Revize FVE

Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Revize FVE

Příspěvek od Higland »

Dobrý den. Mám "skvělou formu" jednu z největších na trhu, která mi montuje FVE. Jelikož jim po tom co předváději nevěřím ano slovo. Měl bych dotaz, zda je potřeba na FVE dělat revizi každé dva roky? A zda revizi musí provádět jen technik, který je uveden v revizní zprávě.? Dal na tu zprávu razítko. Tzn zda je možné tuto činnost delegovat na někoho jiného. Zda to umožnuje zákon. Předem díky za pomoc
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Revize FVE

Příspěvek od KubisKV »

Revizní technik, kterého budeš chtít. Asi stejně jako na stk. Jsi z Prahy, ale stk si necháš udělat v Písku.
Spíš jde o to, jestli se s RZ budeš trochu znát, aby komunikace byla v pohodě.
koci
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 16, 2022 12:33 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od koci »

Viz odkaz níže. Z toho mi vyplývá, že u RD revize nemusí být.

"Mimochodem … víte, že od 1. 7. 2022 nebudou elektroinstalace většiny rodinných domů a bytů již dále spadat mezi vyhrazená technická zařízení? Stojí to na straně 34 Návrhu zákona včetně důvodové zprávy:

Vzhledem k působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí a Státního úřadu inspekce práce se návrh zákona a navrhovaná pravidla nevztahují na zařízení využívaná pro volný čas (prostředky lidové zábavy), na zařízení společné části domu v bytovém domě a na nebytové prostory včetně bytů a rodinných domů v osobním vlastnictví."

https://janhlavaty.cz/2022/05/co-musi-s ... t-elektro/
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Je jedno kdo bude dělat pravidelnou revizi, jestli ten samý nebo jiný. Nejlepší je "ten samý", protože ten druhej Ti tam najde třeba závady co ten "první" za závadu nepovažoval.

Jinak se už 30let mluví o tom že se na domy a byty pro osobní bydlení budou muset dělat pravidelný revize elektro, jako plynu a nic na výsluní. U těch solárů je to snad i 1 rok.
Že by to směřovalo k tomu že se nebudou dělat na domy, byty revize vůbec se mě moc nezdá.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Lubos77 »

Prosím o upřesnění. Zatím jsem nikde neslyšel, že by se na FVE v rodinných domech musela provádět opakovaná elektro revize. Mám prvotní po instalaci. Další už neplánuji. Nebo jsem předchozí příspěvky špatně pochopil?
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Revize FVE

Příspěvek od KubisKV »

Zatím jsem o tom neslyšel, že by byla povinnost revize na fve dělat opakovaně. První revize je povinnost, o dalších nevím. Ale třeba by mohl kodl o tom vědět víc. Možná že to časem přijde a bude se dělat každý rok revize i na TV. Když už komíny a kamna jsou pod drobnohledem.
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Revize FVE

Příspěvek od jahodovák »

Je to jako se vším,nejprve se o tom pomalu mluví potom začne vyhrožovat pokutama a když režim bude zcela pevnej v kramflecích přijde tvrdé vymáhání,povl musí dodržovat všechno,co si vrchnost vymyslí,jich se ale nic z toho netýká,viz zelené šílenství.Tím,že se o to někdo začne aktivně schánět a uvažovat o tom,je pro ně signál,že už jsou zralí k nařízení a ....asi zase blbost,tohle přece v demokracii není možné...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Lubos77 »

Takže žádná povinnost neexistuje. A jestli ano, chci tu vidět jasný odkaz na zákonný předpis.
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Higland »

V nějaké části druhého dotazu, jsem byl špatně pochopen. Měl jsem na domě někoho kdo se vydával za revizního technika, řekl že je z Brna a firma dodala revizi od někoho jineho z Prahy, koho jsem vůbec neviděl. Tak mě jen tak zajímalo jako moc je to legální.
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Higland »

ok tedy pokud není povinnost tak texv revizní zprávě, že další revize za 2 roky je jen způsob jak přijit k dalším pěnězům. Moc díky za informaci.
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Revize FVE

Příspěvek od KubisKV »

Higland píše: pát lis 24, 2023 11:55 pm V nějaké části druhého dotazu, jsem byl špatně pochopen. Měl jsem na domě někoho kdo se vydával za revizního technika, řekl že je z Brna a firma dodala revizi od někoho jineho z Prahy, koho jsem vůbec neviděl. Tak mě jen tak zajímalo jako moc je to legální.
Pokud mas revizi s platným razítkem a číslem RT, tak ty jsi aspoň chráněný při pojistné události, pokud by byl problém. S revizní zprávou jsi mohl doložit, že montážní firma dílo předala a že je instalace podle RT v pořádku.
To, že je tam podepsaný někdo jiný, než kdo byl na revizi osobně, je věc druhá. To už je na RT který se pod revizi podepsal. Pokud bude nějaký problém, jdou po montážní firmě a RT.
Takže ty, jako investor buď rád, že máš vše v pořádku ohledně dokladů. Jestli fve funguje jak má, není problém.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Jsou potřeba revize dvě, jedna na el. zařízení a druhá na hromosvod.
Jinak nejkratší revize je 1/2 roku, a to na stavbu. To se ale běžně nedodržuje.
Lhůty revizí nejsou jednoduché a jednoznačné, stačí je najít na internetu. ;)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Lubos77 »

