a směr panelů a s rozmístěním a 12 na 6 jsem spokojen). Pak zkoušely to že panely co mam jsou lepší (nemyslím si, navíc neřekli v čem, pro ně jsou levnější). řekl jsem jim, ať zítřejší spuštění odvolají a dodají panely jež mají být ve smlouvě. Pak přišel argument, že panely nejsou (je jich plný internet). Jasně jsem jim řekl, že chci panely dle smlouvy. Firma zvolila strategii, že to nechají nedořešené a počkají co se stane zítra. Já vyhodím lidi od edg a pak začne zábava. :D
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

misif píše: stř lis 22, 2023 8:36 am Směrodatná informace je výkon panelu a jejich počet. Pokud jsou oba panely shodně 550Wp, dostanete elektrárnu se shodným výkonem.

Účinnost článku x plocha x osvětlení = výkon panelu. Výkon panelu je tedy jenom o účinnosti a ploše, nelze říct, že by panely s 15% účinnosti byly horší než ty s 22%, pouze zabírají větší plochu pro stejný výstupní výkon.

DAH má výhodu, že lze použít i na střechy s menším sklonem. Má vyšší napětí, které je u 12-ti článkového stringu v povoleném rozsahu, ale u 6-ti článkového stringu si polepšíte v podobě lepší účinnosti střídače.

Jaký panel bude mít větší životnost je otázka do logerie, oba výrobci jsou Čína, obecně by se dalo říct dobré kvality, ale dlouhodobé zkušenosti s tímto konkrétním typem panelu z principu neexistují.
nezdá se mi výrazně horší záruka u DAH proti původnímu panelu a rovněž i o 1/3 levnější cena. Výhody u 6 panelů na string jsem si vědom, dle předešlých informaci. U těch 12 panelů si nejsem jistý, dle informací co jsem tu četl se přikláním se k názoru že je to moc (víc než 1000V). Nikdo od dodavatele to nevyvratil.
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Higland »

Tak ještě jedna perla. revizák má živnost 2 měsíce podle ič. a v tomhle seznamu https://formulare.ticr.eu/ozo.html je text "čeká na nabytí právní moci". A to je podepsaný pod něčem co ještě neviděl v reálu.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od Mex »

Higland píše: pon lis 27, 2023 10:39 pm Tak ještě jedna perla. revizák má živnost 2 měsíce podle ič. a v tomhle seznamu https://formulare.ticr.eu/ozo.html je text "čeká na nabytí právní moci". A to je podepsaný pod něčem co ještě neviděl v reálu.
Už jenom za to, že podepsal revizi na dílo které neviděl, by bylo dobré zapracovat na tom, aby to tu právní moc nenabylo.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Srovnání panelů

Příspěvek od beethowen »

Bohužel 90% těchto dotačních elektráren má ty revize udělané podobně.
Projekt bývá prakticky vždy kopie něčeho podobného. Realita tomu potom neodpovídá. Nicméně revize je vždy v pořádku, udělaná z tepla domova.
Pochybuji, že ty "revizní zprávy" píše ten "revizák", co je pod tím podepsaný.
Už jsem to jednou řešil u kamaráda, ale nechtěl do toho moc šťourat, když mu to po všech peripetiích fungovalo a na druhý den ho mělo EGD připojit.
Tak to bohužel je. Smutné, že majitelé těch elektráren to vše zaplatí.
Já bych takouvou revizní zprávu poslal na TIČR s patřičným komentářem. Mělo by se proti tomu bojovat.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Odpovědět

Zpět na „Panely“