Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Odpovědět
kralopav
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 08, 2023 2:08 pm

Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od kralopav »

Budoucí vlastník FVE obvykle vlastní dům nebo pozemek. První věc, kterou by měl uvážit je cíl, který má budoucí fotovoltaická elektrárna dosáhnout. Bude cílem fotovoltaické elektrárny "pouze" krytí spotřeby domu nebo výrobní haly? Slovo pouze jsem sice dal do uvozovek, ale je to dobrý cíl a většinou je to základní motiv, proč si vlastně člověk nebo firma fotovoltaickou elektrárnu pořizuje.

Dalším cílem může být prodej elektřiny do sítě. A to prostřednictvím současného dodavatele elektřiny nebo na burze - tzv. spotu. Tento další cíl pak obvykle vede ke snaze využít plochu střechy nebo pozemku na maximum. To proto, aby se prodalo co nejvíce elektřiny a zisk byl tak maximální možný.

Pokud zvolíme jako prioritní faktor maximalizaci zisku, bude třeba ještě zvážit orientaci fotovoltaických modulů (nazývaných také jako fotovoltaické panely nebo solární panely). Jižní orientace fotovoltaických modulů přinese maximální výkon a tím i maximální množství vyrobené elektrické energie. Ale přinese tato orientace také maximální zisk? Toť otázka!

Můžete se sami podívat na grafy průběhů cen elektřiny během dne a ve zvoleném dni www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektr ... 2023-08-10. Já jsem jako příklad zvolil datum 10.07.2023. Je na něm dobře vidět, že cena energie na spotu kolem poledne výrazně klesá. A kdy je energie nejdražší - ráno a večer. A s jakou orientací fotovoltaických modulů by taková elektrárna vyráběla nejvíce elektřiny ráno a večer? Jak asi tušíte, tak fotovoltaická elektrárna s orientací fotovoltaických modulů na východ a na západ.

Podobné faktory je třeba zvážit před vlastním návrhem a projektováním fotovoltaických elektráren. A jistě bychom spolu našli řadu dalších. Právě proto je třeba tyto faktory důkladně zvážit. Aby se tak předešlo nedorozuměním a nevysloveným očekáváním, která se nesplní. Takové věci je dobré řešit předem a ne až během nebo dokonce po instalaci fotovoltaické elektrárny.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od eduard22 »

Můj 1. a hlavní cíl byla UPS nacelý dům, zejména kvůli čerpadlům, nebo abych nebyl, při případném blekautu, kterým furt někdo straš, po tmě... Jednoduchost a spolehlivost!!! Jenže pouhá UPS, jako k PC, se při dlouhodobém výpadku sítě, po čase vybije (spotřebuje) a co dál? Solární systém s aku se ráno opět dobije ze Slunce + na něj jede i online 8-)

Až 2. cíl byla alespoň částečná nezávislost, abych nebyl rukojmí monopolů co si s cenou můžou dělat co si zamanou... Ta mě příjemně překvapila a předčila moje skeptické očekávání.

3. cíl byl od počátku: nikomu neprodávat! Neb stejně když to udělaj fšecí, budou ceny 0,0 nic kč/1kWh a bude s tím spojena byrokracie a nutnost neustále sledovat trh a pod. a taky další navýšení režije: paušální poplatek již jen za možnost prodeje i kdyby na prodej nezbylo.. Raději nevyužiji na 100% energii ze střechy, než tyto peripetie... Já vím, při 100% nevytěžování trpí rentabilina, návratnnost... Ale na ni já kašlu odpočátku, stejnak jsem chtěl jen utratit úspory, než je inflace sežere... A vytěžovat mám furt čím, jak v létě (ohřev vody + klima) natož v zimě (ohřev vody a případně zase klima jako temperování) :lol:

Takže ta jistota - nezávislost i v případě blekautu a elektrika zadarmo (přesněji: za tu "investici" ) po většinu roku, to je můj zisk :D

Ostrovanům čest!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od misif »

Myslím, že tvůj pohled na cíle je dost omezený, eda ti už naznačil další důvody proč, nebo proč ne, celá řada lidí kouká i na ekologii, další bojují proti systému. Někdo onemocněl solaritidou, zejména na tomto fóru jich dost najdeš atd ... :-)

Pokud myslíš, že s výhodo-západní orientací panelů vyzraješ na spotu nad výkupními cenami, tak se podívej třeba na 8.8.2023 a udělej si pár simulací.
A oprav si odkaz ve svém příspěvku.
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od Lubos77 »

Solaritida je nádherný termín :-) To jsem ještě neslyšel :-)