Tak jsem dej konkrétní odkazy na první předpisy Cmrndo!!!! Do té doby to považuji za lži.
Připomínám, že se tady bavíme o revizi FVE. Nikdo se na žádný hromosvod nebo revizi stavby neptal.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Lubos77 píše: sob lis 25, 2023 2:46 pm Tak jsem dej konkrétní odkazy na první předpisy Cmrndo!!!! Do té doby to považuji za lži.
Připomínám, že se tady bavíme o revizi FVE. Nikdo se na žádný hromosvod nebo revizi stavby neptal.
Považuj si jaký koliv informace jak chceš, ale doporučuji Ti si dát dohromady postoupnost předpisů, myslím tím hierarchii nařízení. Když openu "výnos prezidenta republiky" nebo "závaznou vyhlášku" což je nadřazený normám, podle kterých se dělají revize. Takže na revizi fotovoltaických panelů potřebuješ revizi dle ČSN 33 1500 (elektro) a ČSN EN 62 305 (Hromy). V případě že budeš mít panely v přenosným zařízení, pak ČSN 33 1600.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Lubos77 »

Dostat se na internetu zdarma k ČSN normám nejde. Alespoň jsem neměl to štěstí.
Našel jsem ale tento článek ze začátku roku 2022: https://www.dumazahrada.cz/clanek/reviz ... 20111.html Může být zastaralý, ale taky nemusí.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Lubos77 píše: sob lis 25, 2023 9:23 pm Dostat se na internetu zdarma k ČSN normám nejde. Alespoň jsem neměl to štěstí.
Našel jsem ale tento článek ze začátku roku 2022: https://www.dumazahrada.cz/clanek/reviz ... 20111.html Může být zastaralý, ale taky nemusí.
Když se podíváš do jaké koliv propagace firmy (nebudu uvádět žádnou), tak pravidelné revize se netýkají bytů a příslušenství, čiliže i sklepů či zahradních domků patřících k domu pro bydlení. Jenomže je může požadovat pojišťovna při likvidaci škod, a co pak? Máš revizi 15 let starou? He,he,he... A co když ti shoří stčecha a při požáru zapálí sousedovic stodolu? To je složitý, těžko říct, kdo co riskuje. Jiná věc je pronájem bytových prostor, tam tu pravidelnou revizi musíš ze zákona mít, protože pro tebe jakožto vlastníka se již nejedná o byt atd., je to prostě docela složitý. No jinak pokuď si můžeš dovolit právníka za statisíce, hurá do toho bez revize. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Revize FVE

Příspěvek od josse »


Lubos77 píše:Dostat se na internetu zdarma k ČSN normám nejde. Alespoň jsem neměl to štěstí.
Není úplně pravda, přečtěte si tzb-info a pak ten portál, ty konkrétní dvě výše jsem nekontroloval...

https://m.tzb-info.cz/normy-a-pravni-pr ... tupu-k-csn

https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Kodl69 »

Schválně jsem se tam zaregistroval. Je to bída. ČSN 33 2000-1(sitě a zákl. definice) , 4-41 (ochrany v různých sítích) , 4-43 (jištění), 5-51(vnější vlivy) , 5-52 (stavba vedení), 5-54(ochranné vodiče a uzemnění) a nechápu proč zrovna 7-714 - venkovní světelné instalace, a ne třeba 7-701 koupelny, 7-712 fve, 7-710 zdravotnictví nebo něco co se asi užije častěj. Ale lepší než kopnout do zadku, to jo. chybí třeba 2000-7-718 stavby občanské vybavenosti, a spousta dalších norem, bez kterejch se v daným místě elektrika nedá udělat, třeba z té 7- řady.
Je tam komplet ČSN EN 62305, takže ochrana před bleskem už nebude jenom součástí hospodských debat :)
Škoda je, že se to pdf nedá uložit, ani nefunguje ctrlC ctrlV, jednom prinsctreen, což je ku prdu, když si chceš udělat nějakej výtah...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Lubos77 »

Cmrnda píše: sob lis 25, 2023 10:14 pm
Když se podíváš do jaké koliv propagace firmy (nebudu uvádět žádnou), tak pravidelné revize se netýkají bytů a příslušenství, čiliže i sklepů či zahradních domků patřících k domu pro bydlení. Jenomže je může požadovat pojišťovna při likvidaci škod, a co pak? Máš revizi 15 let starou? He,he,he... A co když ti shoří stčecha a při požáru zapálí sousedovic stodolu? To je složitý, těžko říct, kdo co riskuje. Jiná věc je pronájem bytových prostor, tam tu pravidelnou revizi musíš ze zákona mít, protože pro tebe jakožto vlastníka se již nejedná o byt atd., je to prostě docela složitý. No jinak pokuď si můžeš dovolit právníka za statisíce, hurá do toho bez revize. :lol:
Otázka:
Může pojišťovna požadovat něco, co není zákonná povinnost?
Obecně právní předpis nařizuje např. zimní pneumatiky, pravidelnou revizi komína. Pojišťovny jejich absenci mohou zohlednit. O tom se ví a mohou se opřít o právní předpis. Ale pravidelná revize elektrických zařízení v soukromé bytové výstavbě?
Jedna věc je doporučení. Druhá věc je povinnost.
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Revize FVE

Příspěvek od KubisKV »

No pojišťovna může požadovat, že každou sobotu budeš chodit v trenkách. Pokud jim to podepíšeš a zaplatíš, stává se smlouva platnou. Pokud chceš po nich pojistit nemovitost proti požáru, chtějí mít potvrzení-revizi od kominíka, montéra kamen atd. , že je věc, která nejčastěji může způsobit větší škodu a pracuje s ohněm v pořádku. Pokud chceš pojistit proti krádeži, taky bude někde ve smlouvě něco o tom, že máš zamykat dveře a není to zákonná povinnost. Aspoň si to myslím. Takže výchozí revizi chce většinou distribuce, aby věděla, že je nové zařízení provozuschopné, připojené a funkční podle jejich podmínek. Opakované revize jsou už na investorovi a nejsou povinné. Pokud to nevyžaduje pojišťovna.
Snad se moc nepletu. Jestli Jo, tak sorryjako.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Kodl69 »

taky bych to tak viděl. pojištovny mají tohle zmáknutý, hlavně to, jak zajistit, aby nemusely dát na likvidaci škody ani korunu navíc...
Já pořád nevím, co řešíte. Proč by neměla být el. instalace ve spol. prostorách nebo bytě vyhrazený technický zařízení? Když na to nedosáhnou elektrikáři, jistě na to dosáhnou hasiči.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Cmrnda »

josse píše: ned lis 26, 2023 12:55 am https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/
Biskupský Dvůr, tam se prodávaly papírový normy již v minulém století, více jich měly na Hornoměcholupský. Jinak je dobře že to někdo sponzoruje, ikdyž se mi zdá že ceny nějak nejdou nahoru, spíše dolu.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Higland
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 15, 2023 4:33 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Higland »

ještě přidám jeden dotaz. může někdo dělat revize, když podle tohoto seznamu
https://formulare.ticr.eu/ozo.html
se čeká na nabítí PM?
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Higland píše: pon lis 27, 2023 10:33 pm ještě přidám jeden dotaz. může někdo dělat revize, když podle tohoto seznamu
https://formulare.ticr.eu/ozo.html
se čeká na nabítí PM?
No jistě, snad si nemůže někdo myslet že je tak málo revizních techniků :lol: :lol: :lol: Digitalizace je v počátcích, takže tam nejsou uvedení všichni. Platilo a platí, že si můžeš ověřit RT E-mailem.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Revize FVE

Příspěvek od Kodl69 »

je to jinak. Nemají tam uvedený oprávnění vydaný dříve. tohle jsou oprávnění podle zákona 250/2021 potažmo NV194/2022 kdy všichni musí znou a znovu žádat o oprávnění, s tím, že RT ještě jsou přezkušováni a dostanou osvědčení. Tj mě to čeká příští rok. Ale oprávnění je na firmu, nemusí to být jednotlivý člověk. A jednotlivý člověk má osvědčení, ty starší ti potvrdí pouze mailem, viz https://formulare.ticr.eu/. Nově se musí žáda to oprávnění k elektromontážím i revizím každejch 5 let, asi přitíkalo málo peněz do bezedné kasy... A ještě k tomu: "revizák to neviděl" - podle vyjádření tičru, to revizák vidět nemusí. Stačí, když má osobu, která provede prohlídku a měření (elektrikář §6) a předá mu k revizi podklady. Ostatně v době telefonu s mobilem asi žádnej problém. Druhá stránka je, jestli ta revize obsahuje všechno co má obsahovat, ale je věcně správně, tj ne že bych se tohoto přístupu zastával.
A znovu přítomným elektrikářům připomenu, že musí nejpozděj do 2026 mít nové oprávnění, za které zaplatí. A když to nechají až na konec platnosti, z tičru je vykopnou, že už nemají na ně čas, a napaří jim pokuty za neoprávněnou činnost na vyhrazených zařízeních. Právnickej stát...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“