Mé pohnutky k pořízení by se asi dali napasovat do již uvedených bodů. Přesto uvedu původní jednoduchou myšlenku:
Psal se rok 2021. Všechno to začalo strachem. Dům byl vytápěl uhelným kotlem už 12 let. To je doba, kdy se kotel může odporoučet. A zjistíte to zpravidla až na začátku topné sezony. V takový moment rychle nezměníte topné médium a nový uhelný kotel jsem už nechtěl. Chtěl jsem pohodlí a také se tehdy ještě říkalo, že se uhlím za pár let nebude moc topit. Tak jsem stál před volbou čím ho nahradit. Plyn do domu jsem nechtěl. Automat na nějaké pelety byla blbost (potřeba většího skladovacího prostoru než má uhlí a cena by určitě šla také dost nahoru). Ve výběru zbylo tepelné čerpadlo. Fajn. To ale sežere dost elektřiny, na což jsem nebyl do té doby zvyklý. Tak jsem si řekl, pořídím si FVE, abych si ji alespoň z části vyrobil.
No a nyní mám FVE i TČ. Jsem u bezDodavatele, řeším SPOT ceny, před měsícem jsem zdvojnásobil kapacitu baterie na 20 kWh, pořídil jsem si Home Asisstant na řízení spotřeby elektřiny a nakonec jsem asi chytil i tu Solaritidu :-) Nevíte někdo jak se léčí? :-)
Frantom
Příspěvky: 87
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od Frantom »

Někteří si zase FVE pořizují proto, aby byli připraveni na průser, který nám tady greendeelisti a jiní zachránci světa připravují ;)
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od jahodovák »

Lubos77 píše: pát pro 08, 2023 7:22 pm Solaritida je nádherný termín :-) To jsem ještě neslyšel :-)

Mé pohnutky k pořízení by se asi dali napasovat do již uvedených bodů. Přesto uvedu původní jednoduchou myšlenku:
Psal se rok 2021. Všechno to začalo strachem. Dům byl vytápěl uhelným kotlem už 12 let. To je doba, kdy se kotel může odporoučet. A zjistíte to zpravidla až na začátku topné sezony. V takový moment rychle nezměníte topné médium a nový uhelný kotel jsem už nechtěl. Chtěl jsem pohodlí a také se tehdy ještě říkalo, že se uhlím za pár let nebude moc topit. Tak jsem stál před volbou čím ho nahradit. Plyn do domu jsem nechtěl. Automat na nějaké pelety byla blbost (potřeba většího skladovacího prostoru než má uhlí a cena by určitě šla také dost nahoru). Ve výběru zbylo tepelné čerpadlo. Fajn. To ale sežere dost elektřiny, na což jsem nebyl do té doby zvyklý. Tak jsem si řekl, pořídím si FVE, abych si ji alespoň z části vyrobil.
No a nyní mám FVE i TČ. Jsem u bezDodavatele, řeším SPOT ceny, před měsícem jsem zdvojnásobil kapacitu baterie na 20 kWh, pořídil jsem si Home Asisstant na řízení spotřeby elektřiny a nakonec jsem asi chytil i tu Solaritidu :-) Nevíte někdo jak se léčí? :-)
Jednoduše,pokud dojde volný prostor pro panely a není kam dát další baterky,pomalu to odezní...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od Mex »

Lubos77 píše: pát pro 08, 2023 7:22 pm ... nakonec jsem asi chytil i tu Solaritidu :-) Nevíte někdo jak se léčí? :-)
Je to jako u neštovic. Ty jsou taky pravé a plané.
Stejně tak solaritida je pravá nebo planá. Ta planá časem odezní sama. Pravá je ale zřejmě neléčitelná. A i když se přece jen povede ji nějak potlačit, tak stejně asi zanechá následky na celý život.

Abych to přirovnal k něčemu pozitivnímu: je to podobný rozdíl jako mezi zamilovaností a láskou.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od pave69 »

Když se trochu vrátím k původnímu tématu :) , tak z hlediska maximalizace zisku (=minimalizace nákladů) považuji pro uživatele tarifu D02d baterku "od večera do rána" a orientaci panelů jih, s co největším sklonem. Důvod je ten, že takové panely dávají nejvíc přes zimu, kdy je výroba malá, takže každý kWh má cenu kompletní nákupní ceny, včetně všech distribučního poplatků, které teď narostly.
Sám mám panely naplacato (kvůli nízkému zatížení střechy), což je přes zimu skoro stejné, jako cik-cak východ západ. Je to na houby. Úhly dopadu jsou tak velké, že výroba je minimální a stačí trocha sněhu a máte čistou nulu - Přitom z panelů sníh nesjede, na rozdíl od těch s větším sklonem na jih.
Na 10kWp je ten rozdíl za zimu minimálně 0,5 MWh, což jsou tak 4000 Kč. Přitom když v létě prodáte o 1MWh víc, tak to bude přinejlepším 2000 Kč.
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od skybor »

Pokud chce někdo na FVE vydělávat (maximalizovat zisky), tak si myslím, že trochu zaspal dobu (hlavně u dotační FVE) a otočit si může panely kam chce. O jedné možnosti mi nedávno říkal jeden známý. Prý jsou ještě nějaké volné pozemky na Zanzibaru.
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od visis »

Souhlasím. Sám mám východ, jih a západ. Dělal jsem to jednak proto, že stanová střecha by jinak 10kwp nepobrala a taky proto, že jsem si myslel, že to je tak správně, že rozložím výrobu po celý den. Eliminuji vliv počasí, mraků, prostě od rána do večera.
Kdybych měl střechu jinou, tak bych to teď asi udělal jinak a narval to vše prostě jen na jih. Protože v létě elektriky je stejně tolik, že nevím co s tím. Ale v zimě, kdy je jí nedostatek je potřeba maximalizovat výrobu a to znamená panely na jih a větší sklon. Anebo více panelů. Je to podle dispozic domu co si kdo může dovolit.
Na druhou stranu přesto že mám orientaci VJZ, už teď mám letos 9,6MWh což taky není špatný výsledek.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od Lubos77 »

visis píše: sob pro 09, 2023 9:42 am ... už teď mám letos 9,6MWh což taky není špatný výsledek.
Pro srovnání uvádím, že otcova FVE je velká 9,99 kWp, orientace V-Z a letos vyrobila 8,4 MWh.

Jen se zeptám, i když to do tohoto vlákna nepatří. Případně mně odkažte na odpovídající vlákno. Jak se zapojí třetí string do střídače Goodwe? Někdy zvažuji přidat panely na jižní stranu, ale nevím jak to zapojit.
Frantom
Příspěvky: 87
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od Frantom »

Mám to tak a je zapojen paralelně východ se západem (stejné počty panelů), pak samostatně jih kde je o panel navíc.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od Mex »

visis píše: sob pro 09, 2023 9:42 am ...
Kdybych měl střechu jinou, tak bych to teď asi udělal jinak a narval to vše prostě jen na jih. Protože v létě elektriky je stejně tolik, že nevím co s tím. Ale v zimě, kdy je jí nedostatek je potřeba maximalizovat výrobu a to znamená panely na jih a větší sklon.
...
Větší sklon jo. Ale ten směr na východ myslím v zimě taky není k zahození. Velmi často je to aspoň u mě tak, že dopoledne je slunečno, ale pak se to zadekluje a až do večera už slunko nevidím.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od visis »

Jo, takhle to myslím bylo včera ráno. Je to jak kdy. Zatím to není špatné. Napadlo mě dát o pár panelů víc. Byť mám 9.9kwp, ale V+J+Z, tak kdyby to bylo třeba cca 12kwp, tak by to mohlo v zimě pomoci víc, než třeba laborovat s orientací. A panely jsou dnes skoro zadarmo.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od Cmrnda »

kralopav píše: pát pro 08, 2023 2:21 pm Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?
Vůbec sem na to nechtěl odpovídat, ale zaujala mě ta spousta předřečníků! :shock:
Jestli chceš "chamtit" po energii nebo po prachách za ní, tak je to stejný. Naštěstí je tady spousta řemeslníků kteří si staví, pokuď můžou, soláry sami a ocenění za jejich práci je radost z toho co sestavili. Nikoliv mlácení se na hruď kolik jim to dneska "hodilo". :lol: :lol: :lol:
A ještě bych vyzvihl chamtivost po dotacích! :lol:
Naschledanou! :shock:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Je cílem FVE max. energie nebo max. zisk?

Příspěvek od eduard22 »

Včera mi moja roba , vysmátá jak jalovica, sdělila, že jí došel.přeplatek za el. 14.000,- a sám od sebe ji e-on snížil zálohy jen na 1000,- kč.
A to má dvougenerační patrový dům - "kostku". A to má jen 9x450Wp na rovné střeše poloostrov co jsme si se synky sami postavili a ona byla skeptická, že to nebude buhví co za zázrak za tak velké peníze (asi 160.000,- kč ale z teho 26.000,- Al konstrukce a jen cca 15st, to aby to neleželo na folii a šla měnit a nevzal to poryv větru!)
Screenshot_20231210_081840_Gallery.jpg
Screenshot_20231210_081840_Gallery.jpg (204.2 KiB) Zobrazeno 6408 x
Takže to není jen nadšení, ale i radost z úspory a značná nezávislost nejdeli proud, ani si moja nevšimla. (Jednou nešel celej den letos a jednou při bouřce vylítlo Fíčko z DS a všiml se teho syn až po tejdnu :x A jelikož je na plochou střechu bezpečný přístup, nezávislost trvá i přes tuto na sníh bohatou zimu i na Znojemsku 8-) )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“